Jump to content

Demontare manson schimbator viteze


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Va recomand sa-l demontati singuri, neajutati de vreun nea' costica ca s-ar putea sa rupa unul din piciorusele alea de plastic. Eu l-am si facut singur (mama ei de facultate nici macar atat nu-s in stare ? :D ) daca pot spune asa procedand in felul urmator:

L-am dat jos pe cel vechi care era scorojit si vai de el. Cineva mi-a facut rost de o bucata de piele faina. Am desfacut mansonul vechi din cusaturi, l-am prins cu pioneze pe o bucata de poliester ca sa stea intins si am luat model dupa el, dupa care am taiat doua bucati de piele identice. Am pe-aici pe-aproape un atelier de reparatii incaltaminte, am fost la nenea, mi-a zis ca ma costa un bidon de bere sa mi le coase frumos si asta a fost.

Arata acum foarte bine :D.

S-aveti mare grija cum desfaceti mansonul vechi. Siguranta aia nu va faceti probleme daca nu se mai poate folosi. Eu am cumparat un colier pentru furtune de la piese auto care a costat 50 de bani si va garantez ca sub nuca schimbatorului nu se simte. Oricum siguranta la cum era stransa iesea la fel de mult ca si colierul.

Daca nu desfaceti siguranta nu iese nuca :D.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    11

  • Mihai25

    7

  • marius1982.11

    7

  • alexrosiu

    5

poti sa ne pui si o poza cu ce ti-a iesit? Mai ai cumva matrita dupa care ai facut mansonul nou? vreau sa ma apuc si eu dar daca nu imi place ce iasa sa nu stric mansonul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mee m-ar interesa sa imi faca cineva un manson frumos...acuma am unu ( nu cel original ) si nu prea imi place :rolleyes: ... am sa ma duc pe la un nea croitos sa-l intreb daca poate sa-mi faca :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-i fac niste poze la interior dupa ce mai trece din jegu asta de pe jos si frigu de-afara ca sa pot face si curat. A iesit foarte frumoasa treaba. A fost si pielea de calitate. Cu incredere in fortele proprii si putina indemanare vei reusi sigur. Nu va asteptati sa se potriveasca perfect insa pe cadrul acela din plastic care va intra putin fortat inapoi in consola. Pielea naturala e putin mai groasa decat musamaua aia se muleaza mai greu pe el. Vechiul manson era fixat pe cadrul acela din plastic ajutat fiind de un arc cu spire foarte dese si dintr-un otel foarte dur. Sa aveti grija sa nu-l rupeti si pe ala.

Nu aveti nevoie decat de atentie, un cleste cu cioc ca sa desfaceti siguranta, sau dupa caz un cleste de taiat cabluri ca s-o taiati.

Nu ai ce sa strici daca esti atent. Imi pare rau ca n-am facut poze ca sa va arat modul de prindere a mansonului sub nuca, dar inchipuiti-va ca e prins dupa principiul unei bucati de celofan care imbraca un dop de cauciuc bagat in gura unei sticle. Cine are imaginatie isi da seama despre ce vorbesc.

Sa cautati poze cu mansonul facut de mine cam in cateva zile tot pe topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam in 10 minute gasiti poze cu mansonul desfacut si 2 bucati de piele taiate la dimensiune gata de a fi cusute si montat mansonul inapoi.

Scuze s-au dus acumulatorii la camera. Mai cautati maine dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu poze. Se pot vedea in fotografii cele 2 bucati din care era facut mansonul original si alaturat 2 bucati taiate de mine dintr-o bucata mai mare de piele gata de a fi cusute si montat mansonul pe masina. Astea mi-am ramas in plus ca am taiat 4 bucati pentru ca ma gandisem ca poate nu iese bine din prima.

Scuze pentru ziar dar cam tot ce am prin casa e inchis la culoare asa ca n-am prea avut pe ce sa le asez pentru poze.

inca una.

post-10418-1170484282_thumb.jpg

post-10418-1170484478_thumb.jpg

Modificat de Mihai25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata pozele cu produsul finit montat pe masina.

Una e facuta cu blitz si cealalta fara.

post-10418-1170492465_thumb.jpg

post-10418-1170492598_thumb.jpg

Modificat de Mihai25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte fain a iesit. acum chiar ca m-ai pus pe ganduri :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te intereseaza si pe tine, mai este piele de unde am cumparat-o pe aia. Va strangeti mai multi doritori si vedem cum facem. Originala e o caruta de bani si se strica rapid din cauza produselor de curatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite cum mi-a facut si mie cineva... ramasesem dator cu o photo dp ce termin lucrarea

[e facuta cam vertical fotografia ... sorry ]

img0078xj0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-ai pus invers dupa cum se vede (cusaturile in lateral). Si nu te supara pe mine dar pielea e cam lucioasa. Iti trebuia ceva mat, elegant. Oricum ti-a iesit destul de bine si tie. Bravo !

Modificat de Mihai25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine in lateral erau de prima data? ca poate nu am retinut eu exact cand l-am dat jos ...btw- material pune fiecare de care are ,,, mie imi place [nu ma supar ca nu am de ce] :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la aceeasi chestie am muncit si eu astazi... ce coincidenta!... bagi o surubelnite intre schimbator si gulerul ala de plastic cu zimti ,,, si rasucesti incet... se departeaza usor ... si iese....

baga mare! eu l-am schimbat deja

Frate, am incercat si eu sa scot colieru' ala dar nu merge, am rasucit cu patentul de el dar pare a fi fixat foarte bine.Poate cineva sa ne spuna mai exact cum a scos colierul, altfel cred ca ma oftic si il tai si pun unul normal.Mi-a fost cam frica sa fac parghie cu surubelnita, ca sa nu se rupa componentele acelea albe din plastic sau guler, ce-o fi.Eu as vrea sa imi pun piele bej deoarece am interiorul in aceasta culoare, ce ziceti merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ADU 33 daca-l tai si pui altul normal , nu faci niciun rau . :vaidecapulmeu: In ce priveste desfacutul ( cracanatul ) celui vechi , baga surubelnita intre partile cele mai gatuite ale colierului si forteaza metal pe metal , cand de-o parte cand de cealalta pana largesti ( deformezi ) gatul acela . Apoi poti sa-l scoti peste acele gulere de plastic alb . Eu asa l-am scos pe cel vechi , fara sa-l rup si i l-am dat lui Alex_vw sa si-l puna la masina lui .:)

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frate, am incercat si eu sa scot colieru' ala dar nu merge, am rasucit cu patentul de el dar pare a fi fixat foarte bine.Poate cineva sa ne spuna mai exact cum a scos colierul, altfel cred ca ma oftic si il tai si pun unul normal.Mi-a fost cam frica sa fac parghie cu surubelnita, ca sa nu se rupa componentele acelea albe din plastic sau guler, ce-o fi.Eu as vrea sa imi pun piele bej deoarece am interiorul in aceasta culoare, ce ziceti merge?

Merge de ce sa nu mearga. Daca citeai, vedeai ca am scris undeva mai sus ca e nevoie de un cleste cu cioc pentru a desface colierul. Daca nu-l poti desface nu e nici o problema, si eu l-am taiat si am cumparat un colier pentru furtune de la piese auto care a costat 5mii de lei vechi. Mare grija la a luat tiparul exact dupa mansonul vechi. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine in lateral erau de prima data? ca poate nu am retinut eu exact cand l-am dat jos ...btw- material pune fiecare de care are ,,, mie imi place [nu ma supar ca nu am de ce] :)

In mod sigur erau cusaturile in lateral. Demonteaza toata treaba si intoarce mansonul 90 de grade. O sa vezi ca sta mai bine.

Deci daca mai vrea cineva manson din piele naturala, va pot ajuta. Nu postez la anunturi pentru ca nu fac nici o bisnita din asta. Sper sa-mi fie cu iertare. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, scurt/2, am vazut ce i-a ieshit lu Ingineru din manson : super, foarte incantat nici nu se compara cu ce era ,se simte diferentza in calitate si in leg cu cusaturile domnului de dinainte, le-ai pus invers :Driver:

cine vrea, vorba lui, faceti o lista si va ajutam, si eu am in plan schimbarea insa dupa ce termin cu licentza (14 feb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge de ce sa nu mearga. Daca citeai, vedeai ca am scris undeva mai sus ca e nevoie de un cleste cu cioc pentru a desface colierul. Daca nu-l poti desface nu e nici o problema, si eu l-am taiat si am cumparat un colier pentru furtune de la piese auto care a costat 5mii de lei vechi. Mare grija la a luat tiparul exact dupa mansonul vechi. Succes.

Pai tocmai aia e, nu am avut cleste cu cioc, sambata asta ma pun pe treaba si o sa-mi fac chiar 2 mansoane, unul bej si unul negru sa vad care da mai bine :) Merci pt.informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa-ti faci unui si negru, daca consola e neagra. :)

By the way oferta de mai sus e inca valabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-ar interesa mansonul cu tot cu maciulie,ca si aia e destul de uzata.Stie cineva unde gasesc tot setul si cam la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat ... pe original 7 zile la comanda mansonul cu tot cu maciulie ajunge undeva la 150-180 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

220 RON, nuca, mansonul si tija schimbatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Gata, azi am reusit sa scot mansonul.Toata smecheria e la clema aceea care a iesit destul de greu, bineinteles numai cu ajutorul unui cleste cu cioc.L-am dat la facut iar saptamana viitoare voi pune si poze cu noul manson.O sa incerc sa fac si un DIY.Multumesc tuturor pt.sfaturi, mai ales <Inginerului>, care m-a inspirat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pt.sfaturi, mai ales <Inginerului>, care m-a inspirat.

Cu mare placere ;). Sa postezi ceva poze sa vedem cum a iesit. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!