Jump to content

Golf 4 Variant "OCEAN"


bbogdanmircea

Postare recomandată

bbogdanmircea

Merci de incurajari baieti.

Maine duc masina in service sa scoata conducta dup-aia tre sa o duc la sudat in oras nush unde si sa o duc inapoi ca s-o puna in masina.

Am facut sauna azi prin oras fara AC,maine imi iau haine de schimb cu mine :D

Link către comentariu
bbogdanmircea

Gata avem clima din nou!

Scriu si eu pasii pe aici ca sa nu uit si poate mai are nevoie cineva din Iasi si poate e util.

La 8.30 am lasat masina la AUTOCENTER in Pacurari la d-l mecanic Viorel.

La 11 m-a sunat sa-mi spuna ca a dat jos conducta si sa o iau.

Pe la 11.30 am ajuns si am luat conducta.

Pana pe la 1 am asteptat sudorul, un atelier mic pe straduta care este vizavi cu Carrefour Felicia, cea cu calea ferata de langa semafor.

Platit 50 ron ptr sudat teava.

Pe la 1.30 am lasat teava la mecanic.

La 5 am luat masina functionala.

Am mai platit 150 freon si ulei.

120 ron a fost manopera.

Asa un total a fost:

30 diagnoza

50 sudura

50 taxiuri

150 freon

120 manopera

Asadar 400 ron m-a ajuns tot.

Pare sa mearga super bine, mi-a inghetat mana chiar si pe 24 de grade cand am venit de acolo :D

A pus mecanicul un manson din cauciuc in zona in care a frecat intercoolerul pe teava, acuma n-as sti ce sa zic daca a fost eroare la vreun mecanic care a

mai desfacut pe acolo inainte sau daca e un fel de eroare de proiectare...

O gramada de masini cu aceleasi probleme pe acolo, era un AUDI TT model nou pe acolo exact cu aceeasi chestie deci se poate si la masini mai noi si mai scmechere, la mine poate avea dreptul la aproape 10 ani.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Gata multumita lui VEGASS am si functia RANGE si acele iluminate la contact si mesaj de WELCOME!

:D

O sa postez un filmulet.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Am gasit ditamai arcul sub scaunul de la sofer??????????

Link către comentariu
bbogdanmircea

Da, destul de mare are cam 20-25 cm lungime si diametru la vreo 2-3 cm cu un manson de cauciuc pe el

Cred ca a cazut cand am dat scaunul la maxim in spate ca sa dau cu aspiratorul...

Link către comentariu

hmm da si eu am gasit la fel ... am crezut ca a ajuns la mine in masina de pe la masinile amicilor ca am mai patit asa insa se pare ca a sarit de undeva de sub scaun ... oricum nu ii simt lipsa :)

Link către comentariu
bbogdanmircea

Cred ca ajuta scaunul sa gliseze din spate in fata, pentru ca in spate oricum te impingi din picioare.

Probabil cand am impins scaunul in spate s-a rupt locul unde era prins sub scaun si a sarit...

Link către comentariu

cine stie , prea curand nu am in plan sa scot scaunele sa vad de unde a sarit ... oricum la mine scaunele se gliseaza la fel ...

Link către comentariu

Exista topic arc cazut sub scaun.

E prins intr-un nit prost si se rupe la platforma mk4.

Il poti ignora sau poti munci vreo 2 ore sa il pui la loc.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Sambata am facut un trip pana la Roman unde cosmin mi-a curatat tapiteria.

La ce caldura a fost, pana seara deja era uscata.

Nu era foarte murdara, dar a iesit foarte bine, sunt multumit. Mai ales la fetele de usi e o mare diferenta cu ele curate.

Din pacate la ce calduri au fost si se anunta, am pus inapoi maieurile pe scaunele din fata, la cum transpiri cu tot cu AC, chiar nu merita sa se imbibe tapiteria proaspat spalata...

In rest nimic nou, mi s-a aprins recent SERVICE in 3000 km in bord, de mult nu am mai vazut scrisul asta :P

Link către comentariu
bbogdanmircea

Asa ai tu grija de motorel cu revizii intarziate?

Cand o sa se implineasca aia 3000 o sa ma duc sa schimb uleiul chiar daca nu cred ca o sa fie chiar la 15000 de la ultima revizie.

Am observat ca deja intr 10k si 15k se simte ca parca se tureaza oleaca mai greu motorul, fata de atunci cand e pus proaspat ulei nou nout :D

Link către comentariu
bbogdanmircea

Am vazut o oferta interesanta in Praktiker:

-2 bare transversale LUNA de 120 cm, profil oval, plastificate, destul de greute si solide la 100 ron

-suporti ptr prins barele transversale de cele longitudinale tot de la LUNA la 130 ron

Mai pe scurt m-ar ajunge barele cu tot cu suporti la 230 ron, ce ziceti e un pret bun?

Asa pe net cele mai ietine de la HAKR am vazut pe la 50 de euro fara TVA si transport

Link către comentariu

pai nu stie comp de bord cand am bagat eu ulei...urmeaza sa il pun la punct la urmatorul schimb.

el ma avertizeaza dupa regulile lui.

la ce iti trebuie bare?eu mi-as pune cu o cutie thule, doar pt design :P

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

eu nici nu iau in seama service reminder:)) tin minte cand se implineste un an si ii fac schimbul...ala cum apare cum il resetez:P

Link către comentariu
bbogdanmircea

Pai si cutia Thule pe ce o prinzi nu tot pe bare transversale? Eu o iau step by step...

Mi-ar fi de folos la iarna, eu sunt cu schiatul, e drept ca imi incap 2 perechi de schiuri si in portbagaj pe diagonal fara sa rabatez.

Intrebare intrebatoare voi cum schimbati cauciucurile? Am observat cand imi curata cosmin banchetele ca pe spate cauciucurile sunt ajunse deja la indicatorul de uzura de 1.6 mm spre exteriorul lor, cred ca pe interior mai au vreo 2 mm.

Pe fata estimez ca mai au cam la 3 mm asa...

Acuma nu stiu ce sa fac, mai merg cu astea asa pana da frigul prin noiembrie si dup-aia trec pe alea de iarna care is foarte ok si o sa-mi iau la primavara 4 cauciucuri noi de vara, sau sa iau acuma 2 noi de pus pe fata si le trec pe spate alea pe care le am acum pe fata?

Iata cam cum se schimba distanta de franare in functie de adancime profilului de rulare conform Continental:

post-37536-0-40587300-1344250879_thumb.j

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

depinde cum stai cu banii...pentru cateva luni..eu nu as investi in cauciucuri...decat daca sunt coapte...imbatranite...etc

Link către comentariu

cred ca poti sa mergi vara asta cu ele si de la primavara altele.

2mm e f putina "carne"

Link către comentariu
bbogdanmircea

Da probabil ca asa o sa fac, si o sa merg mai moderat pe ploaie sau vreme nasoala avand in vedere ca sunt aproape de schimbat cauciucurile.

Probabil ca la primavara o sa iau 4 bucati Semperit SPEED-LIFE sau COMFORT-LIFE, sau poate chiar o sa ma arunc la un Conti EcoContact 5.

Asta daca nu se anunta ceva excursie in Europa pentru la toamna, caz in care o sa le schimb de pe acuma, nu ma risc sa merg pe autostrada cu cauciucurile astea.

In rest toate bune, aveti idee unde as putea gasi pe internet niste maiouri ptr scaune mai de calitate?

Am pe scaunele din fata o pereche primita cadou de prin 2009 cand am luat masina, dar deja cel de la sofer s-a rupt de la atata fataiala pe scaun si de la spalat la masina.

Huse nu as pune dar niste maiouri protejeaza destul de bine pe caldurile astea criminale.

Link către comentariu

daca gasesti ceva misto si care sa se muleze bine.... eu am vazut numai tiganii

Link către comentariu
bbogdanmircea

Din pacate si ale mele sunt tiganii, dar decat cu scaunele albe de la transpiratie, mai degraba cu tiganiile in masina de spalat si scaunele curate.

Link către comentariu

asa cald e in iasi sau asa mult transpira spatele/fundul tau? :))

si in buc sunt 40+ dar cu aer si haine lejere nu ma plang.

mai bine ia o husa cu bilute de lemn,se ventileaza mai bine. si o tii doar 1-2 luni/an

Link către comentariu
bbogdanmircea

Faza nasoala e ca la servici e AC setat undeva pe la 20 de grade.

Masina sta in soare la 40.

Asadar primele 5 minute pana incepe sa bage AC-ul cat de cat sunt mai interesante, normal ca transpir oleaca cu tot cu AC.

Dupa ce incepe sa bage si iese si aerul cald din masina intr-adevar nu mai este problema asa mare dar primele momente sunt un pic mai dificile.

In momentele alea conduc ca o femeie, adica lipit de volan :P ca sa nu-mi atinga spatele spatarul care cam arde :P

Cand o sa vina racoarea aia multe asteptata cred ca scot maiourile sa vad cum e fara oribilitatit pe scaune.

Normal ca tie nu-ti pasa, poti sa ti le speli cand vrea muschiu tau :D

Link către comentariu

nici sa le speli de 5 ori pe an nu e bine.

cred ca le voi face odata pe an, ca si motorul.

si eu ieri m-am fript pe lamela cheii dupa ce a stat in contact 30 min. si manerul de la usa dinauntru-nu puteai tine mana pe el :))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!