Jump to content

Kit macara geam fata


SSorin
 Share

Postare recomandată

in conditiile in care kit-ul este 160 de ron, difeerenta pana la 300 de ron nu ar fi decat mana de lucru. probabil e un service mai scump. eu merg diseara si iti zic cat m-a costat si pe mine ca sa faci diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai da e asa greu sa va uitati pe topicul indicat de aryes13...aveti poze... in asa fel incit puteti preciza mai bine care sint elementele cu probleme.

O intrebare intrebatoare: de ce va apucati sa desfaceti daca nu va pricepeti sau nu cititi un DIY??? ca sa mergeti la reprezentante ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am desfacut fara pb. dar tot trebuia sa cumpar de undeva piese defecta. nu si de aia zik . vezik ti-am trimit PM poatte intelegi pb meapai da 300 ron cu tot cu montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de ajutorul vostru!!!

Stiti daca exista chit de reparatie pentru macara geam dreapta fata pentru SEAT TOLEDO 2001???

M-am trezit cu el ca nu mai coboara decat vreo 20 cm iar cand vreau sa-l ridic face un zgomot ciudat si nu urca!!!Aveti idee cat ar costa toata reparatia?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai umbla la geam pt ca asa a facut si la mine pina a rupt o clema din cauza cablului incurcat pe tambur.

vezi 2 pagini mai in spate cum toni (leon) a patit-o, deci musai ca e si pt toledo :lol:

tracto, de ce nu cauti la pravalii ce reper iti trebuie sa inlocuiesti (eventual toata macaraua) si pui totul la loc; daca ai fi completat profilul poate s-ar fi gasit careva sa te sprijine cu montajul :( daca nu cu manopera macar cu indicatii ;)

oricit ar fi, costa prea mult manopera pt montat demontat fata usa si panou...o fi asa scump sa desfaca alea 4 nituri...

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De umblat nu umblu la geam.Mi-a zis cineva sa desfac fata se usa sa vad ce are,dar eu cum sunt un mic anti-talent la chestii de genul asta probabil ca as rupe ceva pana sa o dau jos,iar cand intr-un final as reusi m-as uita ca dobitocul pe acolo!!! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la audi e aceeasi prob. dupa ce am experimentata-o si eu, nu exista kit de reparatie, care sa contina decat cleme de metal si macara, si vine tot setul de macara cu cleme (tot de plastic), sarma..etc si costa 400 ron.

aveti aici un DIY de la audi A/S3

http://www.piglet-net.net/tech/cars/a3-window.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum nu merita sa desfaci fata numai sa te uiti. daca ar fi numai fata de demontat, ... dar mai e si o intaritura la usa pe care sta geamul prins si pe care daca nu o dai jos nu vezi ce ai defect. Eu m-am incumetat si am desfacut toata usa, inclusiv acea intaritura si pana mi-au venit piesele (de le wolksman) am intepenit geamul cu un lemn (am prins si o perioada ploioasa). Piesele si manopera au fost 100 lei, pt ca am comandat chiar numai clemele (am vazut ca ele erau rupte.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, am patit-o si eu :lol: - mi s-a rupt de tot si pana la urma, a cazut geamul in portiera. l-am scos cu un patent, usor, si l-am fixat cu niste "pene" de lemn. am cumparat kit macar geam cu cleme metalice, am dat 174 lei. manopera mi s-a spus ca ma duce la 72 lei, dar cred ca o repar la un prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai sculele necesare o poti face singur operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

err, n-am! :wub: sincer, n-am nici rabdarea necesara. insa ajut cu ce pot pe amicul meu atunci cand se apuca de (de)montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o mare prob cu cleme astea. parca au o atractie pt mine. din 2002 de cand am masini mai noi VAG, cam la toate mi-au picat. la Ibiza 2002 mi-au picat ambele pe fata. (bine ca spatele nu e folosit asa des si nu e electric), la Golful avut inainte a picat cel de la sofer. la Audi, cel de la sofer. doar la o octavia si la alt Golf nu au picat. dar le-am avut si putin timp.

oricum, ideea e la Golf IV aveti noroc ca exista kit de reparatie cu 170 ron, cu cleme metalice. la Audi nu e, si costa 400 ron si contine cleme de plastic.

la Ibiza, masina fiind in garantie mi le-au reparat pe gratis prima data cand a cazut geamul. si eram si in spania. a doua oara, nu mai avea garantie.

culmea e ca pana acum nu am auzit cazuri sa pice la gemaurile din spate. decat la cele din fata. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a picat mie. Stanga spate :D . Deci..."myth busted" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil in spate nu se deschid asa des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers la un prieten si am desfacut portiera. este rupta una din cleme. geamul- l-am sprijinit cu doua lemne pana il fixez la loc cu tot sistemul, iar fata am pus-o la loc. acum nu sunt sigur daca si "mosorul" ala avea ceva. cablul arata normal si era intins aproape peste toata zona lui de actiune. ma gandesc ca e bine asa. daca are vreo problema cu el era incolacit pe undeva.. eu asa cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o veste proasta.Am sunat la Volksparts si se pare ca pentru Seat Toledo nu exista kit de reparatie. :) Trebuie sa cumpar macara. :)

Modificat de Mihai11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e diferenta intre kit de reparatie si macara? ma gandesc ca poate am cumparat ceva aiurea. in cutie sunt clemele metalice, cablul, o chestie mai mare din plastic pe care se infasoara cablul si cam atat. asta e kitul presupun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asta este kitul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca nu voi avea probleme la montare, nu? adica sa nu se potriveasca ceva, ma gandesc, doar asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic nu ar trebui sa ai... numai in momentul in care vrei sa treci cablul intins peste ultima rola, ai nevoie de o scula speciala ca sa invarti rola respectiva sau de o surubelnita. asta este singura parte mai dificila la montare.

spune daca ai nevoie de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge mai usor desfacind motorasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de abia sambata ma duc la prietenul asta al meu pentru montaj. de abia astept, nu mai am rabdare. voi urma sfaturile voastre, sper ca problema sa se remedieze. daca nu, vad ce solutie pot adopta, imi priponesc geamul in cateva lemne, ca acum :))

daca voi avea nevoie de ajutor, va voi intreba, eventual fac o tura pana in bucuresti pentru a remedia problema in caz ca nu reusim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal in kitul de reparatie trebuie sa ai urmatoarele: 2 cleme de plastic si o "scula" pt intins cablu pe ghidaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la kitul original nu am primit asa ceva, doar la clemele de la volksparts

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi de dimineata am cumparat kitul de la Porsche Bucuresti Aviatiei (160,7 RON). Contine cele 2 cleme metalice, cablul, si "scula" respectiva de tinut arcurile ca sa poti monta cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!