Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

pai tu din sept 2010 ai tot asteptat?

plata se face in cont in cateva zile (max 30 parca) de la devizul aprobat. daca ei au spus ca platesc,trebuia sa ii intrebi de sanatate dupa max o luna.

daca au spus ca trebuie sa re-analizeze trebuia sa te interesezi de evolutie...

eu cred ca ai asteptat enorm de mult un raspuns de la nesimtiti asigurator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere legal, reglementat de catre CSA, instrumentarea unui dosar de dauna se poate prelungi cu maxim 3 luni daca societatea de asigurari alege sa analizeze dosarul sub suspiciunea de frauda. Astfel ajunge la departamentul anti-frauda care o poate lungi maxim 3 luni, iar dupa 3 luni trebuie sa dea un raspuns. Daca nu se ajunge la asa ceva, 15 zile este termenul maxim de plata, de la finalizarea dosarului. Cel putin eu asa am citit.

Daca faceai reclamatia la CSA in 2010, eu sunt de parere ca ai fi avut mai multe sanse de reusita decat in momentul de fata.

Si inca ceva, 25% din totalul valorii asigurate este procentajul MAXIM care poate fi scazut din acea valoare trecuta pe polita casco. Nu conteaza cate piese au mai ramas pe masina si ce bani poti obtine pe ele, asta nu e treaba lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma credeti sau nu, este ca un facut!!!! Astazi m-au sunat de la Cluj sa confirm daca am schimbat sau nu nr de cont ce l-am dat in 2010. Am spus ca nu si ei au spus ca in o zi sau doua vor vira banii. Am intrebat ce suma si mi s-a spus (de la compartimentul contabilitate) ca voi primi suma pentru care am semnat. Mi s-a spus si suma..., nu o fac publica acum pe forum dar nu este la valoarea euro de acum, este clar. De penalitati pentru intarziere...nu poate fi vorba, femeia cu care am vb a spus sa ma adresez compartimentului juridic de la ei. Ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu propun sa iei legatura cu ei si sa le explici foarte frumos ca au taraganat treburile mult mai mult decat au dreptul si ca esti de parere ca ai dreptul la ceva in plus, sau macar cursul euro sa fie cel de astazi!

Daca te-a ghidat catre juridic, probabil ca se asteapta la un proces, proces pe care sunt de parere ca ai toate sansele sa-l castigi data fiind situatia in care te afli. Nu-i ameninta totusi din prima cu procesul pentru ca sunt pregatiti pentru asa ceva si au auzit asta de mii de ori, deja probabil ca pentru ei este ca si cum i-ai saluta. Incearca sa te intelegi intr-un fel cu ei.

P.S. Mai ai cererea de despagubire pe care ai semnat-o? Uita-te pe ea si vezi daca ai de ce sa te legi...mai tii minte cand s-a depus ultimul act la dosar? Sau cand anume l-au considerat ei ca fiind complet?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. Au platit. DAr fara nici o penalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! am si eu o nelamurire. Ieri mi-am gasit masina lovita in parcare de un baiat care si-a lasat numarul in geamul masinii mele. Este vreo problema daca eu nu aveam rca-ul valabil si pot folosi acest lucru cei de la carpatica( de la ei are rca-ul cel care m-a lovit) impotriva mea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cand te duci la carpatica cu asigurarea vinovatului nu iti cere asigurarea ta(cel putin asa am patit eu dar nu la carpatica)si u cum te duci cu masina la ei fara asigurare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan4Bora...daca masina ta nu circula,nu cred ca trebuia sa ai RCA/ITP . Dar oricum trebuie sa te duci la constatare cu ea si cred ca mai bine ii faci RCA decat sa platesti platforma pana acolo.

c0sminel...eu cand am avut de a face cu asiguratorii (accident din vina mea sau nu) stiu ca iti cere si RCA/ITP tau. Dar asta in situatia in care si tu esti cu masina in trafic; daca Dan nici nu era in masina,masina parcata....nu ar avea ce sa comenteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai usor este daca ai alta masina, il plimbi pe agentu constatator sa vada defectele.. decat sa cumperi RCA

teoretic nu are de ce sa-ti ceara tie RCA-ul, atata timp cat masina era parcata, si nu mai ruleaza pe strazi...

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha ha! Ce agent constatator crezi ca o sa vina la el acasa ca sa constate daunele? iti zic eu: niciunul! In cel mai rau caz, acesta vine la service-ul unde ai masina, daca masina a ajuns acolo pe platforma deoarece nu mai poate rula din diferite defectiuni cauzate de evenimentul rutier produs.

Dar n-o sa vina la el in parcare ca sa vada ce s-a intamplat.

Un sfat prietenesc, du-te si fa-ti si tu Rca la Carpatica si apoi mergi la astia, dar vezi cat intarzii si ce data declarati acolo la ei. Ca trebuie sa faci Rca repede si sa te duci cu vinovatul sa constate astia daunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halal sfat prietenesc,sa bage bani in buzunarul nesimtitilor de la carpaticaca si sa declare fals data accidentului.

poate cel care l-a lovit a declarat deja data corecta,prietene...ce se intampla atunci?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat prietenesc, ...

fa ceva cu/pe "sfatul tau prietenesc", deoarece:

1. este ilegal, conform legilor acestui stat (si doamne fereste, se ajunge la fals in declaratii si, posibila urmare, uz de fals ) si regulamentului forumului.

2. este imoral; comentariul colegului spune tot:

halal sfat prietenesc,sa bage bani in buzunarul nesimtitilor de la carpaticaca si sa declare fals data accidentului.

poate cel care l-a lovit a declarat deja data corecta,prietene...ce se intampla atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baaaa, ati inteles gresit! :| Am spus sa-si faca asigurare cat mai repede astfel incat atunci cand ajunge acolo sa nu fii trecut foarte mult timp! Nu am spus sa schimbe data accidentului pentru ca nici eu nu sunt de acord cu asa ceva! Am mai scris asta si pe primul topic de-aici de la Legislatie.

@Muale: nu sunt prietenul tau, nici macar nu te cunosc asa ca ar fi civilizat din partea ta sa nu mai folosesti acest apelativ pentru ca ma simt jignit. Si la fel de civilizat din partea amandurora ar fi sa nu mai trageti concluziile pe care vreti voi sa le vedeti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am facut rca-ul sambata seara , dar a devenit valabil luni iar incidentul a avut loc duminica.

Sper sa o scot la capat cu carpatica , ca dupa ce am citit atatea povesti m-am cam ingrozit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca nu prea e dauna asa mare din moment ce masina era in parcare...cu cata viteza putea sa te loveasca?

Luni ar fi trebuit sa mergi la Carpatica sau cel putin sa suni si sa zici ce s-a intamplat...Mi-e sa nu se ia de tine ca au trecut mai mult de 24 de ore de la data producerii evenimentului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mare magarie Carpatica, sa nu aveti parte de incidente cu cei care au asigurare la ei. Din fericire nu am patit personal, dar am fost cu o colega a carei masina fusese stearsa in parcare de o Dacie Nova ca vai de ea, ruginita, dar asigurata la Carpatica. Soferul a fost amabil sa isi recunoasca vina.

Am ramas tablou cand am vazut ca singurul centru de constatari este intr-o ghereta amarata, asta e primul indiciu de faptul ca sunt vai de capul lor. Inauntru pe langa o caldura demna de sauna, desi afara erau sub 8grade am aflat ca trebuie programare cu o zi inainte. Personalul format din 2 angajati fara niciun chef, au aruncat in sila niste formulare.

I-am spus ca mai bine incearca un polish si apoi in regie proprie pt ca are o culoare mai greu de reprodus, avand in vedere ca toate service-urile bune se feresc de Carpatica, pe buna dreptate. Din pacate nu are Casco.

Nu mai faceti asigurare la carpatica, ganditi-va si la cei pe care doamne fereste ii loviti.

Casco e sfant in asemenea situatii. Eu am inceput sa stau departe in trafic de masini care au peste 20ani si sunt neingrijite la modul sunt lovite, ruginite, fara elemente de caroserie, cu diverse culori pe ele. De obicei soferii acestor masini iau cea mai ieftina asigurare pt ca nu isi permit. Nu cred sa exista masini noi Audi, BMW, Mercedes-Benz care sa aibe rca de la Carpatica :)).

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mai are putin si-mi expira si a 2-a polita de Rca pe 6 luni la Carpatica si n-am lovit pe nimeni in 11 luni si cateva zeci de mii de km...

Prima oara mi-am facut la Carpatica pentru ca n-aveam de ales, nu stiam unde sa merg sa-mi fac asigurare fiind plecat si am gasit un "cotetz" si diferenta intre Carpatica si urmatoarea polita pentru mine era de vreo 130 de lei, aproape dublu fata de valoarea politei la Carpatica. N-am fost de acord sa platesc dublu o asigurare, am zis ca merg mai cu atentie pana mi-o fac pe urmatoarea si la urmatoarea am ales tot Carpatica, tot datorita pretului si pentru a nu trimite bani catre Euroins sau Astra.

Urmatoarea polita va fi la Allianz, mi-a promis cineva ca-mi face gratis Rca pe un an daca imi iau full Casco de la el. Sper sa se tina de cuvant :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06

Nu cred sa exista masini noi Audi, BMW, Mercedes-Benz care sa aibe rca de la Carpatica .

Oooo da .... cred ca vei fi surprins daca ai afla cate sunt! Si crede-ma, nu conteaza marca si anul de fabricatie.

Citeam mai sus o discutie legata de deplasare agentului constatator catre una dintre masinile implicate in accident, indiferent ca aceasta se poate deplasa sau nu.

Se poate, stiu asta de la ei, insa conditia este sa fie acolo si cealalta masina...sau celelalte. Important este ca agetul sa fotografieze ambele masini una langa cealalta , exact in pozitia in care se aflau la momentul lovirii.

E o porcarie...asa vor ei sa excluda posibilele fraude sau aranjamente. Bine ca nu vor sa mearga si la locul producerii accidentului :icon_cheesygrin:

Nu ii intereseaza ca faci constat amiabil sau vii cu actele de la politie, la ei trebuie sa vina ambii conducatori auto si sa fie prezente ambele masini.

Eu ma cam certasem cu vecinul care mi-a lovit masina in parcare, si nu voia sa vina cu mine la ei, si am sunat la Carpatica sa intreb ce pot sa fac in cazul asta. Mi-au spus ca nici nu are rost sa vin acolo fara el si fara masina lui pt ca nu vor deschide dosarul, singura variata sa il sun sa il conving, sau sa mergem unde are el masina parcata (WTF?) sa o pun langa a lui in aceeasi pozitie ca la accident sa faca pozele, si ca apoi il vor contacta ei si il vor ruga sa semneze nu stiu ce document.

Sunt cretini....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ma declar invins de mentalitatea unor concetateni de a da peste 20.000euro pe o masina, iar apoi RCAul cel mai ieftin.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamuriti-ma si pe mine,dc trebuie sa am RCA scump? Eu de 22 de ani fac numai ieftine pt ca nu ma intereseaza,si nu ma arestat nimeni,fac casco an de an si RCA ul sa fiu in legalitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rca scump, dar nici cel mai ieftin unde sunt si probleme foarte mari pt pagubiti. Da o cautare pe google sa vezi lume care a avut de a face cu ei si cum s-au lungit pana la 1 an. Spune-mi ce serviceuri au decontare cu Carpatica.

Eu am rca la Astra, nu e scump au problemele lor, dar nu se compara cu cei de la Carpatica. Cand spui ca nu te intereseaza esti ca cei care merg cu xenon pe oglinda si in proiectoare noaptea. Ei vad bine, nu ii aresteaza, amendeaza cineva ca doar suntem in Romania.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sant topic-uri si cu alte societati cu probleme astra,uniqa,etc si nu mai faceti pe bunii samariteni sa-mi spuneti ca platiti rca dublu sa poata participantul la trafic cand il lovesti sa-si faca masina mai usor,sa fim seriosi,eu fac casco si nu ma intereseaza unde am RCA ul daca pot sa platesc 1 leu atat platesc si repet,de 22 de ani tot platesc RCA uri ieftine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj pai unde am mentionat ca am fi prieteni? te-ai aprins degeaba.

cat despre sfat,concluzia trasa de mine nu stiu cat de gresita a fost. omul a spus ca a fost lovit de cineva in parcare. nu avea rca in momentul accidentului. deci ce importanta are ca isi face rca repede sau nu,oricum la data accidentului masina lovita nu avea polita rca! (dar am spus ca nici obligatoriu nu este ca o masina parcata sa aiba polita valabila).

el trebuie sa declare in termenul legal accidentul; fie la politie (ce ii recomand in cazul carpaticaca),fie prin formular de intelegere amiabila pe care il face cu individul care l-a lovit.

mai departe,cine se duce la constatare,cand si in ce fel (pe platforma,pe rca) e treaba pagubitului.

despre discutia ca "eu fac cel mai ieftin RCA si gata!" s-a mai discutat. si eu as face cel mai ieftin si X si Y...astfel carpaticaca primeste banii mei si ai lor si prospera. iar cand e vb sa despagubeasca un sofer o dau in diverse.

eu am fost lovit de un asigurat la ei si am fost tratat in felul specific. cat de tampit sa fiu sa ma duc apoi sa inchei la ei rca,sa le bag bani in buzunar pt a-i ajuta sa isi mentina activitatea?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ohne_zucker_06

Spune-mi ce serviceuri au decontare cu Carpatica.

Sunt destule sa stii, dar degeaba! Am eu lista si la 3 din ele am si fost. Cum e situatia? Urata!!! Oamenii din service iti vor spune ca au facturi neplatite de 1-2 ani si stii ce iti vor spune? Te vor indruma sa faci cerere sa iti vireze ei banii, si apoi sa o repari, daca iti ajung!

Ca sa intelegi despre ce e vorba, eu aveam de vopsit o aripa si usa fata...mi-au dat ok la suma de 400 ron si m-au dat lista cu service-uri.

Da unul din ele, patronul mi-a spus ca cu 400 ron nu imi face la masina nimic, pt ca la ei vopsirea unui element costa 500 ron, si eu aveam 2 repere...adica 1000 ron. Cu 400 ce sa faca? Voodoo ???

I-am reclamat la CSA si OPC si oamenii mi-au dat banii foarte rapid, in 4 zile, vitament in cont. Si o suma suficienta care sa acopere si recolantarea celor 2 elemente, pe care baietii nu voiau sa o bage in seama.

Muale - "el trebuie sa declare in termenul legal accidentul; fie la politie (ce ii recomand in cazul carpaticaca)" - crede-ma pe cuvant ca nu schimba situatia decat in rau cand vine vorba de Carpatica. Tot trebuie sa vii cu celalalt la ei si tot trebuie sa te intelegi cu el. Am simtit-o pe pielea mea.

Pe buna dreptate acum, imi e si vecin, l-am carat dupa mine la politie pentru ca pe asta ma bazam si eu, ca e vorba de Carpatica, si cand colo ma trezesc ca pe ei nu ii intereseaza ca am eu PV de la politie, ei vor sa vin cu celalalt si cu a doua masina. Am avut noroc cu vecinul ca paa la urma m-a ajutat si a venit la constatare cu mine in alta zi, a fost nevoit sa isi ia si el liber de la munca si sa piarda o zi acolo cu mine, asta dupa ce am fost si la politie, si mai ales dupa ce si-a luat si amenda 200 si ceva de lei, deci chiar putea simplu sa nu o faca!

Am mai scris mai sus si scriu din nou: daca aveti incidente colaborati, fiti pasnici, si faceti constat amiabil, la politie nu va ajuta deloc, din contra, va puneti si omul in cap ca mai plateste si amenda si voi tot nu veti vedea nici o reparatie de la Carpatica.

Daca aveti Casco reparati pe casco si isi recupereseaza ei ulterior banii de la carpatica, pentru ca se regleaza intre ei.

Modificat de ohne_zucker_06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: pai dupa cum poti observa, termenul legal de declarare al evenimentului la politie sau la asigurator a cam expirat. Ca cele 48 de ore s-au implinit astazi. Deci, din punct de vedere legal, nu ar mai avea rost la ora asta sa mai mearga nicaieri, nu-i asa? Nu poate decat sa-l ia pe omul ala care a fost cetatean de treaba si si-a lasat date de contact in geamul lui pentru ca l-a lovit, si sa mearga la Carpatica atunci cand s-or intelege si sa spere ca nu zice inspectorul nimic.

I-am zis sa-si faca Rca la Carpatica, pentru ca circula povesti prin targ cum ca te privesc cu alti ochi daca deja o parte din bani vin de la pagubit, cine stie poate asa e...

Trebuia sa-si faca Rca repede pentru a merge sa declare evenimentul. Daca o plimba cu platforma inseamna cel putin 250 de lei, deci aia e polita.

Nu suntem prieteni, ci tu ai folosit apelativul "prieten" intr-un context pe care eu l-am considerat a fi ca o insulta la persoana mea. In fine, nu-i asta o problema, problema a fost ca ati crezut ca vreau sa-l invat pe om la prostii. Departe de mine gandul asta.

Eu nu stiu de ce recomandati cu mersul la politie din moment ce aia vor sa faca reconstituire la fiecare eveniment...Dupa ce ca n-ati vrut sa-l intelegeti p-ala de-a intrat in voi si s-a ales omu' cu amenda si puncte, mi se pare aiurea si ireal ca el sa mearga cu voi la constatare dupa asta. De fapt minunea ar consta in faptul ca mai reusiti sa dati de el dupa asa ceva.

Nu e regula ca, cazanele sa aiba asigurarea cea mai ieftina. Eu am vazut TV(microbuzu' ala cu motoru' intre scaune!) care avea asigurare la Allianz!

Cel mai sigur pentru toata lumea e sa mearga mai putin cu masina si cu economia facuta sa se bage la o asigurare Casco! Si intre timp puteti sustine asa cum e acum la moda, ca sunteti ecologisti si de-aia ati renuntat la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!