Jump to content

Cumparare masina de la un samsar


s_c
 Share

Postare recomandată

Inainte de a cumpara actuala masina am mers sa vad o skoda fabia in Turda la un samsar. Dupa ce am discutat la telefon si mi-a zis ca masina e impecabila am mers sa o vad dar am ramas surprins de ce am vazut.Pe langa faptul ca masina era lovita la o aripa mai avea si motorul plin de ulei , interiorul jegos si butoane nefunctionale.Dupa ce am refuzat masina m-am dus cu el la un parc (dezmembrari) unde mai avea si alte masini la cativa km inspre Cluj dar nici masinile de acol nu aratau mai bine. Luau piese de la una si le monta la alta iar de sub bord curgeau firele de la instalatia electrica.

Am uitat sa spun ca pe net masinile aratau foarte bine dar de fapt in realitate lasau foarte mult de dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum sunt pareri pro si contra, insa vreau sa va relatez o patanie de-a mea cu prima masina pe care am achizitionat-o acum multi ani. Aici se aplica celor care se duc in targ sa ia o masina deja inmatriculata de la noi, cei care o iau de la samsari care le aduc cu numere de Germania direct e alta discutie, nu am trecut prin asa ceva si nu o sa abordez subiectul:

Cap. I - Prosteala lor

- Nu stiu cati dintre voi atunci cand au o discutie in targ cu vanzatorul ai cer acestuia cartea de identitate a masinii, certificatul de inmatriculare si de asemeni BULETINUL vanzatorului. Cel putin la noi in Bacau in targ era o practica de genu iei masina, mergi la o taraba de aia si face un contract de vanzare cumparare si le dai la aia buletinul tau, buletinul vanzatorului si cartea de identitate a masinii, insa nu se uita nimeni niciodata la fetele noastre sa coincida cu alea de pe buletin...

- Vad masina (in cauza o Supernova), imi place, vad pe cartea de identitate ca e un singur proprietar si merg cu omul in proba, omul fiind cam de o seama cu mine, gen 20 si ceva de ani atunci. Inainte de a merge in proba, el samsar fiind si cunoscandu-se cu aia de acolo, zice pai hai sa lasam cartea de identitate a masinii si buletinele noastre la doamna aici si cand ne intoarcem numa gata e si actul de vanzare, iar daca nu iti place masina asta e, il anuleaza ca o cunosc si nu imi ia bani. Zic Ok si hai in proba.

- Ne intoarcem din proba si erau actele gata, dau banii si imi da omu contractul de vanzare intre mine si el, buletinele si copie atasat la contract dupa buletinul celui care era trecut in cartea de identitate a masinii si certificatul de inmatriculare, care nu era nicidecum el si ba deasupra mai avea si cnp nascut prin 1950... Si ai zic domle da ce e asta, ai zis ca tu esti proprietarul masinii, una si aceeasi persoana din cartea de identitate a masinii, cine e persoana asta la 50 si ceva de ani, ce treaba am eu cu asta? :tuktuk:

- La care el imi arata un contract de vanzare intre EL (adica tipul cu care am fost in proba si era de o seama cu mine) si adevarul proprietar (adica nenea la 50 si ceva de ani) si a zis ca e intermediar. Si i-am zis bine, pai fac contract cu tine, ca o cumpar de la tine, nu de la mos, la care el imi arata ca acel contract care l-a facut cu mosu era expirat. Nici eu nu stiam da contractele alea in targ is valabile 30 zile, dupa aia tre sa te duci sa o inmatriculezi pe numele tau...

- Ai spun... Domle cum facem acuma... si el zice lasa ca toata lumea face asa in targ, intermediarii nu inmatriculeaza masinile pe numele lor, facem asa contract si semnez eu in numele mosului, ai copia dupa buletinul lui si totul e ok. In fine, imi placea masina si am fost de acord cu prosteala asta pe fata.

 Cap. II  - Prostia mea

- Dupa ce am luat masina am mers cu ea asa vreo 2 luni ca mai avea inca asigurare si rovinieta si am mers pe asigurarea mosului.

- Dupa vreo 2 luni ma duc la primarie sa o inregistrez si surpriza: - domle masina e radiata demult din circulatie, da nu e problema, platiti impozitul din urma cu vreo 6 luni si o repunem in circulatie, dar la politie nu ti-o inmatriculeaza ca ti-a expirat de o luna contractul de vanzare cumparare din targ. Du-te cauta-l pe om si faceti alt contract acum.

- Ma duc acasa si caut omu in cartea de telefoane dupa adresa, nu-l gasesc, samsaru nici nu mai avea numaru ala (cred ca le schimba astia) si un amic imi zice vezi ca masina a fost a cuiva care il stiu si iti dau nr. lui, il sun pe mos in sfarsit si OMUL imi spune clar la telefon: ,, Bai baiatule, ce sa fac? - Pai domle ajutati-ma ca am luat o masina de la un baiat si acuma vreau sa o trec pe numele meu .... La care el: - Stii care-i treaba domle, eu nu ti-am vandut tie nimic, ba mai mult eu sunt in divort cu nevasta si masina mi-a fost sustrasa de dansa inainte sa facem partajul, in sensul ca a luat actele si cheile masinii si o copie dupa buletinul meu si a vandut-o la unu la ea la servici care mi se pare ca e samsar si nu a avut acordul meu... eu chiar am vrut sa reclam acest lucru, masina e ca si furata domle, daramite sa vin eu sa-ti semnez ca ti-am vandut-o ca sa trebuiasca la partaj sa-i dau ei jumate, cand de fapt ea a dat-o la samsari''  ... ei dupa aceasta discutie imi venea SA-I CRAP capul samsarului.

- O gasesc pe femeia omului, explic situatia, ai fac panarama bine si apoi am mers cu ea la primarie si am facut contract de vanzare cumparare (bineinteles ca a semnat ea in locul mosului) fac toate actele si ma duc la politie.

- La politie un zeflemist se uita pe toate actele, toate semnaturile, fisa radiere, contract, tot numai pe certificatul de inmatriculare acolo unde scrie instrainat catre a uitat doamna sa semneze si zice : Tinere, in 30 min inchidem, daca crezi ca ajungi sa-ti semneze omu si sa te intorci iti iau dosarul daca nu, pe maine. Avand in vedere ca eram invoit de la serviciu zic hai ca ma duc acum... Bag viteza, fortez semafoare, o sun pe femeie, coboara si imi semneaza pe certificat instrainat catre.... si ma intorc la nenea politistul, care se uita la semnatura si zice : Domle, nu e aceeasi semnatura, ai fost pe aici dupa cladire, ai fumat o tigara si ai dat tu o semnatura acolo si vrei sa ma prostesti. SA CADA CERUL PE MINE. Eu : Nu sefule, cum, am fost la om acasa si m-am intors, am mers tare, la care el zice: Pai ia sa vad eu in baza de date numarul de telefon al omului si sa-l chem incoace deoarece am acest drept legal, sa vedem daca recunoaste semnatura! Ce zici acuma ha? Ma prostesti doar daca vreau eu sa ma prostesti mai baiete, ai inteles, doar daca te las eu sa ma prostesti, ai inteles? La care eu am luat pozitia ghiocelului, am bagat capu in pamant, inrosit la fata tot si am zis: Ma scuzati! (Si in gand cred ca am bagat un Tatal Nostru numa sa nu-l sune pe om sau sa-mi opreasca actele acolo pana vine el ca ala tampit avea sa zica ca i-a fost sustrasa masina). Pana la urma a zambit satisfacut ca m-a supus si ca e mai destept ca mine si recunoaste o semnatura contrafacuta si mi-a acceptat dosarul.

 

Concluzia:

- Nu am mai luat niciodata masina de la samsar, cand am luat urmatoarea masina (Cielo) i-am cerut vanzatorului cartea de identitate a masinii, certificatul de inmatriculare si buletinul si m-am uitat de 2 ori la fata lui, de a zis omul ca-s vreun obsedat ceva... Asta ma enerveaza cel mai mult in targ cand intrebi: Domle esti proprietar? Toti zic DA! si la acte zic ca domle is proprietar da nu am inmatriculat-o pe numele meu ca nu o mai tin, am gasit alta mai buna...  bla bla dar is proprietar domle, am cumparat-o si eu acum vreo luna doar n-am furat-o.

- In perioada cat sa-i fac actele chiar am avut nopti nedormite si cosmaruri interminabile, deci sfatul meu evitati complicatiile de gen daca nu este intr-adevar proprietarul masinii.

 

Sper sa nu pateasca asi altii si sa deschida ochii.

 

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e vina ta ca te-ai bagat in combinatia asta, scuza ca ti-a placut masina nu e valabila, ca si daca vrei sa te casatoresti cu o femeie care e maritata deja nu e legal

 

eu am luat doua masini de la samsari pana acuma, asta ultima am trecut-o direct pe numele meu de pe neamt, intr-adevar pe contractul din germania nu s-a trecut samsaru dar a semnat ceea ce nu e ok, la inmatriculari m-a pus sa tai peste ea si sa semnez eu

 

oricum is constienti si ei ca se invart masinile pe la samsari mai repede ca sosetele si deasta te-a mistocarit domnul respectiv, oricum stia ca nu e furata din moment ce aveai identificarea facuta, dar cum a evidentiat si el era fals in acte... sa nu mai vorbim ca pe contract era semnatura samsarului deci erau doua semnaturi false cu cea de pe talon...

 

eu zic sa zici merci fiindca practic ai incalcat legea penal cu buna-stiinta si ai scapat, in loc sa zici ca proprietarul sau cel de la serviciul inmatriculari sunt oameni rai si sa te plangi de atitudinea lor, ei puteau sa-ti faca mult rau fiind si dreptul lor!

 

nu tin cu nimeni dar cand cineva si-o face cu mana lui nu vad de ce s-ar mai plange...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok sa o iei si de la intermediar, adica prin intermediar insemnand samsarul care nu a trecut-o la politie pe numele lui. Dar e neaparat ca samsarul sa o fi luat in evidenta la impozit !!! Daca masina e luata de samsar in evidenta la impozit iti da fiscal samsarul iar contractul il faci intre tine si samsar.

 

Ca fapt divers un contract de vanzare cumparare nu expira niciodata, in cazul de mai sus i-a bagat vrajeala asta pt ca putea sa faca contract direct samsar/userul de mai sus, dar in cazul asta ii trebuia fiscal de la samsar. Iar samsarul nu o luase in evidenta (ei se feresc sa faca asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deacord cu bossake

 

deasta a fost mai simplu sa trec si eu masina direct pe mine scapand de o hartie in plus (fiscalul), asa si samsaru scapa de o umblare si 5 lei de impozit pe o luna... desi masina n-a stat la el decat cateva zile

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce era prima masina va dati seama ca nu aveam de unde sa stiu lucrurile astea iar eu am fost cumparator de buna credinta, am dat banii pe ea, samsarul a fost de rea credinta ca a semnat in locul vanzatorului nu eu, apoi doamna - sotia lui - in locul lui cand am facut acel contract din  nou ea a semnat in locul lui barbatasu. Eu am semnat la cumparator, care sunt tot eu, eu nu am semnat in locul nimanui, am fost de buna credinta sa-mi inmatriculez masina pe care am dat o groaza de bani ( vreo 3000 de euro la vremea aia si cand sunt munciti credeti-ma ca sunt o groaza).

 

Intr-adevar am gresit ca trebuia sa anulez tot cand am vazut buletinul mosului... aici ai dreptate, insa scopul povestii e alta, sa NU pateasca si altii asa, nu sa ma plang :)

Modificat de BigSAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, dar si eu ca si tine sunt la prima masina inmatriculata personal cap coada, dar asta nu a insemnat ca nu stiam ca a semnat in plus samsarul langa neamt cand a facut contractul lasand in alb partea cumparatorului unde am fost trecut eu

 

atunci sa invete si alti sa nu-si puna semnatura langa semnaturi false, ca buna credinta si necunoastearea legii nu te scoate de sub incidenta ei :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare. Cumnatul meu si-a cumparat o masina de la un samsar din arad si din cate am inteles nu are toate actele. Eu nu sunt acasa si nu pot spune exact ce acte are. Ce stiu sigur este ca nu are copie de pe buletinul vanzatorului si nici fisa fiscala. Evident samsarul nu mai raspunde la telefon iar la al doilea nr de telefon pe care il are cumnatul meu raspunde un samsar din cluj cu care primul se ocupa cu aducerea masinilor din germania. Cel din cluj a zis ca el nu da nici un certificat pentru ca are datorii mari la stat si nu are rost sa il mai streseze cu telefoane. Nu am mai multe detalii momentan si nu ajung acasa decat peste doua saptamani. Pe contractul de vanzare apare numele ambilor samsari din cate am inteles. Bine inteles ca nu se stie daca e numele real sau datele sunt corecte din moment ce nu are copie de pe buletinul de la nici unul din cei doi.

Ce ar putea face sa ii dea actele sa isi inmatriculeze masina sau sa isi recupereze banii de pe ea in cazul in care a fost tepuit?

Masina are numere de germania valabile pana in data de 8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

sa incerce sa faca actele cu neamtul,sa sara peste samsari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nevoie de nici un fiscal daca masina are numerele de germania inca. Trebuie sa fie un act de vanzare-cumparare in care el este trecut ca a cumparat masina din Germania....daca nu are ala atunci este mai complicat.

Cel mai bine merge la un birou de acte si ii zice ala ce are si ce nu...poate sunt toate actele si nu mai are nevoie de nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, sa va spuna varul vostru ceva: in Germania, actul de vanzare-cumparare are, ATENTIE MARE!, valoare egala cu ZERO.

Singurul proprietar al masinii este cel care tine in manuta lui brieful mare si brieful mic, indiferent pe ce nume sunt ele. Scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia ii in Germania...cand mergi la militie cu actele militeanu iti cere un contract de vanzare-cumparare. La politie trebuie sa faci dovada achizitionarii masinii (cumparare, donatie, etc).

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da bre, io ce voiam sa zic: cine mai doreste, cine mai pofteste, va aduc un vraf de contracte de cumparare/vanzare d'aciulea, vi le completati voi in Romania si ziceti ca le-ati completat in Germania si ati platit cash. Pui si actele masinii pe masa si... are cineva ceva de zis? Poate militianu' sa zica "avaaaaaai, asta se vede ca a fost completat in Romania, pe genunchi"?

Cred ca :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ceva de genul se practica si de samsarii care aduc masini. Fac un contract de vanzare cumparare pe numele lor si unul in alb (semnatura proprietarului si textul adiacent) care tine loc de contract de vanzare cumparare doar ca nu are numele proprietarului (contract scris de mana nu tip).

Primul contract in care ii trecut el ii sa fie el in regula pe drum si unde se mai plimba el cu masina si celalalt ii sa-l inmaneze viitorului proprietar unde acesta trebuie doar sa-si treaca numele. Fac chestia asta pentru a evita numerele rosii si cheltuiala in plus.

Astfel la militie noul proprietare apare in contract ca fiind el cel care a adus masina de pe alte meleaguri.

 

Deci afacere exista....

 

Nu cred ca :dry: ...suntem pe acelasi fus orar.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sall. am si eu o nelamurire, vreau sa imi cumpar un passat doar ca vanzatorul nu este proprietar in cartea masinii si a trecuto doar la impozit pe el. detine cartea masinii talonul fiscal de la proprietar si spune ca taxa a fost platita. in acest caz eu cum as putea sa o transcriu pe numele meu? si de ce acte as avea nevoie daca mas intalni cu proprietarul? trebuie sa fac un contravt de vanzare cumparare intre mine si proprietar si sa anuleze ei contractul care lau facut? daca ma poate ajuta cineva. va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Ai citit ce am scris eu mai sus? Nu te complica, si daca nu ma insel pentru dovada platii taxei tre sa faca proprietarul o cerere la Administratia financiara in a carei raza isi are domiciliul si sai dea o notificare oficiala precum ca a fost platita taxa de inmatriculare si nu a fost recuperata de proprietar. Aceea iti trebuie la politie sigur insa nu stiu sigur daca iti trebuie si chitanta din urma cu care s-a platit la ANAF taxa de inmatriculare.

 

6. Transcrierea vehiculelor

Documente necesare pentru transcrierea unui vehicul în baza de date
a) Cerere transcriere. In cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale;
c) cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;
f) dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate al acesteia;
g) copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate al acesteia;
h) certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
i) plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă noul proprietar are domiciliul, reşedinţa sau sediul pe raza altui judeţ decât al fostului proprietar;
j) certificatul de autenticitate al vehiculului, în termenul de valabilitate cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice, pentru cazurile stabilite de reglementările în vigoare;
k) procura specială, după caz;
l) taxa pentru contravaloarea certificatului de înmatriculare;
m) taxa pentru contravaloarea plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, cu excepţia cazului în care acestea se păstrează de către noul proprietar;
n) taxa de înmatriculare;
o) conform art. 264 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, documentul/ documentele care atestă înstrăinarea mijloacelor de transport trebuie însoțit de certificatul fiscal al vânzătorului;

p) timbrul de mediu conform O.U.G. 9/2013  sau un document care evidentiaza nerestituirea taxei speciale / de poluare/ emisii poluante/ timbru de mediu eliberat de organul fiscal competent;

r) alte documente pentru clarificarea unor situatii  particulare. "

De pe siteul Institutiei Prefectului Bacau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Break diesel adus din afara si relativ ieftin- 100% kilometrii multi. 370.000 chiar sunt enormi, dar toate sunt trecute de 200.000.

 

De fapt 90% din samsari aduc masini trecute de 200.000, atentie, chiar si daca e vorba de masini de 2-3 ani vechime. De masini de 5-6 ani nu mai vorbesc :).

Masinile ieftine in afara sunt doar cele cu multi km! Daca cauti ceva cu km reali si putini (sub 100.000) o sa fie mai scumpa masina in afara (nu mai pun drumul, taxa) decat daca ai cumpara-o de aici din tara. In tara se gasesc o gramada de masini in stare f buna, km putini (majoritatea romanilor fac putini km pe an), masini luate de noi, dar masini care din cauza "pretului pietei" se vad foarte ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul nu e chiar asa de mic pentru ca nu avea taxa platita deci +850E. La banii ai te apropii de Passat B6 (poate la fel de manarit), dar mai sunt sunt si exceptii. Ei cautau ceva sub 180.000 reali. au renuntat si la anumiye dotari pt asta ( climatronic , jante aliaj etc)

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Claudiu Florescu

Vreau sa cumpăr un passat cc 2.0 170 cp dsg de la un samsar. Am verificat masina la Porsche si are 200000 km si e din 2011. Ce parere aveti de nr de km. Ce acte trebuie sa ii cer?

Am uitat sa zic pretul : 14000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arunca intai un ochi aici. Apoi gandeste-te daca merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim de articol, interesante si comentariile cititorilor care uni erau trecuti prin acest sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut , vreau sa achiziotionez o masina sh golf 5,6  , as dori si eu niste sfaturi la achizionarea masini.de la motorizare  pana la contactu cu clientu .nu am gasit in alta parte unde sa postez , scuze daca deranjez pe cineva ! multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!