Jump to content

Demontare manson schimbator viteze


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Am revenit cu poze. Se pot vedea in fotografii cele 2 bucati din care era facut mansonul original si alaturat 2 bucati taiate de mine dintr-o bucata mai mare de piele gata de a fi cusute si montat mansonul pe masina. Astea mi-am ramas in plus ca am taiat 4 bucati pentru ca ma gandisem ca poate nu iese bine din prima.

Scuze pentru ziar dar cam tot ce am prin casa e inchis la culoare asa ca n-am prea avut pe ce sa le asez pentru poze.

inca una.

Cam ce dimensiuni trrebuie sa fie pielea? ca sa stiu cat de are sa o iau :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    11

  • Mihai25

    7

  • marius1982.11

    7

  • blueyed

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Greu de spus exact. Iti trebuie doua bucati putin mai mari decat o coala de hartie A4. Daca vrei te pot ajuta, precum am scris mai sus. NU intentionez sa fac bisnita, insa am o sursa de unde achizitionez piele si un croitor priceput. Pretul de vanzare acopera cheltuielile si pretul unei beri pentru fiecare manson.

Calitatea se poate vedea in poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu sursa mea dar vroiam sa stiu oarecum o marime aproximativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et voila, gata am reusit.Zic eu ca a iesit destul de bine :beerchug:

post-6004-1171865566_thumb.jpg

post-6004-1171865580_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ma lad si eu un pic:

Manson - racing 160 ron manopera 20 ron; Calitatea mansonului - mult peste asteptari; Fata de fabrica mult mai buna.

post-1853-1171865969_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut rost de piele.

O intrebare pt ingineru: Dupa ce dai jos colerul si scoti maciulia, cum desfaci pielea veche de pe maciulie ?Si cam cat a durat toata operatia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai pielea veche peste nuca. Vezi ca are un fel de dop cu zimti. Cu o surubelnita si un pic de indemanare ai sa reusesti sa scoti acel dop si implicit pielea veche.

Hai sa vedeti cum arata un manson facut profi zic eu. Sunt facute pentru CosminBrici si un amic de-al lui. Banda alba adeziva este pentru identificarea bucatilor perechi, deci sa nu va sperie.

post-10294-1171900730_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii. De maine ma apuc de treaba ! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM MUNCIT SI EU AZI LA MANSON!! CU TOATE CA AVEAM PIELE NORAMALA AM PUS PIELE INTOARSA NEAGRA!! IMI PLACE CUM A IEST:d E CEVA MAI DEOSEBIT! MAINE VA PUN POZE DACA MA AJUTATI, CA NU STIU CUM:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa renunti la majuscule ca nu suntem chiori... plus ca scrie in regulament...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau si eu sa-mi schimb mansonul! unde gasesc niste piele si pe cineva sa le coasa? poate aflu si pretul final la operatiunea asta de schimbare. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu cititi intreg topicul...Scrie mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa mi-a iesit mie. Impreuna cu inginerul am reusit sa facem o treaba excelenta. N-a fost lucru usor. Daca va place....va ajutam cu placere.

Nu e foarte bine focalizata poza.

post-10349-1172001193_thumb.jpg

Modificat de Aragon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am nevoie de putin ajutor, am reusit sa scot maciuca aia cu tot cu piele, am desfacut siguranta aia de metal de pe suportul de plastic dar nu reusesc sa desfac nuca aia nicicum.Si din greseala am si ciupit putin pielea de pe nuca ;) :D .este o chestie acolo de plastic alba si intre plasticul acela si nuca este pielea, dar nu reusesc sa o desfac. Ma poate ajuta cineva cu o poza sau vreo modalitate eficienta de scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mansoanele prezentate anterior...poate face cineva o machete cu dimensiunile poe care le-a folosit...si modul in care a taiat pielea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic de ajutor se poate la mesajul de dinainte cu pielea de pe manson? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Demontare manson schimbator de viteze :

1. Se ridica usor de partea din spate a ramei .

post-7729-1203872948_thumb.jpg

2. Dupa ce se scoate partea din spate a ramei , se trage spre inapoi (ca sa iasa rama din partea din fata) apoi se ridica .

post-7729-1203872959_thumb.jpg

3. Sus la baza nucii schimbatorului este o clema metalica , care trebuie desfacuta .

post-7729-1203873005_thumb.jpg

4. Apoi se misca usor de maner si se trage in sus .

post-7729-1203873044_thumb.jpg

5. Pielea iese de pe nuca , tragand acel "colier" negru afara de pe nuca schimbatorului . NU ROTIND ci tragandu-l afara in pozitia in care se afla !

post-7729-1203873129_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai faceti mansoane din astea de piele? sunt si io interesat de unu pt un golf 4 cu inel cromat in jurul schimbatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

golfix

Asemenea informatii gasesti in aria de vanzari . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat si eu, toata operatiunea a costat 10lei, cu tot cu piele. Imi place f mult cum a iesit, e o piele foarte subtire.

post-17173-1207312913_thumb.jpg

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut...o intrebare am si eu,se poate pune orice nuca la schimbator cu sau fara ceva modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Stie cineva,nuca schimbator de viteze de la Golf 5,se potriveste la Golf 4?Are acelasi sistem de prindere?

Vreau sa cumpar

post-23954-1235750708_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si pe mine m-ar interesa chestia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!