Jump to content

Bord Passat B4


kovacs
 Share

Postare recomandată

baieti, nu e cea mai reusita lucrare, dar ma rog, a iesit cat de cat bine! :lol::D

post-53150-1284848995_thumb.jpg

post-53150-1284849004_thumb.jpg

pozele nu sunt prea clare, dar se intelege ce e acolo! Sa nu uit, am pus beculetul la scrumiera din spate (exterior alb, interior rosu)! Maine incerc sa mai fac ceva artificii, revin mai spre seara cu poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

balta e foarte bine pentru inceput...oricum cu mult peste ce aveai tu acolo improvizat :)

Sikandar ,ceasurile nu se inlocuiesc se aplica plasma peste ceasurile vechi ,manopera o poti face tu.Baiatul care le comercializeaza iti poate da toate detaliile ,e foarte de treaba(de la el le-am comandat si eu,de pe site).Doar trebuie sa-i trimiti o poza cu bordul(ceasurile) sa mentionezi modelul dorit si in 2,3 saptamani le ai acasa.Asa arata ale mele(model 1) http://vwforum.ro/index.php?showto...52271&st=60

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata...singura problema e ca e rupt un inel conductor de lumina, ala de la pozitiile de ventilatie, de fapt, se observa!

post-53150-1284935414_thumb.jpg

post-53150-1284935418_thumb.jpg

mai am de schimbat si eu inelele de bord...cu plasma, dar asta prin primavara!

lumina la bricheta, caut bricheta cu lumina rosie, ma rog, plasticul de pe ea rosu, cum e la golf 4

lumina la scrumiera, ca am cam distrus-o

butoane de culoare rosie la: geamuri electrice, trapa, pozitii, dezaburire luneta si proiectoare (si luna viitoare buton pentru incalzirea in scaune :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sikandar ,ceasurile nu se inlocuiesc se aplica plasma peste ceasurile vechi ,manopera o poti face tu.Baiatul care le comercializeaza iti poate da toate detaliile ,e foarte de treaba(de la el le-am comandat si eu,de pe site).Doar trebuie sa-i trimiti o poza cu bordul(ceasurile) sa mentionezi modelul dorit si in 2,3 saptamani le ai acasa.Asa arata ale mele(model 1) http://vwforum.ro/index.php?showto...52271&st=60

E bine de ştiut că e de

Modificat de Sikandar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa e cel mai bine! :drunken: sa reparam acum ce tine de partea electrica, mecanica! Sti, nu ma rpea intereseaza cum arata masina, daca e varza, de exemplu, eram joi pe b-dul 21 decembrie in Cluj, 3 benzi pe un sens, eram pe banda 1 si incepe sa se subtureze! :D)

arunca o privire la masina mea, sa vezi ce culori mi-am tras eu prin interior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

upgrade, mi-am tras "rosu" la: butonul de dezaburire, proiectoare, comutator faruri (deasta imi trebuie unul bun, ca e cam dus)!

revin maine seara cu ceva poze, astazi nu am avut aparat! Incepe sa arate a masina mai sofisticata! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu ceasurile de bord, ma dau batut...baieti, care gasiti pe net, pe un forum ceva, modelul de mai sus, dar cu vitezometru de la 20-240 km/h, si fara afisaj digital la km?! si acele indicatoare le are cineva de pe un b4?...cred ca si de pe Golf 3, Vento merg...si daca stau sa ma gandesc bine si de pe Nardo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma doare capul! 3:55 AM...:)) am terminat cu photoshopu`, nu a iesit EXACT ca la carte, dar ma rog! Cum ziceti sa le printez? pe A4?

post-53150-1285894363_thumb.jpg

@Sikandar: in butoanele de la geamuri si trapa, exista un LED verde! Filtrul l-am schimbat din verde in rosu, dar nu se vede bine, trebuie LED alb sau rosu! Si ma rog...nu e un led ordinar, e unul foarte mic!

In schimb, la celelalte butoane (dezaburire, proiectoare, etc) e foarte simplu de transformat in rosu, le-am desfacut si am decupat de la un dosar de plastic rosu o bucatica, ce am montat-o in locul celei verzi! Camera e la prietena mea, cand mi-o da, fac 2-3 poze si va arat ce am mesterit! ;)

Modificat de Balta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu aveam...oricum nu prea ştiu, am doar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am listat ceasurile, si au iesit mai mici! ...problema e ca nu gasesc nicaieri stiplex la mine in oras si nici un atelier de print cum trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cadrane.png

aici pentru cine mai vrea, aveti cadranele +martorii din bord!

Formatul imaginii e png. In momentul in care listati pe autocolant transparent, ar trebui sa ramana transparent mai tot ce e alb!

Martorii din bord la fel, simbolurile transparente.

Cateva idei la martori(ca la asta ma chinui acum):

listati asta pe autocolant transparent, sub martori puneti un filrtu colorat(depinde de preferinte; eu pun rosu la apa, ulei, baterie si frana de mana si albastru la faza lunga), si LED-ul sub filtrul colorat.

*filtrul poa` sa fie: plexic colorat, foaie cartonata colorata, plastic colorat, etc.

revin cu poze spre sfarsitul saptamanii viitoare, dupa ce termin cadranele, martorii, manerul de la usa soferului si cablurile de la frana de mana!

Modificat de Balta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegu'...daca tot te pricepi in photoshop...fa si pt cei care au ceasurile vechi... :D

p1160016t.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sper sa nu fiu off-topic cu primul post... am un passat b3, cu lumina verde in bord. as vrea sa o schimb cu rosu + albastru, ca la modelul mai nou. se poate? si daca da.. in ce masura vor fi asemanatoare bordurile? adica.. cat de apropiat de bordul original rosu + albastru o sa fie al meu transformat din verde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti sunt nou pe forum si nu am putut sa postez la dezmembrari......... am un passat 1900td din 1993 la dezmembrat geamuri electrice fata spate oglinzi electrice......scaune incalzita fata... scaun reglabil AC funct. interior impecabil.... jante aluminiu 14*100.............cauciucuri noi f+s.............nu are ruginala usi, aripi sau praguri ... are o pata mica la incuietoarea de la porbagaj sau sa fie busita................. o dau pentru ca nu mai am certificatul la masina:( se da toata sau bucatele motorul are 214.000 km e adusa din canada

astept oferte ma scuzati ca am postat aici da nu merge inca sa postez la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu fiu off-topic cu primul post... am un passat b3, cu lumina verde in bord. as vrea sa o schimb cu rosu + albastru, ca la modelul mai nou. se poate? si daca da.. in ce masura vor fi asemanatoare bordurile? adica.. cat de apropiat de bordul original rosu + albastru o sa fie al meu transformat din verde?

B3

post-53150-0-75281100-1289834973_thumb.j

B5.5

post-53150-0-83577800-1289835014_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu o intrebare offtopic:Ce ulei de motor recomandati? 1.9TDI-90CP-1Z

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...e meserias mare Mathias...

i-am vazut si eu topicul si e bestial... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e foarte complicata modificarea asta , problema cu litrometrul ar pune ceva probleme si estetica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul ,electrician de meserie din ce observ eu ,nu se plictiseste ,lucrari ingenioase,dar sincer tot mai mult imi place bordul cu 3 ceasuri,de passat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea si eu nevoie de un ghid de utilizare pentru passat b4 combi cutie automata NU CAUT MANUAL DE REPARATII!!! CI GHID SAU MANUAL DE UTILIZARE multumesc, am tot cautat pe forum dar nu am gasit nici un topic aferent si nice prin search nam gasit nimic. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna,

nu demult mi'am cumparat un Passat 35i 1.9 TD din '95 si in bord numai speedometrul functioneaza. am cumpara panoul cu ceasurile dar m-am blocat la demontarea panoului stricat din bord.

aveti ceva sugestii despre cum si ce trebuie facut ca sa scot bordul afara?

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demontezi grilele de aerisire ,scoti suruburile

demontezi blocul de lumini si desurubezi surubul

demontezi capacul mufei OBD si desurubezi surubul

demontezi partea din fata a aparatelor

desurubezi cele 2 suruburi ce tin aparatele

tragi aparatele spre tine si demontezi cupla cu 27 pini

Daca cauti bine pe net gasesti si poze cu operatiunea asta

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna am un passat 1,9tdi 1999 se aprind toate indicatoarele la bord dar un stiu daca acest model are afisarea de usi deschise la bord multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!