Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Pai si de ce nu arata km reali? Se poate face ceva sa nu mai arate nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si tie ti se pare putin o masina din 2014 un g7 cu 60 de mii km la bord si 15 mii de euro? mie nu! adica eu ma duc personal in Germania si o iau nu dau la nimeni banii sau sa o aduca cineva...

Daca masina e chiar e in mintile ei, de la proprietar, cu carte service la zi, încă mai e in garantie si are dotari ca lumea (dsg, motor mai puternic, un nivel de echipare superior), nu vad care e problema. Gandeste-te ca masina aia noua e foarte posibil sa fi fost peste 20 000 de euro. Dar eu, ca proprietar, nu as vrea sa scap de ea cu orice pret, precum un samsar. Deci da, un asemenea Golf 7 ar putea costa atât in mod foarte justificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu arata km reali? Se poate face ceva sa nu mai arate nimic?

Da. Practic altereaza adresa de stocare din ecu. Initial samsarii ii stergeau / modificau numai pe cei stocati pe IC nu si pe cei din ECU. La EDC 15 e activa stocarea si pe ecu, la EDC 16 nu la toate. Vb numai de tdi-uri nu de benzina.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

pai si tie ti se pare putin o masina din 2014 un g7 cu 60 de mii km la bord si 15 mii de euro? mie nu! adica eu ma duc personal in Germania si o iau nu dau la nimeni banii sau sa o aduca cineva...

Daca masina e chiar e in mintile ei, de la proprietar, cu carte service la zi, încă mai e in garantie si are dotari ca lumea (dsg, motor mai puternic, un nivel de echipare superior), nu vad care e problema. Gandeste-te ca masina aia noua e foarte posibil sa fi fost peste 20 000 de euro. Dar eu, ca proprietar, nu as vrea sa scap de ea cu orice pret, precum un samsar. Deci da, un asemenea Golf 7 ar putea costa atât in mod foarte justificat.

 

asta spun si eu ca este pretul correct.nu ca mi se pare mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet inca odata ca sa fiu mai bine inteles

 

masina 100.000 km luata de noua in ro la km reali este in stare tehnica mai proasta decit una cu 300.000 km din germania la km reali

 

o spun din experienta si jetta chiar se compara cu a4 adica aceeasi directie,etc.Adica nu este a4 un zeu iar jetta un plebeu...

 

P.S.am intretinut exemplar masina luata din ro dar...slabeste rau.Binenteles si masina din germania dupa 100.000 km in ro este slabita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa repeti de N ori, uzura mecanica care o imprima orele de functionare si km in 300k nu se compara cu 100k. indiferent unde sunt facuti. Ca la noi drumurile sunt cum sunt, asta afecteaza mai mult sistemul de rulare si suspensii, o masina la 300k de Germania de aceea se vinde cu pret mic, pentru ca uzura componentelor scumpe este majora, nu renteaza pentru ei sa mai investeasca, mai bine o dau avans si iau alta noua.La 300k te astepti sa-ti cada toate, la 100k e la prima tinerete una diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si nu e asa cum zici.

In primul rand in Ro si motorul la 100k km e mult mai afectat decat 100km in Germania datorita prafului , combustibilului mai prost si mai ales modului de exploatare datorită infrastructurii.

Totodată nu numai sistemul de rulare e afectat mai mult asa cum zici , ci toată masina, incepand de la balamalele portierelor pana la elementele din plastic care incep sa bată.

Sa nu mai zic cum arata la partea de caroserie una din Ro vs De la aceeasi ani.

Ca o paranteză : orele de functionare pot fi aceleasi la o masina de 100k km din Ro rulată cu una din De de 300k km. La fel si uzura motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, atunci de ce cele mai rulate masini cu 300+ km sunt cautate de samsari, aici iti spun eu, se cumpara cate 5-7  la pachet cu preturi de nu visam, cunosc bine fenomenul, se smenuiesc la kilometraj apoi vin in targ cu plus valoare de 1-2k euro la bucata, se aduc masini bune ca an cu cei mai multi km. pentru ca au pretul scazut, de aici nu mai dezvolt subiectul, dar multi au masini de noi din Romania cu 100k km. si pot spune ca nu au avut probleme majore la ele, decat consumabile. Eu unul ma apropii de 70k numai Romania masina este functonala perfect, sigur asa va fi si peste 30k. nu am schimbat decat ulei filtre placute, bujii, lame stergator, becuri, o baterie si distributia dupa 7 ani. 

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce spuneam si in urma cu cateva zile.

dupa 100-120.000km cam toate masinile incep sa se strice. dupa noroc.cateodata piese mai importante cateodata nimicuri alteori chiar nimic (foarte rar) indiferent ca sunt luate din romania sau din germania sau portugalia.

exact asta isi doresc si producatorii de masini. sa tina in perioada de garantie iar apoi cel care are bani si si-a permis-o de noua cand vede ca incepe sa pice una alta o vinde si el isi cumpara alta noua!

doar nu credeti ca se gandesc producatorii de masini la noi romanii care le luam cu 200.000km "ca noi". aa se gandesc si la noi, dar in ideea sa ne ia banii pe piese :))

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, atunci de ce cele mai rulate masini cu 300+ km sunt cautate de samsari, aici iti spun eu, se cumpara cate 5-7  la pachet cu preturi de nu visam, cunosc bine fenomenul, se smenuiesc la kilometraj apoi vin in targ cu plus valoare de 1-2k euro la bucata, se aduc masini bune ca an cu cei mai multi km. pentru ca au pretul scazut, de aici nu mai dezvolt subiectul, dar multi au masini de noi din Romania cu 100k km. si pot spune ca nu au avut probleme majore la ele, decat consumabile. Eu unul ma apropii de 70k numai Romania masina este functonala perfect, sigur asa va fi si peste 30k. nu am schimbat decat ulei filtre placute, bujii, lame stergator, becuri, o baterie si distributia dupa 7 ani. 

pai tu ai facut 70k in 7 ani?mai mult mergi pe jos se pare,pai daia te duce asa mult pe tine o masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic.

@Marius.

Stiu masina care in 10 ani a facut 74 k(cumparata de noua) avantajul e ca toate interventiile in acesti ani sunt facute la VW/se poate verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic.

 

pai  atunci  iti ei masina sa o ti in garaj? asa merg cu bicicleta

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar cand esti o doamna si nu un domn, de la firma la banca si apoi acasa..mergi cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cauta masini cu 300k km pentru ca se vand la adevarata valoare. In Germania există legi si acolo nu prea merge cu hotia.

Vorbim de dealeri seriosi nu turci, rusi , romani sau alte natii de unde poti masini cu km dati inapoi...

Am fost in Octombrie in zona Aachen cu un prieten care vroia sa isi ia un Passat B7 " BUN ", 2012-2012.

El avea buget 11.000. Surpriza: sub 250k km nu era nimic . Peste 12k E mai avea sanse sa găsesti. Mai pui adusul si taxele 1000E. Iesi pe la 13k . Profilul samsarului 500+.. . Pe cand la noi găsesti si cu 10k .

Concluzia: samsarii au noroc si gasesc masini ieftine si cu km putini.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Bun, atunci de ce cele mai rulate masini cu 300+ km sunt cautate de samsari, aici iti spun eu, se cumpara cate 5-7  la pachet cu preturi de nu visam, cunosc bine fenomenul, se smenuiesc la kilometraj apoi vin in targ cu plus valoare de 1-2k euro la bucata, se aduc masini bune ca an cu cei mai multi km. pentru ca au pretul scazut, de aici nu mai dezvolt subiectul, dar multi au masini de noi din Romania cu 100k km. si pot spune ca nu au avut probleme majore la ele, decat consumabile. Eu unul ma apropii de 70k numai Romania masina este functonala perfect, sigur asa va fi si peste 30k. nu am schimbat decat ulei filtre placute, bujii, lame stergator, becuri, o baterie si distributia dupa 7 ani. 

pai tu ai facut 70k in 7 ani?mai mult mergi pe jos se pare,pai daia te duce asa mult pe tine o masina!

 

 

10.000km pe an e putin ? dar cat trebuie pe an ? 30.000km ? :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am în familie un Clio cu 70.000km in 10 ani , luat de nou. In primii 2 ani am facut 40.000 apoi restul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa se faca 12321 de pagini pe topicul asta si nu se ajunge la o concluzie :))

 

Parerea mea este sa se faca o baza de date comuna la ITP si sa poti sa verifici gratuit/ contra cost intratile la itp. 

 

https://totalcarcheck.co.uk/FreeCheck?regk=yd56+yxk  - iti faci o idee despre cati km are. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si care e legatura cu ITP-ul? Oricum pt 50-100 lei in + orice troaca ia ITP-ul ; cred ca le vedem zilnic pe strazi, corect ? Nenea ala nici nu-i mai ia noxele..si km cu siguranta trece cat ii spui daca despre asta e vorba ; trebuia ceva implementat in masini inca din momentul fabricarii, care sa nu se poata smenui..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un fel de contor. Dar sa inregistreze la firma mama pe vin.ul masinii. In bord si apoi tranamis la distanta la firma mama. In bord sa faci ce vrei dar in contorul mama nu. Ceva cu semnal gps de km. Eu am dat ideea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Bun, atunci de ce cele mai rulate masini cu 300+ km sunt cautate de samsari, aici iti spun eu, se cumpara cate 5-7  la pachet cu preturi de nu visam, cunosc bine fenomenul, se smenuiesc la kilometraj apoi vin in targ cu plus valoare de 1-2k euro la bucata, se aduc masini bune ca an cu cei mai multi km. pentru ca au pretul scazut, de aici nu mai dezvolt subiectul, dar multi au masini de noi din Romania cu 100k km. si pot spune ca nu au avut probleme majore la ele, decat consumabile. Eu unul ma apropii de 70k numai Romania masina este functonala perfect, sigur asa va fi si peste 30k. nu am schimbat decat ulei filtre placute, bujii, lame stergator, becuri, o baterie si distributia dupa 7 ani. 

pai tu ai facut 70k in 7 ani?mai mult mergi pe jos se pare,pai daia te duce asa mult pe tine o masina!

 

 

10.000km pe an e putin ? dar cat trebuie pe an ? 30.000km ? :D

 

se vede ca suntem saraci.10 mii pe an da e f. putin.

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius.

Sa stii ca, proprietara masinii cu 70 k in 10 ani nu e necajita deloc(are 68 de angajati/parc 28 de masini)deci nu e un criteriu.

Scuze de off.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10.000 / an e mai mult decat strictul necesar;

Am opel luat de nou, are 59.000 km in 7 ani + ; nu a necesitat niciun leu pana acum si nici nu va necesita ; masina folosita de tatal meu zilnic, servici ( 13 km dus intors Bucuresti ), piata, supermarket, munte , mare , tara, plimbari la rude / moldova / si alte obiective turistice ; masina este folosita zilnic, ar trebui sa se plimbe inca 20-30 km in + zilnic ca sa fim bogati si nu saraci? Sau trebuia sa fac km astia cu un audi SH rulat fara numar de bogatii din DE ? Si in care sa mai bag si eu inca o data pretul opelului? Si eu cu seatul tdi merg aproape zilnic, si imi fac de drum..chiar si aiurea doar de dragul de a ma plimba ; fac , cat crezi ? Tot 9-10.000 / an; asta e problema unora, nu prea inteleg ca la noi daca nu faci naveta nu ai unde sa faci km ; dar in fine...

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tata are Logan nou din 2005. Pensionar de 7 ani si locuiesc intr.un oras din Ro de 27k locuitori. Pana in piata(centrul orasului) si inapoi sunt 3km de la casa lor. 62.000km are masina. La tabla se vede ca e Logan. In rest motorul si restul sunt ceas. Sunt si exceptii, dar rare si oricum trebuie f.bine verificate.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ooff topic

 

uitativa in alte tari cat se face intr.un an si mai vb.unde sunt si eu 10 mii  ai faci in cateva luni.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!