Jump to content

Consum Leon 1P/Altea/Altea XL/Toledo


Cristi_fx
 Share

Postare recomandată

Nu este consumul de pe BC este consumul facut la pompa,plin plin de fiecare data si tinut in excel.

Il ai atasat. Trebuie sa spun ca am gresit la consumul mediu, refacandul a iesit 8.8. Dar sunt multumit avand in vedere stilul meu de condus :icon_thumright: .

consum_leon.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Constanta-Rm Sarat, Rm Sarat Constanta consum 7 dar mers constant 110-120 in afara localitatilor cu mici varfuri de 140.Si cam 60-70 in localitati.

Deci e clar, daca nu te dai la el consuma decent. In oras e alta poveste. Nu cred ca mai e relevant avand in vedere aglomeratia din orasele mari ale tarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o nedumerire legate de benzinarele noastre.

La mers in oras cum iese consumul mai scazut: treapta 3 cu 2500-3000 rpm la 50-60km/h sau treapta 4 2000-2200 la 50-60km/h?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sop, depinde foarte mult in ce regim mergi. Daca mergi constant cu 50-60 km/h, fara a avea nevoie de accelerari bruste, consumul va fi mai mic cu treapta a patra de viteza. Daca ai nevoie de o accelerare mai rapida, recomand retrogradarea in treapta a treia de viteza, pentru ca cu treapta a patra consumul va fi sigur mai mare in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Avand in vedere ca tu stai in Alba, dupa numarul masinii, e normal sa ti se para anormale consumurile noastre din Bucuresti. Dar cand scoti o medie orara de 10-15 km/h, adica faci 8 km in 45 de min, poti fi sigur ca se consuma mai multa benzina decat esti tu obisnuit.

Iar daca ai sta in Drumul Taberei si ai lucra in Calea Floreasca de exemplu, ai avea zile cand ai scoate o medie de 4 km/h :icon_thumright: ... in care stai si te uiti pe computerul de bord si nu iti vine a crede ca respectivul instrument afiseaza pentru drumul in cauza un consum de 39 litri la suta !

Asa ca, dealerii auto din Romania ar trebui sa introduca in fisele tehnice ale masinilor, pe langa consumul urban si extraurban, o rubrica numita "Consum in Bucuresti" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Leonul meu de 1.4 si 85 cp a consumat sambata de la bucuresti la craiova 7.1 l si la intoarcere kiar 6,6 l cu climatronicul deschis si am abia 1300 km facuti. Consum destul de bun zic eu dar lasa de dorit atunci cand vrei sa faci o depasire (ce sa mai zic ca la 160 km/h am fost nevoit sa las un clio sa ma depaseasca); consider ca motorul de 1.4 trebuia sa aiba macar 100 CP.

In oras consumul este cam mare de gen 10-11-12l (dimineata cand ajung la serv am un consum de 14 l cam, deoarece e f aproape serv meu de casa, cam 1,5 km)

Astept si de la alte motoare 1,4 l benzina pareri

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa un consum la 2.0 tdi daca afiseaza cineva! Al meu pe ultimii 2000 km afiseaza 7,4 pe cb. Cum masina se merge fara menajamente(in limitele bunului simt) si se merge si prin buc, si prin ploiesti dar sa zicem in proportie de 70% in exterior unde este calcata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu CB s-a "blocat" pe 7.8%, dar eu merg zilnic numai pe autostrada Buc-Pitesti, viteza de croaziera fiind 150-160 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura o am din noiembrie si tocmai am facut 5.000 de km.

Din pacate consumul in oras mi se pare cam exagerat. BC2 imi arata 96 de ore (la 99 se va reseta) si un consum aferent acestui interval de 14,8% ! Si inca nu am inceput sa folosesc aerul conditionat :)

Ce-i drept aceste 96 de ore le-am petrecut exclusiv in Bucuresti, oarecum respectand acest program:

Luni/Vineri:

- dimineata, Dr. Taberei - Calea Floreasca, 8 km, cca. 1 ora si un sfert

- seara, Calea Floreasca - Dr. Taberei, 8 km, cca. 50 minute

Weekend:

- diverse drumuri, numai in Bucuresti

Este un consum normal pentru un motor de 1.6, chiar si in conditiile date ?

P.S. In weekend voi pleca la Bacau, sper ca macar extraurban sa scot un consum decent. Revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e normal sau nu,dar pot sa-ti spun ca in w/d-ul trecut am parcurs cam 150 de km in Bucuresti la diverse intervale orare din zi si din noapte si consumul s-a situat in jur de 9 - 9.5%. Trebuie sa precizez ca nu am "calcat-o".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Zorro Classic

Record personal: 7,2 l! Traseu: Valeni de Munte - Bucuresti, sambata.

Consum mediu pe 2.000 km (mixt, inclusiv autostrada): 12,5 l/100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Onesti, aproximativ 260 km:

- la dus, "calcata" (mers constant 160 - 180 km/h, mai putin in localitati), consum mediu 10,1 %

- la intoarcere, mers "decent" (cruise control pe 120 km/h), consum mediu 8,3%

Avand in vedere si cele scrise mai sus despre consumul pe care il am in Bucuresti, dupa 6 luni, sunt putin cam dezamagit... de consum, pentru ca de masina sunt in continuare super incantat :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti Budapesta si retur 1635km consum 5.86. Medie orara la dus 80 la intoarcere 65.

Bucuresti Roman si retur (cu plimbari prin Roman) consum 5.5 (nu mai tin minte mediile orare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Florin&David

Seat Leon 1,4/85 CP

Constanta - Bucuresti si retur 510 km (cu plimbariile de rigoare prin Bucuresti)

Consum la stantia PECO PETROM de la intrarea din Constanta de 7,8 l/100 - vinovat sau nu CB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

florine eu ieri am plecat de pe calea mosilor-unirea-victoriei si la plecare am avut 30 consumul si dupa mai mult de 1 ora cand am trecut de victoriei abia a inceput sa scada sub 19 iar pana la televiziune aveam deja 15

aglomeratiile o omoara,,,,precizez ca am acelasi motor ca al tau iar unele dati (seara cand e liber) am scos si sub 8 in bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A trecut ceva timp de cand nu am mai facut consumul masinii si am zis ca acum este cazul. Am mers 'la consum' cum se spune 100 km in afara orasului, nu am depasit 115,dar nici nu am scazut sub 90 km/h si a rezultat o mare si placut surpriza pentru mine: o medie de 6,8%. M-am declarat multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Veniti in Constanta.

La oras la ultima "verificare" am iesit cu un frumos 8%.

1,4 / 85 CP, Leon 1P 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Deva - Fonyod/Balaton (Ungaria) - Bucuresti.

1963 km si un consum de 7,8 l%. Mers sportiv. Eu zic ca e bine :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Toledo 2005,1.6benzina,102CP

mers pe ruta Bacau-Tecuci(100 km)fara clima,numai cu tempomat,120 afara si 60 in localitati:

-pe computer 7%

-din plin in plin 7,4%

In oras computerul indica intre 8,5 si 9.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As putea sa ma laud ca am scos 5,5 plin plin dar nu am sarit de 100 si am mers cam 80 constant in rest.

Sa ii mai aud pe dieselari :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scapat e rodaj.

Schimb vitezele cum vreu si cand vreau.

Consum 10,4 dar numai urban. In Constanta mai exact.

50 l si am mers 480 km.

Viva la gasoline.

O sa incerc sa dreg busuiocul cu drumul de maine la Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jale mare.

Astazi 18.06, drum extraurban 99% / 1% urban.

Plecar 02.00 din Constanta via Otopeni, revenire 08.30.

520 km cu un consum aratat de BC de 6,7%.

Autostrada 130 km/h.

Sate , satuce, comune si varianta Bucuresti 70 - 90 km/h.

Plecar cu rezervor full de la LukOil, revenire cu rezervor putin sub limita de 1/2.

Per ansamblu, .... MULTUMIT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ 1500 de km facuti 90% in oras, folosind clima destul de des: 9.4 %.

Pe distante relativ scurte si in trafic insuportabil, BC-ul afiseaza si 12-13%, insa se mai compenseaza seara cand a afisat si consum de 7-8%.

Consum extraurban inca nu am avut ocazia.

Sunt surprins ca acuratetea consumului mediu al computerului de bord este foarte precisa, verificata de fiecare data cu metoda plin-plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2.0TDI 140cp 2006:

Urban scot de la 6,4% in serile mai libere , 7,5% de obicei daca merg mai normal si pana la 8,5-9% cand ma grabesc si e mai aglomerat.

Extraurban la viteze de pana in 100km/h max 5% si consumul incepe sa creasca cu 1-2l odata cu viteza.La mersul meu in afara localitatii de 120-140km/h am un consum cam de 6,5-7%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se par niste consumuri f bune

sambata la 7 dim am intrat pe autostrada soarelui cu 7,4 l consumul si cand am terminat o aveam 9,1 si am mers 130-150 cam iar la intoarcere prin bulgaria am mers mai incet (110-120) si a scazut la 7.1 l.

am facut incercare si la 170 cu clima aveam instantaneu 15,3 l :(

in bucuresti cam 12 e consumul dar cand e "bara la bara" fuge si la 15

am sa merg si la service sa vad poate mai are ce regla la ea deoarece posesorii de logan imi rad cu consumuri de 8-9 in oras

a folosit cineva si mai ales daca a observat ca folosirea unei benzine mai scumpe scade automat consumul?dar sa bagi totusi cu 4,7 ron e cam mult parca

ms

Modificat de CristiN
renunta te rog la quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!