Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

pai a mea are 209.000...ma gandesc la un 3000 E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu cand o sa zic ca masina mea are 350000 km o sa aduc bani de acasa la vanzare....

M-am uitat si eu pe net si un diesel din 2000 neinmatriculat gasesti pe la 3000 euro deci inmatriculat ajunge la 4000 lejer.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu...spuneti-mi va rog un pret in jurul caruia sa ma pot invarti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca te uiti la ce spun colegii in posturile anterioare vei vedea ca noi astia care avem km reali suntem clar dezavantajati chiar daca masinile sunt ok si intretinute.

Multi vor masini cu 159000 km, vechi de 10-12 ani dar neaparat diesel ca asa are si vecinul.

Trebuie sa cauti putin pe siteuri sa vezi masinile care au varsta, km si dotarile masinii tale ce preturi au si de acolo deduci si tu care ii valoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si noi putem sa cumparam Gerovital, sa le ducem la institutul Ana Aslan la un tratament de infrumusetare si cosmetizare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da...am sa cumpar "Puterea ursului" si o ung toata toata poate revine la puterea si vigoarea din tinerete......

Cand o sa ajung sa o vand o sa fiu cinstit cu cel care o cumpara....nu ma trag pe c@r pentru 100 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dar cosmetizarea asta are un puternic efect psihic asupra viitorului cumparator,care cumpara un auto de 10-12 ani cu doar 150-160 tkm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viitorii posesori de masini din grupul vag ( sau alte marci) ar trebui sa inteleaga ca pana la urma cumpararea oricarei masini sh ( cu unele exceptii cand masina a fost a fratelui sau ceva de genul ) este o

loterie . Oricat de "pregatiti " am fi un risc va exista intotdeauna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand o sa ajung sa o vand o sa fiu cinstit cu cel care o cumpara....nu ma trag pe c@r pentru 100 de euro.

o sa vezi ca nu se inghesuie nimeni ca pt suta aia e mare diferenta de kilometraj :)

eu o sa fac o incercare pe un site de profil sa o pun la km care sint astazi "normali si corecti" sa vad citi ma vor suna :))

daca va veni careva, o sa zic ca e o greseala de sistem :)) deoarece e cit se poate de adevarata treaba, un fost coleg avea clienti la masina si cind era vb de pret aia credeau ca e castana, diferenta fiind de 1000e intre ce scrisese el in anunt si ce aparuse pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, asta se cumpara in Romania - km si anul - oamenii nu se uita cum merge masina, cum arata sau cum a fost intretinuta.

din propria experienta, cu parere de rau - nu cred ca o sa obtii 4000 euro pe G4 din 2000 ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu obtii 4000 si sincer ii mult 4000 pentru o masina care are 13 ani si peste 250000 km.

Sansele cele mai mari sa vinzi o masina cu km multi si intretinuta este sa o doreasca cineva care te cunoaste si care apreciaza masina nu doar imaginea si parerea vecinilor/colegilor despre model/marca.

DragosR sa-mi zici si mie cum decurge testul care vrei sa il faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

testul, simplu - ai o masina cu km peste 250.000km - nu te suna mai nimeni, din pacate.... poate doar cativa samsari sau poate doar sa fie un pret... mai bine zis, de pomana.

Mai avem multe de invatat, ca natie... pana cand o sa cumparam o masina, dupa cum merge, dupa cum a fost intretinuta... dupa cum se prezinta.... si nu dupa km de pe bord si anul de fabricatie - Autovit-ul e plin de masini din Germania, la oferta.... km ??? cati vrea cumparatorul.... si carte service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai simplu: pun niste poze pe un site gratuit si vreo 150k km

ce e in bord e din cauza ca l-am schimbat ca sa am computer bord....optiuni suplimentare domle!!

si are dupa cartea service 50k distributia :))

ce daca e facuta in 2007??? am avut si masini de servici, avem mai multe masini in proprietate... am mers si eu ca si fostul meu coleg: 20k in 3 ani :lol:

(daca un politai poate sa dea teapa (vezi istoria cu sucevenii) eu ca un umil inginer de ce nu as putea ??? :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, care procedură ELSA?Detaliază.

Azi am mai descoperit niște dotări interesante la mașină.

Proiectoare de ceață cu lupa în faruri(sper că am zis bine), suport de pahare pentru pesageri în spate la cotieră și spațiu de depozitare în spatele scaunelor din față.

Dragoș, lucrez, nu am timp de umblat.Mă costă 2448 de RON cu totul.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ELSA = Elektronischer Service Assistent

ETKA = Parts Identification System

Caută pe net, sunt foarte utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3400 masina, 100 rotile de iarna, 600 actele, total 4100 ( nu ai spus exact cit ai cheltuit cu deplasarea tur/retur)

urmeaza distributie, schimb consumabile si ce o mai fi nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar întrebare pentru tine, crezi că la tine nu schimbam consumabilele și toate cele?

Crezi că eu mă iau după niște vorbe că ai schimbat x,z,y?Vezi de treabă, ce e sigur e sigur. ;) Fără supărare.

100 de euro cauciucuri de iarnă + jante.Jantele le-am pasat la un amic rapid cu 50 de euro.

Întorsul a fost 190 de euro, acasă am ajuns cu juma de rezervor.150 de euro pe benzină ca să fiu sigur că nu rămân fără și 40 de euro pe roviniete.

Dusul a fost 75 de euro.

Consumul mediu a fost 6,7 % pe tot drumul.

Sunt foarte mulțumit de ea, nu regret că am bătut atâta drum pentru ea.

Mersi Marius de info.Util.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le schimbai si la mine, dar nu acum si nu trebuia sa te iei dupa vorbe pentru ca exista chestii scrise ba pe forum, ba la dosarul masinii ;)

eh si oricum a mea e albastra, nu e automata aia fiabila, asa ca stai linistit asa cum stau si eu ca va avea clientul care nu se uita la suport de pahare spate :), pe scurt avem fiecare alte puncte de vedere si interese la o masina :D

te inteleg ca esti circumspect, dar nu sintem din categoria care sta duminica de duminica la piata :)

tot fara suparare.scriu ce scriu, doar pentru a arata colegilor care viseaza masini luate de la mama lor ce inseamna in bani o astfel de achizitie.pina acum la tine totalul este de 4100+75+190 =4375 (hai un 10e de la mine ca poate ai baut un suc ...o bere)

cistigat 50 de la jante, ai dat 4325 euro.

ramine valabil cu distributie, consumabile, bucse bara stabilizatoare, rulmenti amortizoare...

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți să ai zeci de dosare, nu te cunosc, deci nu am nici 1% încredere în vorbele tale.Mi se fâlfâie cum s-ar spune.

Încerci să fi ironic, dar nu văd de ce, nu înțelegi că nu vrem toți 1.9 TDI și cu 2-3 dotări la 4500 de euro?La tine numa s-o trec pe mine mai mă costă 200 de euro, plus consumabilele, deci unde ajung?

Fac parte din altă audiență domnu.Pe mine nu mă preocupă consumul, vreau maxim confort și dotări.

Tu nu înțelegi un lucru, am găsit golf impecabil și la 2500 de euro, dar eu am vrut una cât mai aproape de full, că o țin pentru mine, nu o vând.

Poți să le arăți ce cifre vrei, oamenii tot merg pe Germania după mașină.Nu mai încerca atâta să-ți vinzi mașina prin tertipurile astea, chiar dai semne că ești disperat s-o vinzi.

Ai răbdare, când se va vinde, se va vinde.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ati putea totusi sa le luati discutiile astea pe privat? asa ca intre forumisti.

Am inteles, ai vrut masina full, dar totusi acum ai aflat ca are proiectoare, sincer m-a impresionat pana la lacrimi spiritul tau de observatie la o saptamana dupa achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200e in visele tale: rar costa 112 lei in AR, taxe talon , inmatriculare si numere inca vreo 100-120.

costuri din decembrie, cel putin in Bucuresti :) (nici cu drumul pina acasa nu ajungi la 200e)

da ma, stiu ca nu ma cunosti, nu trebuie sa crezi ce zic eu si ai dreptate, poate ca handleru ala a fost muuult mai corect ca mine doar e neamt, muntenegreanul naibii.

vd ca dupa lectia de aritmetica iar te agiti ca sprayul desi nu ti-am bagat mina in buzunar, nu te-am tras de mineca, ti-am zis doar sa vii sa o vezi si atita tot citind ca esti interesat de un golf (greseala mea ca nu am citit ca vrei negru, automat si full fara piele).

nu inteleg de unde ai tras concluzia ca sint disperat sa o dau, atita timp cit nu fac ce fac toti colegii fratelui tau.

Man, pricepe ca si la a mea si la oricare masina ii schimbi consumabilele dar nu acum ci in timp, esalonat.

(ulei+filtre peste 10000 (daca faci schimbul pina in 15mii km sau in august), distributia are 35miikm deci mai mergi 5k km lejereanu, dar ce stau eu la discutii cu juniori nu stiu....)

Recapitulare: 4325 e, inscrisa. Fara revizie, fara inspectie sumara a starii masinii.

Fa-i jurnal si tine colegii la curent cu costurile.

PS: Nu e nevoie sa raspunzi acestui post!

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca v-am mai spus sau nu, ca sint batrin si lecitina nu imi e la indemina, inainte de a lua calea Germaniei, cautati masina in RO, cu atentie maxima.

post-1792-0-78313700-1357633091_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, mersi mersi.Stay tuned for more and subscribe dacă ai rămas impresionat până la lacrimi.

Dragoș nenică pe mine m-a costat 700+ de RON să trec o mașină pe mine, poate că tu mergi fără asigurare pe "lejereanu" cum e la tine în sat dar eu sunt "legăleanu" dacă tot o dăm în jargoane.

De unde ai dedus că fratele meu are colegii șamșari?De unde ai tras concluzia asta domnu identificator de șamșari?

Înțeleg că bați câmpii aiurea, dar mai ia și tu niște aer că te îneci.

Da, domnu vreau x,z,y de la o mașină?Vreo problemă?Trebuie să mă mulțumesc cu puțin când pot să am mult mai mult?Ce gândire frate.

Mai bine mă țepuiește un muntenegrean decât un român, că sunt zilnic țepuit de statul român dacă tot așa stă treabă, dar țeapa spusă de tine e în visele tale.Mai degrabă a ta e țeapă la banii ăia, no offense. :D

@ restu, astăzi o să fac niște poze la mașinuța deși e un pic murdară.

Modificat de kendoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai certati.... e pacat. Fiecare cu masina lui, sa le stapaneasca - vanda sanatosi. E loc pt toate masinile pe strada.... e pacat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu cu miinile tale scrii ca frate-tu bisnitareste masini, tu te lauzi ca nu ai vindut masina pina nu ai facut-o la km, de fratioru si de ailalti samsari nu e loc in piata noua de parca ai vrea sa iei bilet la concertul lui Banica jr :lol:

si imi zici mie de unde trag concluzii? reciteste niste pagini din urma si apoi aerul trebuie sa il tragi tu in piept si sa iti vezi de viata ta si de satul tau.

ti-a iesit la ultimele analize ca merg eu fara asigurare??? ca unii cetateni stimabili din aceasta metropola?!?! ca de numere false nu mai vorbim...

Inca o data, inteleg ca te-a costat mult RCA-ul deoarece nu ti s-a uscat prea bine cerneala pe permis dar asta nu e vina nimanui.

Florin, eu nu ma cert, dar nu suport tupeul agresiv mai ales cind este nefondat. Din pacate, ma gindeam ca scap de aia din satul meu dar nici din satul lui nu sint mai breji, ba chiar mai rau...si nu scriu mai multe din respect pentru ailalti aradeni cu care ma stiu foarte bine.

Oricum din partea mea va primi un report, poate are timp si mai gaseste ceva optiuni la masina :lol: (stiu, am fost rau aici, dar merita)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!