Jump to content

Consum Leon 1P/Altea/Altea XL/Toledo


Cristi_fx
 Share

Postare recomandată

Bucuresti - Suceava 7.9 l / 100km

Suceava - Bucuresti 8.0l / 100km

Cam cu 1l la 100 mai putin decat data trecuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Iceman - fix acelasi consum il am la Vectra :D .

@AIX - chief, sincer nu m-am mai uitat la media orara, nu aveam chef sa-mi tai venele si sa murdaresc masina noua :D .

Azi dimineata, Muncii - Baneasa pe St cel Mare - Barbu Vacarescu - Aerogarii - 45 minute si 10,5 %. Fratilor, e mult ... e mult, pentru ca am mers cuminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit aseara un consum de 10.8%, intre orele 18-21, pe o distanta de 30 km - prin oras, bineinteles. In aglomeratie medie, dimineata si seara, pe distante scurte - 6-8km, am inceput sa scot 12.5-13.5%. In aglomeratie mare, consumul urca spre 16%. Reinventez si eu roata si zic - pe distante mai mari, si cu miscare decenta, consumul tinde spre cel de la carte. Te tarasti - consumi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti -> Cluj - 7.7%

Cluj -> Bucuresti - 7.4%

~2500km si n-a prea scazut consumul, fata de cat era la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

numai prin buc in ultima vreme, in functie de aglomeratie, si 9,ceva% dar si peste 14%... asa ca nu mai plec la 18 de la servici din pipera, stau

cel putin pana la 19.30 :D

am numai fix 5555 km, poate mai scade consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, de la Piata Presei pana in Dristor : 1.5h : 26l/100km :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin cam mult, eu am avut 17% aseara, de la Izvor la Dristor, 8km intr-o ora. Dar 26...

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am mers sportiv, am schimbat din treapta I in treapta a II-a numai la 6000 de ture :D.

Chiar atat arata cand am ajuns acasa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seara in oras, trafic mediu 8.8 l/100 km

seara in afara+oras(70%+30%) 7.2/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

leon 2.0 tfsi:

in oras mers f usor 12-13, afara 7-8

mers mai sport oras 15-16, afara 10

mers grav oras peste 20, afara peste 13-14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

dupa 2000 km consumul incepe sa se incadreze in cifrele anuntate de producator, uneori chiar mai mic :))

Urban 100% - 9.6 la 100 km (12 km )

extraurban - 6.9 la 100 km distanta totala ( 53 km)

Stil de condus: schimbat la 2500-3000 rpm, plimbat acul si pe la 4000 rmp :D

Per total sunt multumit :D

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow - vit. medie domnule ca ne faci sange rau :)) La 9.6% urban cred ca ai vm ~30km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viteza medie pentru 6.9% nu mi-o amintesc exact pentru ca asta se intampla acum o saptamana. Din cei 53 km, 10 au fost prin oras cu 40-45km/h, restul au fost in afara cu 110-120 km/h.

Pentru cei 9,6% in apropiere de casa am prins doar 2 semafoare, dar nu mai puteau influenta consumul pe ultima suta de metri.

post-3433-1169191744_thumb.jpg

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum consuma a ta doar atat ,eu am 11000 km si imi consuma in oras 12 si afara 10.

La mine acul turometrului lucreaza intre 4000/6000 rot/m,poate de aici este diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca din cauza celor 4000-6000 de ture. La mine e 2500-3500 de ture, rar apuca un 4000 si 4500 de ture e sarbatoare :) ; la mine pedala de frana e aproape noua :D deoarece franez putin si atunci doar pe coltul pedalei.

Asta seara am recidivat :P . Scuzati calitatea, dar sunt facute cu telefonul.

post-3433-1169230289_thumb.jpg

post-3433-1169230297_thumb.jpg

post-3433-1169230305_thumb.jpg

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AIX ai trecut pe diesel sau conduci ca pensionarii? :blink: :eek:

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am coborat sub 7:

extraurban, ~270km, 6.3%, vm 67km/h

Inseamna ca ai mers destul de linistit si constant,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa va spun:

Bucuresti - Tg. Jiu - vineri, vant puternic pe A1, depasiri dese in restul traseului, consum 8.4% :vaidecapulmeu: Dupa ce ca ma consolasem cu ideea ca oricum scot peste 7% extraurban, de data asta am sarit de 8%; pe A1 am mers constant cu 130-140km/h, cu sprinturi ocazionale peste (nu m-a depasit nimic pe A1 - ciudat). Apoi cu cat s-a putut, in functie de trafic, insa am tras de ea (nu mai tin minte vm dar tot pe 60-70 km/h se invartea)

Tg. Jiu - Bucuresti - duminica, primavara afara, a condus sotia primii 60km (Horezu) - in general doar intr-a 4-a, fara depasiri, mers constant 60-90km/h; dupa acesti 60km consumul era 6.3%; pana la Pitesti am ajuns la 6.0% (si tot cu 6.0% am iesit din Pitesti, am avut noroc de o traversare usoara si rapida) - insa am condus cat mai constant, fara decelerari/accelerari bruste - pe Dealul Negru totusi cu accelerarile necesare la urcare ptr. depasirea tirurilor (oricum, ce am pierdut la urcare am castigat la coborare). Dupa Pitesti am mers pe A1 cu 100-120 km/h - iarasi, fara decelerari/accelerari bruste, cu sprinturi ocazionale pana pe la 140km/h. La intrarea in Bucuresti aveam 6.3%, vm 67km/h.

Un consum mai vechi, pe acelasi traseu:

~300 km extraurban, vit. medie 68 km/h, consum 7.2 %.
Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi prin Bucuresti, traseu Crangasi-Floreasca-Militari, 18 km, vit medie 23km/h, a consumat 11,7%

In afara recordul a fost Campina-Bucuresti 6.3%, mers foarte usor (era o ceata infernala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- in general doar intr-a 4-a, fara depasiri, mers constant 60-90km/h;

Nu ai a 5-a viteza ;) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!