Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Solutie de la Turtle Wax,similara cu celebrul RainX.

TurtleWax Clear view rain repellent

Link către comentariu

esti multumit de solutie?la viteze mari cum se comporta?se scurge apa, sau tot trebuie lasate stergatoarele la treapta 1?

Link către comentariu

Dupa 50-60 kmh nu mai folosesc stergatoarele deloc.

Decat daca e ploaie torentiala mai dau impuls.

In oras,din cauza traficului mai folosesc din cand in cand maneta.

Incerc sa fac un film daca se iveste ocazia.

Link către comentariu

multumesc pt raspuns, am sa-l folosesc si eu

sper sa nu se iveasca ocazia pt filmulet, ca abia ce am spalat si eu masina :lol:

Link către comentariu

Cunosc genul de solutii si sunt geniale. Eu am folosit Ombrello si trebuie sa recunosc ca am fost socat la primul drum. La 100 km/h pe ploaie torentiala vedeam clar clar fara sa sterg o data parbrizul. GENIAL! A tinut cateva luni efectul. De atunci cumpar mereu si tratez geamurile masinii.

Link către comentariu

efectul tine in functie de cat de des se folosesc stergatoarele si cat/cum (spuma activa) se spala masina.

solutia (mea) are un miros intepator,de acetona si din proprie experienta pot spune ca nu face bine lacului de pe masina :(

Link către comentariu

Iti recomand atunci Ombrello. Chiar e printre cele mai bune solutii de pe piata. Din experienta iti spun. Si nici nu miroase urat. :)

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

update: am schimbat lichidul de frana. (mi-am dat seama ca nu l-am schimbat dupa ce am vb cu Circoloco si mi-a zis ca vrea sa il schimbe si el.)

a iesit ceva negru...prima data credeam ca imi schimba uleiul :))

simptome negative nu aveam cu vechiul lichid. simptome pozitive nu am nici cu cel nou. dar macar stiu ca totul e in regula acum.

si ca tot nu am mai scris de mult,in drum spre service m-a acrosat un asigurat la Carpatica! sa vedem acum distractie...e aceeasi aripa ce am vopsit-o acum cateva luni. bara fata,janta,oglinda. si cateva urme pe rama usii (probabil oglinda lui,in cadere m-a atins :) )

masina arata dupa cum se vede,nu pare f grav. peugeot-ul in schimb e mai sifonat.

vorba aia...nu se mai face tabla ca pe vreumuri :))

post-66542-0-85194000-1305735775_thumb.j

post-66542-0-98880900-1305736124_thumb.j

post-66542-0-02052500-1305736222_thumb.j

Link către comentariu

Este posibil ca noul lichid sa reactioneze si la a4-a franare la fel de eficient ca la prima . Din cate vad ai pus unul obisnuit ca temperatura de fierbere dar tot ar trebui sa fie mai eficient decat cel vechi... Nu ramane decat sa iti pui centura si sa franezi un pic mai tare :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Da,am pus lichid normal,nu am nevoi de ceva mai performant pt ca nici masina nu cere asa ceva.

Merg in limite normale,franari normale.

Cu frana brusca...chiar ma gandeam sa o calc odata de tot,sa vad cum se manifesta!

Am inteles ca poate afecta un sensor ABS o franare violenta?

Link către comentariu

ei mai baiete ce sa afecteze, iti spun eu ca am franat brusc cu VW ul meu de la 100-110 Km/h la 20 Km/h nevoit fiind ca mergeam pe un drum si era asfaltul ca'n palma insa deodata s-a terminat brusc. Si alta experienta a fost cand am franat de la 220+ la 100 si nu am simtit nimic deosebit doar pneurile au facut ceva zgomot, scartzait (Pirelli Pzero Rosso). Alles gut!

Link către comentariu

:offtopic: trebuie sa ai ceva cojones sa franezi brusc de la 200 la 100, dar daca e neaparat nevoie o faci :D

Ce sa se intmaple daca pui frana? Uzura placutelor, cauciucurilor, discurilor si sa se incinga lichidul (franare de la viteze mari). Caroseria nu o sa o ia inainte :blah:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

e misto sa franezi de la 200 la 100 sau mai jos brusc....NOOOOT :lol: :lol:

Link către comentariu

Da,logica asa spune ca nu ate ce sa se intample.

Nu stiu unde vazusem discutia despre senzor ABS de la roata... Ca se defectase in urma franarii bruste.

Pana una_alta...sper sa am noroc maine la carpatica cu dosar de dauna.

Piese turcesti nu vreau.

Link către comentariu

@Circoloco : pai am fost nevoit, eram pe autostrada pe banda 2 si a intervenit in fata mea la o distanta oarecare un renault clio care s-a mutat de pe 1 pe 2 ca sa depaseasca un tir si nu prea s-a asigurat omuletul si i-a luat si ceva timp sa treaca pe langa tir. Se mai intampla. Oricum conduc preventiv, am facut si cursuri, am si diploma in acest sens :D si ceva Km experienta in tara si in afara tarii (in total aproximativ 500 mii Km). E drept ca poti sa conduci si o viata intreaga si sa o faci prost. :D

Muale, succes! din cate stiu Carpatica e pe duca la fel ca si Euroins....categoric mai sunt service-uri care inca lucreaza cu aceste asigurari insa nu stiu cum e cu acceptul de plata; de obicei service-urile repara masina si apoi o retin pana primesc un accept de plata (care de obicei este intarziat cat se poate de mult de catre firmele de asigurari) si de obicei dar nu generalizez cine inca mai lucreaza cu Carpatica si Euroins nu stiu cat de calitativ executa reparatiile si ce conditii au in service, ca sa nu mai vorbim de piesele "originale" pe care le pun pe masina.

Link către comentariu

exact astea sunt si temerile mele in legatura cu Carpatica.

astept devizul de plata sa vad ce suma preconizeaza ei ca acopera reparatia. sa stau cu masina reparata de service si blocata 1 luna nu vreau!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

carpatica :) 700 ron pt reparatie aripa,bara,oglinda,janta. reparatie inseamna vopsit la tabla (fara indreptat!), oglinda reparata...cum?lipit cu superglue?!

momentan astept raspuns de la CSA...

intre timp am facut un drum pe DN1 , weekend, bucuresti-peris.

am scos un consum f mic,cel mai mic de pana acum. deci se poate! cu rabdare,blandete pe acceleratie si viteze legale,evident.

post-66542-0-40875700-1306701109_thumb.j

Link către comentariu

nu au facut nimic. in 700 ron cum sa te incadrezi cu reparatia asta?

vopsit 2 elemente, janta si oglinda?

service-ul recomandat de ei m-a refuzat :))

nu am luat inca niciun ban de la carpatica,am facut reclamatie la CSA.

janta nu cred ca e de inlocuit,e putin stearsa... polish/vopsea si se rezolva

Link către comentariu

intorcandu-ma de la brasov am observat o vibratie la viteze peste 110-120 kmh. in mod normal ar fi de la anvelope/jante,nu?

ma gandeam sa ma duc la echilibrat,desi operatiunea s-a facut acum cateva luni,la schimbul anvelopelor de iarna.

dar am mai observat ca vibratia aparuta la 120kmh in treapta a 6-a nu se simte asa pronuntat la aceeasi viteza in treapta a 4-a.

intrebarea mea este...vibratia apare din cauza unei jante dez-echilibrate (probabil in urma tamponarii de acum cateva zile) sau este de la ceva mai serios (comparatia intre treptele de viteza)?

Link către comentariu

janta nu cred ca e de inlocuit,e putin stearsa... polish/vopsea si se rezolva

Dar janta ta inainte de accident era stearsa sa necesite polish/vopsea??? Daca nu, sa ti-o schimbe!

Apropo, nu ai casco? S-o faci pe casco cu regres?

Link către comentariu

janta mea s-a frecat de capacul lui de roata si de bara cred. inainte de accident nu era ,normal!

sa mi-o schimbe cine? vino si tu si ne certam amandoi cu carpatica. in devizul lor nu cred ca acopera janta, d-apai celelalte pagube....

nu,din pacate nu am casco. :(

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!