Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Vreau sa imi spun si eu parerea aici pt ca exista o tendinta generala de a considera TOT litoralul romanesc de rahat.

Eu de vreo 2 ani, influentat de poporul extaziat de experienta bulgareasca, tot tanjeam dupa un concediu acolo. Anul asta am zis sa-mi fac rezervare la hotelul .COM din Albena. Am povestit pe aria "Bulgaria" ce am patit acolo, nu mai insist. Concluzia e ca dupa prima noapte m-am carat de acolo si m-am dus la Neptun, cu gandul ca sigur ma va costa imens mai mult si voi suferi de tot felul de frustrari.

M-am cazat la hotelul Apollo, chiar pe strada principala. Fiind in timpul saptamanii hotelul era gol, la fel si plaja. Cazarea m-a costat 130RON/camera/noapte pret in care intra si 10ron/zi consumatie la barul cu wi-fi gratuit. Camerele super curate, aveau minibar (la bulgari nu exista asa ceva),TV cu cablu, seif la receptie(gratuit), puteai sa-ti lasi laptop-ul la receptie daca nu te simteai in siguranta. Pe plaja 15ron/zi sezlongul. Preturile la mancare au fost super decente pt o statiune ca Neptun. Am mancat la Mediteraneo, la Ancuta si la Insula. Recomand Mediteraneo pentru preturi si calitatea mancarii si Insula pentru fitze.

Una peste alta nu am suferit deloc o gaura in bugetul alocat vacantei pentru ca am iesit exact la aceiasi bani (intr-adevar cu o zi in minus pe care am pierdut-o la bulgari), nu am fost frustrat ca nu am la dispozitie oale de mancare si butoaie de bere bulgareasca. Deci, la noi ma mai duc, la bulgari nu.

later edit: La anul o sa incerc Miorita, am vazut de afara ca si el era renovat, si are si piscina. la agentiile de turism erau cam 150ron/zi/camera.

Modificat de gabyte00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand ..... Insula pentru fitze.

wrong

poate nu ai mincat papanasul facut de ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da am mancat, am zis pt fitze din cauza pretului.

Servirea, locul, calitatea mancarii, muzica la comanda... ireprosabil, insa am dat 130ron pe 2 ciorbe, un platou de fructe de mare si 2 pahare de vin si o portie de papanasi, fata de Dalboka-Bulgaria (ferma de midii pe malul marii) unde am dat 21leva (53lei la cursul lor) pe cam aceleasi lucruri (cu sucuri in loc de vin).

Preturile sunt artificial marite pentru a selecta clientela, ceea ce inseamna definitia fitzelor, nu inseamna ca mancarea e proasta, e chiar excelenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-as compara restaurantul din Neptun cu bodega aia din Dalboka... am mers pentru ca e renumita pentru midii si peste proaspat, mancarea a fost ok, servirea si prezentarea insa sunt execrabile. Intr-adevar, la noi serviciile sunt mult supraevaluate, dar asta si pentru ca sunt clienti dispusi sa plateasca acele preturi. Daca nu ar mai merge nimeni pe litoralul romanesc, nici macar in weekend, atunci proprietarii hotelurilor, pensiunilor si restaurantelor ar fi nevoiti sa scada preturile pentru a atrage clientii. Din pacate, daca nu isi permit, romanii cauta locuri de cazare si mancare mai ieftine, bineinteles si mult mai slabe ca si calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate unora, Dalboka, li se poate parea o bodega, insa pt mine a fost singura experienta placuta in Bulgaria.

Iar cu privire la preturile de la noi, mie mi s-au parut chiar decente restaurantele din neptun de pe soseaua principala. La meditaraneo o ciorba de fasole era 6.5RON, iar pe o pizza am dat 16.5RON, mojito 15RON. La Ancuta ciorba de fasole "cu trei afumaturi" a fost 7.5sau 8.5Ron nu mai tin minte, insa mai proasta decat la Meditaraneo care e langa.

La Insula m-am dus constient ca voi plati mai mult, dar am fost curios sa vad cum e. Intr-adevar Insula si Dalboka nu fac parte din aceeasi clasa de restaurante, Dalboka e o ferma de midii unde poti sa si mananci, Insula e un restaurant de lux, cu aspect si servire pe masura. Insa eu comparam mancare/mancare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te-am inteles, vorbeam strict de comparatia ta intre Dalboka si insula. Ca idee, ce am mancat la Dalboka am mancat si la un restaurant din Olimp, Popasul Pescarilor, unde a costat de 2 ori mai mult. Am fost insa multumit la Olimp de faptul ca nu am vrut nici o clipa sa ma ridic de la masa si sa plec din cauza servirii, mizeriei de pe masa sau de la toalete.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in Saturn-Mangalia pana la urma. Totul ok, mi-a placut foarte mult.

Intr-adevar taxa de pod a fost de 11 RON. Pe A2 am prins un accident in lant (20-30 masini cred) astfel ca am mers cu viteza melcului. Mai apoi dupa pod, la fel am mers cu 2-5km/h intr-o coada interminabila pana aproape de Murfatlar.

Starea drumurilor in jud. Constanta este f. buna, exceptie facand orasul Constanta.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e doar o parere a ta personala legata de drumurile din Constanta, n-or fi ele ca in centrul Koln-ului, dar nici ca in unele orase din Moldova in care am fost recent.... ;)

Partea cea mai neplacuta a drumului spre/dinspre mare ,dupa mine ,ramane segmentul de dupa iesirea de pe autostrada la Cernavoda si pana la Constanta din cauza supratraficului , soseaua aia neputand sa preia in niciun caz atatea zeci de mii de masini, dar ptr asta avem cui multumi... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabyte00: eu ma refeream la regele papanasilor: papanasul Mon Jardin care e altceva decit papanasii obisnuiti

asta seara am mincat la o "impinge tava" din Venus (un calut de mare la intrare sub care scrie sprite... :lol: ); mult mai slaba ca si sortimente comparat cu cea din EforieN, dar am plecat la fel de ghiftuit incit am trecut prin Neptun fara sa fac pauza de papanas.

si se pare ca nu mai ajung la el decit la anul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine m-am intors,dintr-un concediu scurt,concentrat,si super placut...cum promiteam,am sa pun poze cu meniu,note de plata si alte lucruri interesante pt a oferi ca informatie pt doritori...

cateva poze facute pe furis din meniu,asa cat sa nu ne facem de ras...

post-34488-1280903279_thumb.jpg

post-34488-1280903345_thumb.jpg

post-34488-1280903402_thumb.jpg

mesele s-au luat la diro,care este chiar cum se termina drumul spre plaja,ultima terasa pe dreapta,inainte de steaguri,iar mediteranneo,este in centrul statiunii,vis-a-vis de km 0(nu va recomand sa mergeti la km 0,preturi nesimtite,iar ambianta de doraly).

mai exista si terasa farul,care este tot a lor,si este situata tot pe plaja,de la steaguri in partea stanga de plaja.

cam asa arata o salata la mediteranneo,la bol,adica ceva din care o persoana ca soricioaica mea ,de 50 kg,se putea satura(aviz celor care credeau ca mancam putin ca sa fie ieftin)

si cam asa manca ursul tampit(subsemnatul)

note de plata:

si ceva instantanee de la plaja,bineinteles deja obisnuita momo beach...

post-34488-1280904613_thumb.jpg

post-34488-1280904706_thumb.jpg

post-34488-1280904830_thumb.jpg

post-34488-1280904965_thumb.jpg

post-34488-1280905029_thumb.jpg

din camera de hotel se vedea marea,hotel sara,deja socotit cartier general pe litoral...

post-34488-1280905278_thumb.jpg

post-34488-1280905489_thumb.jpg

post-34488-1280905559_thumb.jpg

cred ca deja v-am plictisit...cam asta a fost la mare,in linii mari,am fost doar 4 zile,daca mai sunt ceva intrebari,va stau la dispozitie cu placere.

vacante placute in continuare.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te incalzeste cu ceva, sa stii ca in Iasi drumurile sunt mult mai proaste decat in Constanta. Sper sa faca ceva autoritatile fiindca schimb bucse intr-o veselie.

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca anul asta a fost diferenta mare la tarife (cazare/masa) intre Mamaia si restul statiunilor.

In Mamaia totul era aproape dublu (ca pret), poate singurul avantaj era ca in partea de nord in Mamaia,

era foarte libera plaja si curata.

Si inca ceva, am constatat ca au umblat la "gramaj".

E adevarat ca tricourile mele au o "umflatura" in partea din fata, dar dupa ce am mancat

un piept de pui la gratar cu cartofi prajiti si o bericica, ma uitam prin farfuriile sotiei si copilului

poate, poate mai ramane ceva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la mamaia?la gramaj...

la neptun mi s-a parut ok.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, nu ma convingeti. :blink: De atatea ori m-am pacalit cu litoralul romanesc... Nu vreau un versus cu Bulgaria dar din pacate la noi este tot scump si prost...

Spre exemplificare atasez o poza cu tarifele (au fost valabile intre 15 iunie si 30 iunie a.c.) de la Hotel Riu Helios Bay Obzor, din Bulgaria, preturi valabile la receptia hotelului sau cu rezervare direct la ei (fara comisioane, tva-uri si alte smecherii ale agentiilor romanesti). Din calculele mele era 200 ron pe zi (2 persoane). Comparati si calculati singuri...

dsc05009t.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Competent sau incompetent, vorbeste aceeasi limba cu mine acel medic (pe linga asta eu nu pot sa il cataloghez atita timp cit nu am facut aceleasi scoli); nu as avea chef sa caut un farmacist/medic vorbitor de engleza pt ca de pe vremea ...

acu doua seri (pe la miezu' noptii asa) a trebuit sa iau viteza din statiune (mi-a indicat un taximetrist unde e o farmacie non stop dar eu nu am dat de ea...) pina in Constanta unde am rezolvat problema cu tanti marmacista de servici; ia sa fi patit asta pe ulitza icsulova... io sa cer numaistiuceramid si ei sa imi dea gogosari murati ca taie greata....

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la mamaia?la gramaj...

la neptun mi s-a parut ok.

brgds

Da, la Mamaia au scazut portiile si au cam crescut preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io sa cer numaistiuceramid

metoclorpramid :icon_thumright:

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

altfel ii zice... tot asa am facut si la farmacie ca nu am mai tinut minte ce mi-a zis madam sa iau :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@victor blackedition:nu o lua asa,nu incearca nimeni sa te convinga de nimic.

sunt doar informatii folositoare din start pt cei ce vor sa mearga la noi.

daca esti setat din start ca la noi e naspa...e alta treaba.pana la urma este doar informatie,si nu o tentativa de convertire.

fiecare alege ce ii trebuie,conform stilului si buzunarului...de retinut ca niciodata nu am spus ca afara e naspa,doar ca de gustibus non discutandum.

va pup.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva impresii din campingul jupiter: daca nu ar fi niste fenomene de oameni totul ar fi foarte ok. mai precis, aseara au venit vecinii ce au fost plecati in alta statiune, pe la ora 1. au un smart care pb ca are multi km daca face zgomotul pe care il face. pe langa faptul ca au parcat masina langa cortul meu, consoarta aluia a inceput sa vb prostii de genul: "hai sa bag pepenii astia la frigider. dar mai bine bag doar unu. iubi, pe care sa il bag?; imi pare rau ca ti-ai pierdut sapca....etc" totul in gura mare si fara jena. dupa ce s-au culcat am auzit un zgomot ce semana cu genul numit manele (va dati seama cum vb astia doi daca m-au trezit ei si nu muzica). am asteptat vreo 10 minute crezand ca se opreste si cand nu m-am mai putut abtine, am iesit din cort si m-am dus direct la localul 'tacut': cramele murfatlar din neptun, ce gazduiau 15 constanteni ce isi cumparasera restaurant cu formatie. dupa 2 telefoane la politie si 30 minute asteptare (pt ca exista o singura masina in 3 statiuni si tb sa se ocupe de cazuri mai importante ca omoruri si accidente-dupa cum mi s-a spus de cel de la politie) oamenii au dat muzica incet. mai sunt diversi vecini ce dau muzica tare dar daca te duci sa ii rogi sa o dea mai incet se conformeaza si/sau copii foarte galagiosi. in rest totul bine.

PS: la spring time au mai introdus un meniu de criza: 3 chiftele cu piure si o salata de varza/castraveti cu 7,99 lei.

PPS: o pizza taraneasca la 4 seasons = 19 lei. tagliatelle funghi = 19 lei. heineken / gosser = 7 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti setat din start ca la noi e naspa...e alta treaba.pana la urma este doar informatie,si nu o tentativa de convertire.

Nu sunt "setat"... Era o simpla parere formata in peste 30 de ani de vacante la noi la mare. Fiecare are opiniile sale despre acelasi lucru, unii vad mare, altii mic, unii jeg, altii curatenie etc. etc., in functie de asteptari, de dispozitia de moment, de anturaj, experiente, pregatire etc.

Totusi, parca prea este totul grozav pe unde ai fost tu, chiar daca aproape zilnic citim in presa si vedem la tv despre minunile litoralului romanesc. Toti suntem "setati"?

O fi minunat sa faci 2 ore de la Cernavoda la Constanta, apoi sa stai intr-un hotel comunist cu camera de 12 mp spoit pe afara si cu aceleasi naravuri ale angajatilor. Pe urma sa alegi o terasa unde sa mananci, sa platesti si sa astepti ce vor si cat vor ei... Daca alegi o terasa "populara" pentru a servi masa riscul de a face o toxinfectie este direct proportional cu popularitatea. Apoi plaja cu chistoace, coji de seminte si comercianti bronzati, ticsita de sezlonguri...

Nu contest ca unii se pot simti excelent sa stea lipiti de cearsaful unor proletari veniti la "impinge tava", mari consumatori de seminte si bere la pahar din plasic, luat apoi suvenir in geanta.

Sa va relatez ceva vazut cu ochii mei - acum 2 ani am servit masa la o terasa in Neptun-Prichindel (langa Casa Galateana). Am vazut cum din farfuriile cu resturi de mancare (in speta ficatei de pasare) se punea la loc in bolul ce era pentru vanzare. Totul facut cu naturalete, fara nicio fereala. Era ceva normal.

Pentru mine vacanta inseamna in primul rand relaxare, odihna, liniste, o plaja curata, un restaurant cu fete de masa albe, o camera spatioasa si curata. Daca nu le am pe acestea mai bine stau acasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos... mi-ai adus aminte de o intamplare de acum 2 ani, culmea, din Bulgaria. Am alergat prin Balchik 30 minute sa gasesc o farmacie, insa m-am inteles perfect cu tanti marmacista, pentru ca culmea, Smecta se cheama si la ei la fel. Deci nu e dracul chiar atat de negru... chiar era non stop farmacia.

Asa cum zice Victor, mie litoralul romanesc nu-mi ofera nimic. Singurul loc unde merg in Romania la mare e un loc izolat, unde nu gasesti terasa in urmatorii 10-15 km, vecinul de cearsaf e la 200 de metri de mine si nu suntem decat noi si marea. Pentru asta merita sa merg o zi, bineinteles, fara cazare, plecat dimineata si intors seara in Bucuresti.

Daca vreau sa merg undeva sa ma relaxez, odihnesc, merg in Bulgaria pentru ca nu gasesc o locatie similara in Romania, la preturi similare. Si nu, nu merg la all inclusive sa mananc ca spartul si sa stau seara de 5 ori la coada la bere, micul dejun la hotel si o masa la un restaurant la alegere sunt de ajuns pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@victor:fara a polemiza,gen unde ma duceu e lapte si miere,mai ascult si eu de lume.de ex,am unchi,matusi,bunici,in mangalia.ei imi pot spune dute la ala la masa ca merita,la ala e veche mancarea,nu te duce.

nu mai zic si alte cunostinte gen ansvspa,ca dupa zici ca ma dau nu stiu cum.

dupa cum vezi,am postat numai informatie pt ajutor,ca altul sa nu ia vreo teapa,daca merge la noi.punct.

asta inseamna un forum,socializare,sa impartasesti lucruri bune si frumoase,si sa ne bucuram de ele cat mai multi.

vrei sa faci tu un topic separat cu 30 de ani de experienta cu ce naspa e la mare?

be my guest.si eu pot scrie in el,pt ca au fost locuri in care nu mai calc a2a oara.dar nu cred ca vrei sa iti recomand locuri din astea.

cat despre mirificul litoral vecin,nu am zis ca nu e ok,doar ca nu ma atrage.chestie de gust.

la bulgari e mai liniste,mai eforistic(eforie).e perfect pt oameni cu 1,2 copii,galetuse,etc.

nu gen momo,unde stau gagici in maimuta goala si bubuie liberty parade in boxe de sare berea din sticla.

placeri si pareri diferite,locuri pt toate gusturile,daca ele nu coincid,nu trebuie sa ne contrazicem.ok?

nu avem nimic de impartit sau de castigat.

si mai sunt o multime de locuri litorale,unde nu a calcat inca maneaua.

nu totul se rezuma la ce bag in gusa,ce bem.ai pescuit vreodata la 4 dimineata cu un pescar batran de 80 de ani?te-ai scufundat vreodata?ai fost la o cherhana adevarata?ai fost acolo unde se termina dealul,pamantul,si jos e marea?ai cotrobait printr-o cazemata de pe mal?

litoral inseamna mult mai mult decat bere,mici,plaja,manele.parerea mea.va poop.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e greu sa vorbesc ca-s constantean "jet-bejet", si nu se cade sa-ti critici locurile natale,mai ales ca realizez si o emisiune la un radio cu traditie pe litoral unde invit oamenii la mare, la soare :) , dar cateva vorbe parca nu ma lasa inima sa nu spun...

In esenta desi pare paradoxal, si victor blackedition si vali_devil, au dreptate...De ce ? Ptr.ca intr-adevar turismul romanesc la malul marii este cu 10 ani in urma celui bulgaresc, din varii motive pe care nu le comentez acum, dar sunt multe locuri unde te poti simti bine, unde nu trebuie sa te gandesti ca esti strain si abuzurile unor autoritati incapatanate din Bulgaria care nu-ti vor face dreptate iti vor taia elanul pe motiv ca nu vorbesc alta limba decat bulgara...

Am dat doar un exemplu, nu vreau sa generalizez si nici sa o luati decat ca parere strict personala...Mie unuia imi prind bine si o baie in mare la Mamaia (uff cat e de aglomerata zilele astea , de abia ajung la radio), dar si o vizita la linistitul castel al principesei Maria de la Balcik, urmat de o sesiune de cumparaturi si o masa copioasa cu calcan si zargan la o terasa de la Nisipurile de Aur ! Cred ca , daca exista cheia succesului si iese fum din pipa pacii, secretul consta in combinarea celor doua, cu atat cu cat ne vom convinge cu argumente ca ceea ce am ales a fost pe deplin alegerea buna! :)

Respect maxim domnilor ! :(

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ radioman:u r right!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!