Jump to content

Retrofit la Generatia a III-a de Playere OEM (RCD310, RCD510, RNS310, RNS510)


doruiacovescu
 Share

Postare recomandată

am inlocuit 3C0 907 530 C cu 3C0 907 530 K a disparut eroarea de la radio dar mi-a mai ramas doar una la CAN gateway

1 Fault Found

02830 - Control circuit for CAN Isolator for Driver Assistance Systems

012 - Electrical Fault in Circuit

Freeze Frame:

Fault Status: 01101100

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 1

Reset counter: 21

Mileage: 140169 km

Time Indication: 0

Date: 2010.10.18

Time: 00:05:11

Stie cineva de la ce este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vezi aici:

2830 - Control Circuit for CAN Isolator for Driver Assistance Systems: Electrical Fault in Circuit

Possible Causes

Supply Voltage insufficient

Control Module Coding incorrect

Incorrect Control Module installed

Possible Solutions

Check Control Module Power Supply

Check Control Module Coding (see Vehicle specific Diagnostic Procedures).

Check CAN-Databus Powertrain Cut-Off Relay (J788)

Check Measuring Value Blocks (MVB)

Perform Output Test and check for an audible noise while the Relay is being actuated.

Check if Control Module (Part Number) fits the Car's Equipment

Special Notes

When found in VW Passat (3C): CAN-Gateway, check Measuring Value Block (MVB) 002.3 while cycling the Ignition. It should change between active and passive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu pe ross-tech, dar a mai intalnit cineva aceasta eroare dupa schimbarea can gateway, am codat toate modulele corect, de la ce oare sa fie, sa nu fie bun can gateway cu terminatia K? sau pe langa longcoding mai trebuie si coding II?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Driver Assistance Systems este de la ACC, este dupa o masina cu ACC, deci cele cu terminatia K sunt pentru masini cu dotarea ACC, este singura eroare care o da pe toata masina pe can, am scapat de cele 3 erori de la Radio. Neamtul de unde am luat a zis ca este buna versiunea N. Nu's ce sa mai cred care merg sigur.

Modificat de obd2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si K-ul e ok.

Daca tu zici ca provinde pe o masina cu ACC, vezi in Instalation list, daca e biftata adresa corespunzatoare.

Daca da, debifeaza, salveaza, sterge eroare si vezi daca iti mai apare ;)

La CAN-urile luate de pe alte masini, ramane deobicei Instalation list-ul de pe masina anterioara :(

Apropo, pt cei care vor modul CAN pe o gama mai variata de coduri -> VW OEM CAN BUS Gateway 3C0 907 530 N L E M Q

:blah_:

Propunerea mea de a ajuta colegi care vor sa-si achizitioneze unu si nu prea se pricep ramane in continuare valabila :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul lucru asta am facut, am scos din lista, si am bifat doar cele care erau pe gatewaul vechi. Deci se pare ce K nu este potrivita pentru passaturile care nu au ACC. Crede-ma ca am incercat toate metodele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, singura problema problema pe internet raportata este doar pe modul Q, care in combinatie cu RNS510 (firmware-uri mai noi) nu se pupa si da erori :)

Nimic totusi despre vreo eroarea pe acest terminal K...

Culmea, cei de la DELCAR Brasov care mi-au explicat exact de ce gateway-urile de pe Golf5/Ocativa 2 nu merg pe Passat mi-au recomandat sa iau un K... :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 19: CAN Gateway Labels: 3C0-907-530.lbl

Part No SW: 3C0 907 530 K HW: 3C0 907 951

Component: J533__Gateway H13 0152

Revision: H13 Serial number: 3400Q0893001C2

Coding: F9807F16000202001002

Shop #: WSC 05311 000 08193

VCID: 2952FFFABFA33454

1 Fault Found

02830 - Control circuit for CAN Isolator for Driver Assistance Systems

012 - Electrical Fault in Circuit

Freeze Frame:

Fault Status: 01101100

Fault Priority: 1

Fault Frequency: 1

Reset counter: 21

Mileage: 140169 km

Time Indication: 0

Date: 2010.10.18

Time: 00:05:11

Gateway Installation List: 3C0 907 530 K

01-Engine -- Status: OK 0000

03-ABS Brakes -- Status: OK 0000

04-Steering Angle -- Status: OK 0000

08-Auto HVAC -- Status: OK 0000

09-Cent. Elect. -- Status: OK 0000

15-Airbags -- Status: OK 0000

16-Steering wheel -- Status: OK 0000

17-Instruments -- Status: OK 0000

19-CAN Gateway -- Status: Malfunction 0010

25-Immobilizer -- Status: OK 0000

42-Door Elect, Driver -- Status: OK 0000

44-Steering Assist -- Status: OK 0000

46-Central Conv. -- Status: OK 0000

52-Door Elect, Pass. -- Status: OK 0000

53-Parking Brake -- Status: OK 0000

56-Radio -- Status: OK 0000

62-Door, Rear Left -- Status: OK 0000

72-Door, Rear Right -- Status: OK 0000

7D-Aux. Heat -- Status: OK 0000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezetanta VW si au incercat sa faca codarea online, si nu s-a putut pentru ca modulul CAN Gateway este incorect. Deci de aici trageti si voi concluzia. Se pare ca cel cu terminatia K este facut doar pentru passaturile cu optiunea ACC. In afara de aceasta eroare dupa cum se poate vedea in postul anterior totul este ok. Deci nu mai am probleme cu descarcarea bateriei.

Modificat de obd2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci daca nici cu ajutorul conectari online cu fabrica nu s-a reusit, atunci e destul de clar problema :)

Mai taiem unu de pe lista:

(...)

3C0 907 530 E (2008)

3C0 907 530 F (2007)

3C0 907 530 G (2008)

3C0 907 530 H (2008)

3C0 907 530 J (2008)

3C0 907 530 K (2008) - Dedicat exclusiv masiniilor care au functia ACC (Automatic Cruise Control)

3C0 907 530 L (2008)

3C0 907 530 M (2009)

3C0 907 530 N (2009)

3C0 907 530 P (2009)

3C0 907 530 Q (2010) - RNS510-ele va avea dificultati in a comunica cu modulul, la anumite versiune de firmware nemergand unitatea cd-rom. Iar daca masina este dotata si cu Trailer System, atunci pachetul de probleme si erori via VAG-COM va fii complet!

Vezi ca am postat mai sus un link cu o licitatie de eBay unde modulul este cu terminatia N.

Al meu (care e tot cu N la coada) trebuie sa soseasca in Ro cat de curand si sper sa nu am probleme :))

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca cel cu terminatia F (11.01.08) S0141 este bun? mie imi trebuie numai pentru RCD 310. Nu vreau nici un fel de eroare pe masina :)).

Modificat de obd2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca (virgula), colegul theo si-a montat pe masina lui si...

(...)

Concluzia: Pot merge si E si F DACA au de la 0079 in sus.

confirma ca-i merge ok, plus...

(...)

SW-ul trebuie sa fie minim 0079 :D

(...)

iar codul modulul gasit de tine are un soft peste respectiva versiune, practic si tie iti va merge fara probleme :eek:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana viitoare o sa v-a zic daca merge cel cu F fara nici o eroare, daca este cineva interesat de cel cu K si are ACC pe masina este de vanzare la 60Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mica nelamurire ... si vad ca nu am gasit alt topic la care se se potriveasca mai bine pentru audio.

Concret ... momentan pe passatul meu am un RCD500 cu magazie interna de 6 cd-uri ... plus inca un CD changer (tot 6 cd-uri) in torpedo.

Vreau sa inlocuiesc acest RCD500 cu un alt RCD500 care sa citeasca si mp3(am vazut ca se gasesc de cumparat pe net) si in acelasi timp sa demontez si sa vand acel CD changer de care nu o sa mai am nevoie. magazia RCDului de 6 cd-uri cu suport de mp3 ar fi mai mult decat de ajuns.

Intrebarea mea este daca aceasta operatie se poate face simplu doar scotand de pe masina RCDul si punand mufele pe cel nou?? Este de ajuns nu trebuie sa tin cont de vre-un lucru aparte.

De exemplu pe masina mea am si suportul de telefon pt bluetooth care imi arata pe display cand e activat, si mai am si comenzi pe volan pentru sunet. Toate astea sunt implicite si nu trebuie facut nimic in plus la inlocuirea RCD-ului(ma refer strict la cabluri sau vreo reconfigurare ceva)?

post-66918-1287919001_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu in poza atasata este un RCD 300. Vezi ce CAN ai pe masina si ce suporta. In topic sunt exemplificate detaliat ce se potriveste pentru operatiunea de upgrade (asta in cazul in care vrei sa tii cont de sfaturile date si sa eviti sa ramai fara baterie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles ca vreau sa tin cont de sfaturi de asta si postez sa ma interesez.

P.S. Esti sigur ca e RCD300??? Niciodata nu am reusit sa le diferentiez prea bine.

Eu zic ca e RCD500. Din cate stiu eu RCD300 e cel care are pe linia de jos cu butoane doar cate patru pe linie .... iar in poza la ce am eu pe masina sunt 5 butoane in liniile de jos. De asta spun eu ca e RCD500 ... poate si alte pareri ale colegilor ar prinde bine sa ma lamuresc si eu ce am pe masina :)

Am dat un search pe goagal :D la RCD500 imi apare cum e in poza de pe masina mea si doar cel cu 4 butoane iese la un search cu RCD300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, e RCD 500. Nu am fost atent la cate butoane are. Mi s-a parut ca este exact ce am si eu pe masina, dar acum am observat TIM-ul si TP-ul. Mea culpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa caut sa vad si eu ce tip de CAN am .... m-am apucat de citit legat de treaba asta si deja m-am cam pierdut :D

dar intrebarea mai simpla este: de ce ar fi nevoie de vazut daca suporta CAN-ul cand inlocuiesc RCD500 tot cu RCD500 (care suporta mp3) ... cand teoretic sunt unul si acelasi lucru sau din aceiasi generatie si nu este vorba de un upgrade la un alt tip de player din alta generatie.

Cum am spus ce cred teoretic ... ca in practica e posibil sa fie altfel ... dar cu ajutorul vostru investighez problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toby01

Sal,

Din ce an este masina ?

Daca e din 2007 poti pune fara nici o problema RCD 500 cu MP3 ca nu ai treaba cu CAN-ul la model-ul asta de H. U.

Dupa montate nu trebiue decat deblocarea cu ajutorul codului de pe cartela si codarea cu VAG-COM daca ai cumva vre-un sistem audio pe masina gen (VW SOUNDSISTEM sau VW DYNAUDIO SOUNDSISTEM) .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N: Passatul meu e din 2007 (model 2008) ... asa scrie in acte

Din cate stiu eu nu am nici un sistem audio (doar 10 difuzoare si se aude mai mult decat ok pentru gusturile mele) ... m-am uitat sub scaunul soferului cand am cumparato si nu am vazut nimic (din cate am inteles acolo se pune sistemul audio aditional ... daca are unul). Deci in cazul asta nu ar mai fi nevoie de codare cu VAG-COM-ul si sa inteleg ca ar fi de ajuns sa pun mufa inapoi la noul RCD500 pun codul de deblocare si ar trebui sa mearga din prima nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toby01

Sal.,

Da ai inteles perfect .

Asta daca esti sigur ca nu ai un sistem audio aditional sub scaunul soferului (el este acoperit cu o protectie de plastic) .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge perfect 3C0907530F (fara nici o eroare). Merge si 3C0907530K, dar da o eroare datorita ca este luat dupa o masina cu ACC si cauta mereu dupa un releu J788, nu afecteaza cu nimica, dispar erorile care apareau pe radio inainte si binenteles problema cu descarcarea bateriei. Ce am vazut pe net aceste canuri se pot programa, daca stie cineva cum se progameaza sa se scoata optiunea ''distance regulation assistant'' ar merge si 3C0907530K fara nici o eroare.

post-53385-0-58799800-1288474748_thumb.j

Modificat de obd2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pt colegi care sunt in cautare de Gateway-uri :D -> Original VW Passat CC - 3C0 907 530 J

Sal.,

Se potriveste Gateway-ul din link-ul pus de tine si la Passat B6 2007 ?

Sau este bun doar pentru Passat CC ?

O zii buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@@DRI@N: Pai daca eu mi-am pus un Gateway cu N la coada care provine de pe un Passat CC tu ce crezi ? :D

Nu conteza ca-i de CC sau B6 sau R36... important e sa fie de Passat, sa aiba codul 3C0 in fata pt a putea functiona OK imobilizatorul + restul sistemelor :icon_cool:

Si ca tot vorbeam de CAN, azi mi-a sosit si mie pachetul din Germania, dupa ce a stat ratacit prin Austria vreo 2 saptamani (:vaidecapulmeu:) si cum vroiam ca sa ma bucur si eu de player-ul meu in sfarsit la 100% din capacitate, m-am si pus pe montat si am iesit in teste cu masina :)

Asadar, CAN-ul nou, cod 3C0 907 530 N, S 0170, 04 2009, Made by TEMIC MERGE IREPROSABIL !!!

Gata cu "19-CAN Gateway -- Status: Sporadic communication error 1000"

In veci nu mai vreau sa vad eroarea aia ca simt ca voi albi 10 ani!

Rezultatul final obtinut:

post-28301-0-22114500-1289610117_thumb.j

:rolleyes:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!