Jump to content

Carpatica SA


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Muale, nu, nu ma simt nici acum vinovat.

Asta explicam mai sus intr-un post, sa facem diferenta intre a fi vinovat eu ca si client si intre a fi de vina o societate. Vina nu ne apartine noua ca ei au oameni slab pregatiti, proceduri de kk si conducere pe masura.

De ce sa ma simt eu vinovat? Si de ce sa fiu vinovat?

Cel care m-a lovit si-a reinnoit asigurarea, pentru ca expira la 4 zile dupa incident, si ghici! Si-a facut tot la ei, pentru ca este cea mai ieftina de pe piata, cel putin in cazul lui asa a fost ca si la mine, si daca nici data viitoare nu voi dispune de o suma mai mare, probabil voi nevoit sa le platesc banii astia tot lor.

Este o mare diferenta intre a cumpara un produs de care nu beneficiezi direct, cu bani putini, si a te chinui din cauza altora care ofeta servicii de nimic, chiar daca este vorba de aceeasi companie,

Ideea este ca nu trebuie sa trebuie sa trecem cu vederea peste aceste nereguli, sa le sesizam la CSA daca este cazul si nu cred ca le va fi nici lor bine. Ori fac ce trebuie, ori le ridica autorizatia de functionare sau licenta, ce au ei. Stai linistit ca se agta destul de tare cand sunt luati la intrebari de CSA , asa le-am facut si celor de la Astra si se are ca s-au razgandit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale, nu, nu ma simt nici acum vinovat..

Foarte bine, simte-te nevinovat si fa plimbari, dar, in acest caz, ... NU TE MAI PLANGE.

... au oameni slab pregatiti, proceduri de kk si conducere pe masura.

atata timp cat ii conving pe cei inteligenti sa "economiseasca" 10-15 lei, nu cred ca sunt slab pregatiti; iar banii le vin, deci , conducerea isi face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am plans si nu ma plang...credeam ca tot ce facem aici este sa dezbatem o problema si sa ne impartasim pataniile cu asiguratorii, dar voi inceta sa mai postez finalul actiunilor intreprinse de mine, desi astazi am fost la instrumentare la Carpatica.

Poate o sa beneficiezi in viitorul apropiat de o busitura din partea unui asigurat Carpatica, sa vedem si noi cum te vei descurca si cat de bine iti va pica o decizie cum au luat in dosarul meu.

Succesuri mari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi urma procedura legala, dupa care, deoarece banuiesc urmarea, imi voi face masina pe banii mei si voi da ciopartica, IMPREUNA CU ASIGURATUL , in judecata. Asta voi face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce domne' "impreuna cu asiguratul", acesta din urma ce vina are? Ca a fost de buna credinta si si-a facut asigurare? Daca vei urma procedura legala, inseamna ca veti merge si la politie, unde asiguratul isi va lua amenda cuvenita, isi va da ablogatoriu asigurarea si a terminat .... ce de il mai implici in proces si pe saracul om ? Dar da....uitasem...din puctul tau de vedere este si el vinovat, ca si-a facut la Carpatica RCA-ul, nu ?

Eu cand mi-am facut ultima data RCA (la carpatica) pe 6 luni, m-am uitat de curiozitate sa vad cat ar fi cea mai scumpa, si era 900 ron, pe 6 luni , la Generali.

Sunt curios sa il vad si eu pe ala care ar plati atat pt 6 luni la o masina cu motor de 1.2 si 40 kw, gandindu-se ca ii va scuti de nervi pe cei carora probabil le va produce ceva daune. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmatoarele 6 luni o sa am RCA la Asirom, 343 lei (pers juridica). Orice e mai bine decat Carpatica sau Euroins.

NU Carpatica!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai generali e scump. compara pe un site rca ieftin si vezi primele 3 optiuni la pret.

tu nu ai vina directa,tu ai respectat legea si ai incheiat un RCA. firma e de vina ca nu evalueaza daunele intr-un program comun cu cel in care lucreaza service-ul; de aia ei ofera 70 lei de vopsit un element si service-ul cere 350. pt ca TOATA lumea foloseste un program (software,ce tine cont de ore de manopera si pretul pieselor) si carpatica/euroins folosesc altceva...

vina ta este indirecta prin faptul ca le cotizezi bani,pe rca.

daca nu ar mai avea clienti atunci tu ti-ai repara mai usor masina,la o suma corecta.

si eu cand am primit devizul am apelat la CSA. te vor ajuta cand poti TU dovedi ca reparatia costa mai mult si/sau exista si alte piese avariate in urma accidentului.

pt aceasta TU platesti constatare la alta firma,platesti reparatia si apoi prezinti devizul.

TU,cel care e lovit. poi te pregatesti de alti bani cheltuiti pe benzina,telefoane si eventual avocat pt a-ti recupera in instanta paguba. pe langa toate astea mai adaugi timp si nervi (care nu se pot cumpara cu bani)

ti se pare normal,in conditiile in care tu NU esti vinovat?!

toate astea pt ca (repet) carpatica are un pret mic si tu/retul aleg sa isi faca RCA la ei,astfel tinandu-i pe piata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohne asigurarea e un "obiect" pe care il cumperi...si alegi ce cumperi...

Ca si cum ai zice ca e acelasi lucru daca cumpar de ex un cass Pioneer si ma tine 3-4ani fara probleme sau o chinezarie care in 1an am reparat-o de 3 ori...

A fost alegerea ta sa cumperi "ieftineala" ...asa si cu asigurarile...

Diferenta dintre Euroins/Carpatica si urmatoarele in clasament nu este asa mare cum insinuezi...anul asta am dat vreo 30-40 RON in plus la Uniqa...cu toate ca nu ma dau banii afara din casa...

Dar am zis ca nu vreau sughit sau sa-mi umple frigiderul daca dau asigurarea la cineva... inclusiv la cazul cind asiguratorul nu acopera cheltuiala ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sambata mi-am scos masina din service. Asa cum am promis, poze:

inainte si dupa:

post-34101-0-52641000-1322471048_thumb.j

post-34101-0-91097100-1322471065_thumb.j

post-34101-0-91422200-1322471082_thumb.j

post-34101-0-81007400-1322471233_thumb.j

Modificat de Adishoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bv,arata bine din poze.

ai facut in service-ul recomandat de ei sau pe casco,cu regres?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici una nica alta :)

Regie proprie, service-ul pe care l-am ales eu pe baza recomandarilor, piese de pe o Bora Variant plus cateva piese noi (discuri si placute)

99 % sunt multumit de reparatie, au lucrat profi, iar 1% sunt un pic dezamagit pentru ca nu au reusit sa centreze usa spate (este cu 1mm mai sus decat usa fata), bandourile de asemenea au diferente de linie ( aprox 2mm), si au ciupit un pic chederul de la geamul lateral spate.

Hai ca sunt pretentios acum, nu?

Modificat de Adishoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti pretentios,e ceva normal :icon_thumright: . A iesit destul de bine, din ce se vede in poze.

Drumuri bune si fara teribilisti sau adormiti la volan prin preajma. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vandut o masina cu asigurarea la Carpatica.Le-am dus asigurarea + radierea pentru recuperarea RCA.Au zis ca in 5-7 zile sa ma duc sa ridic banii.Sa vedem daca se tin de cuvant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Or sa-ti zica ca de fapt esti un mincinos si te-ai inteles cu aia de la radieri ca sa iti dea un document ca sa le iei lor banii :lol:

Imi cer scuze, nu m-am putut abtine. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa-ti recuperezi bani , - smoto - , eu i-am recuperat dupa ce am vandut masina , dar nu de la Carpatica ci de la Generali . Doar ca a durat vreo saptamana si ceva . A fost nevoie de asigurare + radiere + o cerere si un cont unde sa se vireze bani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost despagubit de catre Carpatica cu o anumita suma si tipa de la Carpatica m-a intrebat daca vreau sa-mi fac masina in service sau vreau sa iau banii, eu am raspuns ca vreau sa iau banii dar din pacate nu stiam nr de cont in momentul acela, ramane sa il completez si sa-i duc hartia alta data, vroiam sa va intreb daca pentru banii aia tre sa le duc vreo chitanta de la vreun service sau pot sa-mi iau acadele de banii aia fara sa le duc vreo dovada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei banii faci ce vrei cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect, ai idee in cat timp ti-i pun in cont?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe iei ii doare la basca daca iti repari masina sau cumperi prezervative :))

Bine ca ai semnat ca nu mai ai pretentii de la ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am semnat nimic, maine ma ocup de asta. Mersi de raspunsuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am patito si eu cu acesta firma de asigurari numita CARPATICA. Am fost lovit in intersectie, am mers la ei impreuna cu cel care m-a lovit unde am completat formularele de constatare. Acesta a recunoscut ca a fost vina lui insa INSPECTORII de la CARPATICA au respins dosaru pe motiv ca "schita facuta de mine nu poate sa corespunda cu realitatea" :)) . Nu recomand la nimeni sa faca asigurare la aceasta firma de asigurari !!! Noroc ca am avut casco la Alianz Tiriac . Am fost impreuna cu cel care m-a lovit si a dat declaratie ca este vinovat. Alianz a dat Carpatica in judecata si a recuperat banii. Nu va uitati ca e mai ieftin cu 10, 50, sau 100 ron , mergeti la o firma serioasa. Nu merita pentru cativa zeci de lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi mi-a lovit passat-ul un buldo-excavator de la "drumuri si poduri" cu asigurare la carpatica!Aveam masina parcata in fata blocului,iar printre manevrele lui de dezapezire s-a proptit in bara din fata care mi-a facut-o pe o portiune de 20 cm2 praf. Maine ii sun si eu pe baietii veseli de la carpatica sa vedem ce raspuns primesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stimati colegi, expun si eu o problema: am un dosar de dauna la un autoturism, cu casco la Carpatica. Acest incident nefericit a fost cu un incendiu in compartimentul motor, stins de catre pompieri foarte repede, dupa cateva minute de la producere. Masina pe roti, cu totul ok, putin jale pe la motor dar... REPARABILA. Mai aveam 3 sau 4 zile si expira polita Casco, polita care ma costa pe an 900 euro. Nu am schimbat nici un parbriz sau altceva...Masina umbla mult si afara si pentru asta era necesara o asigurare, imi era teama de furt, pe Ungaria. (mai bine o furau). Au facut dosarul, a fost totul ok, masina era asigurata la vreo 5500 - 6000, nu mai stiu. Au scos dauna totala. De la suma sigurata au ajuns la vreo 3800 euro, scazand foarte multe piese ce se pot "vezi Doamne" recupera din masina. Le-am spus...:luati-o voi !! Nuuu, nu se poate, noi nu retinem epave, pastrati-o, vindeti-o dupa ce se finalizeaza dosarul. Bine, ok, zic, o repar, o vand, vad eu si gata. Am semnat inclusiv devizul de plata, am dat nr de cont si asteptam sa plateasca, ca sa pot sa iau alta masina. Pauza o saptamana, doua, trei. Astep, nimic. Nu sun, zic sa nu stresez. Vine un plic de la Cluj, intre timp Carpatica Asig. devenise membra Grup AMA si au sediul mare la Cluj. Plata dosarului dumneavoastra se suspenda pana la efectuarea de verificari suplimentare, intrucat exista dubii in legatura cu producerea daunei, si mentiunea ca ma vor contacta ei. Bine, zic, ce poate sa mai faca, sa faca o noua expertiza (facusera una), poate nu au bani, mai astept ce sa fac. Stiti cand s-a intamplat evenimentul? Septembrie 2010. Ce s-a rezolvat intre timp? Pana acum 29.02.2012, nimic. Acum o luna am facut o sesizare la CSA care mi-au raspuns ceva de genul : " in urma discutiilor purtate cu reprezentantii Grup AMA, s-a stabilit ca in conducerea societatii s-a luat hotararea de a fi platit dosarul de dauna cu nr xxx." Stau si ma intreb, este ok, astept dar....cand se va plati? Am cerut in petitia catre CSA, daune pentru fiecare zi + plata la cursul euro de azi, gandindu-ma ca poate o sa scot ceva de la ei...vise.

A mai patit cineva asa ceva? Cum a rezolvat?

Modificat de doru70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!