Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

moscraciun785

Da stiu sigur ca din fabrica nu s-au montat deci renunt la idee ,tot pe blat e cel mai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna mai mari? Masinile vin in mod normal din fabrica cu jante de 15. Daca comanzi ca optional, se pot pune si mai mari.

La RAR exista o lista de dimensiuni pentru jante si anvelope autorizate de VW pentru fiecare model de masina. Verifica daca marimea pe care vrei sa o pui pe masina se regaseste in lista respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil e vorba de jante pe 18" sau 19"...care sigur nu au venit din fabrica decat pe modelele sport. La Mercedes poate sa fie pe AMG din fabrica sau altele asemanatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai spus si cu alte ocazii: totul este in functie de codul motorului, nu conteaza ca pe amg se pun 20". daca pe codul motor pe care il ai pe masina nu s-a pus dimensiunea dorita, nu ai ce sa faci (fara costuri aberante)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare pt cunoscatori:

am pe masina mea cauciucuri 205/60/15.cu astea a venit, din astea am pus mereu.

in talon am asa: fata: 225/45/17, 205/55/16

spate:225/75/17, 205/55.16

merg asa de ani de zile, da parca nu sunt linistit.e ceva de facut?ce?cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare pt cunoscatori:

am pe masina mea cauciucuri 205/60/15.cu astea a venit, din astea am pus mereu.

in talon am asa: fata: 225/45/17, 205/55/16

spate:225/75/17, 205/55.16

merg asa de ani de zile, da parca nu sunt linistit.e ceva de facut?ce?cum?

pai depinde ce vrei sa faci, daca vrei sa ramai cu astea pe 15, trebuie sa afli daca sau mai pus si daca sau pus sa le treci pe talon, daca nu poti sati pui dimensiunile mai mari ce ti le ofera talonu... apropo esti norocos dupa parerea mea sa ai trecute direct in talon asemenea dimensiuni 225/45/17 :salut: iar sta super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea pe 17 exclus.circul mult in Bucuresti, si nu ma roade atat de tare! :)

celelalte:as putea sa trec pe 205/55/16, de care nu am avut niciodata pe jantele astea?ar merge?cred ca jantele sunt pe 15...oricum sunt originale, si din fabrica masina sigur a venit cu 205/60/15...

avantaje?dezavantaje?urmari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca vrei 205/55/16 o sati trebuiasca si jante nu uita, de mers iti merg linistit.... diferente majore no sa ai, doar talonu anvelopei va fi cu un numar mai mic, adica o idee mai atent la gropi mai ales daca ai jante de aliaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica o sa se mai lase masina si mai mult...nu?

musai alte jante?100%?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica o sa se mai lase masina si mai mult...nu?

musai alte jante?100%?

pai din ce ai scris ai zis ca acum ai jante pe 15, daca vrei gumele alea 205/55/16 no sati incapa pe janta pe 15, deci doar daca le pui pe jante de 16, de lasat masina nu se lasa, pt ca desi e talonu anvelopei mai mic, e mai mare diametru jantei si atunci compenseaza....sper ca mai inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect.trebuie sa dau jantele jos sa vad de cat sunt exact, da banuiesc ca nu au cum sa fie altfel....in logica de mai sus e valabil si invers rationamentul, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect.trebuie sa dau jantele jos sa vad de cat sunt exact, da banuiesc ca nu au cum sa fie altfel....in logica de mai sus e valabil si invers rationamentul, nu?

pt a vedea exact ce diametru are janta nu e cazu so dai jos, doar sa citesti depe anvelopa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci e clar.nu poa sa fie decat orice altceva decat dimensiune necesara unor noi cauciucuri de 205/55/16 :lol: :lol: :lol:

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in talon am trecut 195/65/15 91H, pot pune 195/65/15 91T ?

Pot sa am probleme la RAR ?

Modificat de snaemih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ai vrea sa pui un indice de viteza de 190 km/h cand masina ta prinde 190. producatorul pune H (210km/h) din ratiuni de siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ai vrea sa pui un indice de viteza de 190 km/h cand masina ta prinde 190. producatorul pune H (210km/h) din ratiuni de siguranta

Pentru ca sunt mai ieftine si chiar nu merg cu mai mult de 140

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma confrunt cu urmatoarea problema, va rog sa-mi raspundeti cat mai repede care va pricepeti.

Masina din semnatura are jante pe 16, 7J si cu anvelope 205/55/16 plus multe alte dimensiuni 225/45/17, 195/65/15, etc.

Luna trecuta am cumparat 2 Goodyear Eagle F1 Gsd3 205/55/16 noi si saptamana asta trebuie sa-mi cumpar inca 2 anvelope sa le pun pe spate si intamplarea a facut ca sa gasesc la un prieten la un pret mai mult decat bun si destul de noi 2 anvelope Goodyear Eagle F1 rulate in jur de 5000km(arata ca noi) dimensiunea 205/50/16 , dot 02.07( sapt 2 din 2007).

Pot sa iau anvelopele astea 205/50/16 si sa le pun pe rotile din fata, iar pe cele care le-am luat noi 205/55/16 sa le pun pe spate datorita inaltimii balonului cu aprox 1 cm mai mare.

In afara de faptul ca o sa fie putintel mai rigida masina datorita balonului mai mic si de faptul ca nu le am trecute in talon, ceva probleme de stabilitate sau fiabilitate or sa fie.

Se poate trece in certificat si dimensiunea 205/50/16? O sa apara eroare la km, adica ma refer sa arate viteza mai mare sau mai mica? Indicele de viteza parca au 88Y influenteaza folosirea lor la masina mea tinand cont ca nu prea merg cu viteze mai mari de 150-160h?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stock Tire - 205/55R16 >Search Tires Tire 1 - 205/50R16 >Search Tires

Section Width: 8.07 in 205 mm

Section Width: 8.07 in 205 mm

Rim Diameter: 16 in 406.4 mm

Rim Diameter: 16 in 406.4 mm

Rim Width Range: 5.5 - 7.5 in

Rim Width Range: 5.5 - 7.5 in

Overall Diameter: 24.87 in 631.69 mm

Overall Diameter: 24.07 in 611.37 mm

Sidewall Height: 4.43 in 112.52 mm

Sidewall Height: 4.03 in 102.36 mm

Radius: 12.43 in 315.72 mm

Radius: 12.03 in 305.56 mm

Circumference: 78.13 in 1984.5 mm

Circumference: 75.61 in 1920.4 mm

Revs per Mile: 836.3

Revs per Mile: 864.1

Actual Speed: 60 mph 100 km/h

Speedometer1: 61.9 mph 103. km/h

Speedometer Difference: - Speedometer Difference: 3.324% too fast

Diameter Difference: - Diameter Difference: 3.22%

Over 3% - risk of brake failure

cele noi se pun pe spate tot timpul.

rar nu iti trece dimensiunea aia.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia asta a facut-o vreun program?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu niste nedumeriri. In talon si pe cartea de identitate am trecute doar cauciucuri de 195/65 R15. Pe brief aveam trecute si de 205/60 R15. Momentan circul cu 215 de vreun an jumate. A venit vremea ITP-ului si cum tot vreau sa pun cauciucuri noi, as vrea tot pe 215, da sa le si omologhez. Am sunat la RAR, dar tipa de la programari nu stia prea multe detalii. Doar ce acte am nevoie si faptul ca daca masina a fost inmatriculata in 2006 nu am nevoie de programare.

Intrebarea mea ar fi: de unde stiu eu ce dimensiuni de anvelope pot sa pun? Este undeva vreun site unde gasesc date in acest sens?

Sa nu merg ca prostul, sa platesc ce le trebuie, si sa ma trezesc ca nu pot pune ce am nevoie.

Pe mine m-ar interesa doar cele de 215/60 R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Mihai.Nechifor

cosmin nu cred ca vei putea omologa 215/60/15. uite o trimitere catre RAR Galati data de reprezentanta vw locala in care se vede ca acceptate sunt 205/60/15. dar nu strica sa incerci la reprezentanta. trebuie doar sa intrebi daca sunt acceptate dimensiunile dorite si doar daca acestea sunt acceptate ti se va face trimiterea si apoi sa platesti. eu am dat 50 ron

P.S.: trimiterea este pentru masina din semnatura ptr omologare 225/45/17

post-26988-1217706751_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi GL-81-NYK. :)

Cum s-au ingramadit cu totii sa-mi raspunda, am mers la RAR si am aflat singur cum sta treaba. Am mers fara pile, fara nimic, mi-au trecut 205/60 R15 care le am momentan pe masina, iar pentru restul mi-au spus ca daca fac rost de o hartie de la reprezentanta cum ca producatorul accepta si alte tipuri de anvelope, ei imi trec si 20 de marimi daca doresc.

Nu m-a costat nimic modificarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Nu m-a costat nimic modificarea.

Interesant!

c o s m i n pe siteul RAR scrie: Mentionarea in C.I.V. a anvelopelor optionale - Tariful pentru o astfel de prestatie este in jurul sumei de 100 RON.

Sursa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ti le-au trecut, cosmine?

in talon, au carte, sau ambele?

ce baftos esti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

RAR-ul face modificarea in Cartea de Identitate a Vehicolului.

Pt modificarea din Certificatul de inmatriculare trebuie sa te adreseszi ulterior Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!