Jump to content

Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?


lautrec
 Share

Postare recomandată

I-am verificat VIN-ul si pare a fi BXE.

Nu este cam ieftina pentru anul si km pe care ii are? Adica uitandu-ma la altele, observ ca la banii astia gasesc numai masini cu peste 100k.

Multumesc anticipat

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine, o verificare la reprezentanta, dupa VIN.

in functie de asta, vezi cati km avea, la ultima intrare in service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea este din 2008 si are 35000 km asa ca nu va mirati cind vedeti km putini Estetic arata foarte bine ,cred ca a fost masina de 'duminica' Totusi merita facuta o verificare la reprezentanta in legatura cu km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C25897551.html

Am făcut verificarea mașinii după VIN, a reieșit faptul că nu a fost servisată deloc în rețeaua porsche. De asemenea proprietarul mi-a spus că nu are caiet de service și că a fost a unei doamne care o ducea la service-uri mai ieftine. Oricum ar fi, mașina arată bine atât la interior cât și la exterior.

Trecând peste asta, duminică vreau să mă duc să o văd. Există vreun domn care mă poate ajuta duminică în jurul prânzului cu o verificare cu vag-com-ul ca să văd dacă are ceva probleme și dacă sunt reali kilometrii?

Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata bine, dar trebuie verificata cu atentie. Se masluiesc foarte bine, multe masini... in ziua de azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

@sNaKeyy: scrie aici ce pareri/impresii ai cules cu ocazia vizitei. Caut si eu o Octavia 2 face lift 1.6tdi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre acest VW GOLF V 1.4 07/2006 ~175.000km

Alte detalii: ABS, Geamuri electrice, Închidere centralizată, Scaune încălzite electric, Servodirecţie , Airbag-uri faţă, lateral.

Imagini

$%28KGrHqV,!qEF!Gm9d3LHBQTynZijQw~~_19.JPG$%28KGrHqN,!p0F!I6KcVsvBQTyntrIq!~~_19.JPG$%28KGrHqJ,!qgF!KzLg1MPBQTyn%29hEGQ~~_19.JPG

Masina costa 4990 E, cred ca mai pot negocia pana la 4700 E. Imi place masina, este vanduta de un dealer din Oradea, unde locuiesc si eu deci mai economisesc niste bani. Singurul inconvenient este motorul mic.

Aveti careva GOLF V 1.4? Daca imi puteti spune niste pareri despre el as fi foarte recunoscator :)

Mentionez ca va fi prima mea masina, deci nu am nevoie de multi cai, dar nici sa fie puturoasa :D

Modificat de BGeorge07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sNaKeyy: scrie aici ce pareri/impresii ai cules cu ocazia vizitei. Caut si eu o Octavia 2 face lift 1.6tdi...

Așadar, m-am întors de la Constanța, am fost să văd mașina aceasta: http://www.autovit.r...-C25897551.html

Dau și numărul de telefon ca să știe și alții să nu se ducă să vadă această mașină deoarece nu merită; e dezastru. 0722643481

În primul rând pe autovit apare ca fiind un dealer și am avut mai multă încredere în acest lucru. De fapt sunt vreo 2/3 garaje în care se polishează, vopsește și reparat mecanică care arată mai rău decât fabricile de pe timpul răposatului. M-am întâlnit acolo cu 2 băieți, unul cu care am vb la telefon, iar celălalt era prieten de-al lui, amândoi fiind samsari.

Din start mi-a spus că mașina a fost a unei doamne, primul proprietar și că are 54k km din 2008. Am întrebat uimit de ce nu are carte service și nici nu și-a făcut vreodată servisare la reprezentanță și mi-a răspuns scurt ”e prea scump”. M-am contrat puțin cu ei pe această temă însă nu ai ce să le ceri, tot ca ei a rămas. De asemenea, la telefon, înainte să merg la Constanța mi-a zis că nu are niciun defect, este ca nouă, primul proprietar. Dacă mi-ar fi zis că are 4 elemente ale caroseriei vopsite, nu mai mergeam.

Ne-a invitat să ne urcăm în interior care ni l-a prezentat ca fiind ireproșabil când de fapt volan era ciupit ca și când ar fi mușcat cineva din el iar marginile bordului erau puțin șterse, murdare, vopsea sărită, oricum nu arăta excepțional deloc, deci clar semne mari de uzură. Cheia la fel, uzată foarte rău.

Am inspectat-o puțin pe la exterior, am sesizat imediat că un prag este vopsit iar el mi-a zis ca bara față și spate și pragurile au fost vopsite pentru că erau zgâriate în parcare, doamna nu știa să parcheze. ”Vezi să nu!” De fapt ușile erau și ele vopsite, cu un ochi foarte atent se vedea diferența de culoarea de la o ușă la alta iar cele de pe spate erau nepotrivite când erau închise. Cred că știți la ce mă refer. Se vedea clar că a fost lovită pe lateral și apoi reparată și îndreptată și așa mai departe. Peste tot erau semne de vopsit, vopsea scursă, neuniformă, se vedea kitul și așa mai departe.

Apoi am văzut motorul care era dat cu ceară/ulei sau ce se dă ca să arate senzațional, iarăși un semn nu tocmai bun. Dacă nu ai nimic de ascuns, nu speli motorul.

Au ridicat-o și pe rampă unde am văzut faptul că pragurile de fapt fuseseră schimbate, se vedea tăietura și sudura. De aici a început cearta, samsarii s-au prins că nu suntem proști și au început să ne spună că noi nu ne pricepem, că nu știm ce-i aia chituire și vopsire și gata. I-am lăsat în voia lor. De asemenea, pe sub scut, prietenul meu a observat, cu greu, urme de ulei. I-am rugat să dăm scutul jos să vedem de unde e ulei. Răspunsul lor: ”i-am făcut revizia săptămâna asta și a curs”. Bineînțeles, era ulei curs, proaspăt și am insistat să dăm scutul jos. Din nou a venit un răspuns bombă: ”nu avem cheie și nici imbusuri”. Eram într-un atelier de mecanică, trebuie să fi nebun să crezi asta. Într-un final, cu puțin ajutor de la o lanternă, ne-am dat seama că ulei provenea de la returul de la turbo. O problemă mare cred eu..

În fine, la plecare bineînțeles că le-am spus că nu o vrem și am dat să plecăm și ne-au luat la porcit, vorbeau cu noi ca și când eram niște gunoaie, comportament de oameni fără caracter. Faci reclamă și apoi înjuri.

Oricum, un gust amar. Nu vă duceți să vedeți această mașină, este o mare țeapă.

Apropo, cauciucurile cică erau noi nouțe de iarnă. Pe față avea 2 Kormoran cu DOT 2909 (profil de iarnă) iar pe spate, atenție, Hankook Optimo cu DOT 2606 (profil vară). Incredibil, a încercat să îmi explice că sunt de iarnă. I-am spus că are DOT de anul 2006 și sunt de vară și el zicea că le-a luat noi și sunt de iarnă. De tot râsul..

O să mai caut săptămânile următoare și alte mașini și revin cu impresii. Sper că nu v-am plictisit cu povestioara mea puțin cam lungă, dar trebuie povestit cum lucrează samsarii noștri.

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum arata in anunt..... deh, cam asta e treaba - gasesti greu, masini curate.... cauta, graba strica treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incredibil, ce jigodii. Oricum, ma asteptam inca de la inceput sa se termine cu injuraturi si balacareli. Totusi e surprinzator tupeul asta de a incerca sa prostesti omul in fata,dupa ce vezi ca nu e ultimul prost... Succes la cautari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deaia e bine sa va duceti mai multi.O considerati o mica excursie.Incredibil ce tupeu au jegosii astia.Eu ma mir cum de rezista pe piata , inseamna ca prosti sunt destui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de nr de buc ce au zis? trebuia sa cauti pe cineva din loc respectiva si sa il rogi sa dea un ochi daca se pricepe

macar mai castigai cateva ore de odihna si niste banuti de o pizza

eu am fost de 3 ori la buc in sos colentina 401 pana in carefour unde sunt aia cu daunele totale reparate si vandute la pret mai mic

incredibil te prostesc in fata ca nu sunt lovite (sunt facute din bucati dar ei zic ca sunt la tzipla )

il intreb la tel daca sunt samsarii aia care vand daune totale reparate si ei zic ca nu sunt aia ca ei sunt proprietari cinstiti ...

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deaia e bine sa va duceti mai multi.O considerati o mica excursie.Incredibil ce tupeu au jegosii astia.Eu ma mir cum de rezista pe piata , inseamna ca prosti sunt destui.

Într-adevăr, am luat cu mine pe cineva priceput, mecanic foarte bun căci altfel nu m-aș fi dus.

Cred că ei încearcă să prindă un ”păcălici” care să spună că îi place și că vrea să o cumpere. Dacă stai să o inspectezi, trebuie să fi chior să nu observi detalii evidente ale unui accident.

Despre numerele de buc nu am întrebat din păcate. Ar fi găsit ceva și despre asta.

Noi am tras totuși o concluzie la mașina aia. A fost luată nouă, a avut accident înainte să facă prima revizie care probabil s-a soldat cu victime/vătămări corporale și mașina a stat pe tușă ceva timp. Toba era ruginită mai rău decât este a mea de 9 ani la Matiz. Discurile de frână la fel. După ce s-a încheiat dosarul, s-a vândut mașina, băieții veseli au cumpărat-o, reparat-o și o vând ”țiplă”.

Am găsit o nouă mașină: http://www.autovit.ro/volkswagen-golf-C25618277.html

Mâine o duc la mecanic să o verific, rampă, test-drive, tester etc. Sper să fie ok mașinuța, arată foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o masina de germania la km astia sare de 10mii euro (dar posibil sa fie o super pomana de la un batran sau de la un doctor.... sau de la ...stiti cu totii povestile de vandut masini)

dar ... masina de germania e masina de germania

sigur are cel putin dublul km din bord dar cel putin stii ca a fost servisat atunci cand a trebuit

dar tot sari bine de 8000 de euro si iei break mai ieftin la revanzare si ceva mai vechi .... sigur nu e 03/2008 asa cum scrie samsaru

succes oricum si nu te grabi

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins că nu are kilometrii din bord, mâine voi face toate verificările, însă eu consider că merită mai mult asta decât una luată din Românică cu 100k, corect?

skodita100, nu am înțeles exact ce ai vrut să spui în penultima frază. Ești de acord cu o astfel de mașină sau nu?

Mulțam pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia a avut si carlig, deci km fara numar. Nu-i chiar asa, masina de germania cu 250k km e totusi o masina la care toate piesele in miscare s-au miscat, nu gluma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca a mai avut si carlig... neamtu nu pune carlig numa de forma, il si foloseste !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, probabil ca da - oricum, o verificare dupa seria VIN, se poate face, sa vezi km aproximativi....

sigur, nu exista masina la banii aia, cu 100.000 km... sa mai castige si samsarul la ea.... ii lipsesc vreo 80.000-100.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervin...

Inainte sa gasim Golful 5 la Focsani, masina de care suntem foarte mandrii, am mai cautat alte oferte. Va rog sa ma credeti ca am gasit un Golf 5 break, din 2008, cu destule dotari (printre care dublu climatronic, scaune incalzite, senzori, etc.) care arata impecabil. Cel care o vindea, un bun prieten al sotului meu, spunea ca masina a avut 268.000 de km si o dadusera ei inapoi la 168.000 km. Mai mult decat atat, ne spunea ca pentru noi, o poate da la cat dorim sa arate in bord (75 - 95 - 125.000, etc.) si ca nu ne costa nimic. Cu toate acestea, tipul garanta pentru masina si daca nu ne-ar fi spus el adevarul, masina nu si-ar fi tradat numarul de km; era ingrijita, foarte curata, nimic sa dea de banuit ca nu ar fi avut peste 100.000, sa zic. Deci se poate sa te insele si ochiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat un Opel Corsa din 94 si dupa 1 an de mers cu ea mecanicul mi-a zis sa o vand deoarce nu mai e sigura. El zice ca lonjeroanele sunt foarte ruginite si ca nu mai are ce sa-i faca.Puteti sa-mi dati un sfat.Se mai poate repara?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca e ciudat! Unchiul meu a vandut saptamana trecuta un Golf 1.4 benzina, manual, 150.000 km, 2005, doar cu dubluclimatronic, la 5.700 euro. Asta e automat, diesel, multe dotari si e doar cu 3-500 mai scump. Merita sa-i dai un telefon sa te amuzi cu explicatiile. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv changed the title to Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?
  • lupo_bv a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!