Jump to content

Ulei motor


FLO-RIN
 Share

Postare recomandată

Daca in masina (polo 1.2 12v 2002 azq) am ulei Castrol 5W-30 si e la minim, pot sa completez cu Castrol 5W-40 sau trebuie neaparat sa fie cu indici identici?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SergiuD

    26

  • dan 48

    15

  • FLO-RIN

    13

  • Snake_CMC23

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

ionel.d.2007

Daca masina ta este setata in acest moment pe service extins QG1(30000 km sau 2 ani) si mai ai multi km pana la schimbul de ulei atunci trebuie sa completezi numai cu 5W-30. Daca in schimb este setata pe normal QG0/QG2(15000 km sau 1 an) si mai ai putini km pana la schimb, poti completa cu ce ai 5W-30 sau 5W-40. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Polo 9n 1.4TDI 72.000 KM folosesc uleiul Mobil Super 3000 XE 5W-30 (SYNT S SPECIAL V)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge 5w-40 505.01 1,4 TDI-PD este uleiul recomandat de VW si scris si in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, uite asa a sosit timpul sa schimb si eu uleiul pana acum am folosit de 2 ori castrol si acuma ultima data am incercat cu mobil 1.Ce ulei ar fi mai recomandat sa pun am un wv polo din 2003 1.2 benzina 140.000 km. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi pe Castrol, de preferat Castrol 5W-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De Castrol Edge 5w30 ce parere aveti?

Multumesc!

Razvan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Castrol EDGE 5W-30 este potrivit in mod egal pentru motoare pe benzina sau motorina la care sunt cerute specificatiile: VW 504 00 si 507 00.

Pe langa propietatile de curatare, tehnologia antiuzura din EDGE 5W-30 ofera o protectie eficienta a motoarelor moderne FSI, TDI si alte motoare cu turbosuflanta."

Depinde de ce norma iti cere producatorul la motorul tau....ca daca la TDI PD cere 505.01 nu poti sa bagi Castrol Edge 5W-30 chiar daca ei zic ca e bun si pentru motorina. Castrol Edge 5W-40 respecta norma 505.01...din ala bagi.

Tu avand benzinar e bun 5W-30.

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult 'Snake_CMC23'. La urmatorul schimb o sa incerc Castrol Edge 5w30 sper eu sa fie mai bun decat ce am acum Castrol C

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW POLO 1.4 FSI

Capacitate : 3,60 litri

Longlife VW 503 00/504 00

VW 501 01/502 00

Poti baga unu din astea:

Castrol SLX Professional 5W-40

Castrol SLX PROFESSIONAL B4 5W-30

Castrol Magnatec 5W-40 C3

Castrol EDGE 5W-30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Slx Profesional 5W-40 de cand am masina si tot pe el o sa merg in continuare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut si eu l-am adus tot din germania, cand l-am luata avea 85.000 km iar acum am 112.000, uleiul pe care-l folosesc este Castrol 5W40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hi, fac comanda si eu de ulei din Germania insa nu va pot spune de care. promit ca revin cu un replay sa va dau de stire.

succese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica faci comanda din Germania dar nu stii de care ?

Le ceri ulei si vezi ce ajunge la tine ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o persoana de incredere care imi comanda si care mi-a procurat masina. Cind am ceva probleme tehnice ma adresez la el. Dar iti promit ca merg acasa si o sa public ce ulei utilizez.

P.S. Vreau sa spun ca dupa ce l-am schimbat se simte ca masina trage mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat numai uleiul sau si filtrele ?

Ca daca ai schimbat si filtrele mai mult ca sigur iti merge masina mai bine din cauza asta, decat din cauza uleiului.

Multa sanatate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, deci cum si am promis vin cu detalii. Cand am schimbat uleiul am schimat si filtrul de aer + filtrul de ulei. Uleiul pe care il comand din Germania este Shell Helix 10W40.

Snake nu stiu daca din cauza filtrelor dar masina merge mult mai bine. Acum am ajus la ceva km in care trebuie sa-mi schimb si bugiile.

Succese! :)

Modificat de bunellu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu mai stiam ca mai exista Shell de cand bagam in dacie :P.

Era la bidoane galbene si scria pe el Shell Helix.

In principiu daca il schimbi cand trebuie poti sa bagi cam orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

castrol 5w30 sau 5w40 pentru un polo 1.2 benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Snake vrei sa spui ca Uleiul pe care il utilizez 10W40 nu este bun pentru Polo. De fapt ce parere ai despre acest ulei?

Merci de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

castrol 5w30 sau 5w40 pentru un polo 1.2 benzina?

Castrol Edge 5W30 la 1.2 benzina !

@brunellu: nu am nici o parere despre uleiul ala ca ti-am zis ca nu l-am folosit decat la dacie. Dar tinand cont ca trebuie sa bagi 5W-30 avand benzina nu stiu de ce ai baga 10W40. Probabil Shell Helix 10W-40 respecta normele VW 504 00 si 507 00 desi ma cam indoiesc.

Daca VW agreaza Castrol de ce nu bagi Castrol ?

Nu am avut nici un gand vreodata sa bag Shell in masina mea si nu pot sa iti dau mai multe detalii despre uleiul asta. Nu cred ca o sa gasesti pe cineva sa te lumineze pe tema asta, ca nu stiu daca exista vreun posesor de VAG care sa fii bagat Shell Helix in masina.

Multa sanatate !

Modificat de Snake_CMC23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si intra mai mult de 3 litri la 1.2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 l intra cu filtru cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Snake vrei sa spui ca Uleiul pe care il utilizez 10W40 nu este bun pentru Polo. De fapt ce parere ai despre acest ulei?

Merci de raspuns.

Ulei 10W40 puneam in Dacia pe care am avut-o...........dar pentru Polo de 1.2 sau 1.4,se recomanda un ulei full sintetic 5W30 sau daca ai mai multi km(peste 150.000km) poti pune si 5W40 iar ca si marca eu ti-as recomanda Castrol.

Pentru o informare completa si exacta,cauta pe forum la sectiunea:Performance&Technical/Uleiuri si Carburanti

Modificat de FLO-RIN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!