Jump to content

Cumparare masina de la un samsar


s_c
 Share

Postare recomandată

poate gresesc eu...dar s-a mai pus sticla portocalie pe semnaizarile fata in 2009?in rest arata super,insa daca ai sa cauti in DE o masina similara cu aceiasi km,o sa constati ca o gasesti mult mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Bluemotion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o duci la verificat, paralelismul lonjeroanelor primul, erori pe calculator, anul de pe toate geamurile laterale si sa-ti confirme daca botul si spatele sunt originale. Daca ai o masina cu bot nou, dar lonjeroane drepte ca la mama lor, nu te crispa ca nu e nimic rau.

P.s. verifica daca mai are sticker-ele lipite pe tragger sub capota si scoate roata de rezerva si vezi daca pare lucrat la "podeaua" aia. Si daca ai ocazia, incearca s-o duci spre 180 km/h sa vezi daca tremura! Daca face urat de tot, poate sa aiba plafonul schimbat iar ea sa fi fost data peste cap.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a cumparat o masina asemanatoare cu 6700 euro dar din 2007 si cu 200k km, bineinteles luata fara TVA din Germania, masina in stare foarte buna. Deci singurul lucru manarit s-ar putea sa fie kilometrajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e diferenta foarte mare intre una din 2007 si una din 2009, in primul rand motorul, care in 2007 era PD posbil cu probleme la celebrele injectoare Siemens, iar cele din 2009 sunt motoare CR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu are xenon, senzori presiune pneuri?!?, senzori parcare, scaune incalzite. Eu as zice ca bate doar cu putin peste 200k km, deci km ar fi dati inapoi cu maxim 100k.

Cum au zis si colegii, daca masina merge ok si nu a fost lovita puternic e ok la banii astia. Schimbi ce e nevoie si o sa te bucuri mult de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CYP88@ de acord cu tine, desi aia din 2007 avea navi, xenon, incalzire scaune + 2000 Euro

Oricum taxa de inmatriculare la euro 5 este 200-300 euro, mi se pare o afacere f buna masina de 3 ani la 30-40% din pretul de nou, bineinteles daca nu a fost dauna totala si este in mintile ei.

Cel cu masina din 2007 este foarte multumit si acum dupa 5 luni, a facut inainte verificare la VW si totul corespunde, doar o revizie de ulei si filtre a mai investit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am renuntat la prima varianta(mi sa parut dubios omul).Am vazut masina asta in targ:http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C23359230.html

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul imi pare cam mic.... pentru anul fabricatiei si dotarile care le are. Cf "traditiei", banuiesc ca are km dat inapoi..... deoarece in Germania, o masina cu km astia...si aceelasi an de fabricatie si dotari similare.... are pretul asta sau chiar peste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi masina are doi ani,a facut oare mai mult de 170000 in doi ani?La tipul asta nu se pot verifica km reali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina aceasta este in prag de schimb distributie, sigur si ambreiaj daca nu a fost schimbat inclusiv volant, cam tot ce este in miscare (rulmenti, e.t.c). Deci cam o mie jumate din capul locului.

Da, este cam micul pretul chiar daca are km. multi.

Acum, masina asta sigur a fost de firma. O persoana fizica nu face km. acestia. Poti sa o vez, ca nu cere de mancare.

Oricum, distributia trebuie schimbata din start. Restul...de vazut la fata locului.

Mare atentie la verificat, multe au fost lovite RAU. Afara pretul scade drastic la o masina lovita serios. Si asta reparata in reprezentanta, cu totul nou. Nu vorbesc de vopsit usa, schimbat bara sau alte lucruri, astea sunt la ordinea zilei oriunde si sunt considerate minore.

Vorbesc de integritatea structurii, lonjeroane, stalpi, s.a.m.d.

Verificata temeinic la service si obligatoriu proba de drum la viteze mari.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati:dupa verificari reiese ca in ianuarie la 180000km(deci acum are probabil peste 200000) ,a fost in service(inca in Germania) pentru schimbarea chiulasei.Parerea mecanicului a fost ca macar are chiulasa noua.Ramane sa o ducem in service pentru o testare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca are schimbata chiulasa nu prea este un semn bun. Mai ales la CR care nu are voie sa pateasca asa ceva.

Mecanicul emite pareri, banii sunt ai tai. Daca e sa fie ceva...tu dai cu capul de pereti, nu el.

Daca a fost umblat in motor, eu zic sa spui...pas.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Poate ca nu aici ar trebui sa scriu, dar ce parere aveti de:

http://www.autovit.r...-C23412059.html si http://www.autovit.r...-C23383524.html ?

Nu au cam putini km amandoua (in raport cu pret si tip/dotari)?

Daca este un alt topic pentru asa ceva, rog un moderator sa mute. Multumesc.

Modificat de TEHNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa si tu o comparatie cu masini asemanatoare pe mobile.de daca esti interesat intr-adevar si o sa te convingi de verosimilitatea detaliilor din anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia am si cerut o parere. Preturi similare (in conditii asemanatoare) mai poti gasi pe mobile (.ro, .de si altele) doar prin Polonia sau Lituania.

Modificat de TEHNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Da,la polonezi si bulgari sunt numai supermasini,superpreturi si niciuna nu are peste 200tkm!!!!Sefii samsarilor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce parere aveti de masinuta asta ? Din cate am obs are parbrizul crapat, omul zice ca il schimba pe casco inainte de a o vinde. Totusi pretul mi se pare destul de mic, mai ales ca mai lasa din el. Ceva probleme pe la DSG pot fi ?

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C25404214.html

Parca prea pare best-buy masina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sper sa nu fiu offtopic

vreau sa cumpar o masina inmatriculata in tara de la un domn care are un contract de vanzare-cumparare cu proprietarul din acte, daca fac cu el un contract de vanzare -cumparare si atasez o copie a primului contract facut cu proprietarul din talon si o copie a CI sau BI a proprietarului e deajuns la politie

mentionaz ca detinatorul a inregistrat-o la finante.

va rog , un sfat

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C29055929.html

 

Salut,  ce parere aveti de anuntul de mai sus. Sunt in cautare de masina dupa ce am vandut Skoda.

Aceasta are dotarile pe care le caut : DSG, Trapa, break, xenon, incalzire scaune....etc. 

Modificat de PCR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca ar trebui sa faci o comparatie cu pretul aceleiasi masini din DE , am 2 cunostinte care si-au luat acest model de masina cu peste 10.000 de euro , mi se pare cam mic pretul , asta ca sa-i iasa si lui niste bani a luat cu 7000 - 7500 de euro , ori are o carca de km ori are ceva defectiuni , de ce sa apelezi la samsari cand o poti cauta si te poti duce tu dupa ea.

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 Rusen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsarii mai "pierd" si TVA-ul pe drum,de aici preturile mai mici ca in Germania :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiam si eu cu TVA-ul. Problema e ca nu am momentan peste 10.000 + drum pana acolo si inapoi si inmatriculare.

 

Asta am vazut-o chiar azi, si m-a mirat si pe mine pretul la dotarile pe care le are, am stat de vb cu vanzatorul si la telefon pare un om de treaba, are carte service pana la 133.000, schimb la DSG la aprox. 100.000, mai astept niste poze de la el. Daca ar fi cineva din Cluj si ar mereg sa o vada si sa testeze, sa nu mai fac drumul pana acolo ar fi perfect.

 

Astept si seria de sasiu de la el pe mail....poate aflu ceva nou cu ajutorul ei....daca stie cineva unde sa intrebe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in orice caz samsarul acesta nu stie engleza/e agramat /date tehnice VW... "tachscreen" :D Putea sa scrie RNS510 sau RCD etc sau macar ecran tactil daca nu stie cu se scrie in engleza...

e full dar fara jante de alu :D

 

Eu nu as lua asa ceva de la un astfel de vanzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!