Jump to content

Ulei motor


FLO-RIN
 Share

Postare recomandată

Ambele îndeplinesc norma 502, dar dacă foloseşti această aplicaţie îţi va da acest rezultat.

Nu ştiu ce să zic de faptul că recomandă 5W30. Şi la motorul meu tot asta recomandă dar eu folosesc 5W40 (Mobil) şi ştiu pe alţii cu acelaşi motor care folosesc 10W40.

 

Puţină atenţie la respectarea regulamentului

 

 

15. Butoanele Reply si Multiquote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sanctionata cu avertisment verbal, iar in cazul repetarii cu warning;

Foloseşte butonu "Reply" pentru postul precedent sau posturile care sunt pe aceeaşi pagină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SergiuD

    26

  • dan 48

    15

  • FLO-RIN

    13

  • Snake_CMC23

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

A folosit cineva ulei elf 5w40 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

off topic.....

 

cine stie codurile oem la toate filtrele(filtru aer,benzina,filtru motor si clima)  polo 1.2 bmd 2005 , va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,OEM ma interesează nu aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am cumparat 5w40 magnatec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. sunt nou pe forum , am tot citit , despre uleiuri si nu prea sunt dumirit ce ulei sa-i pun. masina este un polo 1.4 tdi - 80 CP ( an 2007 ) iar pe carte scrie ulei cu long life  - 507.00 / 506.01 si ulei fara long life 505.01 . masina are 99.000 km si imi apare cheita ca mai am 7600 km . revizia a fost facuta numai la 15.000 km iar fostul proprietar ( nu prea le are cu auto ) nu stie ce ulei i sa bagat la service. am vz ca exista cu acest indicativ si 5w30 si 5w40 . vreau sa ma pregatesc cum trebuie plus ca nu are schimbata distributia dar pe carte scrie ca se schimba la 120.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand un ulei 5w30 cu norma 507 folosit non long life max 10k sau un an, e doar o idee mai scump dar e mai bun, ca marca pot recomanda Motul, varianta mai ieftina de 5w30 e XCLEAN+ care are 507, ai grija sa aibe + fiindca altfel are doar 505 care nici macar nu e compatibila cu motorul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o curiozitate: daca folosesc frecvent masina pe autostrada, turata pe la 3800 RPM, ar fi indicat vreun ulei mai deosebit? Pana acum cred ca am pus numai 5w40, Castrol nu stiu de care (ultima data am impresia ca mi-a pus mecanicul Repsol - proasta alegere cu mecanicul respectiv).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de ulei mai deosebit, e chiar foarte bine ca circuli mai turat constant.

 

Poti alege Motul, sunt multi colegi aici pe forum si prieteni de ai mei care sunt foarte multumiti, eu merg pe 5w30 xclean+ care are norma vw504 dar tu poti alege si un 5w40 cu norma vw502. La filtre folosesc Mahle, am taiat cateva marci si nici de celebrul Mann nu mai sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutari,

detin un polo 9n 1.4 benzina cva din 2003, ce ulei ar trebui sa ii pun?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus 5w30, dar poti pune si 5w40. Ca si marca am pus ulei Motul, filtre Mahle. Ideea e sa schimbi uleiul la max 1 an sau undeva la 10k km deoarece orice ulei se uzeaza repede la noi din cauza drumurilor scurte si a mersului urban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc 10w40 Aral.Sunt incantat de el si nu imi comsuma mai deloc.De la revizie la revizie adik 10.000km daca imi consuma 100ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Motul VW Specific 505 01,502 00 is a fully synthetic 5w-40 engine oil Specifically designed for VAG Group (VOLKSWAGEN, AUDI, SKODA, and SEAT) vehicles following fixed oil drain intervals (9,320 miles) program.

 

sau aral 5w40 hightronic?

pretul e aceleasi 8 lire litrul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu incredere pe MOTUL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... orice ulei se uzeaza repede la noi din cauza drumurilor scurte si a mersului urban.

Om fi noi in Romania,dar nici asa.Nu mai aberati pe chestii din astea.Aria asta de Polo devine din tehnica,homeopata,bazata pe placebo.Sau doar la noi merge lumea pe distante scurte si urban?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu aberez cand zic ca Romania nu are autostrazi, si traficul urban e ceva de genu: 1 - 2 - stop - 1 - stop - 1 - 2 - stop. etc...

Si nu e asa la mine ca e oras mic, am condus si in Bucuresti si e mai rau fiindca trebuie si cox sa nu te injure lumea...

In concediu urcat incarcat pe munte... bara la bara pe litoral...

 

Daca tu crezi ca polo-ul meu ar fi rezistat 10 ani si aproape 200k in asemenea conditii si cu intervalele de schimb LongLife pe Castrol ce le-a avut, si acum sa mearga inca in mintile ei fara sa pape gram de ulei 5w30 inseamna ca nu are rost sa vorbim...

 

Uleiul care se coloreaza la benzinar nu e placebo, e mizerie de la vechile intervale LL sau e la sfarsitul vietii uleiului fiind plin de reziduri din combustie.

 

Si chiar nu am zis nimic gresit ca am recomandat sa schimbe la 1 an, sau la 10k, in conditii grele VAG recomanda jumatate, adica 7,5k .

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa incepi sa sari in sus,sa stii ca si Polo-ul meu are 9 ani si merge foarte bine fara sa pape ulei chiar si la 5000 rot/min,eu mergind peste 3000 rot/min in general.Si ca sa fiu dat dracu,sa stii ca am mers doar cu castrol,exact zeama aia de care fug toti,fara completare de la schimb la schimb.Daca esti dealer de Motul,fa-ti treaba,dar nu abera pe forum public.Nu e prima oara cind sari la gitul meu,dar,avind in vedere ca beneficiem de aceleasi drepturi aici,eu zic sa fii mai obiectiv un pic si sa lasi circul asta.Cit despre cox,nu cred ca dai tu cox la masina ta cum ii dau eu.Pastreaza-te pentru alte flame-uri si lasa-ma pe mine,nu de alta,dar contrazici cam multa lume pe tot felul de arii,nu numai pe cea de Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt nici un fel de dealer colegu' relax :))

 

Si nu fac nici un fel de reclama la cineva, eu il cumpar de la magazin, si inca ma chinui sa fac 2 drumuri pt. ca trebuie comandat :10[1]:

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Eu sunt in anglia deci drumurile nu sunt chiar ca in romania. Diferenta intre uleiurile bune e de 10 15 lei max pentru 4 litrii intrebam doar pentru ca vazusem un post al unui user cu aceleasi motor ca cu aral i se parea mult mai silentios motorul. Masina are aproape 200 000 km si ii trebuie cred ulei bunicel desi fostii proprietar nu cred ca ima durut capul asa tare daca e premium sau e china

Modificat de nashu77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a fost schimbat la timp,nu conteaza ca are masina 200 000.Uleiul nu circula pe sosea ci in interiorul motorului,nestiind in ce zona geografica este,iar filmul de ulei este constant,indiferent de turatie si treapta de viteza,atita timp cit pompa de ulei are presiunea corespunzatoare si nu exista uzuri majore in ansamblele mecanice.Calitatea unui motor si durata de viata a acestuia nu e data neaparat de tipul uleiului si carburantului,dupa cum bine spunea un coleg pe aria de uleiuri si carburanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!