Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

lucrezi la armata? Coral Opal si Agat... acolo mi`am petrecut copilaria.. mai e piscina aia in centru? acolo am invatat sa inot.. superba locatia dupa parerea mea.. pacat ca nu prea se investeste...

Same here :scratch:

Mai tin minte si acum mirosul de sulf de la piscina :icon_thumright:

Vindeca sulful ala orice julitura :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu anu asta numai vreau sa merg la mare pe litoral romanesc nu merita...din punctul meu de vedere si e adevarat ca in alte tari e mai calumea nu se compara cu litoral romanesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2005 , 6 , 7 , 8 - grecia si turcia

2009, 2010 - Eforie

2011, revenim in grecia (deja am luat biletele, early booking si am primit discount de 45%)

Litoralul romanesc moare in fiecare an, nu mai pot sa ma duc in concediu si sa vad balarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@soila Nu-i probleme mergem cu canistrele de benzina in portbagaj, ca pe vremea lu' Ceashca. Oriunde numai la Mamaia nu!

eu anu asta numai vreau sa merg la mare pe litoral romanesc nu merita...

Probabil vroiai sa spui nu mai, ca se intelege altceva din postul tau :blah_:

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am propus ca in vara acestui an sa merg pe mana lui vali_devill - stiti voi, neptun, sara, mediterraneo, momo beach, vorba unui clasic inca in viata, "vreau sa merg pe litoralul romanesc sa ne simtim naspa" :lol: Ideea e sa fie low cost si sa gasesc bilet "nothing inclusive", anul trecut am platit degeaba micul dejun, nu prea ajungeam la ora potrivita :( . Scopul este sa profitam la maxim de mare, valuri, briza, soare, restul nu e asa important. Nici macar nu mi-am propus sa ma ingras in concediu, ba dimpotriva.

Anul acesta cu siguranta nu ma aventurez peste hotare cu 2 prapaditi, unul de 3 ani si altul de 1 an. Imi place simplitatea ideii, bag plinul la masina, dupamasa ajung la hotel unde ma cazez in 5 minute si fug repede sa incerc marea (cu degetu`). De mancat gasim noi ceva, inca n-a murit nimeni de foame pe litoral. Cand ma satur imi strang shandramaua, arunc toate in portbagaj si in 10 ore sunt acasa.

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca juniorul se apropie de 4 anisori, de data asta merg(em) in Grecia, 99,99% allinclusive;

am auzit ca e mai ieftin uleiul de masline si asa o pun de o mica bisnita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sharanel:esti un personaj charismatic si sugubat,si sper sa vorbesti serios...ai sa vezi ca e posibil sa fii multumit si pe aici prin ograda mult hulita.

Si mi-ar face placere sa te cunosc la o apa plata cu gheata si lamaie,daca ni s-ar suprapune perioada.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Anul acesta am ales litoralul romanesc (ultima data am fost in 2007)din cauza bugetului, la recomandarea lui Vali am ales hotel Sara Neptun, prima surpriza este montarea aerului conditionat (nu era in momentul cand am cumparat biletele), celalalte bune sau rele le spun dupa concediu.

Deci in perioada 10-16 iunie vom fi pe litoral, daca sunteti careva prin zona da-ti un semn, iesim la un suc, bere etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

Hai la mare neamule!vine vara bine-mi pare,hai sa dam fuga la mare!

Sper sa va simtiti cel putin la fel de bine ca mine!

Concedii placute.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu rezervare tot pentru litoralul romanesc (is cu doi copii 5+2 ani), dar am ales Eforie Nord pentru ca pot gasi locatii mai aproape de plaja...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost de 1 mai,am dat o fuga prin toate statiunile;JALE PE VALE,MAMAIA..ceva ceva lume,mare jeg,acceasi statiune posomorata si nimic nou,din plictiseala ne-am dat cu faimoasa telegondola..,NEPTUN totul vechi perimat inca ramasa in comunism statiunea,dar la locul unde merge seful statului nostru era curat,floricele,boscheti tunsi regulamentar,fazanii zburdau in voie :blah: VENUS..SATURN..aratau ca dupa cataclism atomic,VAMA VECHE..dezmat total,sprit de voie,droguri la liber,puhoi de lume,o punga de chipsuri se vinde cu o paine la pachet(un fel de cartofi prajiti cu paine mai trendy :lol: )un travestit de la un cort ne arata pistolul si se facea ca ne impusca(nu ne-am dat jos din masina)si l-am intrebat daca vrea sa jucam pac-pac si sa sucit posibil sa fi avut el doar pistol cu apa,(sper sa nu deranjez colegii care iubesc VAMA dar mi-e imposibil sa cred ca distractia consta in a te pisa pe cortul vecinului,a bea pana te crezi CAPITAN AMERICA sau ca HENDRIX a fost verisor bun cu ELVIS,a darama o biata prezentatoare de stiri gravida)Asa per ansamblu cred ca sa cam dus vremea fitzelor la mare si nu o sa mai fie ca acum 2..3 ani cand masinile smechere erau uniforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca sunteti destui care ati fost la all inclusive si as dori sa aflu ceva: Am gasit oferta la noi in RO de acest gen dar se precizeaza ca trebuie sa porti o bratara la mina pe toata durata sejurului ( probabil si pe plaja :) )...

Stiu pentru ce se folosesc astfel de sisteme RFID dar in Italia la hotel de 4 stele ( cu mic dejun inclus ) chiar nu a fost nevoie de asa ceva...

Voi ce experiente ati avut in acest sens ? Si la copii a fost nevoie sa monteze device-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V i c t o r

... se precizeaza ca trebuie sa porti o bratara la mina pe toata durata sejurului ( probabil si pe plaja :) )...

... Si la copii a fost nevoie sa monteze device-ul ?

Asa este si-n Bulgarie si-n Turcia. Si copiii au bratara la mana (de regula de o alta culoare decat cea a adultilor).

Nu deranjeaza cu nimic, este o banda din plastic. Singurul inconvenient este ca te bronzezi cu urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai reusit cea mai buna descriere care am putut sa o citesc in ultima vreme. Am ramas unde eram si acum 10 ani. Nu s-a modificat nimic, adica scuze e mai nasol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu pentru ce se folosesc astfel de sisteme RFID [...] Si la copii a fost nevoie sa monteze device-ul ?

Eu din cate stiu este o banala banda de plastic. Poate confirma cineva ca are chip RFID? LOL! Care ar fi scopul RFID-ului la un resort all inclusive? Ca doar nu esti detinut...

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scopul este de fapt controlul accesului in zona exclusiva a hotelului si binenteles accesul la serviciile respective.

Cunosc bine sistemele RFID pentru ca am lucrat cu ele iar de confirmat pot sa o fac doar la intoarcerea de acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am propus ca in vara acestui an sa merg pe mana lui vali_devill - stiti voi, neptun, sara, mediterraneo, momo beach, vorba unui clasic inca in viata, "vreau sa merg pe litoralul romanesc sa ne simtim naspa" :lol: Ideea e sa fie low cost si sa gasesc bilet "nothing inclusive", anul trecut am platit degeaba micul dejun, nu prea ajungeam la ora potrivita :( . Scopul este sa profitam la maxim de mare, valuri, briza, soare, restul nu e asa important. Nici macar nu mi-am propus sa ma ingras in concediu, ba dimpotriva.

Anul acesta cu siguranta nu ma aventurez peste hotare cu 2 prapaditi, unul de 3 ani si altul de 1 an. Imi place simplitatea ideii, bag plinul la masina, dupamasa ajung la hotel unde ma cazez in 5 minute si fug repede sa incerc marea (cu degetu`). De mancat gasim noi ceva, inca n-a murit nimeni de foame pe litoral. Cand ma satur imi strang shandramaua, arunc toate in portbagaj si in 10 ore sunt acasa.

Pe acelasi principiu am mers si eu cu sotia in ultimii 2 ani.

Am ales localitatea 2 Mai. Mare, soare, liniste (mai putin salvarile care treceau seara cu drogati adunati de prin Vama). Putin cam mizerabila plaja pentru ca n-am vazut pe nimeni sa adune mizeria. Doar cate-un tractor care mai baga plugul prin nisip.

De fiecare data ne-am dus la plezneala, nimic rezervat. Anul trecut am avut bafta sa nimerim o camera libera la Vila Mary. Pret 90RON/noapte in august. Recomand cu caldura. Sunati si vedeti cand au disponibila camera 11 :)

In afara de mare si soare nu prea e nimic de facut. Prin Mangalia una/alta de vizitat. Muzeul istorie si arheologie Callatis ar fi un reper. In rest iar mare si soare :)

Ne-am mai luat vinieta de Bulgaria si am fost intr-o dupaamiaza la Balcic sa vizitam castelul reginei Maria. Scumpa si proasta mancarea la parlitii aia de bulgari. In alta dupaamiaza am mers sa vedem apusul de soare la cap Kaliakra. Merita. Si in alta zi am dat o fuga la crescatoria de midii de la Dalboka (pe drumul spre cap Kaliakra, inainte de Bulgarevo se face un drum la dreapta, atentie mare la indicator). Sunt 2 carciumi acolo langa crescatorie, daca ajungeti pe-acolo o recomand pe cea din stanga din capatul drumului.

Si cam asa am petrecut ultimile 2 concedii la mare. N-a fost de lux dar ne-am odihnit, ne-am bucurat de mare si soare si am mai si umblat putin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu mancarea e problema mare,am vrut sa mancam in mamaia..am intrat la o carciuma,am dat perdeaua de fum de la intrare si cand a venit miros de mancare nasoala am fugit,am fost la Taverna Sarbului..mancare senzationala,servire ireprosabila(parca esti un rege asa esti tratat)si preturi de Coasta de Azur.Anul trecut am fost de 3 ori la mare,am preferat sa plec duminica dimineata si sa vin duminica seara 4 ore drumul si in jur de 6..7 ore plaja.Fac asta de 3 ani si consider ce e mult mai bine si mai elegant asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' stai linistit Gabi ca asa e peste tot. Toate carciumile (alea putin mai rasarite, nu bombele) au niste scoruri de dai pe spate si o servire si o mancare de toata jena. Eu cred ca oamenii aia de-acolo n-au ajuns niciodata sa vada cum se manca in centrul Brasovului si la ce scoruri si ce servire, ca deh... vorb-aia, tot oras turistic (acum nu va suparati dar eu cu Brasovul pot compara cel mai bine situatia).

P.S. mi-am adus aminte de o recomandare de cazare pentru 2 Mai: vilele Bianca. Cazare foarte buna si muuuult spatiu de joaca (inchis cu gard) pentru copii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, anul trecut am mincat de vreo doua ori in doua locatii diferite din Mamaia (am mai scris despre asta la timpul potrivit, parca...#266; de cealalta chiar nu mai imi amintesc, dar tot in zona)si nu au fost preturi mult mai mari decit in Eforie (1-2 lei la ciorba...); evident de mamaia s-au vaitat niste cunostinte ale adversarei, dar probabil ca s-or fi dus la extrahighspanac :)

pt ca juniorul se apropie de 4 anisori, de data asta merg(em) in Grecia, 99,99% allinclusive;

din cauza ca am primit un pret marit cu 50% fata de cit au platit niste prieteni ce au 2 copii (mult mai mari ca al meu) ma voi reorienta :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz, tu le faci reclama la greu :)

O fi fain acolo dar mai iei in considerare si imprejurimile...nu te simti ca intr-o statiune.

Cit despre mincare, se stie e o hotie ( si nu numai ). La un hotel mediu de 3 stele iti cer 100 de lei/zi/pers...

Prefer sa iau un all-inclusive la 3 pers, 2 adulti si un copil de banii aia ( cazare+ masa 2 pers la hotel de 3 stele ).

Daca esti interesat de locatie da-mi PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una e pretul pe camera / noapte si alta pentru persoana / noapte ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma nu ca as fi antipatriot da incercati o iesire la Tenerife. Zbor cu avionul si acolo inchiriat o masina pt vreo doua zile. Per total mai ieftin si cu mult mai placut decat pe la noi, tiganiade si alte bomboane agricole nu gasesti. Stiu ca e vb despre litoral Romania da... Decat pe litoral mai bine la munte in Moldova am gasit niste locuri de nota 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!