Jump to content

Demontare manson schimbator viteze


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

vwgolf4pacific

Atunci cand am demontat mansonul am rupt colierul care fixa nuca pe tija. Aveti idee daca as gasi pe undeva acel colier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    11

  • Mihai25

    7

  • marius1982.11

    7

  • alexrosiu

    5

vwgolf4pacific

Si daca in locul colierului ar merge si un colier de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ia unul metalic cu surub de strangere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwgolf4pacific

Am montat inapoi folosind colier de plastic, si oricum a facut un fel de click cand a intrat inapoi si nu iesea chiar daca nu puneam colier. Oricum s-a miscorat spatiul in care ar fi intrat colierul in mod normal si cred ca mai incapea doar cel de plastic.

Modificat de vwgolf4pacific
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am desfacut si eu consola de la schimbator,cea cu s rumiera si nu mai stiu cum vin clemele de langa podea...scartaie consola pe drum denivelat... Nu stiu cum se prind clemele alea ca au picat si nu stiu daca se prind de consola sau acolo jos si apoi consola...si ce sa fac sa nu mai scartaie consola. Stima!

Am un golf 4 1.6 16 v an 2001... Am uitat sa specific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiuvisan90

Apropo de schimbator, vin si eu cu o mica "problema" ca sa zic asa....nu tine de manson ci de schimbator in sine.

Si anume, cand duc maneta in pozitia vitezei 1(doar spre stanga fara sa bag in viteza) si eliberez, nu se mai intoarce in pozitia 0 (centru) si asa si spre dreapta, daca il duc catre 5, si eliberez fara sa bag in viteza nu se intoarce inapoi....ramane dat spre stanga respectiv dreapta....

Are ceva arcuri acolo sau e doar nevoie de niste vaselina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseaza timoneria si o sa scapi de aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiuvisan90

Daca imi spui si cu ce sa gresez raman dator :D

Am in dotare momentan decat un spray WD40 :D si niste vaselina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi spui si cu ce sa gresez raman dator :D

Am in dotare momentan decat un spray WD40 :D si niste vaselina

Demontezi tijele dupa care le speli si dupa aceea pui niste vaselina in nuca de la tije si le prinzi la loc.

Atunci faci treaba ca la carte.Degeaba dai cu WD40 ca dupa un scurt timp la fel se manifesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiuvisan90

ca sa vorbim toti aceiasi limba :

 

va rog care elemente trebuie desfacute exact....partea cu nuca din interioru masinii sau si elementele cu tija ce duc la cutia de viteze...atasat gasiti si o poza mai explicita, va rog sa imi ziceti nr elementelor :D

Multam!

post-117448-0-76839500-1363366634_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci tijele timoneriei - tijele care duc la cutia de viteze,  dupa care faci ce ti-a spus SSRAZVAN ;)

Poti gresa si nuca din interiorul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

WD 40 e un dezastru si in plus e si foarte aspru, nu recomand nici macar la balamalele de la portiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pentru asta exista spray cu vaselina siliconica.... sau alte substante care greseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am schimbat si eu atat gulerul de material cat si maciulia schimbatorului.Dupa scoaterea ramei de plastic a mansonului,l-am ridicat in sus si am ajuns la colierul metalic care fixeaza maciulia.L-am detensionat cu grija,mai ales la maini,ca sa il mai pot folosi.O brida de plastic nu este eficienta deoarece nu poate fi stransa ca si colierul metalic fara a se rupe.Am comandat pe seria  de sasiu si a venit complect,inclusiv colier metalic nou,la pretul de 160 ron original.Montajul a fost o joaca ,iar rezultatul extraordinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Mi-am schimbat si eu atat gulerul de material cat si maciulia schimbatorului.Dupa scoaterea ramei de plastic a mansonului,l-am ridicat in sus si am ajuns la colierul metalic care fixeaza maciulia.L-am detensionat cu grija,mai ales la maini,ca sa il mai pot folosi.O brida de plastic nu este eficienta deoarece nu poate fi stransa ca si colierul metalic fara a se rupe.Am comandat pe seria  de sasiu si a venit complect,inclusiv colier metalic nou,la pretul de 160 ron original.Montajul a fost o joaca ,iar rezultatul extraordinar.

Salutare!

De unde ai comandat schimbatorul?

Multumesc anticipat!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

reprezentanta sau un magazin de piese auto mai rasarit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

As vrea sa imi schimb si eu mansonul din piele, insa nu reusesc sa detensionez inelul metalic...

M-ar putea ajuta cineva din Brasov cu operatiunea asta? Contra cost normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa imi schimb si eu mansonul din piele, insa nu reusesc sa detensionez inelul metalic...

M-ar putea ajuta cineva din Brasov cu operatiunea asta? Contra cost normal...

eu am reusit cu o surubelnita dar este destul de greu dar daca insisti merge garantat.

daca nu reusesti da-mi un pm si te ajut cu cea mai mare placere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Bagi o surubelnita mai calumea in fanta ramasa si fortezi inelul ala, sincer mi s-a parut ceva banal :), n-ar trebui sa fie probleme. apoi la montare cu in cleste il capsezi inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Cei care ati schimbat mansonul, ce ati cumparat si de unde? Ma intereseaza ceva mai de calitate dar nu neaparat varianta originala. Tocmai am sunat la reprezenranta si vine cu nuca si cu inelul de la baza la ~400 lei :(. Doar mansonul nu il au.

Sau poate exista si alte solutii de exemplu vopsire...

Ma gandesc ca un manson ... Cam cat un kit de ambreiaj ... Totusi ...

Modificat de vicleanu333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cativa colegi pe forum care confectioneaza mansoane, la ~50 de lei. Eu, de exemplu, am luat de la @TIBI_84 acum cativa ani si inca arata bine.

Cauta in aria de Prestari servicii, poate gasesti si mai aproape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la un domn care se ocupa cu reparatii haine din piele si mi-a croit unul nou dupa modelul demontat de pe masina, cu 30 de lei cu tot cu bacsis. Deci nu exclude nici varianta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
kinderheim511

Am reusit si eu sa-l schimb, singura problema a fost punerea colierului de plastic inapoi, n-a vrut sa intre nicicum pana nu l-am inmuiat in apa fiarta, apoi a intrat batut cu ciocanul pe o teava.

Eu l-am luat de pe amazon.de, albastru sa se asorteze cu masina, dar sunt si negre. Cu transport iese la 115 RON, e din piele.

 

post-132898-0-82140300-1395672094_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scump, de ce nu ai luat de la noi? Cred ca scapai la jumate din pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!