Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

. uite o trimitere catre RAR Galati data de reprezentanta vw locala in care se vede ca acceptate sunt 205/60/15. dar nu strica sa incerci la reprezentanta. trebuie doar sa intrebi daca sunt acceptate dimensiunile dorite si doar daca acestea sunt acceptate ti se va face trimiterea si apoi sa platesti. eu am dat 50 ron

Ca sa primesti trimiterea de la dealer, cum ai procedat ? Masina o cumparasesi de la ei ? Demult ? Intreb pt. ca eu am cumparat sh o Skoda Laurin&Klement care , din ce stiu, vine din fabrica echipata cu 205/55r16. Cu toate acestea, cand s-a facut CIV(demult, in 2001, cand era noua) a fost trecuta ca unica echipare 195/65r15. Dorind sa fiu in legalitate, cand am fost in februarie la RAR am intrebat cum pot inscrie anvelopele originale. Mi s-a spus sa aduc o hartie de la producator. Nu aveam reprezentanta in oras si am lasat-o balta. Acum s-a deschis, insa sunt noi, habar nu au cu ce se mananca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant!

Mentionarea in C.I.V. a anvelopelor optionale - Tariful pentru o astfel de prestatie este in jurul sumei de 100 RON.

Eu te cred. ;) Si eu ma asteptam sa-mi spuna o suma in jur de 60-70 ron. Dar cu toate ca atunci cand a venit la masina sa vada anvelopele, am intrebat cat ma costa toata treaba, iar respectivul inginer mi-a replicat: "ce sa coste, dom'le?" ;)

unde ti le-au trecut, cosmine?

in talon, au carte, sau ambele?

Cum spunea si last, la RAR modificarea se aplica in Cartea de Identitate. Apoi pe baza modificarii din CI, am schimbat si Talonul la Serviciul Permise de Conducere si

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la RAR e musai sa fie prezent proprietaru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa fie si altcineva doar daca are imputernicire (notariala in cazul persoanelor fizice)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, normal, ca sa treci niste dimensiuni pe carte iti trebuie de la notar aceeasi hartie ca si cvum ai vinde masina altcuiva.corect! :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu trebuie imputernicire in cazul persoanelor fizice.

Se completeaza un formular ca acesta.

6_anexa1.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am fost la RAR sa fac ITP-ul si nu a fost nici un fel de problema cu jante pe 17'. Am trecute in carte pe 15' si 16'.

Norocul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mie in talon scrie 195/65/R15 91T , daca jentiile mele sunt de 16 trebuie sa merg la RAR sa le autentifice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, daca vrei sa fii legal, sa n-ai probleme la ITP, sau cu vreun AITILOP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot citit ce ati scris despre dimensiuni ca tot vroiam sa le schimb si nu stiam cum se procedeaza si m-am uitat in talon, spre marea mea surprindere in talon sunt scrise fata si spate : 195/65 R15 91H SAU 205/55 R16 91H iar la observatii sunt anv. opt. 225/45 R17 91H ca atare nu cred ca-mi mai trebuie nimic. sau da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Corect! Daca alegi una din dimensiunile respective, nu iti mai trebuie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu m-am uitat eu bine...de fapt pe cauciucuri am 195/50/R15...am intrat pe site-ul ce calculeaza diferentele si mi - a gasit ca daca mi-as pune 195/65/R15 mi-ar aparea o mica diferenta ..de ex la 70 de km =>77km/h cu noile anvelope...ar fi ok oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimensiunea corecta pentru golf 4 este 195/65/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Ca sa primesti trimiterea de la dealer, cum ai procedat ? Masina o cumparasesi de la ei ? Demult ?

nu masina a fost cumparata sh. am mers la dealer si am cerut lista cu dimensiunile acceptate pentru modelul meu si in 10 min mi-a dat trimiterea dupa ce am achitat 50 ron la casierie

in legatura cu prezenta proprietarului mie mi-au spus ca doar daca propietarul nu este in tara prin inputernicire se poate sa fie altcineva cu masina daca nu doar proprietaru

Modificat de GL-81-NYK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
autoemocion57

va explic cum am procedat eu : urmeaza sa ma duc la rar pentru pachet complet (autentificare, itp, toate alea) cu masina adusa din afara. momentan am trecute in brief la dimensiuni cauciucuri doar 175/80 r14 - scrisa de doua ori, adica ceea ce am si pe masina. intentionez sa le pastrez ca roti de iarna si sa cumpar ceva de aliaj pe 15 sau 16.

dupa ce am citit ca imi trebuie foaie de la importator cu toate dimensiunile acceptate pt masina mea (cea din semnatura) m-am interesat si am aflat numarul de telefon al lui

PETRE TEODEORESCU, care se pare ca e persoana responsabila cu asa ceva de la Porsche. am dat un telefon, i-am spus codul sasiului, mi-a spus ca imi trimite pe email un document cu lista completa. in 5 minute deja primisem emailul de la el :icon_cool: mi-am printat foile si cand ma duc la rar le prezint celor de acolo ca sa am in talon toate aceste dimensiuni.

cred ca trec pe 205/55 r16, care mai arata cat de cat fata de tablele mele de acum.

Modificat de gamer555
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe hartia trimisa de el exista o stampila si o semnatura, chiar daca se cunoaste ca e scoasa la imprimanta (nu e originalul). dar din cate am inteles e ok si asa

Modificat de gamer555
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal all. lamuritima am un passat b4 35i (intermediar) 1,9 tdi 110 cp 235 Nm zilele trecute l-am inscris in circulatie si in talon sunt trecute urm anvelope FATA:205-50/15 SPATE 205-50/15 SAU 195-55/15 eu cred ca este o gresala ca nu am cum sa pun anvelope de diametre diferite fata spate.mai are cineva tipul asta de masina si ce anvelope are trecute in talon ???? VA MULTUMESC ANTICIPAT PT RASPUNS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura am trecute in talon urmatoarele dimensiuni (fata si spate) :

165/70 R14 81T

185/60 R14 82T

ANV OPT 195/50 R15 82T

Masina a venit cu 185/60 R14 82T (anvelope de vara), iar pentru iarna am 165/70 R14 81T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am dat si eu piept cu RAR, rep. VW din oras, cheltuiala: 70 rar+50 rep vw+30 CEC + 15ron benzina+ 4ore plimbare prin oras... ;) . Si asta pentru ca idiotii din Mures unde a fost facut ITP-ul nu au fost in stare sa treaca toate dimensiunile care erau in bref.

maine mai am de mers la politie pentru modificat in Certificat, apropo, stiti ce acte imi trebuie?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au dat la stiri ca se vor inlocui taloanele si in cele noi nu mai exista rubrica asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva de cand se preschimba obligatoriu talonul?

O mica problema o am si eu in talon... In talon imi sunt trecute jantele 175/80/R1488H, dar masina a avut din fabrica 195/65/R15. La RAR nu mi-au trecut si R15 in talon. Credeti ca pe viitor va fi problema?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in brief este trecut 185/65 r14 si pe masina am 195/50 r 15, intrebarea mea e, in plus sau un minus arata acul kilometrului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!