Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

am urmatoarea problema.Am geamuri electrice si geamul stanga fata nu se mai

deschide cate putin(geamul dupa cum stiti se deschide in 2 feluri-apesi putin si se

deschide cate putin si/sau apesi mai mult si se lasa de tot) ci doar se deschide

de tot.Aveti vreo idee care ar putea fi problema?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preghicialex

probabil ti s a defectat prima treapta la butonul geamului... dupa cum stii in manual scrie ca geamurile din fata au doua trepte la buton la comanda soferului... deci probabil de la buton se trage. cam ce e de facut: o vizita la reprezentanta si se rezolva ...cred :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceeasi problema... de fapt inca o am... butonul nu prea mai face contact... am observat ca daca apas EXACT pana la limita celei de-a doua trepte (adik sa nu faca inca al doilea tzac) merge... deci e o problema de contact... parerea mea ca nu merita sa-ti bati capul pt asta... in cel mai rau caz apesi pana la capat dupa care tragi in sus ca sa-l opresti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai poti incerca o chestie... sa incerci sa sprayezi niste contact-cleaner pe butonul cu pricina... nu sunt convins ca o sa ajunga pana la contactul propriu-zis dar merita incercat. Nu iti recomand sa demontezi blocul cu butoane decat daca ai f multa rabdare, am demontat eu un bloc de comanda de Cielo si are in interior niste parghii care actioneaza niste microswitchuri identice cu cele de la butoanele de mouse. Daca nu esti foarte atent s-ar putea sa il faci piese :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu aceeasi problema de 2 ori pana acum, dar cu urmatoarele precizari: dupa un drum de la serv. pana acasa cu geamul complet deschis, dupa ce am parcat (cu contactul inca pus) am clickat din buton pe a 2-a pozitie (ridicare automata). Geamul a ajuns pana sus dupa care a inceput sa coboare, si s-a oprit din nou la pozitia deschis max. Apoi incercand in continuare click-ul pe pozitia a 2-a, acesta era "disabled" si se comporta ca si click-ul pe pozitia 1, adica geamul se ridica atat timp cat tineam butonul apasat (chiar daca il tineam pe pozitia de ridicare automata).

Scotand cheia si punand din nou contactul, geamul si-a revenit.

Am senzatia ca problema tine de limitatorul de efort al geamului, care se comporta (in mod eronat) ca si cum ar gasi un obstacol MAI JOS de limita superioara a cursei geam complet-inchis.

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tlc Nu cred ca asta e problema in cazul de fatza... pare mai mult o problema de contact la nivelul butonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. La mine nu este precis din cauza butonului. Dar parca mai vorbea cineva printr-un alt topic de o problema similara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu cred ca este d la contact.geamul incepe sa coboare cate putin exact la limita dintre pozitia 1 si 2 deci cred ca trebuie curatzat cu ceva acolo.in weekend cred ca o sa ma ocup d problema .sper sa rezolv cumva.oricum nu cred ca o sa mai folosesc mult geamurile ca am vazut multe cazuri de geamuri cazute din cauza unor macarale sau nush ce buse stricate :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Aseara am vrut sa deschid geamul de la sofer si... surpriza. Toate celelale 3 functionau perfect, mai putin cel in cauza. Dupa mai multe click-clackuri ale butonului a reactionat si motorasul. Acum functioneaza fara nici o problema. Este a doua oara cand se intampla asa ceva. Mi s-a mai intamplat asta vara. Am crezut ca este o intamplare. Am sters eroarea si nu mi-am facut probleme. Dar iata ca "si-a revenit".

Moare motorasul, sau tot modulul? Sa ma astept la ce-i mai rau?

Oare se intampla asa ceva din cauza ca eu nu prea folosesc geamurile electrice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o eroare legata de mecanismul de geamuri probabil. ca nu ti-a actionat motorasul prima oara si dupa cateva apasari a functionat perfect eu as zice ca ei ceva la contactul electric de la buton nicidecum motorasul sau mecanica. daca mai face asa, poti desface consola si sa te uiti. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, era o eroare de genul: functionare intermitenta geam staga fazta.

Saptamana asta poate mai fac o scanare. Cred ca eroarea a reaparut.

E frustrant sa nu folosesc niciodata geamul si exact cand am nevoie de el sa nu mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil e ceva la buton...si eu patesc asa, doar ca la mine nu vrea sa coboare geamul "putin-cate-putin", adica butonul apasat doar pe jumatate.Daca apas pana la capat merge perfect, il coboara de tot, la fel si cu ridicatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zbx la tine e problema de contact, si eu am problema asta, dar nu asa grava ca tine... adik la mine face contact daca apesi exact pana la limita inainte sa faca al doilea click. la el ma mira faptul ca apare eroare pe vag-com... asta ma face sa cred ca acolo se face un scurt sau ceva de genul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe vag apare eroarea. mie imi apare la mecanica de la usa de la sofer. ar trebui sa dau jos si sa ung.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi un contact imperfect de ce apare aroarea?

La portbagaj stiu ca am un contact imperfect din cauza apei ce a intrat in swich-ul din incuietoare si nu se aprinde becul nici in bord nici in portbagaj (cand e deschis). Si nu apare nici o eroare in vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codatel aia e de la inchiderea usii, nu de la geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codatel aia e de la inchiderea usii, nu de la geam

<{POST_SNAPBACK}>

are dreptate sunt si in incuietoarea de la portbagaj 2 swich-uri :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu cu mult timp in urma am avut problema cu clemele de s-au rupt si le-am inlcuit. La prima montare nu am strans bine geamul in cleme si a ramas sus intre chedere. A doua oara am strans mai cu incredere si am zis ca e ok.

Astazi am ajuns sa manevrez geamul (portiera sofer) si surpriza: la actionare pana la capat a butonului, geamul coboara singur (cursa completa) dar la actionarea completa pentru urcare, nu mai merge decat daca tin apasat. Cel din portiera dreapta merge ok. La geamurile din spate nu a functionat niciodata sistemul asta "one touch". Ce ar putea fi la geamul de la sofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine butonul tras inca 5 secunde dupa ce geamul a ajuns sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La geamurile din spate nu a functionat niciodata sistemul asta "one touch".

La geamurile din spate nici nu ai aceasta functie. Daca esti atent la butoanele de manvrare geamuri de la sofer o sa observi ca geamurile fata au doua trepte pt ridicare si doua pt coborare in timp ce butoanele care actioneaza geamurile din spate au doar o singura treapta pe sens.

Varianta cc_seat este solutia pt problema ta. La o urcare anterioara a intalnit un obstacol iar limitatorul de forta a geamului a dezactivat functia de ridicare automata. Pt mai multe detalii citeste manualul Golf-ului.

Daca varianta cu 5 sec nu functioneaza, incearca sa tii butonul apasat pentru 10 secunde dupa ce geamul se inchide complet. Manualul nu este foarte clar cand trebuie tinut 5 sec si cand trebuie tinut 10 sec. Manualul prevede ca ambele variante folositoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
laurentiu_moraru

La masina colegului meu, Bora 1.9tdI, cu alarma si inchidere centralizata din fabrica, se intampla urmatoarele:

1. A scos acumulatorul si l-a pus la incarcat.

2. A cuplat firele + si - la un redresor de incarcare acumulatori pentru a nu se reseta RC sau BC

3. Dupa ce a montat acumulatorul pe masina, cam la 2 zile, gaseste toate geamurile deschise.

Sa fie de la modulul de inchidere centralizata?

Multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!