Jump to content

INSTALATIE ELECTRICA


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Am mare nevoie de schema electrica pt VW 1200 din `63.

Are cineva asa ceva sau unde as putea sa o gasesc ?

Am una dar e cam sumara. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bubu

    11

  • niq_ro

    10

  • MishuL

    10

  • Osi

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

si la mine pe pagina e schema, cum e facuta acum si nu difera mult de cea originala :ok:

de fapt ce te intereseaza mai mult? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Broscarul amator

Pentru ca stiu ca sunteti dotati imi permit sa va intreb daca aveti o schema electrica pentru Perlutza mea 1300 din 66? Sau poate ma indrumati sa gasesc pe undeva pe net.... :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am impresia ca exista o shema pe siteul lu Nick ... da nu sunt sigur

:ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti dau eu una... cind vrei tu... du-te la http://www.beetleparking.3x.ro

ai sa vezi 2 foldere.... ai sa shtii care te intereseaza.... 2xclick pe el... si.... suuurprizaaa... 8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

intrebare: in 66 nu era cumva pe 6 V ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea din 14 februarie 1967 (stiu din certificatul de la VW :bounce: ) a avut instalatia electrica tot pe 6V :salut: .. schemele sunt cam aceleasi :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

pai de asta am intrebat ca si a mea era din august 67 si tot pe 6V era...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Si a mea afost pe 6 V dar a modificat-o ultimul proprietar pe 12V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Sunt sigur ca ma voi descurca cu ce mi-ati dat voi. Multumesc pt. promptitudine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vreau sa imi dau jos carapacea la broasca pt vopsit si ma gandeam ca dupa ce desfac toate firele de la instalatia electrica cum le mai pun la loc :)

M-am gandit sa pun biletele la fiecare fir ( munca de chinez batran ) sau are cineva alta idee sau o schita cu instalatia electrica pt 1303/73.

Sper sa nu o desfac si sa ramana cu ea asa. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr eu zic totusi sa pui si beletzele .... sa nu ai surprize dupa aia ca ti se topeste vreun fir din cauza subdimensionarii. Si mai ales te scuteste de f mult timp pierdut dupa aia cind le pil la loc. Schitele de acolo nu te ajuta mult decit daca ai un fir doua desfacute ... Nu ai de unde sti ce improvizatii sau modificari au fost facute intree timp la masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator
Vreau sa imi dau jos carapacea la broasca pt vopsit si ma gandeam ca dupa ce desfac toate firele de la instalatia electrica cum le mai pun la loc  :D

M-am gandit sa pun biletele la fiecare fir ( munca de chinez batran ) sau are cineva alta idee sau o schita cu instalatia electrica pt 1303/73.

Sper sa nu o desfac si sa ramana cu ea asa.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Ia legatura cu Romi, eu la el am facut instalatia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi dau jos carapacea la broasca pt vopsit si ma gandeam ca dupa ce desfac toate firele de la instalatia electrica cum le mai pun la loc  :)

M-am gandit sa pun biletele la fiecare fir ( munca de chinez batran ) sau are cineva alta idee sau o schita cu instalatia electrica pt 1303/73.

Sper sa nu o desfac si sa ramana cu ea asa.  :)

<{POST_SNAPBACK}>

:D Vii cu broscoiu la baiatu ,si daca e dusa instalatia itzi construiesc alta noua dupa schema neamtului ,eventual si cu ceva inbunatatiri : fire in plus pentru turometru,temperatura ,etc,soclu de sigurante modelul nou si orice altceva itzi mai bubuie prin cap! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Iata-l si pe Romi, il recomand cu caldura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca instalatia electrica este buna si fara modificari, foloseste-te de schita de pe net.

Daca nu, jos cu ea si refa-o de la 0 (zero). Oricum ai face, tot va fi munca de kinez batrin (dar sa pui neaparat etichete, daca vrei sa pastrezi instalatia existenta).

Eu prin cite broaste m-am uitat, instalatie ca lumea n-am prea vazut.

A mea era varza, si decit sa ma pun sa descilcesc "munca" altora, mai bine am ras-o jos pe toata (cu patentul si cu svikul) de n-a ramas nici o urma de sirma pe masina. Pe urma am refacut-o asa cum am avut eu kef (m-am orientat totusi dupa schita originala).

Avantajul este ca ti-o faci asa cum vrei tu si sti ca-i lucru de calitate.

Daca alegi varianta asta, itzi recomand sa nu tragi doar atitea fire cite folosesti ci sa lasi si citeva rezerve (si in spate la motor, si in spate in habitaclu), ca poate itzi mai vin idei pe viitor sa pui una-alta (boxe, buzere, dezaburire luneta, neoane, lampi pentru marsarier, ceatza, buzer pt marsarier, sonde presiune, temperatura etc. ) si pe urma e mai greu sa tragi fire.

Modificat de Osi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instalatia nu are probleme si pare frumos aranjata.

O sa pun biletzele peste tot si atunci mai trag si cateva in plus ca vreu sa-i pun inchidere centralizata, alarma, geamuri electrice... ( apropo de geamuri electrice de la ce masina se potrivesc fara modificari prea mari, pe cealata broasca care am avut-o am pus de la o dacia 1300, dar nu am gasit de cumparat niciunde. Cineva zicea ca numai in Pitesti se gasesc. Erau foarte usor de montat si aveau si capac care iti astupa gaura prin care iese maneta. )

Vii cu broscoiu la baiatu ,si daca e dusa instalatia itzi construiesc alta noua dupa schema neamtului ,eventual si cu ceva inbunatatiri : fire in plus pentru turometru,temperatura ,etc,soclu de sigurante modelul nou si orice altceva itzi mai bubuie prin cap!

Daca eram din Bucuresti apelam cu incredere dar e lung drumul de la Sibiu si e prea cald afara sa vin cu ea in brate :) ca daca o desfac acolo ramane.

Mersi de sfaturi si cand o sa ma impotmolesc :) eu sper ca nu :D am sa va bat la cap din nou. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place sa refac instalatzia din fire originale, pt. a pastra culorile care nu se mai gasesc acum. refolosesc daca e nevoie fire lungi din alte cablaje de broasca. Dushmanesc de moarte sfic-ul, acel cleshte nesuferit bun numai sa faca dintr-o sarma mare si frumoasa mai multe mici si inutile. Dealtfel, daca instalatzia nu a fost "imbunatatzita" de f'un priceput "fost" si nu a fost prajita cu autogenul sau facut scurt barbar se poate reutiliza- eu de ex. la duba am scos juma' de chil de sarme suplimentare care in cel mai bun caz plecau de nicaieri si duceau niciunde, iar in cazul cel mai rau plecau de la + permanent si se terminau neizolate :) :) La 1302 voi scoate cu grija tot sistemul electric, vopsesc mashina in roshu (pt ca asha treebuie B) ) si pun la loc inst. originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1302 voi scoate cu grija tot sistemul electric, vopsesc mashina in roshu (pt ca asha treebuie  ) si pun la loc inst. originala.

Si eu to asa vreau sa fac :) . Chestia faina e ca tocmai am mai facut rost de o broasca exact la fel ( pt piese de schimb) si daca e vreun fir cu probleme il inlocuiesc de la cealalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subsriu la parerea lui mishu. Firele originale (cu culorile respective) sunt un atu atunci cind se apuca cineva sa repare instalatia. Asa poti sa urmaresti traseul si e mai usor (mult mai usor) de depanat cu sau fara schema originala. Si eu sunt profund impotriva inaditurilor sau a izolatiilor de tot felul. In plus, pe masura ce am mai indreptat cite ceva, am bagat fiecare papuc in teaca de plastic, ca sa evit scurtcircuitele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!