Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

De asemenea daca nu este conectat motoarul de la geamul electric de la sofer nu mai functioneaza modul confort ...nu se ridica/coboara nici un geam nici becurile de la plafoniera nu se mai aprind .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.si eu am avut probleme cu geamurile,unu din spate...doar de pus o siguranta...la reprezentanta...700mii,si pe fata mi s-a stricat mecanismu,trebuia sa ridic eu geamu cu mana ca sa se duca de tot in sus...si unu nou1,8mil(mecanismu) tot la reprez si manopera 700mii...si acuma mai nou am probl cu ala din dreapta fatza...deci tre sa ma duc sa il fac si pe ala ca se ridica f greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nemtzalau, si eu am din cand in cand probleme de genu asta la geamul de la sofer, si din cate am inteles poate sa fie si din cauza ca partea de jos a geamului nu ii orizontala si din cauza asta fraca in cheder cand il ridici. vezi si chestia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar ca s-a dus mecanismul. Regula generala: iarna uitati ca aveti geamuri care se deschid (mai ales cand sunt inghetate). In foarte multe cazuri mecanismul cedeaza iarna cand geamurile sunt inghetate si se forteaza deschiderea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa cum spuneam geamurile nu raspund la nici o comada de la nici un switch de la nici una dintre usi, lumina din plafon aceasi treaba nimik si nici la una dintre usi nu se aprinde :banghead: .Am verificat totul sigurante am fost la un test si nici o problema doar ca nu putea sa acceseze modulu de confort :) cam ciudat deci acum o sa urmez sfatul tau sa vad cum as putea sa-l resetez dar sincer slabe sanse.Mai are cineva alte idei?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica la usa soferului cupla de la motorul pt geamuri ...eu am uitat sa o pun cind am umblat pe acolo si nu mai mergea modul confort exact cum ai spus tu ...verifica eventual la toate usile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Am verificat la toate usile,toate sunt la locul lor nimik suspect ,mersi oricum.Alte idei nu mai aveti?Dar totusi nu stie nimeni daca se poate reseta modulul sau mai exact cum se reseteaza :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de confort e defect

Daca distanta nu e prea mare ,pot sa il repar eu

:) Am verificat la toate usile,toate sunt la locul lor nimik suspect ,mersi oricum.Alte idei nu mai aveti?Dar totusi nu stie nimeni daca se poate reseta modulul sau mai exact cum se reseteaza :) ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dupa cum stiti la comutatorul de la sofer pt. dreapta si stanga fata are 2 trepte. prima pt. coborare treptata, si a doua pana jos respectiv pana sus. la geamul sofer prima treapta (cea de coborare treptata) nu functioneaza, numai f. greu si f. rar -> inca nu am descoperit smecheria. cea care comanda pana jos merge. cum se poate remedia? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e buba comuna... nu mai face contact, e butonul uzat... nu cred ca exista alta solutie decat schimbarea butonului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu o problema asemanatoare. la mine nu mai mergea treapta de la geamul din dreapta pentru deschidere completa. la mine a fost usor... s-a rezolvat cu un pumn. de 1 luna nu am mai avut probleme, dar simt ca vine clipa schimbarii butoanelor. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subansamblul este demontabil. Incerca sa-i cureti contactele.

Modificat de Rudolf Fraitag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nu cred ca exista alta solutie decat schimbarea butonului...

Si eu am problema cu geamul de la sofer, dar totusi... poate mai exista speranta :rolleyes:

Saptamanile trecute cand trebuia sa-mi montez noul capac pt manerul de la usa soferului, cat timp am tot manipulat pe acolo sa desfac clemele de prindere, se pare ca am miscat ceva pe la contacte si a inceput sa functioneze din nou prima treapta a comutatorului pt geamuri. In schimb, dupa ce am pus la loc noul capac, geamul a mai functionat cateva ore, dupa care iarasi nici o reactie. Zilele urmatoare vreau sa mai fac o "incursiune" acolo sa incerc sa curat contactele. Oricum, se aduna mult praf inauntru, deci e posibil sa fie problema doar de contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca depinde de pozitia cheii de contact functionarea geamurilor. Daca e pus contactul prima treapta la butoane (functionare limitata de tinerea apasata a butonului), a doua treapta (functionare continua pana la limita inferioara sau exterioara).

Daca contactul a fost luat si nu a fost scoasa cheia din el : ori la prima treapta ori la a doua geamul urca sau coboara cat tii apasat butonul.

Daca ai scos cheia din contact mai ai vreo 30 sec. timp in care poti sa inchizi geamul(asta cu conditia sa nu fi apucat sa deschizi nici o usa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca depinde de pozitia cheii de contact functionarea geamurilor [...]

nu pozitia cheii in contact e problema.

si eu am geamul de la sofer in situatia asta. adica... merge si prima treapta, dar doar daca insist puternic cu apasarea pe buton inainte de al doilea click. cred ca uzura contactelor ar fi problema si ma gandesc sa iau surubelnita de pe balcon si sa imi bag nasul pe acolo :huh:

poate ar fi bun si un spray de contacte sau un smirghel fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si prima treapta, dar doar daca insist puternic cu apasarea pe buton inainte de al doilea click.

subscriu.. exact asa se manifesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

sall all, geamul din dreapta nu mai coboara

1- nici din panoul de la sofer nu mai coboara, desi se aude ,,clonc-clonc'' in usa

2- nici din usa din dreapta nu mai coboara, dar aici se aude ,,clonc'' numai la ridicare, la coborire nu se aude nimic

3- sigurantele sint ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa se fi desprins gemul de macara si ce auzi tu e sa fie macaraua care coboare,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deschis geamul din dreapta si am facut un SUS JOS rapis, s-a auzit un KLONK slab si geamul cobora iar eu il ridicam, am scos cheia, am bagato si cind dau sa il ridic, nu mai voia sa urce singur, trebuia sa tin eu de buton, scot cheia, o bag, dau geamu jos si cind sa urce, urca ca melcul si de citeva ori, in timp ce urca se oprea si cobora iar, ce naiba i-oi fi facut, maine merg sa skimb distributia intr-un final si nu vreau sa ii zic si de geam ca s-asa imi ia manopera de ma rupe... 4 milioane :) si o fac si la baietzi de cartier.

PLS HEELP,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste Search ! S-a discutat de zeci de ori ! E macaraua de la geam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste Search ! S-a discutat de zeci de ori ! E macaraua de la geam...

merci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema mea nu am gasito nicaieri, nu mi-a picat nici geamul si nici macaraua nu e defecta ??? doar ca nu imi raspunde la comenzi, mentionez ca atunci cind urca, urca cu viteza melcului, iar de coborit coboara normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cand am montat macaraua am patit ca si tine(urcam geamul si cobora brusc pana la jumatate) si am constatat ca daca geamul nu a urcat pana sus si da de un obstacol se opreste si coboara singur. Daca ai avut masina avariata in usa cu probleme e clar...nu e intreptata perfect si merge greu de la chedere ( chederul de la oglinda).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!