Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

De acolo cumparam apa, sucuri, in general chestii care e bine sa le ai prin frigider.

Noi faceam aprovizionarea cu chestii d-astea din magazinele plus, minus, real, ireal si alte d-astea unde preturile sint ca acasa :icon_cool:

Pt mine a fost important sa fie "simplu" sa ajung si sa plec de la mare, avand in vedere ca am purtat dupa noi doi juniori (unul de 1 an si 7 luni, celalalt de minus 4 luni). Am considerat ca in caz de urgenta mai bine ma descurc in Romania, decat printre straini. Si nu ai grija cursului valutar, nici a hotilor de masini, nici a politistilor care stau la renumita spaga de 10 euro.

La mine e doar unul, dar sint 101% de acord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate "vedetele" isi mai comanda si prin alte locuri manele(asta asa ca sa mai strice ratingul de tara de la B la B-), dar nu le auzi chiar la fiecare taraba.

Sa inteleg ca va e frica sa iesiti din tara cu pruncii?! De ce, n-ati auzit de medici incompetenti pe la noi?

Mie mi-e frica sa ies si din casa ca fac "buba" :icon_cool:

Daca nici statiunile pentru pensionari(gen Albena) nu se preteaza pentru un concediu linistit atunci sigur Bam Booo e cea mai nimerita locatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de rau daca din Mures se vede doar Albena &Co si Bamboo; Sint o droaie de locuri pe litoral in care ai parte de liniste si servicii bune, dar nu au publicitate prea mare iar asta nu poate decit sa ma bucure ca voi sta printre oameni normali si nu "vedete".

Competent sau incompetent, vorbeste aceeasi limba cu mine acel medic (pe linga asta eu nu pot sa il cataloghez atita timp cit nu am facut aceleasi scoli); nu as avea chef sa caut un farmacist/medic vorbitor de engleza pt ca de pe vremea cind ma uitam la bulgari nu mai stiu decit birzo pomoshti, leka noshti detza si dobir deni drughi zritili (scris asa cum se citeste).

Bine, birzo pomoshti e util sa stii ce inseamna (ambulanta) dar nu e necesar sau de dorit.

Pe linga asta e grija masinii si chiar nu vreau sa vin perpedes ca nu am roti la valize; m-as duce cu mosku' da asta nu are prindere pt scaunul de bebe si nici clima, asa ca de ce ne-am chinui sa imprastiem aceeasi suma de bani, la altii ?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am luminat: in tara noastra nu se fura, iar daca Boc vorbeste aceeasi limba inseamna ca ne intelegem minunat :icon_thumright:

Iar tu inca nu ai vazut granita si conduci o masina autohtona...

Nu zic ca nu exista locuri bune si la noi, dar crede-ma , mi s-a acrit si am zis sa mai schimb peisajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Competent sau incompetent, vorbeste aceeasi limba cu mine acel medic (pe linga asta eu nu pot sa il cataloghez atita timp cit nu am facut aceleasi scoli); nu as avea chef sa caut un farmacist/medic vorbitor de engleza pt ca de pe vremea cind ma uitam la bulgari nu mai stiu decit birzo pomoshti, leka noshti detza si dobir deni drughi zritili (scris asa cum se citeste).

Bine, birzo pomoshti e util sa stii ce inseamna (ambulanta) dar nu e necesar sau de dorit.

Iarasi un punct de vedere excelent... Cu copii dupa tine e cam riscant la cefe late ...Mai ales ca engleza nu o prea cunosc oamenii de acolo.

@ Tilu :

Fiecare e liber sa mearga/faca/ viziteze ce /unde/cu cine/cu cate resurse / VREA. Nu trebuie sa fii acid in exprimarea unor puncte de vedere.

VA pupa tata si :icon_thumright: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut de acord!!Agreez aceeasi idee de a merge prin tara ptr ca sunt foarte multe locuri frumoase chiar si pe litoralul nostru!Foarte de acord cu mersul in strainataturi dar nu la bulgari ma nene!Spre vest incolo e foarte OK, dar la astia la sud de noi??!Hai sa nu mai ridicam atat de tare litoralul bulgaresc ca nu e chiar riviera franceza!! Si cand ii aud!!! Cu insiruirile alea de consoane interminabile ...pobarzo,pobarzo!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum te schimba copii...zic asta pentru ca si anul acesta din exact motivele enumerate mai sus (o fetita de 4 ani si una de un an) am ales sa imi fac concediul la Eforie Nord. Mai anii trecuti cu doar un copil mai mergeam la hotel, dar acuma deja cum suntem 4 persoane pretul sare destul de mult, si devine si complicat cu programul meselor! Acuma am ales o pensiune,aici. Sper sa fie Ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde il gasim pe Stefan cu terasa lui ? :)

Ajung inaintea ta in Costinesti.

Care ajunge in perioada 15-20.07. ? O bere ecologica, o cafea ?

e langa Discoteca Ring (da scrie "Terasa lui Stefan")

Cazare mi-am gasit aici :

http://www.turistinfo.ro/costinesti/cazare...ana-c30848.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da @Radu Sarbu, la noi vorbeste fluent engleza tot poporul, asta eventual in dauna limbii materne...Nu-ti fa iluzii ca nici prin alte tari nu se vorbeste engleza la orice colt de strada.

@Mishulake, mai inspre vest am fost acum vreo trei ani si inafara de faptul ca ne-au facut "tigani" si plateam o lopata de bani pe o bere...am ramas insa cu amintirile .

Nu am de gand sa va fac eu programarile de concediu, am exprimat doar un punct de vedere.

Oricum domnii politicieni vad ca ne incurajeaza din ce in ce mai mult pentru cosum...prin marirea TVA-ului.

Va doresc tuturor concedii placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tilule,

Nu contest ceea ce spui!Insa, spre vest incolo eu am lucrat 6 luni in Elvetia, si asta acum 11 ani, si nu credeam ca exista popoare atat de tolerante!!Dimineata la 6 vedeam bogatasi care coborau din Bentey-uri,Rolce-uri,Jaguar-uri,Aston-uri si care dadeau mana cu negrii (negri la sensul propriu la cuvantului!!) la 6 dimineta, 7, si palavrageau ceva acolo sau cu albanezi sarbi si altii care munceau pe-acolo la greu!!Mie mi s-a parut incredibil de contrastant cu estul asta de unde veneam eu, unde toti parvenitzii si nu numai, te ignora la stopuri si din alte pozitii si situatii!!Elvetienii sunt mari boieri!!Oameni cu mare caracter!!Care nu te fac niciodata sa te simti ca un [cenzurat], indiferent cate clase si averi au peste tine!!!Eu am vazut lucruri si oameni acolo de mi-a luat-o ceasul invers!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta inseamna civilizatie...si bani castigati pe parcursul mai multor generatii...asta e insa alta lume. Ceea ce nu inseamna ca nu au si ei uscaturile lor :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharanel da si tu mai multe detalii despre cazare. Hotel, pret etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inafara de faptul ca ne-au facut "tigani" si plateam o lopata de bani pe o bere...am ramas insa cu amintirile .

Fratele meu am fost in toata Europa, si nicaieri nu m-a facut nimeni tigan. Peste tot le-am zis ca sunt roman, numarul de la masina e de Romania. Nicaieri nu am avut probleme. Nu imi dau seama cum i-ai gasit tu pe unii care te-au facut "tigan".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) ce intelegem prin o lopata de bani?doar nu credeai ca berea la ei o iei cu pret de billa?ma intreb daca esti fumator,ce zici de pretul lor la pachet?scump domne scump!

dar la vecini e moca,berea curge fluvii,raiul pe pamant...macar ai zis o vorba mare,ai ramas cu amintiri.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharanel da si tu mai multe detalii despre cazare. Hotel, pret etc...

Mercur-Minerva

Confirm ca arata exact ca in poze, atat la exterior cat si la interior. Noi aveam luate bilete la Mercur (2 stele), dar ne-au cazat la Minerva (3 stele, Minerva apare in prima parte a galeriei foto), Mercur s-a renovat in totalitate si mai mult ca sigur va fi si ea clasificata la 3 stele.

Pretul l-am mai spus, prin programul "o saptamana la mare" am platit pentru 2+1 persoane, 6 nopti, mic dejun inclus, fabuloasa suma de 500 lei. 30 de metri de plaja, de restaurant, de terase, 10 metri de piscina, parcare in fata hotelului, wifi la receptie si in vecinatatea ei. Bineinteles daca te astepti la aceleasi conditii ca la Burj-Al-Arab vei fi dezamagit, dar per total a fost bine, ne-a placut mult, am prins vreme buna, pe plaja mai erau si cativa copaci unde ne mai trageam la umbra, plaja in general curata, mai gaseai ici-colo un chistoc, un dop de bere, dar nu am facut crize din asa ceva, ne-am concentrat la scopul vacantei: marea, valurile, nisipul, soarele, briza...

La intrarea in apa mai erau in unele zone centuri de scoici care te cam intepau la talpa, dar se poate trai cu asta. Nu merita sa iti strici concediul pentru lucruri atat de marunte si neimportante. De altfel in ziua in care am plecat catre casa au venit 5 baieti cu lopeti si au inceput sa stranga scoicile, semn ca "patronul" pregatea plaja pt turistii de weekend.

In Turcia de exemplu in zona Kusadasi-Davutlar-Millipark plajele erau fara nisip, asta inseamna apa foarte curata dar nici nu e prea placut sa calci pe bolovani. Si lucrul care m-a deranjat cel mai mult in Turcia a fost prezenta viespilor, care stateau ciorchine pe capul dusului, la masa nu puteai sa respiri linistit ca iti intra cate una in nas, mistretii (da, MISTRETII CU PUI!!!) umblau nestingheriti pe plaja (atasez si cateva poze, dar am mult mai multe :) ), nu ca m-as plange dar trebuie sa aratam ca nici in alte tari nu ai conditii perfecte, cel putin nu la "low cost".

Si daca va feriti de "romani", tin sa va informez ca nu exista un coltisor, un petic de pamant pe acest glob unde sa nu fi pus piciorul vreun roman.

pozele sunt din Turcia, cu super-plaja lor din bolovani si mistretii care se plimbau printre oameni.

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hahaha!foarte tari pozele sharanel!sti ce nu vor sa inteleaga multi?ca intre alb si negru exista gri.

ca decat sa te asculte cand povestesti ca a fost ok pe litoral,vin si spun nu exista,nu ma mai duc niciodata,etc...in schimb inghit orice pe afara.

in schimb,noi cei ce ne putem simti si bine pe litoral,parem ca niste sectanti ai turismului!

ferice de noi ca macar nu suntem reticenti.si ca nu vrem sa demonstram ce nasol este si pe afara

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam pentru asa ceva mergem noi la mare:

post-1792-1277659557_thumb.jpgpost-1792-1277659565_thumb.jpgpost-1792-1277659572_thumb.jpg

restul e cancan :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da domne!!Punctul pe i!!Ptr mare si plaja, sau unii doar ptr mare!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) mare,plaja,apa,nisip...merge careva pe 2,3 si 4 la mare la neptun?asa ca sa ne simtim naspa!hahahahaha.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin :) !Merg de pe 18 o saptamana la Albota, la Arpasel, la poale de Balea!Poate intalnim ceva colegi pe-acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) mare,plaja,apa,nisip...merge careva pe 2,3 si 4 la mare la neptun?asa ca sa ne simtim naspa!hahahahaha.

brgds

Eu sunt prezent la Neptun...pe 1 ajung imi las familia ma intorc in Bucuresti si vineri dupa-amiaza plec inapoi :( . Daca vrei, ne vedem pe acolo sau pe drum ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord,eu plec vineri dupa servici,undeva dupa ora 16.am nr de tel la profil iar treaba sta cam asa:cazare-sara hotel,masa-diro,mediteranneo,plaja-momo beach.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasit cazare in Costinesti Vila Catalin ... 60 ron camera/noapte (s-a negociat pt. ca mergem grup de 10) ... Eu zic ca e super ok pretul ... singura problema e ca va trebui sa mergem vreo 10-15 min pana la plaja !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

i'm there now.neptun.momo beach.

poze si filmulete cand ma intorc.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre deosebire de Vali care a dat bir cu fugitii eu sunt inca in Neptun unde am avut parte de o experienta extrem de neplacuta...

Pe scurt, ieri seara a fost o nunta in restaurantul ce deserveste locatia unde sunt cazat; bineinteles ca m-am dus si am facut galagie stiind ca am platit avansul la cazare cu 2 luni inainte si in tot acest timp nu s-a obosit nimeni sa imi spuna ca o sa aiba loc o nunta, a venit patronul, si-a cerut scuze, ne-a pus la dispozitizie o alta camera unde nu prea se auzea muzica asa tare dar am donat camera cumnatei mele care este cu o fetita de 1 an si avea mai mare nevoie de liniste decat baiatul meu. Pana la 4 dimineata am ascultat sarbe, hore, geamparale si alte mieuneli ale unor asa zisi cantareti. Ziua de astazi fiind total compromisa m-am hotarat sa nu mai pun piciorul pe litoralul romanesc...poate daca mai gasesc un loc in care sa nu-mi urle muzica in cap si sa am parte de liniste.

@ Vali Devill, la tine cum s-a auzit muzica de la nunta, sau tu te-ai distrat in Kremlin ???

Modificat de Imhot3p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!