Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Masinile cu preturi bune si km putini sunt de doua categorii: 1. dauna totala; 2. masini de drive-test abuzate grav. Doar romanii mai cred ca exista curve virgine si sar la orice "chilipir". Lipsa de educatie, ce sa-i faci...

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 edi10000. Ai perfecta dreptate, ori dauna totala, ori masina de drivetest, condusa de toti, in n stilori si care e vai de capul ei. E si varianta, cui doreste, sa se duca solo in Germania sa.si cumpere masina, dar de la neamt. Din conjunctura ce o am, am intalnit si anumite cazuri. Nu a fost caz unic, ci mai multe, cum am spus anterior.

 

Se duce omul, ia masina de la un proprietar din strainatate, dar se poate intampla sa fie furata, cand ajungi cu ea la inmatriculare. Ti se retine masina, si da.i dosare penale, cercetari si chiar procese. Chiar daca esti tu de buna credinta, dar nu te folosesti de masina. Sau varianta 2, o cumperi, ajungi in tara, o inmatriculezi si apoi, neamtul, sau strainul respectiv, o da furata. El ia banii de la asigurare, are banii de la tine de la vanzare, si masina ta ia drumul firmei de asigurare care l.aplatit pe respectivul. Ce faci tu? Pui o cruce mare la multe zeci de mii de euro, sau mii de euro. Sunt si cazuri de acest gen, pe care poti sa le patesti, cand cumperi o masina din strainatate adusa de afara de un samsar, la pret mic, cu full de full de mega/giga full.

 

Ce faci? Te risti? Mercedes E class din 2013, full, luat cu 17.000, era furat. Audi Q5 din 2012, pret la jumatate, gasit furat si lista continua, dar nu are sens sa o dau acuma. Toate masinile au luat drumul Germaniei, iar clientii pagubiti dar cu o lectie care au meritat.o, trebuie sa.l caute pe gigi samsarul sa se judece cu el.

 

Sa vorbim si despre acest risc, care este trecut in umbra de multa lume.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cat vreti sa dati  voi pe un g7 din 2014 luna 4 daca nou e 21 mii si  sh 15 mii?mi se pare ca nu prea vb in stire de cauza.....fratilor masinile astea sunt la reprezentantele golf.. uitativa mai bine si nu mai vb din povesti

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m.as feri sa cumpar masini care se vand deja la 1 an dupa ce au fost cumparate. Nici garantia nu e gata, dar oamenii le vand. Oare de ce? Aici mi se pare ceva dubios, mai ales daca e si ieftina. Dar fiecare cumpara ce vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ma sa fie ieftina la15 mii...??dca nou e 21 si din 2013/2014.exagerati..adica sunt acum 3 ani si zici ca masina e noua  si la 15 mii.suntem in 2016 in  cateva ore.de ce le vand?pt ca sunt luate  cu garantie mica 2 ani si pe urma i.si ia altele noi.asa procedeaza ei.

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 15k e ok. Dar motivul vanzarii imi da de gandit. Tu daca o iei noua in 2915, o dai in 2016?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..daca imi pica pe alta da!eu acum am g6 din 2012 si o dau pt un g 7 2013.fac cum fac ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa iesi in pierdere. Cel care o vinde isi ia una noua doar. Nu isi ia mai veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am de ce iesii in pierdere.eu nu sunt in ro.eu aici unde dau masinile le dau la pret mai mare.si daca iau o masina la km mai putini stiu eu cum sa am gj de ea sa ma duca f mult timp.numai bine.a si sa va mai spun o chestie.pt mine o masina care a cazut ceva de pe ea si e pus ceva nou  o consider mai noua decat ce.a  sh care nu are schimbat nimic si trebui sa  schimbi tu!

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aș evita să cumpăr mașini de la agramați și analfabeți. Mă uit pe topicul ăsta, cum credeți că își întreține mașina un om care nu are decența să învețe să scrie în limba maternă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca scrii repede si  de pe telefon asta nu inseamna ca nu stim sa scriem domnul dorin popa! ok? la multi ani o seara buna.ps.si nu vand masini ne dadeam o parere.

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, nu confunda typo-urile cu lipsa de control a i-urilor sau a dezacordurilor gramaticale. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da le confound ca nu stau sa ma uit la taste 100% pe telefon cum scrie.ok?  din nou  numai bine domn professor de limba si literatura Romana!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O luati pe aratura

Legat de subiect:cate bordeie atata obiceie.

Fiecare isi da cu parerea cum stie el mai bine; asa sa si faca. La multi ani!

Modificat de andreigeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e mereu, oriunde, oricand , in orice situatie ori discutie. Dar oricine are capul pe umeri are implicit si aptitudinea de a filtra posturile bune, plauzibile, sustinute de argumente coerente si corecte de cele "subiective", ca sa le spun asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de compararea masinilor din Vest versus celor din Ro, eu zic sa comparam 100 de masini luate la intamplare atat din Ro cat si din Vestul Europei si abia atunci putem trage o concluzie.

 

Masini vandute dupa 1-2 ani de zile sunt de obicei acele masini rulate in cadrul companiilor/firmelor care sunt achizitionate exact in acest scop. Mai exista si cazuri in care in familie intervin anumite schimbari si nevoit fiind de situatie, persoana fizica trebuie sa vanda/schimbe masina, chiar daca e abia luata si e constient ca pierde. Caz concret, masina achizitionata la 1 an si 30000 km, pret achizitie 36000 euro, vanduta dupa 1,5 ani cu 45000 km si 22000 euro(la buy back I s-a oferit 17000 chiar de catre vanzator).

 

Pentru cei care nu ati iesit din Ro, nu ati vizitat parcuri auto din afara tarii si va place doar sa va dati cu parerea din spatele monitorului, de la caldurica, v-as ruga sa o lasati mai "moale". Nu e chiar asa cum auziti la scara blocului sau prin targuri.

 

Toata lumea blameaza samsarii, dar cati din cei care vor sa cumpere o masina, se uita bine in buzunar, apoi verifica pretul modelului dorit pe site-urile din afara ca apoi sa compare cu ce la vanzare in Ro? Daca nimeni nu ar mai cumpara masini ce au km manipulati, ce ar face samsarii? Cati sunt dispusi sa se deplaseze personal dupa masina? Nu vreau sa iau apararea sau sa acuz pe nimeni, dar daca romanul vrea corectitudine, ar trebui sa stie valoarea reala a unei masini si nu al unei cifre scrisa pe un bord.

 

In final traditionalul,

La multi ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sa zicem prin maximul absurd, nu ar mai exista samsari care sa dea km inapoi romanul tot va alege o masina cu km multi in locul uneia cu km putini. din cauza pretului.

o masina cu km putini e scumpa, romanul e invatat ca de banii lui sa ia cea mai "smechera" masina posibil. nu cea mai buna. nu cea mai intretinuta. ci cea mai smechera, cat mai ridicata ca si calitate sau clasa.

nu toti dar 80% din cumparatori pe asta se bazeaza. cati nu isi iau audi ,bmw sau passat cu sute de mii de km cand banii lor le ajung de un focus sau golf in stare mult mai buna? bine nu ar fi vreo mare problema daca oamenii aia si-ar permite cu adevarat intretinerea. dar din cumparatorii de masini de ~5000euro procentul este mic (20-30%?) care isi permit cu adevarat intretinerea corecta a unei masini si vechi si rulate si premium la costuri de intretinere.

restul doar trag de ele, schimba minimul necesar si in 2-3 ani masina va fi plina de defecte se aduna in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia este ca trebuie umblat la mentalitatea romanului.

Cum bine a scris cineva acum cateva pagini, la noi sunt mai multe masini asa zis scumpe si premium decat in vest, mai ales raportat si la puterea noastra de cumparare.

Am spus asa zis scumpe pt ca multe de fapt sunt luate sh cu preturi sub nivelul pietei, doar ca sa aiba omul un BMW. Cate X5 si Q7 ati vazut pe strazile noastre?

 

Am facut 2000km prin europa, inclusiv cu plimbat prin capitale europene si nu am vazut asa aglomeratie de masini premium plus mult mai putine SUV-uri si considerabil mai multe break-uri.

De ce? Pentru ca noi cumparam ce nu ne permitem cu adevarat ca sa ne afisam. Complexul asta al nostru, forma fara fond. Nu conteaza cine esti, conteaza cu ce masina te afisezi la prieteni/vecini.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai pus punctual pe I ! bravo ! dydu kuf

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce? Pentru ca noi cumparam ce nu ne permitem cu adevarat ca sa ne afisam. Complexul asta al nostru, forma fara fond. Nu conteaza cine esti, conteaza cu ce masina te afisezi la prieteni/vecini.

Corect 100%, un exemplu am eu, cand mi-am luat masina si am fost in vizita in Ro (desi nu e cine stie ce masina), in momentul prezentarii prima replica a fost sa vezi ce spune acuma X cand vede ce masina ti-ai luat. Am ramas cu gust amar pentru ca masina am luat-o sa o folosesc nu sa ma mandresc... but maybe it's just me :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,dar vad ca unele inca sunt si in garantie.repet.toate masinile puse la vanzare ma refer la g7 au pret intre 14 mii si 16 mii pana in 60 mii km.

 

Dupa vine samsaru si o vinde pe asta cu 13500 neg, o ia probabil cu 8 mii, baga in ea 2000-3000 si face si el un profit de 2000 de euro. (Masina care a circulat doar duminica la piata condusa de un mos care si-a cumparat S class).

 

https://home.mobile.de/AUTOMOBILMARKETINGKIEFERGMBHUNFALLFAHRZEUGE#des_217265545

 

 

https://home.mobile.de/AUTOMOBILMARKETINGKIEFERGMBHUNFALLFAHRZEUGE#des_209793656

Cat este una identica in RO? 10-11k, samsarul la 8k o vinde intr-o luna fara griji.

eu vb de g 7. si un g 7 nu il ei la 8 mii din 2014

Eu vorbeam despre scirocco care este 5500 in linkul postat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina asta nu are cum sa fie in veci 8.500 euro la km astia! e prea putin la bani.o masina din 2013 la km astia este peste 14 mii! e ceva neinregula acolo

aa scuze acum am vazut ca este lovita ..asa da!

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi spuneti de ce la un passat 1,9 tdi din sept 2001 nu pot citi km cu vag-ul.Imi zice ca modulul nu suporta aceasta informatie sau ecu nu stocheaza aceste date.Pe autoscan imi arata seria VIN si nr de km de pe bord. Am incercat la un audi si acolo mi-a aratat nr de km reali cu vreo 110000 km in plus fata de ce era pe bord , insa la autoscan nu-mi arata seria VIN erau numai x-uri si nr de km din bord.La passat de ce nu arata km reali, de la modul,ecu nu stocheaza sau e ceva facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ecu acela stocheaza. Au fost modificati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va dau un alt exemplu de masina "aranjata " .

Sa zicem un Vw , an 2012 , ultima intrare in service august 2014 , km aprox 150.000 , dupa care masina schimba proprietarul , sufera un accident serios , mai face aprox 90.000 km ( nu ma intrebati in ce conditii) , fara service la dealer , reparata intr-un garaj dubios .

Apare la vanzare in Ro , cu vin , carte service , etc cu 165.000 km .

Viitorul cumparator verifica vin -ul la dealer , dupa care incantat de "Km reali " , vopseaua ca noua ( polish de culoare ) si textul " a fost al a unei babe care mergea cu ea la posta de 2 ori pe an " o prezinta la prieteni .

Ps : si are un sertar de acte , carte service la VW , si a luat-o la pret mai mic de la un "amic", care aduce " cate sute de masini " ca si hobby ,pt prietenii lui :).

Nu mai pot edita , masina e rulata in De :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!