Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

Da frozen, dimesiunile 195/65/15 sunt uzuale pe Golf modelul tau, nu cred ca vei avea vreo problema.

merci, merci...ce spui tu acum imi da multe aripi...mai am o luna si....e al meeeeeeeeeeeu :Driver: ca inca e la BC

Modificat de frozen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am rezolvat si eu trecerea anvelopelor de 17 in cartea masinii. La Politie nu am fost pentru modificarea talonului, deocamdata umblu cu o copie a cartii de identitate dupa mine. Nenea de la RAR a zis ca-mi recomanda sa fac cerere si pentru modificarea talonului deoarece depinde numai de D-ul Politai daca accepta copia cartii sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa faci si schimbarea talonului. Pentru 30 de lei nu merita deranjul sa negociezi cu politistul si nici plimbarea pe la politie ca sa recuperezi talonul (si sa nu uitam de puncte).

Vezi ce am scris eu mai sus referitor la schimbarea talonului. Eu l-am primit pe cel nou in 2 ore. Cind faci o vizita in Zalau, pina dai o fuga prin magazine, bei o cafea...si ai talon nou. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pt niste jante de 18" ... aveti idee cat trebuie platit la RAR?? sau nu conteaza marimea??

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pt niste jante de 18" ... aveti idee cat trebuie platit la RAR?? sau nu conteaza marimea??

Marimea conteaza...dar nu in cazul asta :D:P :D . Acu' fara gluma, in 2 saptamini ajung eu la RAR, intreb si postez tot, ce si cum (taxe etc). Eu cred ca taxa e aceeasi, pt ca se taxeaza modificarea in carte. Sper sa nu ma insel

Modificat de frozen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Daca va ajuta, eu am trimis o intrebare pe tema de dimensiuni de anvelope via mail direct la RAR. Surprinzator sau nu am primit si raspuns - totul s-a petrecut la inceputul lunii.

Ei zic asa:

- daca dimensiunile optionale sunt trecute in omologarea de tip a vehiculului, trebuie luata legatura cu reprezentantii RAR care sunt abilitati sa faca modificari in CIV. Cost aproximativ 100lei.

- daca dimensiunile nu sunt trecute, cazul combinatiilor deosebite sau exceptionale, se face reomologarea autovehiculului care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului. Acestea sunt facute de Laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera care, pentru bucuresteni, e la Voluntari. Cost aprox. 400lei care poate urca in functie de tipul de incercari la care urmeaza sa fie supus autovehiculul. Plus tot tacimul: programare, timpi, etc.

Eu m-am interesat deoarece golful meu are in talon trecut 155/80R13 care e dimensiunea "standard" pentru motorul de 1,1 sau 1,3 benzina nici intr-un caz pentru TD, unde ar fi trebuit sa fie, functie de tip motor, 175/70R13 sau 185/60R14 (toate cele trei dimensiuni sunt echivalente).

Asa ca intr-una din zilele astea sper sa ajung la sediul din calea Grivitei sa vad daca pot sa trec si cele doua dimensiuni care ar fi trebuit sa fie.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O prietena si-a cumparat recent un Ford Fiesta 2005 second hand. In brieful german erau trecute 3 dimensiuni de anvelope. A solicitat la RAR sa i le treca pe toate trei in acte si i le-a trecut fara sa comenteze cineva.

Dar banuiesc ca daca nu solicita explicit acest lucru, nici nu se omorau sa mai scrie alte dimensiuni decat cea existenta pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Revin cu info.

Deci la RAR daca vreti sa va treceti si alte dimensiuni in CIV va trebuie obligatoriu ceva la mina de la un dealer ca dimensiunile sint cele pe care le da fabricantul pt modelul respectiv, sau brieful in care sa fie si celelalte dimensiuni pe care le vreti sau daca nu va da dealer-ul, atunci incercati la Porsche.

Taxa la RAR costa 71 RON, iar dupa RAR se schimba obligatoriu ca sa nu aveti probleme cu politia si certificatul masinii, 30 RON taxa CEC si cam 15 RON la un birou de copiere acte.

Se rezolva foarte rapid si usor, cu putin noroc in 4 ore (cazul meu) aveam si omologarea la RAR si noul certificat

Bafta! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am si eu o intrebare, am urmarit exemplu lui frozen, pana la urma se pot omologa jante mai mari in cazu in care sau pus pe motorizari mai mari? concret eu am 175/70 r13in talon si CIV, dar pe alte mai sportive de mk2 gen G60 sau pus 195/50 r15 , as putea omologa dimensiunea asta daca sau pus pe alte mk2 dar cu motoare mai mari, se tine cont de motorizare sau doar de caroserie? sper ca ati inteles ceva, ora e de vina :) astept raspunsuri, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nimeni nu are sa-mi dea un raspuns? de preferat favorabil :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan.adam

intra pe rarom.ro...si incearca sa vb cu cineva de la omologari...tre sa trimiti un mail la ei prin care le ceri toate dimensiunile acceptate de ei pt masina ta....tre sa le trimiti anul de fabricatie motorizare si modelul cat mai exact...iar ei iti trimit inapoi mail cu toate jantele si anvelopele care se pot monta

bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca intreb, dar fiind vorba de o masina in leasing, modificarile de la rar automat le proceseaza ei. Sunt la cheremul lor nu? Vreau jante mai mari, dar mi s-a spus ca maxim 17" pot sa-mi pun, eu vreau mai mult.

Modificat de TCD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra pe rarom.ro...si incearca sa vb cu cineva de la omologari...tre sa trimiti un mail la ei prin care le ceri toate dimensiunile acceptate de ei pt masina ta....tre sa le trimiti anul de fabricatie motorizare si modelul cat mai exact...iar ei iti trimit inapoi mail cu toate jantele si anvelopele care se pot monta

bafta multa

am facut ce miai zis, mia raspuns... da raspunsu a fost doar partial, pt ca intre timp un coleg forumist la acelasi tip de mk2 a scoso la capat, si mia spus cum a facut, trebuie doar hartie dela reprezentanta vw (ceea ce RAR evident nu mia spus) si cu acea hartie a mers la RAR si ia trecut cea mai mare dimensiune ce sa pus pe modelu asta de diesel.... partea proasta pt mine e ca dimensiunea de cauciucuri ce vreau eu nu le pot pune, maxim se poate pune pe acest tip de motor doar 185/55 r15... ceea ce eu nu inteleg...talonu de 55 eu zic ca decaleaza vitezometru...sper sa fie de ajutor cuiva ... numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa-mi cumpar 4 cauciucuri (cele de pe masina sint uzate)si vreau sa va intreb urmatorul lucru:acum pe masina am 195/65 r15 dar in talon am trecut 205/60 r15.ating cumva astea de 205? ca nu le-as cumpara degeaba. stiu ca din moment ce sint omologate nu ar trebui sa fie probleme dar cu omolagarile astea....daca are cineva pe masina dimensiunea asta l-as ruga sa-mi spuna cum sta treaba...(nici nu am gasit o roata cu anvelopa de dimensiunea asta sa o testez pe masina)e vorba de masina din semnatura mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa-mi cumpar 4 cauciucuri (cele de pe masina sint uzate)si vreau sa va intreb urmatorul lucru:acum pe masina am 195/65 r15 dar in talon am trecut 205/60 r15.ating cumva astea de 205? ca nu le-as cumpara degeaba. stiu ca din moment ce sint omologate nu ar trebui sa fie probleme dar cu omolagarile astea....daca are cineva pe masina dimensiunea asta l-as ruga sa-mi spuna cum sta treaba...(nici nu am gasit o roata cu anvelopa de dimensiunea asta sa o testez pe masina)e vorba de masina din semnatura mersi.

parerea mea e ca poti pune linistit, dimensiunea aia am puso odata pe batrana mea, care e incomparabil mai mica la dimensiuni, si freca doar la gropi si cu oameni in ea... pe passatu tau poti pune dimensiuni mult mai mari .... numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Le poti monta , dar !!!! in cartea de identitate a masinii , respectiv in talon sa figureze aceste dimensiuni de anvelopa. Altfel

o sa ai probleme la ITP respectiv la controlul in trafic. Se ia talonul !!

Avantaj : masina este mai stabila, dezavantaj : o sa ai probleme la viraje - merge cu ceva mai greu volanul- respectiv s-ar

putea ca diametrul de bracaj sa fie mai mic deoarece s-ar putea sa-ti frece roata in elemente de caroserie. Dar la RAR exista

o lista de unde rezulta daca VW a autorizat folosirea unor astfel de anvelope, daca da, atunci nu ramane decat sa ti se adauge

in aceste acte ca poti folosi si acest gen de anvelope....si nicio problema dupa aceea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti monta , dar !!!! in cartea de identitate a masinii , respectiv in talon sa figureze aceste dimensiuni de anvelopa. Altfel

o sa ai probleme la ITP respectiv la controlul in trafic. Se ia talonul !!

Avantaj : masina este mai stabila, dezavantaj : o sa ai probleme la viraje - merge cu ceva mai greu volanul- respectiv s-ar

putea ca diametrul de bracaj sa fie mai mic deoarece s-ar putea sa-ti frece roata in elemente de caroserie. Dar la RAR exista

o lista de unde rezulta daca VW a autorizat folosirea unor astfel de anvelope, daca da, atunci nu ramane decat sa ti se adauge

in aceste acte ca poti folosi si acest gen de anvelope....si nicio problema dupa aceea .

esti sigur ca merge mai greu volanu? eu am pus 195/50 r15, si imi merge aproape mai usor pot spune fata de 175/70 r13 cat am in talon si nam servodirectie.... da poate faptu ca are servo sa fie cum spui tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

sper sa nu postez unde nu trebuie(daca da rog un moderator sa stearga reply-ul)dar zilele trecute am dat peste alta problema made in romania. am fost la RAR Galati sa mi omologhez jantele 17" pe care le am cumparat acum un timp si mi s-a spus ca nu pot sa mi omologheze jantele deoarece vw nu accepta aceste dimensiuni la masina din semantura. problema este ca am un var in italia cu acelasi model de masina si el are trecut in certificatul de inmatriculare printre dimensiunile acceptate si 17".aveti idee cum as putea sa-mi rezolv problema?PM va rog.merci

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

citind forumul am vazut ceva cu schimbarea kilometrajului ...adica daca eu mi am pus jante 17" cauciucuri 215/45/17" nu mi mai indica kilometrajul bine:O?(circumferita rotilor a ramas aceeasi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citind forumul am vazut ceva cu schimbarea kilometrajului ...adica daca eu mi am pus jante 17" cauciucuri 215/45/17" nu mi mai indica kilometrajul bine:O?(circumferita rotilor a ramas aceeasi)

daca diametru total janta-anvelopa nu sa schimbat nu are de ce sa indice gresit, era pe undeva pe forum niste linkuri de programe unde iti spune ce dimensiuni echivaleaza cu altele mai mari...poate le are cineva sa le posteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor
daca diametru total janta-anvelopa nu sa schimbat nu are de ce sa indice gresit, era pe undeva pe forum niste linkuri de programe unde iti spune ce dimensiuni echivaleaza cu altele mai mari...poate le are cineva sa le posteze

aha.am inteles deci pot sta linistit.merci Capone26

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

moscraciun785

Salut stie cineva daca se pot omologa jante mai mari daca masiana nu a fost echipata din fabrica cu asa ceva ? Si daca da care ar fi procedura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut stie cineva daca se pot omologa jante mai mari daca masiana nu a fost echipata din fabrica cu asa ceva ? Si daca da care ar fi procedura?

daca esti sigur ca nu sau pus din fabrica, atunci intra la omologari artizanale si e destul de complicat, trebuie programata o testare completa la RAR, unde iti ferifica sistemu de franare sio gramada de chestii, pt testele astea platesti cam 4-5 mil cel putin, si partea nasoala e ca nu ai siguranta ca trece, deci e f probabil sa dai banii degeaba....eu nu tias recomanda ....teai interesat la reprezentanta daca nu sau pus din fabrica? daca nu , eu zic sa incerci, hartia pe care tio da cei de acolo e cam 60 de lei (cel putin pt vw atata a fost) bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea se baga cei de la rar la asa ceva. am fost si eu in situatia asta si mi-au spus ca ma costa testele cam 6000 de lei si mi-au recomandat sa nu ma complic (asta am discutat cu un inginer sef de la rar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!