Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Masini corecte si bune se gasesc in fiecare tara....doar ca noi suntem aia care avem impresia ca din Germania, Elvetia,..... sunt mai bune, mai cinstite, mai ieftine, etc.

 

Primul criteriu, si cel mai important, este pretul de achizitie. Masinile bune costa peste media pietei (indiferent de tara) sau sub pretul pietei doar daca sunt ocazii (sigur nu ocaziile din Vitan).

 

Avem impresia ca doar la noi sunt masini masluite si aranjate pentru vanzare? Eu va spun ca nu este asa. 

 

In urma cu aproximativ 3 ani imi cautam o masina rulata in Germania si aceasta cautare a durat aproximativ 2 luni deoarece nu gaseam mai nimic in bugetul meu (am cautat personal doar la vanzatori autorizati si nu la privati, acum gasesc asta o prostie dar atunci asa a fost sa fie). Cred ca in acest timp am vazut peste 10 masini (avem ca tinta Skoda Octavia, Vw Golf sau Vw Passat toate combi si cu dotari de bun simt). Am vazut masini in doua culori (in poze aratau bine), masini care nu aveau dotarile scrise corect (a se intelege ca masina avea in realitate dotari mai putine decat in anunt), masini doar pentru Export (desi telefonic am comunicat ca vreau sa inmatriculez masina in De la "locul faptei" mi-au zis ca nu imi mai vand masina deoarece este pentru Export), masini care aratau jalnic atat interior cat si exterior, etc toate acestea in Germania (adica acolo unde samsarii gasesc "oferte").

 

 Am ales intr-un final un Passat din 2008 cu 137k (un Confortline cu ceva dotari extra si motorul CR de 2 litri ) la un pret putin peste 9500 Euro (am verificat masina personal, am verificat si la vw). Chiar si asa mi-am luat o mica teapa cu vanzatorul. Dupa ce am achitat masina mi-a oferit doar o cheie a masinii cu promisiunea ca a doua cheie este inca la Leasing si o primesc in cateva zile, eu fraier l-am crezut pe cuvant si nu am scris nimic in contractul de vanzare-cumparare. Binenteles ca nu am primit nici o cheie si el nici macar nu mai raspundea la telefon sau mail, asta a fost o lectie pentru mine.Pretul masinii a fost clar peste pretul din ro dar asta nu a contat pentru mine (am auzit si eu pareri de genul "la banii aia aici in targ iti cumperi una din 2010-2011" sau "in banii aia gasesti BMW")  deoarece nu fac nici o "intrecere" cu nimeni si nici nu vroiam o masina sa ma laud. Pretul pentru Germania a fost ok, nu am platit peste pretul pietei din momentul respectiv.

 

Ceea ce se discuta de cateva zile pe acest topic cred ca este foarte util pentru cei care inca mai cred in Mos Craciun din Vitan, piata de masini din Cluj, etc.

 

 Despre comparatia unei masini reluate din Romania versus Germania.......cred este o discutie destul de vasta si fara nici un rezultat clar deoarece vorbim f mult teoretic si mai putin practic, de aceea cred ca adevarul este undeva la mijloc referitor la calitate / uzura / intretinere / drumuri / exploatare etc. Ma bucur cand citesc pareri competente si experiente personale si nu doar pareri auzite, inchipuite, auzite de la vecinul, etc. despre acest subiect.

 

Din pacate si aici pe forum sunt multi care devin membri doar pentru a cauta o solutie la problema lor apoi abandoneaza forumul. Acesta este motivul pentru care gasim pe forum multe probleme fara a cunoaste cu adevarat sursa problemei, rezolvarea ulterioara etc.

Ceea ce citim pe forumuri mai trebuie si filtrat.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata am o jetta 2013 65000 km cumparata de noua la noi si un a4 2009 260000 km rulati germania

 

Masina din germania este mult mai legata decit a mea de care am avut grija aici....adica a mea a inceput sa troncane la gropi,cea din germania nu simte nimic

Tu compari o mașină ieftină cu una premium și spui că aia premium se ține mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in special o Jetta facuta-n Mexic cu un Audi A4 facut la mama lui. De diferentele de clasa/pret asta nu mai are rost sa mentionam. Sunt destui colegi cu A4 b8 pe forum. Poate ne ajuta ei spunandu-ne daca ale lor sunt legate sau nu, daca scartaie, troncane si asa mai departe. 

In cazul Passat-ului B6, eu am mers cu zeci, atat din tara cat si aduse de afara. Nu am vazut nici o diferenta. Decat poate din cele ce tin mai mult de cat de bine a fost intretinuta masina de proprietar. De altfel, majoritatea, indiferent de origine, "beneficiau" de aceleasi mizilicuri tipice - ornamente de bord care scartaie, zgomote de la clima, diversi mici greierasi, etc.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACESTIA km reali !!!

Client care a a venit astazi cu o intrerupere la motor/inj.2 inlocuit.

Nu stiu cat de bine se vede data/ora pt.a nu exista dubii.

Imi pare rau pt.ca nu am fotografiat si bordul care arata 554 000 dar..cu prima ocazie il fotografiez.

post-24028-0-18633700-1451489817_thumb.j

post-24028-0-28195200-1451490031_thumb.j

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pig ma mir ca deși ai jetta de noua nu reușești sa faci diferența între clase. Ai mers cu un a4 ca al tău când era nou? Ar fi trebuit sa observi ca și de nou fata de jetta noua era mai închegat. Eu am observat diferențe clare intre octavia și jetta, la fel intre jetta și a4 din același an pe care l-ai menționat. Practic și noi și vechi, acestea au intre ele o diferență de clasa, clara. Se simte la condus tot timpul. Dar comparând doua mașini identice mie mi se pare ca merg la fel ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACESTIA km reali !!!

Client care a a venit astazi cu o intrerupere la motor/inj.2 inlocuit.

Nu stiu cat de bine se vede data/ora pt.a nu exista dubii.

Imi pare rau pt.ca nu am fotografiat si bordul care arata 554 000 dar..cu prima ocazie il fotografiez.

 

Despre ce masina e vorba ? :D

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spune-ne si noua cum se prezenta masina la nr ala de km 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ skodita 100 mama ce de prieteni , amici , cunostinte ai spune frate fara jena ca , cu asta te ocupi ca doar nu ai adus sute de masini fara profit ..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar super ok, fara jocuri/urme de ulei(acum nu stiu la cine si a facut intretinerea pana acum si ce a schimbat la ea(dupa spusele lui o avea de 6 ani).

Omul era constient ca nu sunt doar cei din bord.

Pot sa va spun ca radea cu o pofta de parca ar fi vazut 100 000 scrisi acolo.

A fost cireasa de pe tort pt.mine la sfarsit de an= un om care radea si a spus ca nu o vinde veci.

Uitasem, in interior impecabila.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina intretinuta corespunzator va merge mult si bine. Doar sa nu ai ghinion cu carul.

 

Exemple concrete din "familia" mea de prieteni. Golf 4 Variant 1.9tdi AXR - 2004 - 550.000km and still counting. Skoda Octavia Tour Sport 2008 - 1.9tdi AXR - 615.000 km. 

 

Ambele merg zi de zi. Le stiu de ani de zile. Am mers cu ambele si nu ai zice neam ca au acei kilometri. Ah, si inca ceva. Masina luate de noi din RO si rulate doar in RO. Niciuna nu a avut probleme majore. Skoda a schimbat un injector in vara. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contrar parerilor unor colegi de aici, eu sunt adeptul masinilor achizitionate de noi din Romania. Nu am avut posibilitatea sa merg personal in Germania in cautarea uneia, drept urmare m-am reorientat catre piata de aici, scazand din prima chinul, stresul, minciunile si banii dati samsarului care avea sa o aduca. Nu cred asta cu o masina rulata 5 ani la nemti fac cat 2 ani rulati la noi. Pot incepe sa cred asta doar in ce priveste trenul de rulare, amortizoare, flanse si alte bucse. Detin un Passat B6 luat de nou de fostul proprietar, cu revizii numai la reprezentanta si pe care am dat destui bani, dar stiam 100% ce cumpar : o masina cu 150.000 km reali, bine intretinuta, cu cateva elemente revopsite (e greu sa gasesti o masina care nu are macar o bara revopsita) si vanduta de unicul ei proprietar, nu de un samsar.

 

Cu siguranta urmatoarea masina tot din Romania o voi cumpara, tot detinuta de unic proprietar, tot cu revizii la reprezentanta pt a o putea verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu km reali e mult mai importanta la masinile cat de cat noi. 200.000km pusi pe un 1.9TDI PD sunt tolerati mai bine decat aceiasi km pusi pe un 2.0TDI CR cu DPF. Indiferent de tara de provenienta si felul cum a fost folosita. Motoarele de azi sunt mai firave, mai complexe si mai restrictionate de emisii. Asadar e foarte important sa se stie cati km are masina. 

Tabla se schimba, se vopseste. O tapiserie uzata se inlocuieste, multe dotari se pot pune ulterior daca se simte nevoia. Acestea sunt detalii la care te uiti doar cand iti permiti o masina peste nivelul pietei. Sigur ca trebuie sa para ingrijita.

 

Nr km, carte service reala, test drive si inspectia tehnica. Acestea sunt lucrurile de baza la achizitionare.

 

Se arunca toata lumea la cea mai dotata masina cand e la pretul cel mai mic. Bunul simt iti spune ca nu se poate, ca nu e ok. Insa nu conteaza.

Luceste vopseaua si pielea la interior? Are cercurile Audi? Gata, batem palma fara sa o mai verific, ca doar e super oferta si mi-a zis samsarul ca mai e cineva interesat de masina. Doar nu sunt fraier sa scap o asemenea ocazie :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vrut sa dau ex.masinile mele dar..skoda octavia 1,9 tdi/ALH 2002/514 k cumparata din Ro.in 2004 cu 54 k, actualmente la baiat(circula f.des/2 ori pe luna SV/CJ facultate)nu am schimbat injectoare/turbina dar am schimbat facand conversie de la DMF la SMF la 387k si caseta directie (reconditionata) la 418 k

Seat leon decembrie 2008 inmatriculata prima oara 5 ian.2009/78 k cumparata in 2013 din Ro actualmente 151 k fara schimburi in afara de un compresor clima/consumabile si doar cureau de distributie(conform planului service).

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata am o jetta 2013 65000 km cumparata de noua la noi si un a4 2009 260000 km rulati germania

Masina din germania este mult mai legata decit a mea de care am avut grija aici....adica a mea a inceput sa troncane la gropi,cea din germania nu simte nimic

concluzia este a voastra dar km in romania vs km reali din germania dupa parerea mea este 1 la 4.....cel putin

Daca le vinzi, eu jetta o cumpar. Bucse vs motor!!!!

Multi se duc cu bani putini, dar vor neaparat masini premium. Si multi le cumpara si fac eforturi, doar ca sa se faleasca cu ele pe strada. Asta este, fala te costa. E ca si cum un vegetarian si.ar umple frigiderul cu carne ca sa vada lumea.

Nu gandesti, platesti.

Eu am o vorba: prostul merita tot ceea ce i se intampla.

P.S. Am fost informat. Sunt samsari care posteaza in acest thread. Deci triati bine ceea ce spun colegii cu experienta.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aduc si vand masini, ca hobby. Nu am avut niciodata mai mult de 2 simultan. Si stau cu ele si 6 luni la vanzare. Nu aduc sub 140000km si nici peste 180000km. La km nu umblu, iar dpdv tehnic si estetic masina treb sa fie tanc. Profitul este intre 200-1000€,depinde de suma investita. Nu am nici o treaba cu samsarii, fiecare se manjeste cum ii place. Eu sper ca fiind corect, sa castig clienti.

O masina din tara este net inferioara uneia de afara. Zgomotele apar imediat, sunt f putini cei care ingrijesc masina cu adevarat, si la roman totul e o carpeala, pt ca saracul vrea masina, ca mai apoi dupa ce a facut 30000km in 3 ani, si ii pica ceva, sa scape

Repede de ea...

Am mai zis: oferte nu exista, caini cu covrigi in coada nici atat; doar preturi corecte pt masini corecte. Ca se aliniaza cu piata sau nu, asta e viata. Clientii(romanii habarnisti) au impresia ca daca cel mai ieftin b7 de pe piata e 7000, sigur pretul pietei este de 6000, sau daca nu 5000.

Ma suna cate unii, de nici nu stiu ce sa fac: sa ma fac ca s-a intrerupt apelul...pretul e 9900 sa zicem, si ei au impresia ca masina treb sa coste 8000. Pai la banii aia mai cumpar si eu una...

Modificat de andreigeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu "umbli" la km pt.ca...le cumperi gata'lucrate"de acolo.

Hai sa fim seriosi/precum sa discutat o masina buna/la o masina buna NU e loc de castigat pt.ca atat in tara cat si afara au pret peste media pietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva: coform vorbei clientul nostru stapanul nostru; din cauza habarnistiilor increzuti si prosti pt care tot ce zboara se mananca de asta fac samsarii ce fac. Pt ca prostii cer asta!!!

Iar treaba cu km nu e de ieri de azi, e din 90, cel putin atat cat stiu eu.

Luati ce va permiteti, si doar cand sunteti 100% siguri ca e ok acel lucru. Verificati si rasverificati, nu va lasati prostiti. Pt ca multi dintre voi sunt forumisti, si stiu doar din cele scrise. Mai intrebati un amic...ce sa mai zic... Bafta

Tu nu "umbli" la km pt.ca...le cumperi gata'lucrate"de acolo.

Hai sa fim seriosi/precum sa discutat o masina buna/la o masina buna NU e loc de castigat pt.ca atat in tara cat si afara au pret peste media pietii.

La masini 2010+ luate din licitatii nu umbla nimeni, si nici un dealer mare nu risca sa fie desfiintat pt un km. Asa ca nu vorbiti prostii daca nu stiti cum sta treaba. Toate masiniile pe care le iau le verific inainte, si cand vine clientul si vrea nu stiu ce test, merg oriunde, pt ca stiu ce vand!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te "aprinde" degeaba, din pacate NU sunt doar forumist, daca citeai cateva posturi in urma de ale mele tocmai am scris ca am 2 clienti la garaj care se ocupa cu revanzarea, stiu f.bine ce aduce/ce face/ce revinde.

Hai sa ti mai spun un lucru, bucsaraia "imbatraneste"si aici si acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te "aprinde" degeaba, din pacate NU sunt doar forumist, daca citeai cateva posturi in urma de ale mele tocmai am scris ca am 2 clienti la garaj care se ocupa cu revanzarea, stiu f.bine ce aduce/ce face/ce revinde.

.

Hai sa ti mai spun un lucru, bucsaraia "imbatraneste"si aici si acolo.

Romy, vorbeam la modul general. Nu am de ce sa ma aprind, ca nu sunt foc. Dar sunt chestii reale pe care le vad. Daca tac, inseamna ca sunt de acord cu ele...

Corect, bucsaraia da, dar aici vede 1000de gropi zilnic, si in alta parte doar 100..

Modificat de andreigeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 de gauri pe zi in 60 k = 10 gauri pe zi in 200 k.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum va intreb si eu ceva,credeti ca daca dau 15 mii pe un g7 din 2014 este un pret correct la  circa 55 mi km? sau e manuita?masina e din  Germania si asa am vazut ca sunt  preturile la km astia si la anii astia.ms

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina din tara este net inferioara uneia de afara. Zgomotele apar imediat, sunt f putini cei care ingrijesc masina cu adevarat, si la roman totul e o carpeala, pt ca saracul vrea masina, ca mai apoi dupa ce a facut 30000km in 3 ani, si ii pica ceva, sa scape

 

E greu să vinzi o mașină bine întreținută cu prețul corect când toate modelele de pe piață sunt de vânzare cu 2-3.000€ mai jos. Am avut o Laguna de vânzare cu 9.000, mă uitam cum naiba mașini mai noi decât a mea și cu kilometri mai puțini sunt de vânzare la 6.000€. Ceva era dubios, dar nimeni nu voia să accepte asta, aproape toți care au văzut mașina mă întrebau de ce prețul mai mare decât "prețul pieței". Tuturor le arătam o mapă cu istoricul mașinii (revizii, reparații, facturi) dar toți voiau să aibă acele acte și prețul la 6.000. A durat 4 luni să o vând unui băiat care avea tot Renault și care știa cum sună o mașină bine întreținută și cum sună una poștită. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a da 15 mii verifica istoricul intr o reprezentanta/ia un prieten cu tine pt.un test/log in mers/etc.

Dupa tine care ar fi motivul ca cineva sa vandao masina de 1 an la jumatate de pret ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!