Jump to content

Proiect VW Bora Coupe


TIR

Postare recomandată

De cand asteptam sa vad masinuta montata si finalizata, arata senzational cu adevarat unic la noi in tara. Eu zic ca se va rezolva si cu RAR-ul, iti tin pumnii. Stalpii dintre geamuri ii lasi albi? Sau ii faci negri? Cu interiorul cum o sa rezolvi? Banuiesc ca trebuie modificate anumite elmente pe partea din spate, si plafonul pe interior nu? Daca ai vreun gand pe la anul sau cand o fi, sa schimbi motorul, eu personal as alege 1,8 de 150 cp! Multa bafta cu masinuta in continuare, si mai asteptam niste poze. Nu ma pot satura din a privi masinuta asta. :D

Modificat de micnea
Link către comentariu

o sa am de moficat destule pe la iterior... dar in principiu se rezolva... dar vreau sa fac rost de un interior sport ;)

dar ce ati zice de un 1.9 de 150 de cai :)

Link către comentariu

o sa am de moficat destule pe la iterior... dar in principiu se rezolva... dar vreau sa fac rost de un interior sport ;)

dar ce ati zice de un 1.9 de 150 de cai

Salutare,

in primul rand Felicitarile mele pentru rezultat si pentru "nebunia" :blah_: de a face o asa masina !

iar

in al 2-lea rand, 1.9...hmm ARL :cool: ...cel mai bun compromis,putere/cuplu/consum ! mai ales cu un simplu soft deja ai 180 CP + ! Un motor demential pentru o masina asemenea ! Mai ales ca acum ai tot motor diesel pe masina, ar fi mai simplu decat sa pui un motor pe benzina...restul tu stii, doar o parere, sper sa ti cont :D

S'auzim numai de bine si te asteptam prin timisoara cu albicioasa !

Link către comentariu

a iesit foarte bine . intradevar , arata putin ciudat geamurile laterale din spate . s-a cam exagerat cu partea neagra de pe margini dar se rezolva daca foliezi geamurile cu folie neagra maxim 20% transparenta .

cat despre bbs-uri mai bine le lasi asa clasice cu interiorul gri sau auriu . albastru sau alte culori tipatoare nu cred ca ar da bine . sar prea mult in evidenta .

Modificat de nutzuXXL
Link către comentariu

Ai facut test cu ea? Adica ai condus-o pe undeva? cum se comporta.... In rest...... sunt gura casca.... super. Bravo, felicitari.... si la cat mai multe cupe ca sunt sigur ca o duci la prezentari. :icon_thumright:

Link către comentariu

da am scris ca am condus-o se comporta bine... trebuie sa ma duc sa ii fac directia pentru ca trage putin dreapta in rest e super ok

Link către comentariu

superba masina..o poza.. si de pus pe coperta unei reviste sau o prezinti la promotor

Link către comentariu

La o asemenea masina nu merita sunetul de tractor, 1.8T este fara indoiala ce ii trebuie.

Tot respectul pt tine si pt masina ta.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

O da vad unde o sa apara oricum o sa fie promovata. Da e bun un 1.8 dar paca un vr6 turbo e altceva

Link către comentariu

ei hai ca ... un 3.2 v6 e alta treaba:))

asteptam sa o vedem inmatriculata si pe urma sigur o sa ii puna un motor sanatos

Link către comentariu
Silvian91imAuto

La o asemenea masina nu merita sunetul de tractor, 1.8T este fara indoiala ce ii trebuie.

Tot respectul pt tine si pt masina ta.

:offtopic:

Am impresia ca cineva a condus doar Dieseluri fara Izolatie fonica sau care mergeau prost. Sa ghicesc ca nu-ti place 1.9 TDI, ce sa mai zic de 2.5 V6 24v TDI-PD.

E parerea ta, dar iarasi se compara doua vehicole din 2 categorii diferite. (tractor vs coupe) Nu am fost niciodata rautacios pentru Benzina, cum sunt altii (ca sunt destui) pentru Diesel. (alt exemplu ar fi: americanii cu hibridele lor cum se tot iau de diesel-urile noastre)

Stiu si eu ca sunetul difera, Benzina e discreta si Dieselu isi face simtita prezenta, zice "hei, eu chiar fac treaba aici" si cand mergi cu el te face sa simti prin cuplu ca e acolo sa nu mai zic ca dupa ce te uiti cat ai consumat ramai placut surprins. Da, Benzina scoate performante mai bune si in ultima vreme si consumuri foarte bune (TFSI).

Proiectul va fi o masina de Expozitie? ...ca si scop principal, atunci eu as spune ca ar fi ok si Diesel si Benzina. Si daca ar fi de performante s-ar putea alege, facem deasta? sau deasta? mergem pe D sau pe B? ...se stie ca Motorina (substanta) are putere mai mare in orice categorie peste Benzina... doar ca tehnologia nu permite utilizarea maxima.

I'm just say'n, no offence, please.

Noroc si La Mai Mare. :Driver:

Modificat de SilvianDement91
Link către comentariu

Pana acum am condus doar o singura masina diesel 1.9 tdi dupa o skoda octavia. Un diesel este ok pe o masina normala. Dar la o masina coupe-sport chiar nu merge. Din contra o sa fie o masina de show merita sa un sunet frumos.

Daca zici ca un diesel e superior benzinei de ce nu fac astia supercar-uri diesel?

Plus ca nu conteaza asa mult consumul daca o sa fie masina e show.

Eu oricum o sa raman fan benzina.

Link către comentariu
Silvian91imAuto

...se stie ca Motorina (substanta) are putere mai mare in orice categorie peste Benzina... doar ca tehnologia nu permite utilizarea maxima.

Asta e raspunsul intrebarii de mai jos. Ultima oara cand am verificat randamentul unui motor cu ardere interna era de 40% indiferent ca e Diesel sau Benzina (a trecut ceva vreme de atunci). Consumul reprezinta un factor, cu X litrii de motorina faci mai mult decat cu Y litrii de benzina, unde X<Y. In prezent numere astea tot scad. (ex: motorinaL/100km vs benzinaL/100km - aceeasi exploatare a masinii)

Daca zici ca un diesel e superior benzinei de ce nu fac astia supercar-uri diesel?

Ca si completare voi adauga o intrebare. Ce motor avea super-masina ce reprezenta marca Audi la cursa LeMans? :)

Respect parerile tuturor si nu vreau sa fiu rautacios, dar putini vad potentialul Motorinei. Se culca pe o ureche spunand ca sunt motoare lenese, nu contrazic asta, sunt informatii pe foaie, pro/contra.

Scuzele mele de Off-Topic.

Edit: http://en.wikipedia.org/wiki/Audi_R10_TDI @LeMans 24h "The car is a classic at Le Mans, winning every year since its introduction until it was replaced by the R15."

Modificat de SilvianDement91
Link către comentariu

salut! cred ca un 1.8 t este destul de puternic si pretabil la tuning! deci tot respectul pt proiect, cred ca e mare chestie sa ai o masina unica...cel putin prin partea asta e Europei...

Link către comentariu

eu oricum sunt pt diesel... nu zic ca nu imi place si benzina avand masini in curte si de una si de alta :) dar daca se investe un ARL clar il iau pe acela.

Link către comentariu

:lol: Numai mecanici si a tot stiutori pe acest topic. Inteleg ca nu te pricepi,dar macar nu scoate din tine perle si prostii. uita-te la cursele de masini, seatul, audi, bmw toti merg pe dieseluri mai nou :) sa nu uitam de celebrul v10-tdi :) sa nu uitam ca si r8-ul are o versiune tdi.

Pe langa asta, punem pariu ca un 1.8T e mai lenes decat un 1.9TDI ARL?

Ai asucltat vreodata un motor 3.0 V6 de pe audi/phaeton,etc? Ma crezi ca ai baga mana in foc ca e benzinar daca il auzi?

Am mai vorbit cu un "cool guy" cu un bmw benzina si imi tot explica mie ca diesel e puturos,zgomotos,etc etc. L-am dus 1 tura cu masina mea si in 2 minute era WOWWW. In plus, in vremurile astea eu merg la forja maxima cu 9 l/100 km in oras, tu mergi cu 15 :D si nu te poti bucura de putere cu mult mai mult deact ma bucur eu sau un alt diesel "ne-stock", pentru ca nu ai unde. SI nu spun ca nu mi-as lua un benzinar turbo, tot timpul am considerat ca un benzinar turbo e foarte "cool" dar nu am spus niciodata vreo perla de genul celei de mai sus, despre niciun fel de combustibil :) Have fun

Link către comentariu

:) Acum ce sa le faci cand vine vorba de motoare toti sunt cunoscatori sunt aici in valcea multi copii de sunt mari cunoscatori in orice tine de masini :) eu mai bine tac si la fac... vb ta sa nu mai zic de noile motoare CR care sunt super tari :D

Link către comentariu

Off Topic

Vrei motorul meu de 3.0 TDI CR cu 300 cp si 650 nm ?

On Topic

Abia astept sa iti vad masinuta. Cam cand crezi ca o scoti pe strada ?

Link către comentariu
costyserbanescu

eu am un golf AJM si oricat i-asi da forja nu imi consuma mai mult de 12-13 l/100km pot sa merg cu ea numai pe rosu si tot atata consuma . sunt foarte multumit de motorina si la motorul meu nu foarte mare 1.9 am 116cp si 310nm si imi sunt deocamdata suficienti , poate o resoftare pana la 150 cp . eu votez pt ARL . MULTA BAFTA LA RAR :icon_thumright:

Modificat de costyserbanescu
Link către comentariu

Nu inteleg de ce acest topic a devenit un versus intre benzina si diesel.

Cand va fi cazul TIR ne va spune ce motor a pus pe masina.

Felicitari pentru proiect.

Link către comentariu

Sunt perfect de acord cu colegul dan i. Indiferent de motor sau nu, aceasta masina tot va ramane una senzationata din cauza unicitatii sale. Ai luat pana la urma BBS-urile alea?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!