Jump to content

Senzori parcare OEM


Eto
 Share

Postare recomandată

nu trebuie sa ai erori, sa fie defect - doar lucreaza aiurea

sincer - la cat costa unul SH, nu cred ca mertita sa il repari - trebuie sa il desfaci si verifici, daca identifici o componenta cu probleme - mai greu, avand in vedere cum face la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    42

  • Al Bundy

    37

  • terminatoru

    32

  • ichimcornel

    21

Ok, trag concluzia ca singura modalitate de diagnosticare a modulului (in cazul meu) ar fi sa-l inlocuiesc cu unul de proba si sa vad daca mai face la fel. Problema e ca nu prea se gasesc in dezmembrarile de la noi din judet. Am sa caut unul de proba si va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare am achizitonat si eu niste senzori de parcare originali dar unu din ei este mort codul de pe senzori este este 7m3 919 275..

intrebarea mea este de pe ce alte masini se mai potrivesc? sunt la fel si pe golf 4. skoda, seat si audi din aceeasi ani?

a mai gasit senzori cu acelasi cod doar ca la urma mai aveau un A sau un B sau niste senzori de audi cu codul  4B0 919 275 A GRU si zicea cineva ca s-ar potrvi.. am mai gasit si pe ebay senzori dupa cod dar nu par a fi originali..cum la noi se gasesc greu este posibil sa functioneze daca iau unul de acolo ? 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi scriu cu intarziere, mi -am rezolvat problema descrisa in post-urile de mai sus si surpriza a fost ca de vina era nicidecum modul-ul de parcare ci nenorocitul de buzzer, l-am schimbat cu altul din dezmembrari si acum functioneaza totul impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,vreau sa-mi pun si eu senzori de parcare,La passatul meu break va rog sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa mai iau în afara de fusta, modul,si difuzor.Merge schimbată fusta,să pun una cu senzori la bara fără.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat - confectionezi cablajul. Da, merge fusta pe bara actuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Am montat acum senzori de parcare oem dar m-am impotmolit la firul care trebuie legat la mufa de la trailer U10. La mine mufa  nu cred ca e montata din fabrica, din cauza improvizatiilor care sunt acolo, ma poate ajuta cu schema de la mufa pt trailer si in care pin trebuie sa ma conectez pt senzori? Nu trag trailer dupa masina, dar nu se stie niciodata si as vrea sa il fac calumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te ajuta cu nimic, doar dezactiveaza senzorii cand ai remorca cuplata si dai cu spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,mersi. Atunci acela nu il mai conectez. Trebuie sa pun vcds sa vad ca am o problema la ei,cand bag in marsarier imi suna incontinuu cateva sec si apoi nu se mai intampla nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin un senzor e defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,aveam unul ciupic si il banuiam. Am pus astazi testarul pe ea si pe ala mi l-a dat.
Gasisem pe net ceva informatii ca daca bagi in marsarier si daca ca se aude usoare tacanituri senzorul functioneaza, dar se pare ca nu e asa. Senzorul scoate acele tacanituri,dar nu functioneaza. Am mutat senzorul in alt loc si eroarea s-a mutat odata cu senzorul,deci senzorul defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara dragi colegi,am o mica problema legata de acest subiect.

Am un passat B5,5 din 2004 cu motor AVF

M-am procopsit din gresala cu un kit de senzori  spate cu tot cu cablaj de audi a4(2004) care vine cu modul 8z0 919 238.Acesta avand 8 intrari

Am cateva intrebari legate de compatibilitatea acestui modul

Am verificat legaturile din documentatia de pe net si intrebarea maxima ar fi....se poate?,avand in vedere ca are CAN H si L

Am 2 fire care ar trebui duse in T32 pini 17,18  plus de tras din T32a (pin 17)un fir la intrerupatorul L117 care defapt ar fi un led(ne important in problema) 

Din diagrama reies 8 fire legate desi eu fizic am 9,poate fi schema gresita?

Cum stie modulul ca eu bag in mansarier daca nici un fir nu este legat la stopul de mansarier sau sonda de pe cutie....Prin CAN?

Am 2 alimentari,una pe contact si una permanenta,1 masa,1 fir spre contact buton (care da la masa) si inca 1 fir la buton care alimenteaza un led,1 fir la OBD si 2 de CAN la T32

Ma puteti lamuri va rog daca ECU suporta CAN pe acesti 2 pini si daca ar putea lucra cu acest modul?

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge montat modulul pe masina ta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc,am schimbat modulul si merge.O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Revin la vechea mea problema cu firul care anuleaza senzorii de parcare. Am cuplat o remorca si imi piuie cand merg cu spatele. Am caut pe schema de la senzori si din T16h/5 ar merge in T1h/1 si de acolo la U10,aici se opreste detaliile pe schema asta. Pe schema de la carlig imi spune ca vine de la J446(care e calculatoru de la senzori) si merge prin T1h ajungand la F216 in mufa T3/2. Problema e ca nu imi dau seama cine si unde ii F216 mufa T3/2 sa ma pot conecta la el sa imi anulez senzori de parcare cand cuplez remorca. Ma poate ajuta cineva cu vreo informatie? Atasez schema electrica care o am eu de la un passat din 2000.

IMG_20180920_200536.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ! Astazi am montat si eu o instalatie de senzori parcare din dezmembrari. Este vreo problema daca am legat firele rosu albastru si negru rosu la firul de marsarier? A mai ramas firul de diagnoza care momentan nu am avut timp sa il trag si sa il leg in mufa de la pillar A. Din ce imi dau eu seama, singurul inconvenient este ca atunci cand o sa vreau sa fac o diagnoza pe unitatea de parcare, trebuie sa fie cuplat marsarierul defapt este o conditie

Modificat de kosmyn_aurel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era greu sa duci firul de alimentare in blocul de sigurante si sa-l legi de siguranta aferenta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, imi spuneti si mie va rog pentru ce este a 3.a mufa? Sunt de pe un passat b5.5

20190208_231910.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am o intrebare ....am pus la un modul de passat b5.5 senzorii de pe golf si pacane dar nu piuie cand te apropii de ei..oare de ce?..iar cei de passat functioneaza corect dar nu se potrivesc la mine la golf(sunt mai mari),cred ca o sa maresc gaurile de la spoilerul meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A treia mufa este pentru senzorii de parcare fata. Cat despre cealalta intrebare...oare de ce sarea nu are acelasi gust ca zaharul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva schema si pentru fata va rog mult? Poate gasesc senzori si ii pun si pe fata. Eu intrebam de ce nu merg pentru ca se aude acel pacanit, in mintea mea era ca nu ar fi pacanit daca nu erau compatibili. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am montat senzorii, i.am pus pe cei de pe passat, a trebuit sa largesc putin gaurile ca senzorii de pe passat sunt mai mari decat cei de pe golf. I.am si testat si am urmatoarele valori

Screenshot_20190214-105403_Gallery.jpg

Sunt ok valorile? Pe chanalul 4 senzorul Dreapta este pe duca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok, schimba senzorul cu probleme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai care este cu probleme? Ca fizic ei merg toti, bipaie cand te apropii de ei, eroare nu stocheaza.

Sa inteleg ca senzorii ca sa fie ok trebuie sa aiba peste 1 pe canalul 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!