Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

Bot Aurelian, mare grija cand conduci! nu e o idee buna sa vizionezi un film in timp ce masina este in miscare. cam periculos, nu zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era vorba sa ma uit eu , ma refeream la ceilalti pasageri care sunt cu mine.Iti dai seama ca nu am cum sa conduc in timp ce ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era vorba sa ma uit eu , ma refeream la ceilalti pasageri care sunt cu mine.Iti dai seama ca nu am cum sa conduc in timp ce ma uit.

Incearca aici:http://gpsunderground.com/forum/volkswagen-seat-skoda/10817-rns510-vim-download.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare pentru cunoscatori:

VW Teilenummer: 3C0907530 G S0140 HH10

Baujahr des Spenderfahrzeug: 07.04.2008

Este pe 30 bytes?

Mersi.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare pentru cei cu RNS 510.

Cum va sta navigatia in locul ei? Raportat la ornamentul din jurul ei. Mie imi ramane putin loc (cam 2-3mm), ca si cum ar fi navigatia putin mai mica. Prin spatiul acela daca te uiti atent se vede putin din suruburile cu care e prinsa. O sa fac maine niste poze sa vedeti despre ce e vorba.

Later edit:

Am gasit pe topicul colegului @DRI@N o poza:

- arata ceva de genu

post-22051-0-37526600-1328131404_thumb.j

Modificat de dark_master
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. acuma m am uitat si eu la mine sa vad si sa sti ca si la mine ii un pic de loc in partea stg ca la tine.nu se prea observa

Modificat de BOT AURELIAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns. Eu am reusit sa rezolv cat de cat "problema" aranjand putin suruburile cu care e prinsa navigatia. Uite aici cum arata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

m-ai inteles gresit......am auzit ca un rcd510 de pe golf nu raspunde la senzorii de parcare de la passat.

asta era intrebarea mea si vroiam un raspuns cat de repede....acum am luat acel rcd510 si astept sa fac proba pe masina mea.

am intrebat vanzatorul daca stie de pe ce masina provine si nu stie.......astept cu nerabdare acum sa ajunga.

a ajuns si l-am montat pe masina...functioneaza perfect :icon_thumleft: ......acum am un RCD 310 impecabil de vanzare.

am citti toate paginile si acum am o "ciorba in cap".........intrebarea mea este:

am avut montat pe masina, RCD310 din fabrica si am trecut la RCD510 si nu am avut nici o problema.

Acum daca vreau sa trec de la RCD510 la RNS510.....ce modificari / codari trebuie facute la masina din semnatura ???

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie recodat cangateway ca sa stie de navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri la adresa 19 si acolo . la coding sau instalation list bifezi navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil sa trebuiasca alt CAN ? ........sau masina fiind din 2009 are versiune suficient de noua ca sa suporte RNS510 !

pe langa RNS mai trebuie si antena ? masina fiind fara pregatire telefon, dar am achizitionat asa ceva si urmeaza sa-l montez. http://www.carsystems.pl/vw-bluetooth-kit-3c8035730b-retrofit,id213.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie alt can, in schimb antena GPS trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este buna cea care vine la pachet cu modulul BT si cablu aferent comandat putin mai sus, sau trebuie cea "rechin" care vine montata pe cupola masinii ?

parca nu as vrea sa desfac jumatate de masina ca sa o montez acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi depinde ce ai comandat, ce cod are antena ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel kit nu contine antena GPS ci doar cea de bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e antena GSM, nu GPS. Asa ca iti trebuie si antena GPS

De unde ti-ai luat RNS-ul, tot din polonia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi-am luat,...inca, dar e o varianta buna sa iau tot din polonia.

Intrebam doar informativ ca sa am idee de ce anume as avea nevoie.

dar coada de "rechin" este si GPS si GSM ? sau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei tot de pe carsystem antena Shark este GSM, GPS si Webasto - scrie in descriere, insa nu are rost deoarece montarea este mai laborioasa, iti iei o antena GPS (fakra) undeva pe la 10 EUR ( se gaseste si in Romania - 65 RON de pe altshop.ro)

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o idee foarte buna...........dar unde e cel mai indicat a se monta aceasta antena fakra ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fakra este de fapt tipul de conector care intra/iese in navigatie. Antena GPS se poate monta deasupra navigatiei, undeva unde sa nu fie ecranata.

Uite aici un filmulet (explica unde se pune pe la min 2.30)

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat eu initial antena GPS in bord si functiona in suturi, cu pauze si fara receptie full (dupa cum indica pe ecran) si am fost nevoit sa o instalez pe luneta, langa cea de TV. Altfel iti faci o mie de nervi cu GPS - ul ...mai mult te incurca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, eu zic s-o montezi langa cea gsm pe care, cred eu, ca n-o vei pune in cabina. Eu ma gandeam s-o montez in grila din fata

GPS-ul AM pe care il am imi merge foarte bine de pe bord, dar daca ai parbriz incalzit s-ar putea sa ai probleme

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat antena GPS exact deasupra RNS-ului, pe o chestie de plastic din interiorul consolei centrale. Este fixata cu banda dublu adeziva si nu am avut probleme cu receptia semnalului.

Daca nu o asiguri cu ceva, este posibil sa cada. De unde si posibilele pierderi de semnal.

P.S.: Referitor la semnal GPS, singurul indiciu referitor la "receptie" este numarul de sateliti pe care ii vede. "Pe ecran" nu iti va aparea niciodata puterea semnalului ci nr. de sateliti. A nu se confunda cu semnalul GSM, a carui intensitate este prezentata in meniul pentru telefon. Desigur, in cazul RNS-ului si nu al chinezismelor.

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!