Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Se pare ca se poate configura "Digital Instrument Panel" pe skoda.ro pentru Kodiaq.

Ce parere aveti de acest nou gadget? Eventual cate sfaturi pro/contra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot spune decât"in sfârșit", a primit și Skoda ceea ce ceilalți au de vreo 2 ani de acuma. Eu unul nu as mai lua o mașină fără acest gadget, mai ales că la kodiak ceasurile de bord clasice mi se par anoste de-a dreptul. Toate mașinile vor avea astfel de ecrane pe viitor, posibilitățile de customizare fiind multe și chiar utile.  

Contra: riscul de defectare este considerabil mai mare decât la ceasurile clasice.

 

Modificat de andreutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

VRS? Echiparea Laurin & Klement s-a anunțat in februarie a.c. și nu apare în niciun configurator. Doar în promisiunile unor dealeri din occident. Sportline, cel mai reușit exterior pt Kodiaq, nu e disponibil la noi. Înclin să cred că VRS e doar un concept-car pentru târgurile auto. Să nu mai amintesc de obișnuitele motoare pe benzină,  care par fantasmagorice. Sper ca Skoda să intre într-un ciclu realistic - palpabil de noutăți/ producție/ termene de livrare  inclusiv în România. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut azi ca în configuratorul Skoda Cehia apare versiunea L&K. Este cu aproximativ 4000 eur mai scumpă decât Style (37400 Style 2.0 Tsi, 41400 L&K 2.0 Tsi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dap, va fi disponibil si la noi...

Mai intai o sa apara Sportline ca si echipare [pe Kodiak

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Tocmai am fost anuntat de catre Skoda ca termenul de livrare a masinii se va decala cu 1 luna, din 10 decembrie pe prima saptamana din 2019 :( Comanda depusa pe 18 iunie. Se pare ca au imbracat frumos cauza: parbrizului incalzit, dar eu tind sa cred ca din cauza WLTP-ului ... Si din configuratia skoda.ro s-a scos 4x4 de 190CP si DSG.

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-a scos pentru ca nu are WLTP-ul facut pentru 4x4 si Dsg. Pe mine ma intriga maxim atitudinea celor de la Skoda, se stia de standardul nou de multa vreme si nu inteleg cum de i-a prins atat de nepregatiti. Tu ce motor ai comandat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0TDI de 190CP a trecut doar pe Q5, pe restul modelelor VAG inca nu, deci nu e Skoda oaia neagra (nu c'ar fi vreo consolare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, andreutzu said:

Tu ce motor ai comandat?

2.0 TDI, 190CP, DSG ?

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta probabil ca vei primi totusi noul standard diesel euro 6d. Ceea ce e un lucru bun pe viitor, fiind oarecum mai putin poluant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si care ar fi diferentele intre 6d si 6d temp? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/18/2018 at 2:10 PM, Manoka said:

Si din configuratia skoda.ro s-a scos 4x4 de 190CP si DSG.

Se pare ca nu este scos din Configurator:

313711583_Configurator1.thumb.jpg.a793787d61b8109db9c106941570d36c.jpg

si avem si toate "speciile" de urs

1295012616_Configurator2.thumb.jpg.2b85180ab4e4bf9f1c1a8dcee4092987.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

 

Euro 6d-TEMP and Euro 6d

Reality shows that OEMs have a hard time to close the gap between real and lab, especially in terms of NOx emissions. To cut them some slack, Europe decided to make things really confusing and allow a deviation between RDE measurements and WLTP measurements. In a nutshell: Euro 6c is the standard for WLTP measurements, while Euro 6d-TEMP is the one for RDE measurements.

Euro 6c (WLTP, i.e. lab conditions), which took effect on September 1st 2017 for new type approvals and is mandatory for all new cars from September 2018 onwards, means that NOx is limited to 60 and 80 mg/km for petrol and diesel, respectively. Euro 6d-TEMP (RDE, i.e. real driving conditions) also took effect for new type approvals on September 1st 2017, but cuts existing models some slack until September 2019.

The latter allows a deviation (a.k.a conformity factor) of 110 percent. Indeed, petrol cars can emit 126 mg/km while tested on the road, diesel cars 168 mg/km. By 2020, when Euro 6d takes effect, the allowed deviation between RDE and WLTP is 50 percent. Petrol cars must stay below 90 mg/km, diesel cars are to keep their NOx emissions under 120 mg/km.   

 

;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inteleg ca 2.0TDI 190CP DSG 4x4 (motorizarea despre care se vorbeste mai sus) se incadreaza deja in WLTP :scratch:

NOx.jpg.0878af45033e38c4b42dab51ed6ed50f.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Rave said:

In a nutshell: Euro 6c is the standard for WLTP measurements, while Euro 6d-TEMP is the one for RDE measurements.

;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema filosofica fiind lamurita, va propun sa trecem mai departe si sa discutam despre Kodiaq, nu despre normele de poluare/legislatie. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, GT680 said:

Eu inteleg ca 2.0TDI 190CP DSG 4x4 (motorizarea despre care se vorbeste mai sus) se incadreaza deja in WLTP :scratch:

NOx.jpg.0878af45033e38c4b42dab51ed6ed50f.jpg

 

De unde ai luat  fotografia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!