Jump to content

Senzori parcare OEM


Eto
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...
  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    42

  • Al Bundy

    37

  • terminatoru

    32

  • ichimcornel

    21

Salutare, am si eu o problema cu senzorii de parcare la un Passat B5.5 2005, cand bag in marsarier se aude un bipuit lung cateva secunde , iar senzorii nu functioneaza, am facut scanare cu o diagnoza Delphi si mi-au aparut urmatoarele erori: (am scanat in trecut si cu VAG COM dar s-a defectat intre timp - chinezarie, si aveam erori tot pe cei 4 senzori, asemanator cu Delphi)

01545 
- Short circuit to ground or open circuit
- Permanent
01546 
- Short circuit to ground or open circuit
- Permanent
01547 
- Short circuit to ground or open circuit
- Permanent
01548 
- Short circuit to ground or open circuit
- Permanent

Senzorii sunt OEM, Mentionez ca dupa ce am cumparat masina am inlocuit stopul din stanga deoarece era fisurat, sa fie de aici problema? inainte sa cumpar masina senzorii functionau, cum as putea verifica modulul daca functioneaza? Am un modul negru si unul alb, care este de la senzori?

 

Multumesc anticipat!

Modificat de Outblast
greseala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

negru - verifica daca e bagata mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe calculatorul cu senzori parcare 3B0919283 se poate monta si senzori fata? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca e un modul de pe o masina (passat) cu senzori spate. Daca asa este, nu merge sa montezi si fata.

Ca sa montezi si fata, cauta un modul de Skoda Superb 1, cu 8k - senzori fata/spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e calculatorul oem pentru senzori parcare spate la b5.5. Cum are a3a mufa libera populata cu pini calculatorul ma gandeam ca poate am o sansa ? Am gasit aseara calculatorul acesta de Sharan, as putea sa il folosesc? As vrea sa imi pastrez senzori de pe passat, iar pe fata sa pun tot de passat daca merg fiindca am acasa vreo 6 7 senzori. 

Screenshot_20190708_091315_ro.mercador.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharan - posibil sa existe probleme de compatibilitate - nu am incercat - avand in vedere faptul ca acesta are BCM, etc - garantat va merge cel de superb. Da, senzorii merg.

Toate modulele au pinii populati, dar mai departe nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sti cumva codul la acel calculator? Caut pe net dar la toate care le gasesc nu scrie daca e sau nu compatibil cu senzori de parcare fata/spate?  Eu am gasit pana acum codurile 1K0919283A, 3U0919283A, 5j0919475A dar nu stiu sigur care ar merge. O alta intrebare ar fi, butonul pentru activarea senzorilor fata la superb functioneaza ca un intrerupator sau are electronica in el? Din ce am vazut la superb butonul e mai mic si ar trebui sa ii gasesc un loc, insa cel de Sharan mi s-ar potrivi in locul unui buton in bord. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul da un impuls si atat - mai departe are led de iluminare si martorul galben - in el - deci, merge si cel de Sharan.

Modul doar 3U = superb 1. Restul, de la platformele urmatoare, 3c0.....etc... nu merg = primesc mai multa informatie de pe can si masina ta nu o ofera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3U0919283A deci codul acesta sa il caut? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti pot preciza exact, trebuie sa verificam. La modelele mai vechi, a trecut ceva timp de cand faceam astfel de retrofituri..... nu mai imi aduc exact aminte codurile din cap..... HDD limitat...am tras deja informatie mai noua, peste....hihihi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fff... ? Sti cumva cine m-ar putea ajuta cu informatia asta? Sunt cu masina desfacuta total si acuma lucrez la instalatii electrice, sa nu mai desfac inca o data masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Google este unul dintre cei care te poate ajuta. Apoi ..... Etka si Elsa, pt cablat.

Am vazut ca esti ce ea desfacuta... tot asa, la ce vrei/faci tu...avem timp.....

oricum, numai superb 1 FL a avut si pe fata...adica dupa 2006

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci fac noapte alba dupa cod ? daca gasesc codul am sa revin cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3U0 919283B e codulScreenshot_20190708_222119_com.android.chrome.thumb.jpg.b59bc616de0e2d0fa52d6936d12039e5.jpg

Screenshot_20190708_222136_com.android.chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!  Am masina echipata cu senzor de parcare oem. Nu se mai aude nimic cand bag in marsarier, doar indica distanta. Ce ar putea fi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare sa vedem ce erori ai. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ma poate ajuta cineva cu schema electrica la 3U0 919 283B? Tocmai am facut rost de unu si nu gasesc schema la el, iar configuratia la pini e total altfel, nu ma pot lua dupa culori la nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ma chinui sa montez senzori parcare fata/spate cu calculatorul 3U0 919 283 B de pe superb si am intampinat o problema. Dupa ce am facut toata instalatia(folosind senzori de passat b5.5) imi da o eroare. Se aude acel sunet cand ai un senzor defect si am vrut sa ma conectez cu vcds sa vad care senzor ii defect. Pe spate stiu sigur ca nu mi-s defecti, dar pe fata e posibil ca vreo unul sa fie defect. Problema mare incepe acuma, cand dau sa ma conectez nu ma lasa sa intru pe calculator decat foarte rar. O singura data ma lasat sa intru sa citesc erorile, in rest tot imi apare erorile acestea. Cateodata imi gaseste calculatorul dar imi apare eroarea aia,iar cateodata imi da din start aceea eroare. Stie care ce ar putea avea? Sa fie problema cu calculatorul? In momentul in care am reusit sa citesc erorile mi-a dat eroare pe buzzerul spate, senzorul RR si FR. Eroare pe buzzer si RR nu imi da pe calculator de passat b5.5 si exclus sa fie din schema electrica fiindca a fost facuta bine, mai ales buzzerul foloseste aceeasi pini din aceeasi mufa. 

IMG-20200425-121204.jpg
IMG-20200425-121135.jpg
IMG-20200425-121045.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mai mult ca sigur e o problema de modul. Ce cod are clusterul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta e

IMG-20200425-184558.jpg

Am gasit un senzor defect pe fata si l-am inlocuit. Acum toti senzori is buni(verificati cu calculatorul de passat b5.5) dar aceeasi problema. 

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok , nu cred sa fie o problema din cauza can gateway ului. Probabil modulul e buclucas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oke. Imi ajunge in cateva zile alt calculator identic si sper sa mearga cu acela, daca nu asta e... 2 calculatoare de passat ca pana acuma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare, la masinile cu senzori parcare fata e o logica anume in pozitionarea senzorilor? Adica o inaltime, distanta anume folosita de producatori? Vreau sa fac gaurile pentru senzori si inca nu m-am putut decide unde sa le fac cele laterale. Din ce am vazut la passat b6 din fabrica e la nivel linie de la capota/aripa. Ar iesi oke la fel si la passat b5.5? Am facut cu un marcar in poze pe unde as vrea sa dau gaura, in spatiu unde e bandoul. Ori acolo ori putin mai spre exterior cu circa 2-3cm din cauza spatiului din spate(posibil asa sa loveasca in suportul de la capacul spalatorului). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica niște poze de superb 1 și suprapune cu imaginea Passat ului b5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!