Jump to content

Bord Passat B4


kovacs
 Share

Postare recomandată

Daca stie cineva cum se schimba becul?(led-ul)sub afisajul din bord?Vreu sa schimb culoarea iluminatului,dar nu reusesc sa scot afisajele.

Multumesc pentru orice sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de aici sigur vei intelege

http://corrado-club.ca/mods/LCD.html

si uite aici niste idei interesante

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=1041

si aici si mai interesante

http://www.splenetic-spoons.com/g3/

daca te apuci de asa ceva , scaneaza te rog cadranele si dami-le si mie , te rog dau o bere

serios sunt in stare sa platesc pt ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nu mai e nevoie le-am scanat eu

acum cei priceputi in photoshop sa le prelucreze

post-25908-1262544972_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Am un Passat 1994 1.9 TDI 90CP si la bord becurile de iluminare (de sus) functioneaza, la fel si indicatoarele de la bord, in afara de ceasul din stanga (la km este mecanic) unde e aprinsa suprafata, in verde, dar nu indica nici o cifra? Se poate repara sau sa caut un bord (second) la care indica ora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la display ? pai ai putea sa-l da-i jos si sa vezi prima data daca nu sunt contactele sau cine stie .Verifica tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, da la display, am sa incerc sa-l desfac, sa curat cablul (banda cu contactele) si o sa incerc sa vad daca merge, daca numerge, am gasit bord SH la 100 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am vazut ca la bordul de golf se potrivesc acele de la renault 21, cielo si audi 80 pentru a fi iluminate. La bordul de passat B4 merg aceleasi ace pentru iluminare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cum se schimba becurile arse ce lumineaza comenzile pt dirijarea aerului, cald/rece si ventilator ?. Inainte , noaptea se vedeau cele 3 cerculete ce incadreaza comenzile respective. Masina are aer cond clasic. Model 1,8i din '96

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are un singur bec

scoti butonul din mijloc

vei gssi soclul becului si-l schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am vazut ca la bordul de golf se potrivesc acele de la renault 21, cielo si audi 80 pentru a fi iluminate. La bordul de passat B4 merg aceleasi ace pentru iluminare?

Da, potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Haideti sa punem bord de b5 si nu ne mai chinuim sa-l facem luminos

senzorii de viteza temperatura turatie etc tot ca la b4 sunt,singurele probleme ar fi sa potrivim firele la cupla (cuple ) si cum sa-i facem loc in bord sa arate bine

De ex in cazul meu gasesc un bord de b5 cu acelas motor (afn sau 1z ) si parerea mea (ma pricep un pic la aparate de bord ) ,ca va functiona foarte bine.Bordul nostru nu are treaba cu cipul de la cheie.

Voi ce ziceti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar se potriveste ca si marime? ar fi interesant de vazut daca se pot face adaptariile pentru ca oricum arata mult mai bine bordul de b5 decat celelalte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sint interesat sa fac experienta,numai sa gasesc un bord de B5 undeva.Cred ca se pote faca adaptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
are un singur bec

scoti butonul din mijloc

vei gssi soclul becului si-l schimbi

salut...poti reveni cu niste poze? am scos butonul din mijloc, insa nici urma de bec sau soclu.

'multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici arata o revizie a iluminatului de la AC

soclul e cel incercuit

post-25908-1281626324_thumb.jpg

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut la un moment dat o poza cu un bord de B5.5 pe un B3! zice ca merge, nu stiu, nu risc! :icon_thumright:

apropo, are cineva de pomana bucata optica din dreapta celei incercuite in poza de mai sus?!

Mie imi era dusa bricheta, am primit astazi alta, calumea, culoarea verde(clasic) doar ca eu am modificat mai tot in rosu (butoane, ceasuri de bord, control lumini - asta ALEKS a facut-o)...cum ii pot da o nuanta rosiatica?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da in mod normal acea bucata ii alba nu verde, sau incearca sa o vopsesti pe capetele sau sa lipesti ceva autocolant rosu sau ce culoare vrei

Modificat de DjMc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo, are cineva de pomana bucata optica din dreapta celei incercuite in poza de mai sus?!

Cand ai drum prin Cluj ,iti dau eu acel 'paianjen'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun! te sun eu cand ajung in Cj!! :D

are cineva plasticele, ornamentele din bord? (gurile de aerisire, de la consola centrala, blablabla)

Si inca ceva: e defect butonul meu de la faruri, dupa zisele electricianului!...la fel, daca are cineva, PM cu pret!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

incearca pe a4 da numa 2 din ele si pe alta fila ce a ramas si veizi ca cel de la vitezometru nu stiu cum ii al tau cel original dar de obicei la b3 ii de la 20 la 220, asa ca ai grija ca nu o sa-ti arete bine viteza dupa inlocuire

Modificat de DjMc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat sa le modific in photoshop, dar mi-e lene de mor! :blackeye[1]: al meu e 2E motorul, 85kW, 20-240 km/h, fara afisaj digital la km!in fine, am schimbat culoarea de la ceas in albastru, astept seara sa vad cum arata...insa, am facut o mare porcarie!:)) s-a dezlipitm fasia aia de cauciuc ce face contact intre ceas si placa aia de baza! :)) acum arata cand vrea ora, in rest zici ca e un ceas fara baterie!

si da, ca sa nu uit! :P am modificat luminile de la rotitele de ventilatie in albastru (ALEX mi le-a trimis rosi), iar la ceasurile de bord, am colorat fasia de deasupra becurilor in rosu pe lateral, adica turometru, apa si benzina si albastru vitezometrul!

Modificat de Balta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa refaci legatura cu fire in partea rupra (daca nu poti sa faci direct in locu rupturii atunci ia de la primu contact de la ruptura pana la primu contact dupa ruptura) daca nu ai inteles cum vreau sa iti zic fa o poza la partea rupta si iti arat pe ea. si veizi ca cel care ii pt ceasul de la apa si combustibil ii pt cele ce au bord computer (au afisaje mai lungi fata de cele care au numa ceas)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!