Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

curata,oglinzile egale,vopsite. cam singurele elemente cu vopseaua ok,in rest toate vor vacanta 2 zile in cabina...

si ceva ce cu totii gasim sub scaun candva. :)

post-66542-0-93939400-1308675799_thumb.j

post-66542-0-25596000-1308675831_thumb.j

Link către comentariu

Vali, iti cad arculetele si surubelele ? :)

Te inteleg cu vopseaua, nici la mine nu e foarte departe capota de a ta (la felul cum arata)... drumurile astea bune ale noastre :banghead: Cele mai afectate sunt capota, bara fata, parbriz si faruri. Si, dupa ce cureti un pic vopseaua si o pregatesti pentru alte tratamente, parca mai tare se vad acele "gropite" lasate de pietricelele de pe sosea (asta ca sa nu zic bolovani).

Sa ai grija de "autobuz", si el de tine :)

Link către comentariu

arcul cade cam la toate.

e chiar un topic despre el,lumea il gasea pe jos si nu stia de unde e. surub nu,arcul e tinut cu un nit.

multumesc de urari!

Link către comentariu

ciudat...si la mine a picat arcul asta...l-am gasit sub scaun :huh:

Link către comentariu

Pentru mine si acum e un mister de unde a picat acel arc? Chiar la toata lumea cade? :)

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Tempomatul trebuie neaparat. Sa urmaresti si alte tipuri de oglinzi. Am ikncercat si eu cu varianta de Anglia dar nu vad lateralul masinii in oglinda si ma enerveaza maxim. :)

Oglinda de anglia se poate regla, sau se schimba nu stiu ce rotita in interior si arata la fel ca cea de state mare apoi. A facut un coleg, Alex F1

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu

Poti sa dai detalii,ce rotita? Reglajul din buton e la maxim de cat poate ajuta,dar mai rebuie.

Rudi: Cade,depinde cand.

Se poate pune inapoi daca vrei dar trebuie demontat scaunul.

Arcul ajuta la culisarea sezutului,dar nu e esential.

Modificat de Muale
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

sora din Barcelona,(model,culoare,jante,motor,interior).

post-66542-0-33524300-1309459902_thumb.j

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

desfacut,curatat. rezultat: la dreapta,nimic! la stanga putin nisip,foarte fin...

oricum e o operatiune de repetat anual,nu dureaza mult.post-66542-0-97317600-1310836782_thumb.jpost-66542-0-12555600-1310836825_thumb.j

Link către comentariu
  • 1 month later...

nu am mai scris de o luna... nu s-a intamplat nimic cu masina,a stat in parcare acumuland praf.

am gasit timp liber si am schimbat planetara pe stanga,dadea semne de uzura.

am schimbat ambele burdufuri pt ca si cel de pe dreapta era putin ciupit.

cu aceasta ocazie am ajuns la concluzia ca nu mai las vulcanizator sa puna mana pe roti fara sa prezinte cheia dinamometrica!

Link către comentariu

Cat costa o planetara la golf 4?SI eu tre sa schimb burdful din stanga ca e plin de ulei sau ce la exterior.

Link către comentariu

Burduf vreo 50 lei,cu tot cu piulita,vaselina,coliere.

Original costa 120.

Planetara cu totul sau doar capul?

Daca schimbi burduf lq timp,nu trebuie si planetara. Face zgomot in curbe,cum se manifesta?

Link către comentariu

La fabia burduful l-am gasit la 60 de lei iar planetara dar cred ca era cu totu vreo 700 de lei. hmm..mai pus pe ganduri :blink: , adevaru e ca la unele curbe luate mai in forta sua ceva de genu se auzea un el de tac-tac asa cam de 2 ori (asa e zgomotu de planetara?) dar eu credeam ca e ca la golf 5 cu suruburile de la semipunte slabite dar de ceva timp cred ca mam obisnuit ca nu mai aud acesti zgomot. :huh:

Explica-mi te rog frumos cum se manifeste planetara dusa.

Link către comentariu

Poc-poc la curbe.

Gasesti cap planetara la 300 lei.

Cand iei curba pe partea planetarei,se aude bataia aia...poc poc.

Uneori daca sesisezi lq timp,schimbi burduf,pui vaselina si e ok.

De cele mai multe ori daca a aparut zgomutul ,capyl de planetara deja e descentrat si trebuie altul

Link către comentariu

Okay ms frumos de sfat, o sa merg o perioada fara muzica sa aud si cand ajung pe la mecanic il pun sa verifice.

Link către comentariu

In weekend am facut un drum pe Transalpina.

E un drum foarte interesant,solicita destul de mult atentia soferului dar si franele,motorul,ambreiajul masinii.

Asfaltul este impecabil (mai putin o portiune spre sfarsit,la care se lucreaza),peisajul deosebit.

post-66542-0-57695100-1313955487_thumb.j

La plecare,masina a implinit o varsta rotunda:

post-66542-0-25851500-1313955500_thumb.j

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Dupa un schimb de planetara am observat putin volanul stramb.

S-a remediat cu reglarea geometriei; era putin dereglata.

Acum volanul sta drept,sper ca nici anvelopele sa nu mai scartaie asa rau in curbe... :P

post-66542-0-27123100-1316102721_thumb.j

Link către comentariu

Unde ai facut geometria. Cumva prin titan la reprezentanta Reanult-Dacia din spatele unui OMV? Parca recunosc gresia si faianta din groapa :D. Cauciucurile scartaie daca vrei tu sa scartaie sau daca sunt proaste calitativ, dar nu cred ca e cazul

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

geometria am facut-o la Autosoft.

(daca vb de service Dacia in spatele OMV pe la Diham...sa nu mai aud de aia!)

Anvelopele sunt Vredestein dar cred ca la anu' vor fi altele.

Link către comentariu

Da de aia vorbeam :D Am facut si eu o data acolo geometria si a fost ok; cu exceptia atitudinii celui care a facut-o :tomato: Care este pretul la Autosoft?

Link către comentariu

eu am schimbat lichid de frana,atitudine foarte ok, pregatire- NU.

ca sa nu mai spun ca am platit la negru :P

la Autosoft chiar recomand,am stat si 20 min peste program. pretul a fost de 95 lei

Link către comentariu

Pentru ca eram saturl sa scriu CD-uri,am cumparat un Alpine CDE-120rr.

post-66542-0-60808400-1316627693_thumb.j

Dupa instalare deja observ ca misca altfel difuzoarele OEM ale masinii. :)

Se integreaza mai bine in bord,cel vechi era putin iesit in afara.

Ma gandesc la un mic subwoofer (amplificat) sau la o pereche de difuzoare component...

Link către comentariu

Cum tot vine toamna, am gasit putin timp si 2 antebrate odihnite si am aplicat un strat de ceara pe masina.

post-66542-0-72354400-1317031057_thumb.j

post-66542-0-76634700-1317031069_thumb.j

Cu ocazia asta am descoperit noi zgarieturi,indoituri...

Casetofonul Alpine se comporta bine,cu o singura obiectie! Pierde setarile de fiecare data cand scot cheia...la JVC-ul vechi,acest lucru nu se intampla decat daca scoteam bateria sau scoteam firele din spate.

Ma poate sfatui cineva ce e de facut? Mufele sunt la fel,alimentarea e tot aia....care sa fie problema?!

Link către comentariu

imi place foarte mult cum intretii masina...felicitari pt munca depusa....masina ta chiar ca e rasfatata..

in legatura cu casetofonul...atat stiu ca are un prieten JVC si nu i se salveaza searile din el... de fiecare data cand scoate cheia trebuie sa caute posturile din nou

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!