Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

am si aflat, este mult mai rentabil sa zici ca ai uitat talonul acasa :D -doar doua puncte si avertisment.

daca il arati si nu corespund dimensiunile din talon cu cele reale, 4 puncte, 800 mii parca amenda si ridicat talonul pe loc.

am reusit intr-un final...cu interventie...sa mi le trec...of of...

si cand te gandesti ca am rezolvat cu adresa de la TUV germania...ca cei de la VW romania i-a cam durut in....de mine...

tin sa zic ca, chiar a contat documentatia de la TUV , au atasat-o copie la dosar (asa in germana netradus cum era)...deci pentru cine poate sa isi faca rost...e DE AUR.

mie mi-au dat-o producatorii jantelor cand le-am cumparat

Modificat de pantagruel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la rar sa-mi trec noile dimensiuni in carte, dar nu au vrut, mi-au zis ca pe passat b6 nu se pot pune jante pe 18 si sa ma duc la porsche sa-mi dea o foaie ca se pot pune.

Ma duc maine la porsche sa vad ce o sa-mi zica, sunt chiar curios !?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la rar sa-mi treaca janvelopele de 225/45/17. Desi a durat ceva vreme sa le caute in baza de date (cica era serverul busy.. ma rog) nu a fost nici o problema. Cu totul am stat doua ore la omologare pana mi-a dat cartea cu noile jante trecute (nu am avut nici o pila sau ceva si tata a incercat sa-i dea inginerului, 500 mii dupa ce a terminat treaba dar a refuzat). Mi-a spus ca sunt dimensiunea limita la latime, ca cica a venit unul cu ele mai late (probabil 235) si nu s-a putut.

P.S. Atentie mare la omologare acolo ca sunt numai junghiuri de Dacii si era unu sa intre in masina... noroc ca era acolo si-am tipat la ala ...

@ Katan... iti urez bafta la Porsche. Cand am fost la ei au spus ca maximum la Passat e 15 si nu mi-au dat nici o foaie... Mda.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci n-ai luat nimic de la porsche ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la ei ,dar n-au vrut sa-mi dea, o sa ma mai duc odata cu catalogul de optionale (sa le dau in cap) unde ei vand jante de 18 ptr passat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ godoroja daca intrebarea era pt mine :lol:. Nu am luat nimic de la ei. Nu am insistat f. mult. Daca nu reuseam cu RAR-ul ma introceam la ei si mai insistam. Oricum tipu ala imi explica mie f. convins (uitandu-se pe VAG VIN decoder cred) ca mai mult de 15" nu se poate la AVF. :icon_thumright:

La rar cand am ajuns acolo m-a intrat daca am Brif-ul (nu am fiindca masina e luata din Romania). S-a dus omu si a cautat in baza de date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nu ai probleme cu militia sau cu RAR daca te opreste si ai jante sau cauciucuri diferite decat cele trecute in talon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ba da ! Politistul iti retine certificatul de inmatriculare si te sanctioneaza cu amenda.

Dar mentiunea in cartea de identitate se face foarte simplu daca mergi cu masina la RAR, unde trebuie sa prezinti o adeverinta, eliberata de un dealer autorizat, in care sa fie specificat ca modelul de masina poate fi echipat cu astfel de jante.

Dupa modificarea din cartea de indentitate trebuie sa preschimbi si certificatul de inmatriculare in care vor fi mentionate si dimensiunile respective pt roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=100 :D

Eu n-am avut nevoie de nici o hartie de la dealer, care de altfel nici nu a vrut sa-mi dea.

am si eu nevoie de un sfat sau mai bine spus de indicatii

am cumparat saptamana trecuta un golf iv din Germania, 2002, 1,9 tdi jante de 15 si cauciucuri de 195/65/15.

masina inca nu am inmatriculat-o pt. ca pur si simplu nu am avut timp

as dori ca sa imi pun pe masina anvelope de 205/55/16 cu jante, bineinteles de 16;puteti sa-mi dati si mie ceva sfaturi cum ar trebui sa procedez cu cei de la RAR

multumesc anticipat.

o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in actele masinii(din germania)nu sunt trecute ambele dimensiuni?in principiu le spui lucrul asta si ar trebui sa-ti treaca ambele dimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@babanu

Pai cand te duci la rar sa-ti faca autentificarea si tot tacamul (sa-ti emita o carte, inteleg ca e prima oara cand e inmatriculata in ro) o sa-ti treaca normal 195/65/15. Sunt sigur ca daca le zici sa-ti treaca si 205/55/16 n-o sa fie probleme, o sa verficie ei baza de date a lor.

Daca nu vor. Cand mai ai timp dupa ce iti iei jantele de 16", dai o fuga din nou la rar. O sa te coste 600 mii + preschimbare talon. Deci e recomandat sa treci de la inceput ambele dimensiuni :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in actele masinii(din germania)nu sunt trecute ambele dimensiuni?in principiu le spui lucrul asta si ar trebui sa-ti treaca ambele dimensiuni.

nu, nu sunt trecute ambele dimensiuni din pacate...

sunt trecute doar cele de 195/65/15.

daca merg la RAR cu cele de 205/55/16 montate deja pe masina, credeti ca sunt probleme in a le trece in actele aferente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat si eu acum 1 saptamana cu astea.

Omologare la RAR, 230 ron parca toata jucaria, cu carte, etc .... si 30 ron talonul.

Nu a vrut sa-mi treaca si anvelopele 195/55 R15, pt ca ..... trebuia sa intru la omologare individuala, cu testare si nu mai stiu ce naiba ... si nu ca ar fi fost problema, dar .... era ieftina .... aprox 6000 ron.

Asa ca ma multumesc cu anvelopele 165/65R14, 5.5J si 185/60R14, 6J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

230 RON? :banghead: Stai ca nu inteleg. Doar adaugarea jantelor in cartea atata te-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am trecut jantele pe 17" in talon fara pile doar ca a fost putin mai complicat. Am fost la RAR si cei de acolo mi-au zis ca trebuie sa vin cu o hartie de la Dealerul VW prin care sa ateste ca se pot monta jantepe 17" pe Golf. Am fost la TESS am cerut hartia respectiva ( a durat 10 min si nu a costat nimic) dupa care am fost la RAR a doua zi si mi le-a trecut. Toata treaba a costat 130 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curand voi ajunge si eu in situatia de a avea nevoie sa trec noile roti in talon. La mine am trecut in talon de fabrica 225/45/17 si 225/40/18 iar la mantiuni mai apar si 205/55/16. Voi avea 235/35/19 dar nu cred ca in talon se trec toate dimensiunile autorizate de VW. Are cineva idee daca pe Golf V GTI este voie cu 19" sau trebuie sa sun la astia ? Presupunand ca nu le trec totusi, este chiar asa mare riscul de a se lua politistul de tine pentru ca ai alte dimensiuni la jante ? ( pana acum am avut numai alte cauciucuri decat cele din talon si niciodata nu s-au legat de ele ) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te va opri nimeni din drum pentru asta. Problema ar fi daca se va intampla ceva (un eveniment rutier), atunci cauta si in gaura c... Si mai sunt cateodata controale mixte politie-RAR, unde se verifica si starea masinii. In rest nu te opreste pentru asa ceva.

Oricum, eu iti doresc sa nu te opreasca si sa ni aiba ocazia sa verifice dimensiunile anvelopelor. Eu circul de mult timp cu ele asa, doar pentru ca m-am saturat de prostia celor de la RAR si reprezentanta Vw din Tg Mures. Te poarta pe drumuri, unii habar nu au ce trebuie facut, dar, isi asteapta dreptul fara sa promita nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum zice forceturbo. E atat chinuiala cu trecutul dimensiunilor incat si eu am renuntat. Si am 18 pe bora, la care nu e voie mai mult de 17. Pana acum (de 6 luni) nu m-a oprit niciodata. Din cate stiu la G V dimensiunea maxima e 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal eu am trecut in talon 195/65R1591V si 205/55R1691V si se pare ca am avut noroc (dar au ratat sa treaca webasto cand am fost cu masina la RAR, masina este adusa din Germania). La un prieten de al meu care are Fiat Stilo si are jante stock de 16 i-au trecut 195/65R1591V. Deci omul desi avea R16 pe masina cand a fost cu ea la RAR pentru omologare/autentificare, nu are trecut in talon ca ar avea voie cu asa ceva si totusi i-au dat talonul (masina e adusa din Germania).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intial am postat aceasta intrebare/problema in alta parte - probabil o sa fie mutata de un moderator.

Pana atunci sa revin la topic :

Am citit ce s-a scris pana acum, si am vazut ca multi si-au povestit intamplarile plimbarilor pe la RAR, pentru adaugarea in CIV si talon a noilor dimensiuni de jante/pneuri.

Inrucat nu m-am lamurit, sau nu sunt sigur ca m-am lamurit, scriu cateva intrebari pentru a ma clarifica:

1. Inafara de cartea de identitate a vehicolului si talon mai am nevoie de alte acte la RAR pentru a-mi aduga pentru masina din semnatura si dim de anvelope 225/45/R17? Unii au scris ca e nevoie de omologarea jantelor sau de alte acte de la PO Ro ... etc.

2. O sa trebuiasca sa imi schimb talonul (cu platirea taxei si asteptarea de rigoare) sau trec ei pe loc la mentiuni?

Mentionez ca masina e G5 din 2004 si nu am la ea decat cartea de identitate din Romania si talonul.

Masina a fost adusa de afara si restul actelor de provenienta au fost oprite la politie cand am inmatriculat masina.

Modificat de Ktalin_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu la GV nu sunt problemecu jantele pe 17 . Trebuie sa te duci la RAR sa iti treaca in cartea masinii dimensiunile si dupa la politie cu cartea sa iti modifice talonul. Cum e la politie nu stiu ca nu am fost, dar parca rapier a fost si poate sa iti spuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La politie nu e mare smecherie. Te duci cu talonu vechi + cartea + inca doua trei foi inutile ca sa fie birocratie calumea (te costa 50 mii la aia de la dactilografiere) + 300 mii la CEC. A doua zi ai noul talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tks vladpo si Executron!

Inca 2 intrebari:

1. Trebuie sa ma duc cu rotile de 17 montate pe masina? sau imi trec ei ca am voie si cu 17 si pot sa le montez ulterior? Acum am montate rotile de 15' pe masina.

2. Daca am deja trecute 2 dimensiuni: 195/65/R15 si 205/55/R16 imi trece si a 3-a dimensiune (225/45/R17)?

sau pot avea trecute in CIV si talon doar maxim 2 dimensiuni?

Asa as putea sa le cer sa imi treaca absolut toate dimensiunile care sunt aprobate pentru G5 ... :(

Ideea e ca o sa sun sa imi fac programare la RAR si nu as vrea sa pierd timpul pe acolo degeaba si sa nu ma duc pregatit.

Daca ma duc, o sa postez cum au decurs "ostilitatile" poate o sa foloseasca informatiile si altor forum-isti.

Modificat de Ktalin_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!