Jump to content

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon


BogMW
 Share

Postare recomandată

nu sunt diferente

Pe ce te bazezi cand spui asta ?

Cum ai facut calculul....explica-te

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a facut nici un calcul, dar avand in vedere ca diametrul jantei creste (de la 14->15) si balonul amvelopei scade (65->50) diametrul total ramane acelasi (pentru ca diametrul influenteaza indicatiile kilometrajului.) de obicei raportul se pastreaza mai la toate amvelopele indiferent ca suunt /14 /15 /16. cel putin asa cred . si eu am in talon trecute 195/65/15 si am 205/55/15. Sper sa nu gresesc, poate e cineva mai "matematic" sa puna vreo formula :P

Multumessc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresit

Stock Tire - 185/65R14 >Search Tires Tire 1 - 195/50R15 >Search Tires

Section Width: 7.28 in 185 mm

Section Width: 7.67 in 195 mm

Rim Diameter: 14 in 355.6 mm

Rim Diameter: 15 in 381 mm

Rim Width Range: 5 - 6.5 in

Rim Width Range: 5.5 - 7 in

Overall Diameter: 23.46 in 595.88 mm

Overall Diameter: 22.67 in 575.81 mm

Sidewall Height: 4.73 in 120.14 mm

Sidewall Height: 3.83 in 97.282 mm

Radius: 11.73 in 297.94 mm

Radius: 11.33 in 287.78 mm

Circumference: 73.70 in 1871.9 mm

Circumference: 71.21 in 1808.7 mm

Revs per Mile: 886.6

Revs per Mile: 917.5

Actual Speed: 60 mph 100 km/h

Speedometer1: 62.0 mph 103. km/h

Speedometer Difference: - Speedometer Difference: 3.485% too fast

Diameter Difference: - Diameter Difference: 3.37%

Risk of brake failure!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stock Tire - 185/65R14 >Search Tires Tire 1 - 195/50R15 >Search Tires

Actual Speed: 60 mph 100 km/h

Speedometer1: 62.0 mph 103. km/h

Speedometer Difference: - Speedometer Difference: 3.485% too fast

Diameter Difference: - Diameter Difference: 3.37%

Corect ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca indicatiile kilometrajului sunt diferite in unele cazuri cu aproape 10% fata de viteza reala( de regula mai mare) diferenta se incadreaza in toleranta avuta in vedere de constructor deci nu sunt diferente notabile.mergi linistit cu 50 la ora pe laga radar si nu ti se va intampla nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Masina mea a venit din fabrica cu anvelope firestone 195/65R15, uitandu-ma acum cateva zile in certificatul de inmatriculare al masinii am observat ca am trecuta 195/55R15 si optionale 185/60 R 14. Ma interesa sa cumpar cauciucuri de iarna 185/60 r 15 ca am auzit de la colegii de pe forum ca sunt mai bune iarna. Trebuie mers la RAR si trecute in certificat? Daca anvelopele trebuie sa corespunda cu cele din talon, atunci de ce mi-au trecut 195/55 cand masina a venit dotata cu 195/65?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 225/60 r16 atat imi este tercut si in talon. masina din germania a venit cu caucicuri dunlop sport ...

am fost la magazin second de cauciucuri sa ii cumpar tatalui meu pentru dacia papuc 2 cauciucuri si am intrebat de curiozitate daca au 2 cauciucuri pentru dubitza mea. aveau sute de feluri de cauciucuri dar nici o pereche dimensiunile date de mine. aveau doar 225/55 r 16 mi-a aratat tipul de acolo 2 cauciucuri FULDA cand le-am vazut le-am si cumparat la doar 130 lei bucata. inca se vad pe ele dungile de vopsea si acele fire de cauciuc cum au fost turnate + ca profilul e super fain.

credeti ca influenteaza in vreun fel comportamentul masinii sau o sa am vreo problema cu acea diferentza de talie la cauciuc? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles din acest topic ca este foarte bine sa avem dimensiunile corecte trecute in talon. Totusi, sunt intr-o situatie cam ciudata si va intreb urmatoarele: am vreo sansa la ITP sa trec avand montate roti de 175/80 R14 (in talon am 205/55 R16) ?

Am montat rotile de iarna si doar apoi am descoperit ca am ITP expirat. Merita sa incerc oare ?

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai sus despre diferenta dintre marimea trecuta in talon/brief si cea reala de pe masina. Am observat si eu problema chiar inainte de a ma duce la RAR sa fac identificarea masinii. Cam stateam, sincer, cu morcovu' pentru ca ma gandeam ca e o problema. Ei s-au uitat... au urcat masina pe testele alea de frane... si n-au zis absolut nimic. Si daca RAR-ul n-a zis absolut nimic, atunci nici la un service cu statie ITP probabil n-o sa zica nimeni nimic. D-asta nu-mi fac griji.

Despre diferentele de viteza la diferitele dimensiuni de roti, pot sa zic atat: oricum tahometrele noastre (ale tuturor) nu indica exact viteza cu care ne deplasam, asa ca 1-2 km/h in plus sau in minus pentru mine conteaza prea putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

azi mi-am reinnoit CASCO si m-am uitat mai atent pe CI si ghiciti:

idiotii de la politie, cand mi-au trecut acum 2 luni anvelopele 205/55/16 au gresit si le-au trecut /15 :santa[1]:

pe cartea de identitate a masinii este bine 205/55/16.

credeti ca imi corecteaza? sau o las asa?

Multumesc!

Modificat de dem3ntor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greseala lor si o vor corecta. Mergi la ghiseu linistit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am ridicat talonul pe 5 ian 2009 si am primit versiunea europeana in care nu apar dimensiunile jentilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In noile taloane model nu se mai specifica dimensiunea anvelopelor/jantelor standard, nici eventualele adaugiri legate de alte dimensiuni montate pe masina.

Asa ca, "organele" nu mai au cum sa verifice nimic referitor la dimensiunea gumelor.

Ce ma enerveaza este dimensiunea noului talon care este lung aproape cat un pasaport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica latimea. Dimensiunile noului model sunt 20x11cm (Lxl). Cel vechit ce dimensiuni are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am referit la latura cea mai mare (114 mm), dupa ce este pliat in trei (lungimea pe care o numesti tu in 3).

Adicatelea, ajunge 114x69mm impaturit.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar in noile certificate nu mai sunt trecute dimensiunile pneurilor acceptate. Se spune ca in tarile UE se verifica f des acest lucru... si e jale daca nu corespund - amenzi foarte mari... Ma intreb cum vor mai verifica daca dimensinile nu mai sunt specificate in certificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e mult mai bine asa sa nu te mai frece la melodie orice "un politist" cand te opreste si nu stie cum sa faca si el rost de niste bani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care isi "bat" capul cu tot felul de calcule de compatibilitate dimensiuni:

Calculator dimensiuni

Modificat de mihaintz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am cumparat o masina adusa din Germania (nu VW...ca asa s-a nimerit :salut: ).

Masina are si brief model vechi (Fahrzeugbrief), unde e trecut numele fostului proprietarului din Germania si cand s-au luat nr de export in Germania i s-a facut si brief modelul nou (Zulassungsbecheinigung) pe numele celui ce mi-a adus-o.

Problema cu anvelopele e ca in brieful vechi apar 2 tipuri de anvelope (205/55/R16 si 195/65/R15) dar in brieful model nou apare numai unul (195/65/R15), la fel si in Certificatul European de Conformitate. Masina a venit cu anvelope de tipul 205/55/R16, inclusiv roata de rezerva, care era nou-nouta, nu a fost folosita deloc.

Este posibil sa am probleme la RAR din aceasta cauza? Sper ca cei de la RAR sa fie de acord sa treaca in cartea de identitate romaneasca amandoua dimensiunile.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca este trecut in carte cele doua dimensiuni atunci nu trebuie sa ai probleme o sa le iai in considerare asa cum sunt acolo si asta e o sa ai si pe cartea romaneasca doua tipuri de cauciucuri adica doua dimensiuni,daca neamtu a trecut acolo ca merg amindoua atunci si RAR-ul o sa le ia in considerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua dimensiuni sunt trecute doar in brieful vechi, in cel nou apare doar o singura dimensiune. Am auzit ca la RAR nici nu iti iau in considerare brieful vechi, si de aceea imi fac probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa nu iti faci probleme,si eu cand am adus masina avea 185/60/14iar pe brief-ul nou scria 175/65/14. la RAR mi sa cerut si cel vechi pe care nu il aveam

pt ca acolo sunt trecute mai multe dimensiuni (iarna-Vara).Totusi in cartea de identitate noua mi-au trecut ambele variate de cauciucuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am rezolvat si eu foarte bine la RAR pana la urma. Am luat o hartie stampilata de catre dealerul Opel din Cluj cu toate dimensiunile de anvelope posibile pentru Opel Astra H. La RAR mi-a trecut toate aceste dimensiuni, vreo 4 in total, in cartea de identitate romaneasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!