Jump to content

Proceduri VCDS


Seby19
 Share

Postare recomandată

Pai, in primul rand - pot exista suprize la codarile modulelor - soft-ul lor, fiind modificat - te trezesti ca bate campii la help-ul care il ofera... si vei coda gresit unitatea.

In rest, la scanara - ofera coduri gresite... plafon escamontabil sau probleme la suspensia hidraulica, la masini care nici nu au auzit de asa ceva.

... astea sunt doar cateva dintre problemele expuse de colegii de forum, care au avut suprize cu asa ceva.

nu e garantat ca asa sunt toate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spuneam, sunt doua feluri:

- cele care merg cu softul ORIGINAL, descarcat de pe saitul cunoscut. Astea sunt ok.

- cele care merg cu softul modificat - niste junghiuri care merg mai mult sau mai putin bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se procedeaza sa modific service sa ma anunte din 25mi in 25mi . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot sa aflu cu VCDS-ul nivelul de calitate al uleiului din baie? Stiu ca exista un senzor pentru calitatea uleiului dar nu stiu cum ajung la el cu VCDS-ul, pentru ca la o scanare default nu imi apare nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti. Exista un camp in modulul 17 care se numeste... nu mai stiu cum :). Dar sigur ia una din valorile: good oil quality si poor oil quality. Dupa un numar de km se schimba automat din good in poor. La schimbarea uleiului trebuie schimbat manual din poor in good

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spartanulvw - se poate - se modifica in canalul respectiv valoarea de la 1500 la 2500. Trebuie sa fie pe interval de service flexibil nu fix.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa mearga si pe fix, Mihai, indiferent de ce spun ei. Spun asta pentru ca eu nu reusisem sa trec inapoi pe flexibil, insa trecusem pe fix de 30.000 km :)

LE Eu vorbesc de ceasuri albe, la CR. La ceasurile vechi s-ar putea sa fie diferit

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la CR ca nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu oricum schimb mai devreme, dar cum am long life si sa ma anunte la 15 mi parca nu imi convine (sa merg cu service new in bord si nu imi convine nici sa resetez fara sa schimb) de aceea ma gandeam daca l-as pune de fapt daca merge la 25 s a il schimb si eu intre 20-25 ar fi ok

p.s. ma feresc sa ma joc cu pc-ul de aceea am intrebat.

va multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbă uleiul la maxim 15000 km, lasă longlife-ul.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai cautat pe ici pe colo si nu am gasit nimic sa ma clarifice. La mine pe BC arata masina, dar in varianta berlina. Cum pot face sa apara masina break?

Modificat de jeanbacuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No Faults Found

or DTCs not supported by controller

or a communication error occurred

salutare ,ati putea sa-mi spuneti si mie ce inseamna asta?A aparut cand am scanat direct pe abs!multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreu sa modific in BC imaginea din Sedan (actual), in Variant !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la imaginea in care se afiseaza usile deschise?

In IC sau can te-ai uitat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la imaginea in care se afiseaza usile deschise?

In IC sau can te-ai uitat?

Da, la imaginea cu usile deschise ma refer.

M-am uitat pe Instruments cu VCDS, dar nu reusesc sa imi afiseze masina break

Modificat de jeanbacuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca merge cu VCDS....trebuie schimbat din soft cu un aparat special, din ce am inteles.......Florin stie mai bine.

.....si eu as vrea sa schimb

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca merge cu VCDS....trebuie schimbat din soft cu un aparat special, din ce am inteles.......Florin stie mai bine.

.....si eu as vrea sa schimb

e prima data cand aflu asa ceva. initial am crezut ca e o gluma. acu ca tot noddy-ul intreb: cum arata pictograma de break? cu ce e diferita de sedan? nu-mi imaginez diferenta ca portbagajul este reprezentat bine (la vederea de sus), hayonul cum sa fie reprezentat? printr-o linie mai ingusta?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e prima data cand aflu asa ceva. initial am crezut ca e o gluma. acu ca tot noddy-ul intreb: cum arata pictograma de break? cu ce e diferita de sedan? nu-mi imaginez diferenta ca portbagajul este reprezentat bine (la vederea de sus), hayonul cum sa fie reprezentat? printr-o linie mai ingusta?

multumesc!

Arata un dric in loc de berlina :)

258qr7d.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, Toni. intradevar cam urat as zice eu. dar cum o arata cu hayonu deschis? sau in cazul meu la display rosu? nu cred ca e pe gustul meu totusi, chiar daca par conservator prefer sa vad in bord "masina" care eu stiu si sunt constient ca e break, deci o vad break.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, Toni. intradevar cam urat as zice eu. dar cum o arata cu hayonu deschis? sau in cazul meu la display rosu? nu cred ca e pe gustul meu totusi, chiar daca par conservator prefer sa vad in bord "masina" care eu stiu si sunt constient ca e break, deci o vad break.

Drive safe!

Cu haionul deschis se "coloreaza" in alb spatele pictogramei. Drept sa spun si pe mine ma enerveaza ca pictograma este o berlina eu avand break, mi se pare ciudat, sper sa se rezolve problema o data ce voi schimba clusterul cu MFA Premium Color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e prima data cand aflu asa ceva. initial am crezut ca e o gluma. acu ca tot noddy-ul intreb: cum arata pictograma de break? cu ce e diferita de sedan? nu-mi imaginez diferenta ca portbagajul este reprezentat bine (la vederea de sus), hayonul cum sa fie reprezentat? printr-o linie mai ingusta?

multumesc!

Arata un dric in loc de berlina :)

258qr7d.png

hihihihi.... da...da... si cealalta, arata a coupe 4 door.... ?? hihiih

la platforma anterioara, o pot rezolva prin modificarea dump-ului.

La astea noi, nu am cautat inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Dump"? Ce anume e acela?

Recunosc ca nu stiu despre ce e vorba si ce presupune asta. O sa scotocesc putin si daca gasesc solutia cu cale de revers poate incerc schimbarea.

Multumesc, Florin!

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dump = soft-ul ceasurilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se poate resofta din vag-com sau prin interfata fara a demonta/"eviscera" bordul?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face fara sa demontezi bordul... prin mufa OBD2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!