Jump to content

Demontare manson schimbator viteze


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Salut!

De unde ai gasit piele naturala? si cit a fost? Vreau si eu sa o schimb la al meu ca s-a cam ros.

Grija mare ca pielea e mai groasa si o sa intre mai greu, ai nevoie de multa rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    11

  • Mihai25

    7

  • marius1982.11

    7

  • blueyed

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut la toti. Dupa ce am citit toate comentariile, m-am apucat de operatiunea " schimbare manson". Am gasit prin casa o geaca de piele veche dar in stare buna si m-am apucat de taiat. Mi-a luat ceva pana am cusut pielea, ca era si putin groasa, si a trebuit sa inserez si arcul acela de la vechea bucata, dar in final totul a iesit minunat, si monatat la loc arata perfect :D. Eu zic ca, cu putina pricepere si timp liber, fiecare poate sa isi confectioneze un manson dupa bunul plac si din ce material doreste. Spor la treaba :Driver: :P.

post-36759-1241537404_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare, arata chiar nasol. Cusaturile alea decorative din lateral unde sunt ? Iar pielea e prea groasa, nu se aseaza frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in oras este cineva care confectioneaza asa ceva din piele si arata ca cele originale , sunt de parere cu inginerul ca arata cam nasol , dar daca tie iti place nu mai zic nimic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, pare putin grosolan, pielea fiind cam groasa, dar oricum arata mai bine decat ruptura de vinil care o aveam inainte. Am pastrat sablonul si cand fac rost de piele subtire ma duc la o croitoreasa sa o faca frumos :vaidecapulmeu:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru aurelian08, imi spui si mie cine face in reghin asa ceva si cam la ce pret? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care si-a facut , am vorbit cu el si mi-a zis sa-l suni , vorbesti cu el si va intalniti . Si el are facuta tot acolo. 35 RON l-a costat .

Marius , telefon : 0744328978

Ce numar ai la masina , sa ne salutam cand trecem unul pe langa celalalt in oras .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, discutiile 1-la-1 offtopic va rog pe PM. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mica intrebare, as putea sa iluminez acel desen de pe schimbatorul de viteze cand aprind pozitiile? am schimbatorul acela cu GOLF 25 years.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, iei curent de la becul brichetei. Asta daca exista bec sau leduri in nuca schimbatorului pe care l-ai cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am nuca aceea montata pe schimbator am incercat sa o scot dar nu iese, cum se scoate? de tras curent stiu ca trag de la baterie, pe mine ma interesa daca se lumineaza nuca schimbatorului adica sa nu bag ledul degeaba si sa nu se vada nuca luminata... sper ca intelegi ce vreau sa zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Deci tu vrei sa improvizezi ca nuca originala sa lumineze? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa improvizezi ceva n-o sa-ti iasa, pentru ca e turnata nuca si dedesubtul capacului acela de plastic transparent e plin. Deci nu merge. Iar curent nu iei de la baterie c-o sa-ti lumineze tot timpul. Iei de la bricheta masinii ca e aproape si nu trebuie sa demontezi prea mult. Dar oricum nu merge cu nuca originala. Va trebui sa-ti cumperi alta care are prevazuta instalatia de iluminare.

Pentru demontare gasesti instructiuni pe topicul cu DIY sau suna-ma pe mine si-ti explic tot ce si cum.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze am vrut sa scriu acolo ca iau curent de la bricheta dar m`am grabit... eu am vazut ca majoritatea au altfel de nuca la schimbator si am zis k poate la mine merge... am sa incerc zilele astea sa o desfac de curiozitate sa vad daca e plina inauntru, ms de raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

il intereseaza pe careva mansoane de piele naurala..stiun un curelar :icon_thumright:...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va chinuiti sa faceti singur (numai daca aveti inclinatii si cunostiinte de pielarie)

mergeti la orice atelier de confectii, si dupa model vi-l face orice tanti/nene care stie sa umble la masina de cusut

pe mine m-a costat 15 lei, si nu iti dai seama ca nu e original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din fericire ala care face asta are cunostintele necesare..(il cunosc bine..doar mi tata :icon_thumright: )...si face meseria asta de curelarie de 30 de ani...da..dupa cum spui nu se vede diferenta ...cand ii nou mansonu de piele artificiala..da sti cat dureaza un manson de piele naturala?..nu cred ca sti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat tii in soare masina si cat intretii pielea aia, am vazut golfuri mai noi cu 3-4 ani ca a mea si era tot ruptacit mansonul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmatorul post cu iz usor de anunt publicitar va aduce un Warning posesorului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Aduc in prezent si eu topicul acesta cu o problema. Nu pot scoate mansonul vechi. :)) Am citit tot topicul, in special postul #94 al lui @aryes13 despre demontarea mansonului, insa la mine arata altfel. Tin sa precizez ca am schimbator cu rama cromata.

Am scos rama, am inteles ca ar trebui taiata sau largita acea clema de metal, insa la mine arata altfel decat in pozele prezentate de @aryes13. Atasez si niste poze sa vedeti exact cum arata la mine:

post-50992-1275402058_thumb.jpg post-50992-1275402069_thumb.jpg post-50992-1275402079_thumb.jpg

V-as ruga sa-mi spuneti si mie ce ar trebui sa fac mai departe. Orice sfat e binevenit. Multumesc. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Taie/rupe/desfa clema aia ca sa poti scoate nuca/mansonul de pe levier. Dupa aia folosesti un colier normal pentru prindere.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o surubelnita departeaza inelul ala pana incepe sa joace. Apoi tragi de maciulie in sus si iese. Cand o pui inapoi apesi tare pana auzi un click, apoi cu un cleste de scos cuie strangi inelul ala tot din zona aia facuta cu rosu in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult domnilor, am reusit intr-un final. :beer: Iata si rezultatul:

post-50992-1275475662_thumb.jpg

Insa mai am o nedumerire. :huh: Mansonul nou nu are acel elastic pe care-l avea cel vechi. Ma refer la acel elastic din partea stanga a schimbatorului, care banuiesc ca avea rolul de a tine mansonul intins cand bag in marsarier si de a nu se freca de schimbator. Este vreo problema daca nu are acel elastic ? Atasez si o poza ca sa vedeti exact despre ce este vorba:

post-50992-1275475671_thumb.jpg

Multumesc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nci o problema doar ca se poate sa-ti strici mansonul asta daca se prinde de tija aia cand bagi in marsarrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

am gresit postul, se poate sterge :D

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!