Jump to content

Demontare manson schimbator viteze


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee cum se monteaza cadrul schimbator cu neon si cum se alimenteaza? ;)

Ceva in genul:

post-49752-1278365549_thumb.jpg

Modificat de Lulu04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    11

  • Mihai25

    7

  • marius1982.11

    7

  • blueyed

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Ma intereseaza si pe mine sa schimb mansonul de piele din jurul manetei de viteze!Din cate am observat posturile sunt de ceva vreme...mai exista cineva care ma poate ajuta?Vreau sa achizitionez un manson...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca operatiunea e aceiasi...am citit toate posturile in care sunt explicati pasii, problema e ca nu stiu de unde pot cumpara un manson! :( .... i-am dat lui tibi un pm si sper sa rezolv problema :) scz...cred ca se poate sterge acest post

Modificat de broasca2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am reusit pana la urma...cu materialul de la inginerul si cu tutorialul lui Tibi a iesit o treaba minunata :(! tin sa le multumesc pe aceasta cale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ma uit in pozele postate de voi (ex. la colegul Deadly, mai sus) si observ ca si la voi se curata vopseaua de pe plastice!!

ma refer la vopseaua/grundul dat de fabricant ca sa para plastic mat ..

sa stiti ca se curata cu SPIRT MEDICINAL foarte bine mai ales daca insistati; FOLOSITI o carpa mai poroasa, cu textura

eu mi-am curatat asa multe din elementele de la bord, care aratau ca naiba dupa cei 9 ani prin care a trecut masina mea

initial am crezut ca fostul proprietar a imbracat aceste elemente in autocolante dealea decorative ... dar cand am vazut ca toata plasticaraia este asa,, am inteles ca este vorba de un grund/vopsea din fabrica

am sa fac niste poze sa vedeti cat de bine arata dupa ce le-am curatat :Driver:

cei drept am frecat la ele vreo 2,3 ore .... dar prefer sa ma chinui eu putin ,,, decat sa scot o gramada de bani din buzunar sa cumpar elemente de bord nou noute ...

P.S. - banuiesc ca in jurul chei de contact ,, se vad cel mai bine "zgarieturile"

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da @stefanutz30. Si eu am probleme cu acea vopsea cauciucata. Este tare ciudata si niciodata nu am incercat sa o dau jos de pe plastice, deoarece am zis ca nu se va lua toata si va ramane urata consola. Stiu sigur ca mi-a picat parfum din pliculetele alea de se tin la oglinda si mi-a atacat aceasta vopsea de s-a luat singura.

In legatura cu mansonul, al meu e cel original, dar am observat ca si-a cam facut cateva cute albe acolo unde sta mai indoit.

Mi-as lua unu de piele, dar nu stiu daca se gasesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cum ti-am zis eu cu alcool medicinal si o carpa/laveta din material mai poros

arata super bine :flower:

am curatat si manerele la usi si cutia din spatele volanului !!

inca vreo 2 ore libere daca mai gasesc si voi face ca tot plasticul de la bord sa fie asa curat si frumos, aproape la fel de frumos ca la una noua, doar ca este cu 5-10% mai lucios, asta-i singura diferenta

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ca tot suntem in zona schimbatorului....cum pot scoate partea asta?Am observat ca ar fi lipita.Daca trag mai tare o rup:(

Si la prblema vopselei cauciucate...nu se duce nici cu Grundsolv pt vopsele alchidice(am testat si nu face nimic...mai rau doar).

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e lipita, e turnata. Eu am rupt-o cand am vopsit-o ca nu am avut chef sa izolez si am tras de ea. Izoleaza cu banda de hartie si ziare si nu ai probleme sa o vopsesti.

In legatura cu datul jos a vopselei. Ia burete de bucatarie cu pasla pe o parte. Cumpara un diluant care e pentru vopsele, moaie pasla in diluant si da-i bice. o sa iasa dar greu. 4 zile am vopsit elementii din masina (consola, manerele, suportul de pahare, scrumiera spate). Adica 3 zile jumate am frecat pe vopsea si jumatate de zi am inzolat si vopsit :icon_cool:.... vestea buna e ca nu am lucrat 10 ore pe zi ci doar 3 dupa servici.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...am inteles...Merci frumos de raspuns.Eu deocamdata nu am trecut la vopsea,ci sunt la stadiul de colantare.Dar cred ca in curand o sa aplic varianta vopsire.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am schimbat mansonul de la schimbator de curand si a trebuit sa tai colierul de la el,stiti cumva daca se gasesc pe piata sau pot sa pun un colier normal?

mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poti pune un colier normal fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi,am pus unul normal si a iesit perfect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Tocmai am facut operatiunea asta de schimbare a mansonului, am cumparat unul de pe site-ul de licitatii, nu vreau sa fac reclama dar am ramas surprins de calitate iar pretul e destul de mult sub 10 lire sterline, nu stiu cat costa unul in Romania dar imi imaginez ca nu poate fi prea ieftin, mai ales unul de calitate.

Trimiteti un PM daca aveti nevoie de detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am gandit sa o schimb,am aruncat o privire am vazut clamele metalice si m-am razgandit,dar acum am sa mai incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparativ: in romania se cere 700ron pe un schimbator de .:R32 pe cand in DE e 75 eur...cam asa merge treaba, pe testate, vezi galeria mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
chelariu.bogdan

pe okazii cu tot cu livrare prin posta romana 45 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am comandat un manson de piele pt. un VW bora de la Inginerul ; foarte buna treaba a facut ; mersi inca o data Mihai

postez cateva poze cu mansonul montat deja

http://imageshack.us/photo/my-images/534/40376314.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/820/47874557.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/42/61792062.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
maholea.ionut

Salutare tuturor, dupa ce am citit acest DIY, cu mansonul nou (de piele naturala de aceasta data) in dotare o sa am apuc de treaba, sper sa reusesc. In cazul in care tip dupa ajutor, e cineva din Bucuresti care a mai facut lucrul asta de unul singur si care e dispus la o mana de ajutor contracost?

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu de schimbat,vezi ca eu am facut un DIY sau mai gasesti pe youtube clipuri.

Ma poti suna si iti spun pas cu pas ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maholea.ionut

Mersi, revin cu detalii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut eu azi am reusit sa dau jos husa schimbatorului am exact ca si tine acel sistem cu acel colier eu am procedat astfel : am bagat o surubelnita dreapta in acel locas al acelui colier si am dat in stanga si dreapta pana am largit putin acel colier apoi am tras in sus si a iesit fara probleme , apoi cu o surubelnita dreapta introduci surubelnita intre nuca schimbatorului si acel suport care tine prinsa husa si dai putin cate putin rotund in jurul acelui suport si dupa aceea scoti husa afara fara probleme.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..am demontat si eu ansamblul ca sa-mi croiasca cineva un manson..dar totul s-a terminat la incercarea de a separa mansonul de nuca :( ..exact asa cu o surubelnita dreapta am incercat, incet incet, dar imediat am observat ca se distruge inelul din plastic argintiu dintre ele (acela exterior decorativ) ..si cu inima stransa ca s-a crapat si innegrit in unele locuri..tot nu a iesit :( (in DIY este figurata o simpla sageata in sus ptr acel inel negru din plastic..) ..si m-am gandit apoi si cat de greu va fi de bagat inapoi..pielea naturala fiind totusi un pic mai groasa..asa ca am facut cinste croitorului si am montat totul inapoi :( .(face careva mansoane in iasi? sau a montat cineva prin zona sa ma ajute cu montatul daca o sa comand unul ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!