Jump to content

Consum Leon 1P/Altea/Altea XL/Toledo


Cristi_fx
 Share

Postare recomandată

As putea sa ma laud ca am scos 5,5 plin plin dar nu am sarit de 100 si am mers cam 80 constant in rest.

Sa ii mai aud pe dieselari :(

pe ce sosea ai mers tu constant cu 80 km/h consumand un rezervor

eu o singura data am vazut 6,5 l si merg cu masina f frum

dar cine stie,,,,,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Al meu FR Tdi sta de cand l-am luat cam pe o medie de 8 - 8,2. Asta in conditiile in care fac destul de multe drumuri extraurban dar.. il folosesc ca pe o masina sport. Pot sa spun ca sunt multumit de consum pentru ca o alerg destul de mult.. Daca imi luam Cupra cum vroiam initial cred ca o tineam la 15 mediu... ceea ce nu e prea frumos mai ales ca fac cam 50000 km pe an doar in Romania...

Salut si spor la ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

125KM alaltaieri in bucuresti. Consum 7.0. Si cu ceva curatari de turbina pe chei si unde s-a mai putut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti Roman si retur 3 persoane si bagaje, consum mediu 5.25. Foarte putin AC folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa imi fi scazut consumul dupa ce am schimbat jantele de tabla cu unele de aliaj?

Nu am mai tinut strict consumul de ceva timp incoace dar pare ca e mai mic, cel putin la ochi. Sau e placebo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde mult de stilul de condus si de cum stii cand sa iei piciorul de pe acceleratie. Eu am scos 7.5% cu un leon 1.6 extraurban, pe o distanta de ~200 km, iar proprietarul masinii in aceeasi zi, aceleasi conditii, la retur, sub 10 nu scotea. Si a facut cu vreo 5 minute mai putin ca mine la intoarcere.

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbeam de acelasi stil de condus. Cand sunt linistit cand talpa. Depinde de moment in timpul zilei, deci cu acelasi stil am avut impresia ca a scazut dupa ce am pus jantele de aliaj.

Oricum cel mai mic consum cu masina din semnatura a fost 6 iar cel mai mare 11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folosesti benzina mai scumpa, Carrera 100 de la OMV sau Premium 99+ de la Petrom, nu te va ajuta cu nimic, ba chiar iti va creste consumul.

sal

kiar voiam sa mai intreb asta dupa ce am bagat ultima data benzina top99+

mi se pare ca a crescut consumul si prietenii mei o lauda ca pe o mana cereasca pe benzina asta spunand ca scade consumul si zgomotul motorului; poate nu aud eu bine dar nu vad nicio diferenta de sunet, nu vad putere in plus la motor si consumul e mai mare. deci care sa fie avantajul? un alt prieten imi zice ca merge cu scuterul cu 80 km/h cu top 99+

ms

Modificat de matlyxx2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoare cu puteri mari si care cer benzina de minim CO 98, gen 2.0 TFSI, se simte diferenta, insa la un motor care cere benzina CO 95 nu vei simti diferenta decat la buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest weekend am reusit 960km cu 53.53L (atat am bagat aseara la pompa).

Traseul: Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Rm Valcea - Sibiu - Ocna Sibiului - Sighisoara - Ocna Sibiului - Sighisoara - Brasov - karting in Ghimbav - Cheia - Ploiesti - Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Onesti - Bucuresti:

- 261 km;

- viteza medie 84 km/h;

- masina incarcata lejer (doar cu cele 82 de kilograme ale mele :()

- aer conditionat "ON";

- consum 7,8%

... incep sa fiu ceva mai multumit de consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iasi - sovata - iasi cu mai multe tripuri din sovata spre tg. mures, sighisoara = 1000 km

viteza f variata: regim de oras + afara de la mers prin serpentine pana la 140-150km/h cu top speed de 170 km/h, clima always on

2 persoane + cateva bagaje usoare

==> 7.8%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai tare consum al meu.

Bucuresti Roman si retur. Consum mediu la pompa 4.91. Tot atat arata si computerul de bord.

Mers legal, viteza maxima 105km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu te-ai plictisit ? :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune BC pe consum mediu si apoi apasa butonul aflat pe maneta din dreapta volanului, dedesubtul ei. Banuiesc ca la asta te refereai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SEAT LEON 1,4/85 CP

1. Benzina - MOL 95

2. Km parcursi - 630 km, only urban

3. Consum BC - 7,9 %

4. Viteza medie BC - 47 km

5. Full tank, aratat de pompa, 50,03 l

Fooooarte multumit. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Extra urban.

post-13041-1222753955_thumb.jpg

Modificat de mada2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum mediu in Bucuresti la pompa. Alimentat, facut 691km cu 52L rezultand un consum de 7.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Predeal-Bucuresti ieri. Consum de 4.1 cu tot cu trecutul Bucurestiului dintr-o parte in alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Predeal-Bucuresti ieri. Consum de 4.1 cu tot cu trecutul Bucurestiului dintr-o parte in alta.

Bun ! Bun ! :ceuameni: dar presupun ca aceste performante se datoreaza problemei de la picior :blah:

Eu brasov - bucuresti am scos intre 5.3 si 5.9 ... cu tot cu drumu prin buc pana in berceni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si piciorul are vina. asa de regulamentar si asa de lin schimbari de viteze nu am avut ever. E si faza ca se coboara mai mult decat se urca si atunci e si mai mic consumul. La iesirea din Sinaia aveam 3.3% :soare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

770km 270 in afara si 500 in bucuresti. Consum 6.6 la pompa. Nu am resetat consumul la masina si acolo am 6.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Consum Cupra 2.0 TFSI:

Cand merg calm:

- in Bucuresti: 12,5%-13%

- pe DN1: 8%-9,5%

- pe A1: nu am mers pana acum calm

- pe A2: nu am mers calm

- pe Bucuresti - Craiova: 10 % media

Cand sunt agitat:

- in Bucuresti: 16...18...22 % in functie de cat de agitat sunt :)

- pe DN1: merg la limita legala de viteza pe toate sectoarele drumului si am o medie de 8%...9% Bucuresti - Ploiesti- Brasov

- pe varianta preferata Ploiesti - Valenii de Munte- Cheia - Brasov media este de 19..20%

- pe A1: medie 18%

- pe A2: medie 21%

Va urez si voua o alimentare cat mai ieftina si cat mai rar posibil. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu mentiunea ca drumul dus intors servici acasa inseamna Popesti-Leordeni-Vitan (cat de cat ceea ce inseamna mersul intr-un oras normal in vest).

Consum la pompa exclusiv Bucuresti si drumurile catre si dinspre casa. 6.52%. Cartea spune 6.5

Am alimentat ieri cu 51.95L si avea de la ultima alimentare 796.2km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri 580 km, Constanta - Bucuresti si retur.

Cu o intalnire in centru, Piata Victoriei, cu un amic si asteptare de moarte pe bucata de drum dintre Otopeni inspre aeroport Baneasa.

Benzina: MOL 98 la dus si refil AGIP 95, Otopeni, la intors

Viteza medie: 81 km/h

Consum 1 BC: 6,0 l/100 km

Consum 2 BC: 7,4 l/100 km

4 persoane in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!