Jump to content

Cumparare masina de la un samsar


s_c
 Share

Postare recomandată

Stiti cumva daca maine se poate intra la autovit?De la cat la cat au program?Eu cand am fost ultima data era de joi pana duminica.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Autovit se poate intra zilnic, de la 8 la 20 parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut o chestie interesanta pe autovit. scria ceva de genul "o masina ieftina nu inseamna o afacere buna". cand iei masina sh te duci in lume cu degetul in fund. am vazut tiruri de marfa ce intrau in tara cu masini lovite. am vazut poze cu masini RUPTE si reparate minunat si nu au avut nimic. Eu zic ca TREBUIE SA ITI ALEGI SAMSARUL.

este foarte adevarat ce spune omu'.daca nu esti expert mai alege samsarul nu masina .cu cat vanzatorul este mai serios cu atat sansele sa-ti iei teapa scad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

eu prefer sa iau o masina la care sa se vada "trecerea timpului" peste ea, adica mici puncte de la pietrele de pe drum, fara retusurile pe care le face proprietarul.

De asemenea, este bine sa fie luate masini intrate cat mai recent in tara. Nu au timp de reparatii le ele, iar daca le "rujeaza" se vede clar vopseaua proaspata.

Cartea de service din strainatate spune multe.

In cartea service trebuie analizate cu atentie stampilele, scrisul si chiar pasta pixului cu care s-a scris. Daca se constata ca acestea seamana la ultimele insemnari din cartea service, intrati la banuieli. Daca masina vine cu un tuv (inspectii) valabile, se vad data si km. inscrise pe acestea si ce este la bord.

iate niste verificari facute la o masina adusa din Austria, la OAMTC. Se vede data, nr. de km. serie sasiu, tip/serie motor, an prima inmatriculare, data expirarii verificarii.

http://img251.imageshack.us/img251/2051/scan0002sb.jpg

http://img532.imageshack.us/img532/4138/scan0003y.jpg

Modificat de g.mar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu cred ca singura varianta pe care o aveti este sa verificati la o reprezentata VAG. stampila poate sa fie usor facuta si aplicata, iar pixul si alte insemne ale autorului sunt greu de verificat si analizat. de curand am cautat sa imi cumpar masina si am fost surprins cum unii au putut face in 2 ani 240 000 km iar altii (cazul meu) 22.000. cu nr de identificare poti afla oricand istoricul masinii, iar daca este adusa din stainatate sansele ca toate interventiile sa fie contorizate sunt mari. cu masinile de la noi este altceva (ma refer aici la interventii la caroserie). km pot fi cat de cat reali daca diferenta de la ultima revizie nu este mare sau negativa :blink: cum am intalnit eu cateva cazuri. un prieten la reprezentanta este bun de bagat in seama cand va hotarati sa luati o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fi foarte circumspect in a cumpara limuzine albe, in special Skoda Octavia sau Superb si Seat Altea, provenite din Spania. Am venit de curand din vacanta de acolo si am observat ca majoritatea taxiurilor erau de aceasta culoare.

Doar o poza exemplificativa

taxi_madrid.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu samsarii este loterie la masina. Poti sa ai noroc dar poti sa si te frigi. Eu tocmai ce mi-am luat un B6 variant DSG 140 CP full de tot, care arata ireprosabil interior si exterior. Am fost constient ca km sunt manariti si cartea de service stampilata toata de un autohaus din DE contrafacuta, dar pentru ca masina arata exceptional de bine , am luat-o. Realitatea in urma verificarii istoricului este ca de fapt are 230 000 de km si nu 98 000 km, si a fost busita in spate. Oricum, pt Germania , tinand cont ca e din 2006 tot am nimerit-o parfum cu sub 60 de mii km/an. Problema e ca am plecat doar cu o cheie luandu-ma cu vorba si acum nu mai dau de om de nicio culoare; de fapt incerc sa-l contactez , dar este extrem de neserios si nu-mi raspunde dupa ce initial m-a dus cu vorba printr-un interpus ca mi-a trimis-o prin posta. Morala care ar fi? - poti gasi masini bune si la samsari, insa ideal ar fi sa-i poti verifica istoricul la VAG in prealabil, s-o pui pe tester si sa fii extrem de atent la fata locului cu actele si tot ce trebuie pt perfectarea tranzactiei. Si foarte important, aveti grija daca masina e adusa din afara si e de mai mult de 30 de zile in Ro, cu niciun chip sa nu o luati daca nu are omul certificat fiscal ca nu are datorii la fisc; altfel ramaneti cu buza umflata ca nu o mai inscrieti decat cu pile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mare grija la CASCO in caz de furt nu te despagubesc daca nu vii cu ambele chei...scrie in contract...cum vad ei daca cele doua chei sunt de la masina ta sau una e luata de la un prieten nu stiu dar cred ca e bine de stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

SALUT

TVA Auto germania export cum se face??

am cateva intrebari la care nu prea stie sa imi raspunda lumea ....cum se procedeaza si daca cineva dintre voi a a reusit sa isi cumpere masina din geermania fara TVA.-.... sut anumite anuntzuri care scre de exemplu:Dodge Caliber 2.0 CRD SXT /Klima/Tempo/Export: 8.000 (nett)

Autovehicul de teren/pick-up, Vehicul second-hand

Preţ:

9.600 EUR (Brut)

(TVA deductibil, 20%)

stiu ca multi din samsarti din romania le cumpara in felul asta fara a plati tva!

chiar mi sa oferit sa mi se aduca respectiva masina cu pretzul BRUT adica partea de 1600 euro era partea lui .....cum se procedeaza stie cineva a mai intalnit cineva asemenea situatie??

va multumesc mult !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Cu samsarii este loterie la masina. Poti sa ai noroc dar poti sa si te frigi. Eu tocmai ce mi-am luat un B6 variant DSG 140 CP full de tot, care arata ireprosabil interior si exterior. Am fost constient ca km sunt manariti si cartea de service stampilata toata de un autohaus din DE contrafacuta, dar pentru ca masina arata exceptional de bine , am luat-o. Realitatea in urma verificarii istoricului este ca de fapt are 230 000 de km si nu 98 000 km, si a fost busita in spate. Oricum, pt Germania , tinand cont ca e din 2006 tot am nimerit-o parfum cu sub 60 de mii km/an. Problema e ca am plecat doar cu o cheie luandu-ma cu vorba si acum nu mai dau de om de nicio culoare; de fapt incerc sa-l contactez , dar este extrem de neserios si nu-mi raspunde dupa ce initial m-a dus cu vorba printr-un interpus ca mi-a trimis-o prin posta. Morala care ar fi? - poti gasi masini bune si la samsari, insa ideal ar fi sa-i poti verifica istoricul la VAG in prealabil, s-o pui pe tester si sa fii extrem de atent la fata locului cu actele si tot ce trebuie pt perfectarea tranzactiei. Si foarte important, aveti grija daca masina e adusa din afara si e de mai mult de 30 de zile in Ro, cu niciun chip sa nu o luati daca nu are omul certificat fiscal ca nu are datorii la fisc; altfel ramaneti cu buza umflata ca nu o mai inscrieti decat cu pile.

Km se pot face nu numai in bord, ci si in calculatorul masinii. La reprezentanta nu se poate vedea decat ultimul service. Daca ultimul service a fost facut la 60000 si masina are 90000 acum km se pot pune la 63000 fara nici o treaba si nimeni nu poate dovedi ca s-a umblat vreodata. Asta e asa ca o paranteza, dar de la 200000 in sus de obicei nu prea se mai tin service-urile ca ies masinile din garantie si poti da peste unul care merge la Fiat sa faca revizia ca deh in loc de 400 euro la VW, la FIat e 250. Si atunci s-a pierdut tot. Masina poate merge lejer in 300000, ca la VW tot 200000 va avea. Km de vor da inapoi mult timp de acum inainte. De ce ? Pentru ca asa vrea cumparatorul. Sa vada el acolo 90000. Cati sunt ca tine sa aprecieze masina in sine ? F putini. 99% din romanasi cumpara pretul si nu masina. Ca sa ai pret trebuie km multi. Cu cat mai multi, cu atat mai multe sanse la vanzare. Nu e FUNNY ? Si ceva si mai FUNNY, toate astea se intampla din cauza sistemului.

Singura sansa la km reali cand cumperi din DE masini, este sa fie reprezentanta si sa specifice km pe factura.

Modificat de Wug
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal

parerea mea este ca nu toti samsari aduc masini cu probleme(furate,lovite,defecte,s.a.m.d).pe deasupra si pretul iti poate spune cat de intretinuta a fost masina,un pret mic nu inseamna intodeauna o afacere buna.masina cu probleme poti lua chiar si de la un proprietar,dar asta e alta discutie.

iti urez multa bafta

sal

parerea mea este ca nu toti samsari aduc masini cu probleme(furate,lovite,defecte,s.a.m.d).pe deasupra si pretul iti poate spune cat de intretinuta a fost masina,un pret mic nu inseamna intodeauna o afacere buna.masina cu probleme poti lua chiar si de la un proprietar,dar asta e alta discutie.

iti urez multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masinile manarite si apoi cumparate de la samsari se pot recunoaste dupa urmatoarele:

1. au in jur de 90.000 km la bord, indiferent de anul fabricatiei

2. samsarul garanteaza (verbal) pentru buna functionare a motorului fiind deosebit de ofensat daca aduci vorba ca ar fi dati inapoi km sau ca ar putea sa se strice ceva in urmatoarele 2 saptamani

3. atunci cand prezinta masina in interior, cel mai mult vorbeste despre sistemul audio care este de cele mai multe ori "bestial" lasand la o parte restul detaliilor

4. de obicei masina a fost cumparata in alte scopuri (pentru nevasta, pentru ei insisi, pentru familie) dar dintr-un motiv anume s-au hotarat sa o vanda (neinmatriculata!)

Am cumparat de cateva zile un reno, si is foarte curios ce secrete vor iesi la iveala dupa ce pun tester-ul pe ea. Am cumparat-o doar pentru ca pretul era f. avantajos, il cunosteam pe "samsar" si mi-a spus foarte sincer ca masina are 98.000 km, fabricatie 2001 si ca tot ce poate garanta e ca in 2003 avea 30.000 km. Restul e loterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 98.000 km, fabricatie 2001 si ca tot ce poate garanta e ca in 2003 avea 30.000 km. Restul e loterie.

Ai dreptate in ceea ce spui, dar in privinta masinii din 2001 nu ti s-a parut suspect ca in doi ani a facut 30.000km, iar in restul de 7 ani doar 68.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, si sunt sigur ca masina are peste 150 K. Singurul motiv pentru care am cumparat-o este ca il stiu pe om, am vazut cand a adus masina in tara si atata timp cat a stat in RO nu a fost reparata nici la motor nici la tablarie. De obicei masinile accidentate prin strainatate au parte de o luna de reparatii prin service-urile de la noi inainte sa fie scoase la vanzare. Asa cum am spus si mai sus, inca am emotii pe cand o sa o duc la un service la scanare si inlocuit distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ar trebui sa inmultesti cu 2 cei 150k km.chiar si cu o medie de 20k km pe an tot ies vreo 180.000 la numaratoare. afara se merge cam cu 30-35.000 km pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unii dau kilometrii inapoi dincolo, inainte de a le aduce in tara

asa am avut si eu parte

il cunosc f bine pe samsar

cand am aflat nr real si i-am spus a zis ca el din parc a luat masina si era acolo de 2 zile

asa ca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari .....si bine v-am gasit !

E primul meu mesaj pe forum .....va rog indurare daca gresesc cu ceva

Sa va spun ideea mea.

Eu fac cam 10k pe an majoritatea in oras.As vrea sa-mi cumpar o masina sh, pe benzina minim 1,6.As fi vrut foarte mult pasat dar din ce am inteles acest motor nu e recomandat pt. pasat (1.6) fiind cam lenes.Mai mi-ar fi placut si o jeta, insa nu stiu daca e diferenta prea mare la greutate dintre pasat si jeta.

Asa ca m-am hotarat la un golf V pe benzina cu motor de 1.6, pe care l-am gasit pe autovit.Nu stiu daca am voie sa postez linkul caci as fi vrut sa va cer parerea.Masina e din 2008 golf V 1.6 benzina, al doilea propr, o are de 1 an, are barile vopsite in culoarea caroseriei dar nu din fabrica pretul in jur de 8000.E dubios?

Sunt dispus sa cheltui pe golf pana la 8000 sau pe pasat pana la 9600 euro.

Nu vreau motorina pentru ca nu merg decat in oras in cea mai mare parte si fac putini km pe an.Nu vreau nici o alta marca decat vw, eventual poate o skoda.

Astept sfaturile voastre, masina e din Arad si trebuie sa ma deplasez acolo.Sa iau pe cineva cu mine?Cum sa fac o diagnoza a masinii ?Cum sa iau o teapa cat mai mica, caci toti ne cam tepuim cand luam masini la sh.

Multumesc pentru sfaturi si sper sa stau cat mai mult printre voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dubios e ca, masina in doi ani, are deja doi proprietari. Teoretic daca ar fi avut probleme de functionare, acestea se rezolvau pe garantie. Verifica sa nu fi fost implicata intr-un accident major ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce sa fie dubios, ca sunt 2 proprietari in 2 ani?

eu sunt al 4-lea proprietar pe carte ( a-3-a persoana )

a fost adusa in tara de o firma din bucuresti , dupa un an a fost trecuta pe persoana fizica (acelasi proprietar) , apoi vanduta unui prieten de-al meu , a tinut-o 3 luni ( a intrat in niste datorii) si am luat-o eu de la el

si masina merge impecabil , fara nici o problema

in momentul de fata , multi sunt presati de banci sau de leasing si sunt fortati sa vanda masinile la preturi derizorii , numai sa fie paguba cat mai mica , asa ca daca eu o cumpar de la unu la ananghie la un pret "bun" si o vand in 2 luni mai departe , o sa fie deja 3 proprietari intr-un an , dar nu inseamna ca masina are probleme .

asa ca nu prea e relevant numarul de proprietari

nici cu testerul nu mai e o varianta viabila , atata timp cat majoritatea celor care au tester pot da si km inapoi , binenteles ca o sa spuna intotdeauna ca sunt km "reali"

cel mai bine e sa te duci cu un mecanic bun si apropiat tie , sa o vada , la lonjeroane , praguri , stalpi , sa asculte motorul , si daca esti multumit de masina si iti place cum merge o iei

cu cat o sa ceri mai multe pareri , cu atat o sa ai mai multe indoieli

sper sa nu fi suparat pe nimeni postul meu

Modificat de Cera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, relativ. In privinta cumpararii pe PJ si trecere pe PF ai dreptate, e posibil si se poate verifica acest aspect.

Important e ca mai bine o verifici bine decat sa te arunci cu capul inainte, ca banuiesc ca tu nu o tii doar un an....... La 8000 euro iti cumperi masina buna, pe vremurile astea.

Oricum, ca orice masina cumparata de la un necunoscut, trebuie verificata bine - cel putin la caroserie (mai ales pe partea de structura). ATT ! Service-ul sa il alegi tu, nu vanzatorul !

Asteptam cu interes sa ne prezinti masina ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O zi grea pentru mine astazi la serviciu......criza asta si lipsa de personal m-a facut sa ajung tarziu acasa...Nu am uitat postarea mea si ma bucur de fiecare raspuns, considerandu-va fara sa va cunosc adevarati prieteni.

Am inteles ca pot posta linkul fara probleme .Iata-l

http://autovit.ro/volkswagen-golf-C13098358.html

Nu stiu ce sa fac, am ramas descoperit de masina si sincer nu prea vreau altceva decat VAG.Sunt vitezoman de fel, dar nu mai sunt vremuri de viteza cu radarele, si nici nu iti mai permiti ceva prea mare pe criza asta.Vreau oricum benzina si nu am absolut, dar absolut nimic cu motorina.Fiecare cu avantajele si dezavantajele ei.Dar eu vreau masina pentru oras un nr. relativ mic de km pe an....10k.

Revenind la link, ce parere aveti?merita sa mai merg pana in Arad, eu sunt din Buzau, sau sa ma duc direct in Germania cu un cunoscut.

Nu m-ar durea prea tare decat, daca ar avea probleme majore ca de ex.motor,cutie,sasiu....Oricum postarile voastre de mai sus ma face sa fiu destul de ganditor...Mai ales faza cu garantia......si mai ales de ce s-ar vinde in 2 ani avand in vedere ca sunt masini destul de bunicele si cu intretinere la costuri medii...Inca nu cred ca a venit vremea cand omul sa-si vanda masina din cauza crizei.....Asta se va intampla din noiembrie in colo......cand omul decat sa-si dea casa isi da masina....Nici nu pot astepta atat, dar nici nu-mi sta in caracter sa profit in urma unei astfel de situatii

Mai am alternative pe benzina pana in 8000?VAG sau skoda, chiar si cu preluarea leasingului( daca nu sunt sume mai mari de 13.000 in rate).

Despre Jetta ce parere aveti?As putea sa ma incadrez in bani....?Sau motorul pare la fel de lenes cum e pe pasat.Nu cunosc daca trage dupa el un monstru sau o masinuta, din punct de vedere al greutatii

Ms tuturor si va mai astept cu orice sfaturi !

Modificat de A_taretare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
decebaldirdala

Temerea ta este justificata dar, sincer, as fi riscat un drum pana la Arad, mai ales ca accepta orice test. Sunt curios ce ai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea sa iau o masina de la un samsarus (samsar pe fata, fara dubii). Urmeaza sa ma duc maine la Computest in Vitan sa fac o verificare completa (dupa ce valiauto a vazut-o azi si singura problema de care ne-am putut da seama ar fi - poate - ceva pe la lantul de transmisie catre a 2-a axa cu came).

Intrebari:

1. cum ma asigur (cine ma asigura) ca nu e furata?

2. ce acte trebuie sa primesc si ce operatii trebuie sa faca el inainte de a-mi da (pt. a obtine) respectivele acte? Care este momentul in care ii pot da banii (ce trebuie sa iau de la el contra banilor respectivi... evident, cu exceptia masinii )

Treaba e urgenta, a.i. va rog raspunsuri clare, explicite si la obiect. Multumesc mult!

Edit: masina e adusa din Germania si are numere de zoll

Edit 2: tipii de la Computest sunt (oare) "mana in mana" cu "sam" sau sunt cinstiti?

Poate ca deja e mult prea tarziu rapsunsul meu venit dar pentru cei care urmaeaza a merge la Computest mare atentie.

Mecanicii sunt pe treaba cu vanzatorii care sunt 99,9% din targ. Adica daca masina are probleme ceva mai grave ei vor spune ca merge linistit 50000km.

Masina e umblata la km 200%. NU exista in targ masina fara km inapoi, cu exceptia cotoroantelor sub anii '96.

Oricum, nu e rau sa fie dati km inapoi ca la urma urmei nu cumperi km, ci masina. Sunt multe masini care la 250000km merg brici si mai pot 100000km in conditii decente de exploatare.

Orice ar fi si cum ai pune-o , masina de germania e peste orice masina achizitionata din RO.

Adi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si culmea e ca toate masinile testate la computest din vitan ies cu 97-99% bune.

cel mai bine e cu seria de caroserie la reprezentanta si un service unde sa ai tu cunostinte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal sa tina computest cu vanzatorii din targ. chiar daca mergi la reprezentanta cu masina tot degeaba. sunt mai slabi mecanicii decat la computest. la km nici nu mai vorbim. orice dealer auto din romania poate fi pacalit cu zambetul pe buze. uitati-va la masinile de vanzare pe autovit; accept orice test inclusiv reprezentanta. asa ca daca cumperi masina din ro mergi linistit ca e facuta bine de tot la km. nu inteleg de ce atat stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!