Jump to content

Golf 6 GTI


blordc

Postare recomandată

Scuze de off-topic dar sa renunti la xenonul OEM de pe Golf 6 care arata superb si nu mai vorbim de calitate... pentru niste faruri kitch de mult mai proasta calitate mi se pare "aiurea" :D. Macar lasa-le GTI-ului lui blordc :icon_thumright:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Multumesc pentru urari.

Daca ai comandat faruri direct cu xenon e bine ca eu am luat masina din stocul lor ca nu mai aveam rabdare sa astept pt o configuratie. Am fost incantat de ce oferea cel stock asa ca acum caut niste faruri mai speciale. Intradevar cele negre arata bine. La fel acum toate masinile GTI comandate vin cu stopurile pe led care arata foarte bine.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Felicitari pentru masina. O culoare foarte frumoasa. Un motor extraordinar. Sa ai grija de ea!

Link către comentariu

Foarte reusita masina .. mi-a placut de cand am vazut-o prima oara in reprezentanta.Ai facut o alegere foarte buna

Pana sa vad ca esti din Constanta chiar ma gandeam ca n-am mai vazut nici unul pe aici .. dar acum cu siguranta unul este :P

Numai bine si succes cu ce ti-ai propus ptr masina

Link către comentariu

Salut! Felicitari pt masina...e exceptionala! Primul lucru pe care ti-l recomand si eu e sa-ti iei farurile bi-xenon OEM. E o investitie mai mare dar isi merita toti banii...Sa nu te gandesti sa-ti pui alte faruri in afara de cele oem fiindca vei fii dezamagit de calitatea lor. Si eu am avut pe un G5 de la dectane si au fost groaznice. Mai bine halogen oem decat xenon aftermarket.

Nu stiu cam cat ai vrea sa investesti in faruri dar iti pot recomanda sa te uiti aici (sunt cele negre de pe R20 noi) sau aici (xenon GTI putin folosite). Ele vin complet cu toate componentele necesare functionarii instalatiei. daca esti interesat te pot ajuta sa le iei fiindca eu locuiesc aici in germania si sunt familiarizat cu Ebay-ul!

Multa bafta si spor la posibilele viitoare modificari!

Link către comentariu

Ar fi bine daca ar fi asa simplu. Pe langa faruri, becuri si ridicatoarele de tensiune (ce probabil iti vinde neamtul acolo daca e chiar binevoitor, de obicei se vand doar farurile) iti mai trebuie "cantarul" ce se monteaza pe puntea spate pt autoleveling si unitatea de comanda pt xenon. Pe mine numai gandul ca trebuie sa desfac o suma de capitonaje sa trag cablurile necesare ma ingrozeste. Sa nu mai spun ca la Golf 6 xenonul are si AFL si daca il vrei si asa ceva alti bani alta distractie. Iar pt a fi legal iti trebuie si spalatoarele de faruri. Pe scurt nu merita sub nici o forma. Daca ai avut bani si inspiratie sa le bifezi pe lista e perfect, altfel cu 1000-1500 de euro dati pe niste faruri, ca asta sunt pana la urma, bagi benzina si faci turul Europei :).

Ca sa nu fiu complet offtopic sa stapanesti sanatos masina si sa te bucuri de ea.

Link către comentariu

Intr-adevar in prima licitatie sunt ofertate exclusiv farurile in sine. In cea de-a doua pe langa faruri sunt incluse si balastrele, becuri si igniterele, mai putin instalatia de autoleveling. Si eu sunt de aceeasi parere ca daca faci pasul acesta pt faruri oem trebuie sa cumperi toate componentele necesare. Spun din proprie experienta deoarece si la masina mea au fost montate faruri oem cu xenon dar fara autoleveling, spalatoare, iar acum trebuie le ajustez doar manual direct de la far, ceea ce nu-mi convine deloc...Decizia este a ta dar singurul lucru care ti-l recomand e sa nu-ti pui alte faruri decat cele oem!! Bafta

Modificat de iceman86
Link către comentariu

Multumesc pentru urari.

#romitza Am mai vazut unu rosu tot in Constanta deci s-ar putea sa fie 2. ;)

M-am gandit si eu la faruri OEM cu bi-xenon si la stopuri pe leduri insa exact ce a spus si SPB nu merita daca nu le-am pus cand am cumparat masina(am vrut neaparat masina sa o iau cat mai repede, nu aveam rabdare sa astept 2-4 luni pana venea masina dupa configuratie). Oricum o mai las o perioada asa pana iese din garantie si se mai invechesc putin farurile si apoi o sa vad ce mai apare pe piata. Cel mai tare ma tenteaza momentan sa ii iau alte becuri. Tot citesc pe forum si daca ar fi as lua si pe faza lunga si pe scurta cam aceiasi marca cu aceiasi lumina ca, culoare. Acum sunt galbene si se vad bine noaptea cand e bezna dar daca e ud pe jos, gata nu mai vezi nimic, abia cu proictoarele mai vezi ceva insa deranjezi pe altii si deci nu e o optiune buna. Am vazut niste HID-uri la cineva pe forum si as vrea sa vad live o masina cu asemenea becuri insa sa vad cand am drum prin Bucuresti ca nu cred ca in Constanta gasesc pe cineva care are asa ceva. Astept sfaturi, recomandari.

Link către comentariu
  • 1 month later...

cum te-ai obisnuit cu masina?:) cum merge?:) eu pur si simplu nu mai am rabdare pana vine a mea......stau ca pe ace ;)) in legatura cu farurile....stiu ca daca iti montezi faruri cu xenon...indiferent chiar daca sunt oem, ca sa fie omologate rar trebuie sa fie cu reglare automata de nivel si spalator faruri. acum farurile oem cred ca se regleaza singure insa spalatoru faruri nu cred ca se poate monta dupa....deci automat va trebui un spoiler fata cu spalator(daca vrei sa fie profi). am vazut ca deja a aparut facelift pe golf 6 gti, farurile avand leduri pe timp de zi..ar trebui sa te documentezi totusi in legatura cu montarea unor faruri cu xenon pt k citeam undeva ca daca vrei sa faci facelift la o masina aparuta recent ca model, upgradarea e foarte complicata, necesitand foarte multe piese extra(cabluri, mufe, adaptoare, convertoare...etc..) resoftari in computeru de bord, deci bani "aruncati pe geam".sincer nu stiu daca merita investitia. masina arata bine oricum.in bucuresti am vazut 2 GTI pana acum.unul alb si unul rosu....in schimb golf 6 R am vazut vreo 3, toate albastre :))sper sa ne vedem la vreo intrunire :)

toate bune!

Link către comentariu

ma bag si eu aici legat de faruri. eu cand am inmatriculat masina mea, am fost la RAR cu faruri after-market, cu lupe, dar fara xenon montat si am trecut fara probleme (desi nu aveau auto-leveling sau spalator la far). dupa ce-am primit numerele definitive a 2-a zi, m-am dus si-am pus xenonul si n-am avut probleme sa ma opreasca politia sau ceva de genu. + ca farurile mele n-au auto-leveling. acum ramane sa alegi tu ce crezi ca e mai bun pentru tine, doar sa nu cumva sa-ti pui xenon fara lupa! :)

Link către comentariu

OFFTOPIC: Nu conteaza daca dispersia luminii se face cu lupa sau cu oglinda efectul este acelasi cand se monteaza xenon aftermarket... lumina se disperseaza necontrolat. Nu mai fiti naivi si ignoranti sa trageti concluzii ca daca majoritatea farurilor cu xenon oem au lupa atunci doar aia va trebuie. Diferente sunt in interiorul farului, unul fiind conceput pt xenon si altul nu (cu sau fara lupa).

Link către comentariu

Spb, ai dreptate ca farurile sunt proiectate pt bec xenon sau halogen, dar gresesti cand spui ca la farurile cu lupa lumina este dispersata necontrolat... eu nu am vazut niciodata pana acum far aftermarket, care reglat fiind, sa orbeasca, sau sa nu aiba acea "taietura"

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am mai facut ceva poze cand era zapada mare si mai am unele din concediu de la Ranca care vin mai tarziu. Sper sa va placa mie unu imi incanta ochiu de fiecare data cand ma uit la masina.

post-17944-0-44455800-1295860405_thumb.j

post-17944-0-40324600-1295860659_thumb.j

post-17944-0-72342700-1295860859_thumb.j

Link către comentariu

Am mai facut ceva poze cand era zapada mare si mai am unele din concediu de la Ranca care vin mai tarziu. Sper sa va placa mie unu imi incanta ochiu de fiecare data cand ma uit la masina.

cum s-a descurcat in zapada?:)

Link către comentariu

Foarte frumoasa masinuta, sa o folosesti sanatos multi km...Ai putut urca pana la cabana?

Modificat de stelist_2007
Link către comentariu

Am mers doar putin dupa iesirea din Ranca spre munte ca mai incolo nu mai puteai trece, cel putin nu eu :Driver:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!