Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu te duci cu rotile pe masina. Si da se pot trece 3 dimensiuni si in talon si in Carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ktalin_VW, sa iti raspund si eu la intrebari:

1. Inafara de cartea de identitate a vehicolului si talon mai am nevoie de alte acte la RAR pentru a-mi aduga pentru masina din semnatura si dim de anvelope 225/45/R17? Unii au scris ca e nevoie de omologarea jantelor sau de alte acte de la PO Ro ... etc.

Teoretic trebuie sa ai un act de la producator/dealer autorizat care sa certifice ca pe modelul tau de masina sunt permise astfel de jante/anvelope. Partea proasta este ca Porsche RO s-au cam magarit si am inteles ca nu mai dau astfel de hartii, desi este obligatia lor. Norocul este insa ca RAR-ul, are si el o baza de date unde consulta modelele de masina. In concluzie, daca RAR-ul gaseste in baza lor de date ca ai voie pe masina cu 17", atunci nu-ti mai trebuie nici un alt act. La mine a fost diferit pt ca mie mi-a ramas si Brief-ul mic al masinii (doar pe cel mare l-au oprit) si erau trecute acolo dimensiunile de 17". Dar si RAR-ul ma gasise in baza lor de date.

2. O sa trebuiasca sa imi schimb talonul (cu platirea taxei si asteptarea de rigoare) sau trec ei pe loc la mentiuni?

Da, va trebui sa schimbi si talonul. Dupa ce platesti taxa si faci cererea aia la dactilografele de pe acolo, o depui la ghiseu si este gata in 24 sau 48 de ore. Nu primesti nici un act in schimb, poti circula cu masina asa.

3. Trebuie sa ma duc cu rotile de 17 montate pe masina? sau imi trec ei ca am voie si cu 17 si pot sa le montez ulterior? Acum am montate rotile de 15' pe masina.

Nu TREBUIE sa te duci cu ele, dar poti. Eu am luat intai jantele + anvelopele, le-am montat pe masina si dupa aia am inceput procedura de schimbare talon. Acum daca e sa te ia STRICT legal, nu ai voie sa circuli pe strada cu alte dimensiuni decat cele trecute in talon sau CIV, deci nu ai avea voie sa faci ce am facut eu. Intai se face schimbarea datelor in acte si dupa aia pui rotile noi. Daca in timpul cat pleci de la vulcanizarea unde le-ai montat si RAR te opreste un echipaj...banuiesti ce se intampla daca se prinde ca ai alte jante...

4. Daca am deja trecute 2 dimensiuni: 195/65/R15 si 205/55/R16 imi trece si a 3-a dimensiune (225/45/R17)?

sau pot avea trecute in CIV si talon doar maxim 2 dimensiuni?

DA, cu siguranta iti trece si a treia dimensiune. ATENTIE!!!. Eu asa am patit si mai bine spun decat sa alergi... BOII nu mi-au trecut si IN TALON cele trei dimensiuni. Au trecut 15" si 17"...pe 16" l-au sarit. Am observat acasa. I-am sunat si i-am intrebat de ce au facut asta, cand in carte sunt trecute toate trei....a balmajit ceva de scuze, greseala, etc si ca sa vin la ei sa imi faca alt talon... Am facut scandal spunand ca eu nu mai platesc INCA O DATA taxa de talon, ca nu am timp sa ma plimb pe drumuri ca-s ei prosti si nu stiu sa citeasca... A zis ca nici nu se pune problema sa mai platesc o data, ca este greseala lor si se rezolva gratis...doar ca mai trebuie facute doua drumuri la ei (unul sa dau talonul, altul sa-l iau pe cel nou)...nu am fost inca sa-l schimb pt ca oricum nu mai am jantele de 16"...da pot schimba oricand talonul

Sper ca te-ai lamurit cum sta treaba...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu vreau sa trec de la jante normale pe 15 si anvelope 195/65/15 la jante de aliaj pe 16" si anvelope 205/55/16 care sunt trecute si in talon (se poate si configura de noua cu jante pe 16...). Cum jantele nu sunt originale voi pierde garantia daca le montez chiar daca respect specificatiile producatorului atat la dimensiunile jantelor cat si a anvelopelor?? Pe de alta parte, intrucat diametrul total al rotilor ramane acelasi, banuiesc ca nu vor fi afectati alti parametrii/sisteme... ;)

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

eu am cumparat masina din mures, cu itp gata facut, cu carte.... in carte nu am trecut decat 195/65/15r chiar daca masina a venit echipata cu 205/50/16r. chestia e ca atunci cand am scos numerele din orasul meu mi-au oprit mai toate actele, bref si ce naiba mai aveam de la fostul proprietar. in cartea masinii scrie (in germana) ca se pot folosi ambele versiuni 15 si 16. daca merg la rar si nu mai am bref-ul (sper sa nu incurc bref-ul cu altceva) imi pot trece jantele astea pe /16 care sunt acum pe masina? au o baza de date?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dem3ntor, cu 2 posturi inainte ti-a raspuns Rapier.

Chiar inainte sa intrebi !!! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dem3ntor, cu 2 posturi inainte ti-a raspuns Rapier.

Chiar inainte sa intrebi !!! :angry:

:angry:

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mda. Dupa ce am citit toate informatiile mi-am facut curaj si am mers la RAR unde am solicitat sa mi se treaca in acte pentru masina din semnatura si dimensiunea de 225/45/17. :(

Nenea inginer s-a uitat la mine :( si mi-a spus ca imi trebuie o hirtie de la firma VW cum ca masina e compatibila cu aceasta dimensiune.

Asa ca am o mare rugaminte. Daca cineva ma poate ajuta cu o astfel de certificare a dimensiunilor de 225/45/17 de la o reprezentanta VW pt masina cu VIN WVWZZZ1JZ2B068280.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am ajuns din nou pe la RAR sa "incerc" sa trec jantele de 17 pe actele masinii. Mi-au cerut din nou o dovada de la o reprezentanta VW ca pe autoturismul meu se pot monta astfel de jante. Am trimis mail la toate reprezentantele pe care le stiu (PBN, Tess, D&C...) si singurul care mi-a raspuns este cel de la Tess BV. Acesta mi-a comunicat ca jantele de 17" sunt pentru piata americana si ca daca vreau sa montez trebuie sa aduc modificari la sistemul de directie s.a. :huh:

Am aratat celor de la RAR documentul din acest link http://www.doppel-wobber.de/dloads/dlass.p...dload&id=20

Au spus ca nu scrie nicaieri ca e vorba de VW Golf4 model 1J si sa revin cind obtin acea dovada.

Nu exista nimeni pe forum care sa ma poata ajuta sa trec in CIV si talon jantele de 17"?

g4_reifenfreigabe.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am in cele din urma documentul mult cautat pe net. Asta multumita domnului PETRE TEODORESCU, caruia tin sa-i multumesc pe aceasta cale. Anexez mailul primit de la acesta si documentul in cauza (sper sa fie de ajutor si altor forumisti).

Buna ziua,

Referitor la solicitarea dvs. va transmit in fisierul anexat toate combinatiile de anvelope / jante care se pot utiliza pe modelul GOLF / 1J.

Anvelopele se aleg in functie de : cod motor / tip caroserie / formula rotilor ( 4x2 - X0 sau 4X4 - X1 )

Cu stima ,

Petre Teodorescu

PORSCHE ROMANIA

Dep. Tehnic

:( plec la RAR

AR_M350_20071211_100644.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare, in certificatul masinii am trecute 3 seturi posibile.

195/65/r15 91h

205/55/r16 91h

225/45/r17 91h

intrebarea mea e urmatoarea. daca vreau sa-mi omologhez jante/anvelope pe 18", trebuie sa elimin una dintre cele 3 optiuni deja existente? pun intrebarea intrucat in postul lui Rapier n-am vazut ceva de genul asta precizat. mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vei reusi sa omologhezi jante de 18 pe golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de ce nu? GTI-ul vine stock cu jante de 18", doar e aceeasi masina..cineva de pe forum, fuscobal, daca ma tine memoria, are jante pe 19" chiar..

Modificat de Bogz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai GTI? Daca nu eu zic sa te bucuri ca ai trecute chiar asa multe dimensiuni in talon (15-17) :lol:

Jantele permise difera de la cod motor la altul si cum GTI vine cu alte suspensii etc nu prea poti sa zici ca e aceeasi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

:angry: Am reusit sa "legalizez" jantele de 17" in talon... (valabil pentru Golf 4 si Bora)

Cu fisierul pdf listat de aici am fost la RAR.

Tot tacimul... bon de ordine/programare, cerere de modificare CIV, CIV, copie CI, listingul de mai sus. A durat maxim 30 minute, probabil era lume putina (eu am fost pe la ora 930). Cost parca 68 RON.

Apoi am fost la politie (ma rog "inmatriculari") unde am solicitat sa se faca si pe talon mentiunea de pe CIV. Aici am dus CIV+copie, talon, copie CI, chitanta CEC 30 RON (pt talon), copie RCA, iar dupa 2 ore eram in posesia noului talon cu trei tipuri de dimensiuni de anvelope.

Multa bafta

:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu ma cam incadrez la aceasi problema .Aseara ma gandeam cum sa fac ..am cautat pe forum si am gasit raspuns. Dar vroiam sa va zic ceva . La mine deja scrie 2 dimensiuni .Am un golf 4 cu 4 motion TDI . Si scrie 195/65/15 si 205/60/15. Aia cu 205 pe 60 pe 15 aberatzie mai mare nu pot sa inteleg din partea lor..asa greu gasesc cauciucuri bune sport pe dimensiunea asta de mai iau de cap .Am vrut God Year F1 si nici nu se faceau .M-am multumit cu un Dunlop SP01 fff bune . Dar vroiam sa va intreb si de indicele de viteza . Normal ala indicat e sa nu fie sub dar daca pui mai mare e mai bine . Au am in carte scris H dar sub V nu pun pentru ca se simte pe viraje un cauciuc cu indice de viteza mai mare are talonul lateral mult mai intarit si masina nu face balans . Deci la indice de viteza nu putem pune orice ???

Cat despre dimensiuni mersi mult de tot o sa ma duc sa imi trec si eu jante de 16 pt vara pe 205 cu idice de viteza V normal :).

Mersi mult baietzi :) ce ma bucur ca am gasit cum sa fac modificarea :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva cat cantareste o anvelopa 205/55/16 ? tre sa le primesc prin cargus si nu stiu ce greutate sa declar. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am un golf IV, 1,4 16V - 2002 benzina, AXP si dupa ce l-am cumparat (dupa omologare RAR si talon ) am observat ca in talon am 175/80 R14 88T, iar el e echipat cu 195/65 R15 jante aliaj (originale VW). Si eu fraier, dar nici nu m-am gindit, atit eram de fericit...de la dacie la golf...intelegeti si voi.... Banuiesc ca jantele 195/65 R15 sint destul de "cuminti" si sper ca sint acceptate pt modelul meu de golf, nici nu stiu unde sa vad asta.

Sint putin speriat de ce am citit aici si peste o luna chiar vreau sa-l aduc si sa-l "plimb" :rolleyes:.

M-am speriat de ce spuneti voi ca in caz ca faci vreo boacana cu victime ca poti sa ajungi vinovat pt niste dimensiuni de jante care nu-s in talon , sau de opriri d'aiurea cu un politist si luat de talon si vreau sa intru in legalitate.

Deja imi fac griji si pentru un alt aspect, (pentru ca vreau si casco), iar daca reusesc sa schimb talonul dupa, dar casco il fac inainte, are vreo importanta (ca aia de la asigurari imi fac copie dupa talon si el e altul cu alta serie...etc)?Sper ca nu...si ca-i importanta seria masinii.....

Vreau sa-i fac casco inainte de a iesi vreu-un pic cu el ( sint io mai fricos ca mi-am rupt coatele muncind pentru el :icon_thumright:)), eu fiind in Bucuresti si masina in Bacau, fac asigurarea aici si apoi sa merg la RAR la Bacau.

Pot sa merg la orice dealer vw si sa cer o hirtiuta din care sa reiasa ca e ok cu 195/65 R15?

Multumesc mult si sper ca ati inteles ceva din incoerenta mea :Driver:.

P.S Sau SFAT: E mai usor sa-mi iau jante ca-n talon si scap de bataie de cap (ca tot tre sa-mi iau cauciucuri noi si iau si jante) sau nu merita...difera mult ca aspect...ca nu-mi dau seama?

Modificat de frozen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spus ca "in talon ai..."...dar in Cartea de Identitate de la RAR ce e trecut? Poate fi omisiune de la Politie cand au facut talonul si nu ti-au trecut toate dimensiunile din carte (si atunci schimbarea talonului se face gratis), sau poate fi o omisiune de la RAR ca nu ti-au trecut dimensiunile in carte (asta din pacate va trebui sa o platesti daca nu ai atras atentia atunci pe loc). Teoretic, la RAR au in baza de date deja Golful IV cu dimensiunile de jante/anvelope uzuale. Nu cred ca o sa ai nevoie de hartie de la dealer. Referitor la CASCO, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme...de obicei se considera dotarea originala a masinii si atunci cand inchei CASCO-ul ai casute pe polita in care se specifica daca ai jante de aliaj, de ce dimensiune, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spus ca "in talon ai..."...dar in Cartea de Identitate de la RAR ce e trecut? Poate fi omisiune de la Politie cand au facut talonul si nu ti-au trecut toate dimensiunile din carte (si atunci schimbarea talonului se face gratis), sau poate fi o omisiune de la RAR ca nu ti-au trecut dimensiunile in carte (asta din pacate va trebui sa o platesti daca nu ai atras atentia atunci pe loc). Teoretic, la RAR au in baza de date deja Golful IV cu dimensiunile de jante/anvelope uzuale. Nu cred ca o sa ai nevoie de hartie de la dealer. Referitor la CASCO, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme...de obicei se considera dotarea originala a masinii si atunci cand inchei CASCO-ul ai casute pe polita in care se specifica daca ai jante de aliaj, de ce dimensiune, etc.

Si-n talon si-n carte am 175/80 R14 88T, iar el e echipat cu 195/65 R15. Oare pot sa incerc la RAR in Bucuresti sau trebuie sa merg la Bacau (masina fiind inscrisa pe BC)? Si inca o intrebare, daca fac programare la RAR pt modificarea asta, trebuie sa ma duc si cu masina, sau doar cu actele?

Multzam mult.

Cheers :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... poate fi o omisiune de la RAR ca nu ti-au trecut dimensiunile in carte (asta din pacate va trebui sa o platesti daca nu ai atras atentia atunci pe loc)...
Wrong! nu mai speria lumea ca nu e asa; eu nu am platit nimic pt modificarea asta, atita timp cit ei au avut brieful sub nas si nu au scris in CIV tot ce e acolo
Si-n talon si-n carte am 175/80 R14 88T, iar el e echipat cu 195/65 R15. Oare pot sa incerc la RAR in Bucuresti sau trebuie sa merg la Bacau (masina fiind inscrisa pe BC)? Si inca o intrebare, daca fac programare la RAR pt modificarea asta, trebuie sa ma duc si cu masina, sau doar cu actele?
In Brief ai trecute si rotile mari? daca nu le ai se aplica ce a zis Rapier, adica platesti si va trebui sa mergi cu masina si cu actele, normal :Driver: si e bine sa mergi la BC Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Brief ai trecute si rotile mari? daca nu le ai se aplica ce a zis Rapier, adica platesti si va trebui sa mergi cu masina si cu actele, normal :D si e bine sa mergi la BC

Scuze pt nestiinta, nu stiu ce e ala Brief. In afara de carte si talon nu primit nimic la cumpararea masinii si ce era pe carte s-a trecut si pe talon. Daca se poate rezolva la RAR ca nu fiu nevoit sa dau banii pe alte jante cu dimensiuni ca-n talon, ar fi super. Am cautat scurt pe net ceva de Brief dar inca nu m-am dumirit, o sa incerc sa ma pun la punct. Scuze inca o data.

Modificat de frozen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

brief e CIV-ul german.

la tine se va aplica ce a zis Rapier, adica trebuie sa platesti la RAR :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

brief e CIV-ul german.

la tine se va aplica ce a zis Rapier, adica trebuie sa platesti la RAR :blink:

aha...stiu acu si ce e aia brief :D

Da eu nu am vazut brief-ul ci doar CIV-ul romanesc...masina am luat-o din Romania si in ea este trecut doar 175/80 R14.

Deci cu alte cuvinte...ma programez la RAR platesc cit e sa fie si-mi trece pe carte si noile dimensiuni (sper ca 195/65 R15 sint uzuale si nu am probleme pt modelul meu). Apoi cu asta merg si platesc toate taxele aferente sa pot sa schimb talonul merg la politie...si gata? Sper sa fie asa simplu :angry: .

Multumesc tuturor de ajutor si lamuriri...mi-a mai venit inima la loc :) Slava cerului ca exista forumuri si oameni de treaba :)

Toate bune,

Cheers :Driver:

Modificat de frozen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DragosR aveai dreptate, dar cum omul nu a spus nimic in postul sau de cumparat masina DE AFARA, am presupus ca a luat-o din tara sau ca nu are brief la ea (cum a si fost de altfel) si de asta am zis ca plateste. Altfel era valabil ce zici tu. Bine ca s-a lamurit acum si stie ce are de facut.

Da frozen, dimesiunile 195/65/15 sunt uzuale pe Golf modelul tau, nu cred ca vei avea vreo problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!