Jump to content

Consum Leon 1P/Altea/Altea XL/Toledo


Cristi_fx
 Share

Postare recomandată

5 inseamna o viteza ce nu sare de 110/120 km/h, 2000/2300 ture, 6 inseamna 140/160 km/h cu schimbat vitezele in jur de 2500, fara bruscarea acceleratiei(105 CP are destul cuplu).

Eu nu sunt pilot de curse/nu fac liniute dar daca tu @cristian esti atunci...consumul difera mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa am sesizat si eu consumurile

Dizel 5-6 extraurban, 8% urban

Benzin 1.4 / 1.6 / 2.0 tfsi - 6-8 extraurban, 10-13 urban

La mers aproape legal ( 120 max ), clima 50% on, aglomeratie de bun simt nu bara la bara.

La un mers super economic prin Bucuresti am reusit sa duc un 1.6 la 9% ( fara clima, mers doar frana de motor si schimbat 2200-2600 ), dar astea nu prea sunt conditii de mers zilnic…am plecat cu motorul cald, asta pt un pariu cu proprietarul care nu reusea sa o scoata deloc sub 12% pe acel traseu, dar nu stia sa mearga economic. cel mai putin dintre benzinare consuma 1.4 tsi ( de pe generaria 1P ) ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

1, 6  diesel 2012  in conditii normale extraurban :5 -6% ; iar in oras 7 ,- 8,5 %. chiar atat de mari sunt diferentele de la diesel la benzina ?

Modificat de mirelxxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Azi, am făcut "o tură" până la Drajna ca sa o mai "dezmortesc" nițel.Mașină: Seat Leon 2.0 TDI, 140CP, Jante Tomason TN1, J8,5 ,11,5kg bucata, cu anvelope Pirelli PZero ROSO 225/40/18. Scutul motor din plastic este rupt din prinderea cu șuruburi, deci cam fâlfâia pe subtmasina iar la haion am eleronul din pachetul AERO, arcuri H&R: consumul varia de la 6-8 am circulat numai cu 120-140 km/h. Am uitat sa specific ca am DSG.Desi pare lipită de șosea datorită arcurilor sport, porcăria de scut a stricat totul. De ce spun lucrul ăsta, mașină sălta în sus, probabil atunci când scutul ii cădea în jos, curentul de aer ce îl  ridica împreună cu botul mașinii.... Cam aceeași senzație am avut si când am circulat și fără scut, însă cu el întreg senzația de ridicare nu există. Alta chestie care contribuie la consumul crescut, cred că ar fi eleronul!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

12 in oras, 8 mediu si vreo 6 lent (da' lent de tot), haha

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On ‎5‎/‎28‎/‎2012 at 11:00 PM, razvan189 said:

Desi e offtopic,sunt curios daca are cineva Altea FR TDI?Sunt curios de performantele masinii in ceea ce priveste consumul.(sper sa fiu viitor proprietar,desi in descriere scrie altceva)

Masina cumparata de curand, la primul drum de 1800 km consum mediu 6% mers legal si pe diferite forme de relief (autostrada/muntii Apuseni).In oras consum in jur de 8%.ma declar fff multumit.Senzatia la volan- de nepretuit .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Seat Altea 2.0 TDi BKD ,consum mediu vara 5.4, iarna 6.8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. E cineva conștient de consumul motorului 1.8 160cp? 2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!