Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

Din pacate reteta vanzatorului cinstit/sincer nu are succes pe piata romaneasca.

Majoritatea cumparatorilor, si cei mai multi fac parte din categoria "neavizati", cumpara masina dupa criteriul "am 4000 euro, restul sunt amanunte".

Culmea e ca genul asta de cumparatori tot la samsari trag, vorba ta, ca musca la cacao.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da pt. ca samsarii scot in evidenta putinele parti bune ale masinii si duc clientul de langa defecte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, iti dai seama ca de vreo luna acum am avut ocazia sa vad cu Cosmin aproape in fiecare duminica ce le trebuie oamenilor :))

s-au dus vremurile alea in care se cumpara in Vitan Dacia ruginita dar cu nivelul de muzica mai ridicat :lol:

desi cine e cerebral, cumpara ce trebuie, avind experienta vinzarii masinii sotiei la cunostiinte (evident dupa ce au umblat sa adune oferte, discutii cu samsari care gresesc anunturi...ca e diesel ca e benzina nu conteaza, mai lasam la pret)

frecvent am vazut ca samsarii gresesc si valoarea taxei auto, 99% din cazuri e la jumatate....

acum la citi bani invirt clientii respectivi probabil ca sint amanunte un schimb de consumabile, distributie si ce o mai fi la articulatii :lol:

Din pacate reteta vanzatorului cinstit/sincer nu are succes pe piata romaneasca.

M-am hotarit: iau de la schrott un climatronic si il infig in locul sertarului: are si AC si climatronic, dupa preferintele clientului :lol:

Tot de acolo caut un capac de piedeu si vad cum il potrivesc pe motor, eventual peste celalalt

Vopsea rosie sa dau pe DI (pe T dau asa mai decolorat) gasesc la preteni...

ceva leduri si sirma am pe stoc...

un set de capace cu spinnere, musai cromat o fi scump???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia mea e ca e foarte greu sa vinzi o masina cinstita la pretul corect ,in RO nu se cauta asa ceva...sa fie ''an bun",sa aiba dotari , km putini si superpret reteta dupa care sunt aranjate mai toate masinile aduse desi e asa simplu sa vedem realitatea pe siturile de afara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar trebui sa cauti si niste numere de zoll(se gasesc pe atelaje), o sigla de blueTDI, taxa doar 100 euro(te obligi sa o inmatriculezi tu), masina de pensionar( a circulat numai in duminicile pare), o navigatie, cosmetizare...numai sase-s norocoase! Cumparatorul o sa creada ca a castigat la lotto :king:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai noi am fost 5 saptamani in piata cu masinile.Mai venea cate unu cu izmenele rupte in fund (se mai scarpina) la care comenta "Imi cumpar BMW la banii astia nu Golf 4) .Apai ala saracu nu avea haine calumea pe el :)) .El compara intretinerea la Mk4 cu BMW (idioti) .Am fost duminica in piata la langos/plimbare si cate cazaturi am vazut de m-am plictisit ( bari fata sarite de la loc,aripi revopsite in curte ,plasticul de la stergatoare gazat,distanta intre aripa si usa unde se deschide de bagi 1 deget...lista continua ) .Pe roman nu il intereseaza ca masina are service la zi ,facutri la dosar,schimbat tot la ea.

PS

Mai cunosc o persoana care s-a zgarcit la 300E (cand a vrut ca sa imi cumpere masina) iar acum a schimbat bucse,capeti bara,etc.Mai are de schimbat parbrizu +mai vrea jante,etc.Intr-un cuvant ajunge la pretul meu :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnule coleg......vreau sa-ti spun ca accentul pe care ai incercat sa-l reproduci da tot farmecul tragicomediei clientului roman in general , client care cauta sa cumpere cat mai ieftin, indiferent de cheltuielile ulterioare care duc pretul masinii muuuuult mai sus decat costa o masina buna pusa la punct ! In ca odata repet si eu faptul ca niciodata in Ro nu vei lua pretul corect pe o masina buna. In aceste conditii , recomandarea mea este ca atunci cand vrem sa vindem o masina sa nu mai reparam nimic la ea timp de 2 ani, sa luam de pe ea tot ce se poate lua, inclusiv acumulatroul, lichidul de parbriz , bricheta, covorasele sau sa inlocuim piesele care stim ca sunt noi sau aproape noi cu unele uzate, pentru a face un pret asa cum ii place romanului ! :tuktuk: Intamplator sau nu....cunosc acesasta masina si pot spune ca valoreaza mai mult decat cere Vanzatorul pe ea... Ce se mai poate spune in situatia asta ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa schimbi vw pe pejo? Asta e un banc fain, intr-adevar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nebunule, ce raspuns de cocalar ai dat.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Modificat de Celeronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In detalii zice ca il schimba si cu golf 3....peugeot e masina buna,mai ales diesel dar nu uita ca unde neamtul pune surub cu piulita francezul pune o siguranta de tabla pe partea cealalta si gata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce ar da un G4 bun pe un "Pejos" cu semne de intrebare...diesel din 2001 cu numai 200k ?

Completare la Vali...siguranta de tabla are pretul cit piulita germana cu tot cu cheia dinamometrica pt piulita :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In detalii zice ca il schimba si cu golf 3....peugeot e masina buna,mai ales diesel dar nu uita ca unde neamtul pune surub cu piulita francezul pune o siguranta de tabla pe partea cealalta si gata!

Vali, am vazut in avatar ca ai motor ca al meu.

Raspunde-mi si mie, te rog, aici:

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati linistiti ca 1.6 HDI 110 CP de pe peugeot/citroen (mi se pare ca si ford) e un motor foarte reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, legat mai mult sau mai putin de subiect, din pacate. Nu demult am cuparat un Vw Bora si nu pot sa imi dau seama ce model ii. Am cautat, am citit si degeaba...nu gasesc nici unde nici un raspuns.

Ca si dotari are: proiectoare ceata in faruri, climatronic, volan in 3 spite, geamuri fata-spate electrice, oglinzi electrice..cam atat. Poate cineva dupa aceste specificatii sa imi dea un raspuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ii dai lui GabiVVX VIN-ul sa-ti dea PR codurile si apoi vezi la "Special editions" daca scrie ceva.

Pe praguri nu scrie nimic? Ca asa de atent la detalii am fost cand ne-am intalnit. :))

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea masinii..si in portbagaj...sub mocheta...ai un sticker...fa-i o poza si iti spunem noi ce si cum...

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, maine ii fac o poza si o postez.

Mersi fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu a mai fost nevoie sa fac poza. M-am uitat in portbagaj si am vazut pe stick-erul ala, scria BASIS.

Mersi fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum am amânat din nou să cumpăr un G4, acuma am mai făcut rost de ceva biștari și căutarea începe din nou

Ce ziceți de ăsta?

165 de mii de km sunt cam multișori pentru un G4?

Aș vrea să știu dacă pare revopsită, dacă știe vreun cunoscător.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de revopsit, iti poti da seama doar de aproape.

165 mii sunt putini km pt varsta ei...nu sunt multi daca sunt reali.

arata f bine masina,destul de dotata. doar sa fie in parametrii cutia automata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta sunt nedumerit și eu.

Care cutie e mai fiabilă, asta clasică sau cea tiptronic la G4?

Văd că asta care ți-am arătat-o e clasică, corect?

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mistoooo,asa trebuie sa arate o masina care merita sa faci drumul de Germania sa o iei.....carte service,distributie la 119tkm,dotari ....nu e ieftina ceea ce poate insemna ca e cinstita....inainte sa pleci cere detalii dealerului,daca are piese revopsite ,sa faca o poza la scaunul soferului de sus,cum arata pragurile ,cati proprietari a avut masina si daca o tine pana ajungi la ea....ei zic ca dau si garantie pentru plata in plus ceea ce inseamna ca masina e ok,problema e cand specifica ''pentru export'''.

Nu sunt multi 165tkm reali,are TUV si AU noi,le ceri neaparat .

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!