Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

Rectific, acum ma uitai in ETKA, este 810.39ron motorasul. Fugi la dezmembrari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu desfaci sa vezi ce este acolo nu prea ai de unde sa stii... si daca demontezi partea cu mecanismul de pe usa , atunci cu geamul demontat - incearca sa ridici si sa cobori macaraua... si vezi ce se intampla - cum culiseaza totul - /// asa pe nevazute pot fi multe cauze ,,,cand desfaci vezi exact ce se intampla acolo.

btw: daca ai nevoie de partea de cablu+manson + mecansimul alb de plastic care este prins pe usa - am eu astea noi noute - ca eu am avut nevoie doar de clemele de plastic sustinere geam care mi s-au rupt !

(piesele care le am sunt de pe partea stanga fata- usa sofer)

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am si eu o problema legata de geamurile electrice! Acestea se pot da in sus si in oc din chee atunci cand o tii sucita in usa pe incuiat sau descuiat dar nu merge si din chee fara sa fie bagata in usa adica sa tii apasat pe butonul de inchis sau deschis? Sau cum se poate face sa mearga sistemul acesta din butoanele dupa chee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia legatura cu CIPOS de pe forum. El mi-a facut mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o problema la geamul spate stanga.apas pe buton sal las jos si nu merge desi ticaitul se aude.ce problema sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian andrei

de la sofer merge lasat in jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu merge nici de la sofer si nici cu cheia cand dai sa se lase toate geamurile jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea sa ai macaraua blocata, sau daca se aude cum merge motorasul inseamna ca ai macaraua rupta si gemul blocat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aude ticaitul cand apas pe buton dar nu coboara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la ticaitul acela de la buton sau ticaitul motorasului cum ca ar vrea sa se miste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e cel de la buton,nu stiu sigur care ar fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema cu ajutorul colegilor sibieni.motorasul nu facea contact era scos(sau sarit) lipsea 2 urechiuse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat ieri o usa (stanga fata) de la dezmembrazi. Am montat-o la mine dar nu merg geamurile din butoane doar daca le dau jos cu cheia de la iala si nici oglinzile nu functioneaza.

Difera instalatia daca are incalzire in oglinzi ....sau sau difera ceva relee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa pui calculatorul de usa de pe usa lovita, ca cel de pe usa ce ai pusoa sigur difera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, sunt nou pe aici si sunt intrat in clubul celor cu geamu cazut in usa.

mi-am comandat clemele la vlksman cu doar 50 ron si cand le-am montat s-au busit sufele.

stie cineva daca se comercializeaza doar sufele, cat m-ar costa, cum se monteaza acestea pe roata melcata sau daca dupa montatea lor trebuie facut un reglaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!

Sufele le-am cautat peste tot sa le cumpar separat,si pe internet si la dealer si alte magazine de piese auto,din pacate nu au fost de gasit,decat daca ai norocul pe la dezmembrari si sa fi pastrat baietii acele cabluri pe care de obicei ei nu le considera ceva importatnt si le arunca sau le strica fara sa isi dea seama.Eu de 3 ori am patit faza cu geamul fata stanga si toate din cauza sufei,nu a clemelor sau altceva,pur si simplu sarea acea sufa de pe melcul acela pe care se infasoara(normal ca am facut crize)si se contorsiona foarte urat si nu il mai puteam folosi!!Pe urma m-am prins de figura:kit-ul de reparatie contine doar 2 cabluri(sufe) cu imbracamintea aceea de plastic si metal,celalalt cablu l-am refolosit de fiecare data fiind originalul ramas de la masina.Pana la urma s-a dovenit ca lungimea cablurilor ce veneau cu kit-ul era mai mica decat cablurile originale si eu cand le montam le intindeam exagerat de mult fiind extrem de tensionate,iar din aceasta cauza aveau tendinta de a sari de pe roata melcata(melc).Rezolvarea am gasit-o astfel:am taiat din imbracamintea cablului original,putin nu mult,cam 15 mm(cel care il tot refoloseam)astfel am reusit sa lungesc cablul,-in capatul acelei izolatii de plastic si fier(care a desfacut stie despre ce vorbesc)are un opritor de plastic care nu ii da voie cablului sa se traga mai mult-asa am reusit sa realizez o cursa mai lunga a sufei.Nu stiu daca am fost suficient de explicit dar alta rezolvare nu am putu gasi,si cam de 6 luni geamul mi se ridica si coboara fara nici un fel de problema.

Eu am gasit pe un site dar nu mai stiu care,ca acel reglaj(sau calibrare) se face ridicand geamul pana sus si se mentine tras butonul de actionare inca 3 secunde si apoi se coboara geamul pana la capatul cursei si se mentine inca 3 secunde butonul actionat.Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

din cauza unui tantalau acum trebuie sa-mi schimb ambele usi fata si spate stanga. Conform DiY-urilor gasite am ajuns pana la faza aceasta. (vezi prima poza) Am desfacut si cele 8 suruburi si mufa de alimentare a motorasului, iar de aici m-am impotmolit. Care sunt pasii urmatori ce trebuie facuti ca sa pot demonta panoul de pe usa. Mentionez ca macaraua merge OK. Eu vreau sa schimb toata usa. Ce mai trebuie desfacut? Cum se scoate geamul ? Cum se scoate oglinda (pentru fata)? Cum se scoate tija accea lunga incadrata de chenar ?(vezi poza)

In cazul de fata vorbesc despre usa stanga (partea soferului) spate.

imag0078modzy7.th.jpg | imag0077ql9.th.jpg

Demontarea panoului s-a facut cu geamul coborat la maxim.

Multumesc anticipat pentru orice informatii.

Modificat de marrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un capacel negru sub motoras... ala e o gaura de vizitare, cobori geamul pana acolo si desfaci surubul de la clema care il tine, (pe spate nu am desfacut, doar pe fata si acolo sunt 2) apoi scoti geamul normal in sus cum urca el (il rasucesti putin) (ai grija sa nu il scapi inapoi in portiera). Apoi prinzi de gaura de la boxa si tragi usor... el e "lipit" de un fel de cheder. De tija.. nu stiu incearca sa scoti intai garnitura aia din stanga, strangi de ea si ori o scoti ori o impingi inauntru.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obsy, gaura aceea de vizitare se vede desfacuta in poza 2 din postit-ul anterior sau in poza atasata. Geamul este coborat maxim. Problema este ca acolo nu este nici un surub ci soar un fel de nit

de plastic. Pe fata inca nu am desfacut dar toate tutorialele ce le-am gasit pana acum erau doar pentru fata. Pe spate nu a desfacut nimeni ??? :lol:(

imag0077wj0.th.jpg

Modificat de marrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o rugaminte daca ma poate ajuta cineva:mi-a cazut si mie geamul la vw golf-4 si am desfacut si am gasit plasticul spart care tine gheara in care e prins geamu si in care e prins cablul si nustiu acum se poate sa gasesc doar acest plastic pe undeva sau numai cu intregul kit al macaralei gasesc? MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la magazin macaraua intreaga cu 179 lei .

salut! de la ce magazin ai luat macaraua?

mie mi se ridica foarte greu geamul de la usa sofer, cateodata se declanseaza si limitatorul de efort si coboara geamul.

cand vreau sa ridic geamul, se aude o pocnitura puternica, dupa care incepe sa se miste foarte greu.

ce credeti ca s-a intamplat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!