Jump to content

Care e cel mai bun ulei pentru TDI PD ?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

@bbogdanmircea

Daca te intereseaza divinol uite un link catre distribuitorul prin care se comercializeaza acum in romania: http://www.divinol.com.ro/contact.html

Pe PD nu am folosit, am folosit acum citiva ani buni pe masina anterioara un G2 TD. Atunci am folosit DIVINOL Turbo SAE 15W-40. Insa la acea vreme era adus direct de dincolo de cineva care avea o mica afacere. De uleiul ala am fost superincintat, pur si simplu a schimbat motorul (zgomot mai mic si mergea mai rotund).

Produsul lor pentru PD se numeste DIVINOL Syntholight 505.01 SAE 5W-40. Teoretic, din fisa lui pot spune doar ca e un ulei de generatie mai veche, de un leat cu Aral 431 sau Mobil Synt de pilda.

@andras

Incearca (si) un search pe durablend sigur vei gasi referiri la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult ma bucur ca exista cineva care a folosit Divinol

totusi nu cred ca o sa schimb de pe Castrol din motiv ca nu cred ca e asa de recomandat sa schimbi uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit de cand am masina doar Castrol, prima data Magnatec, apoi EDGE de 2 ori. Totul e OK, inafara de consumul de ulei, care ajunge pana 1 l/15000 km. La recomandarile mai multor persoane (inclusiv de pe forum) am cumparat Aral Tronic 431. O sa fac schimbul in perioada urmatoare si va tin la curent cu comportamentul masinii, sunt tare curios de consumul de ulei. Imi place ca scrie pe el Made in Germany, asta parca iti creaza o stare de... siguranta :P Sper sa nu fie doar eticheta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am bagat aral , acuma mai am 1500 km pana la schimb si sa sti ca nu a consumat ,sa ne ti si tu la curent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral si Castrol sunt ambele proprietatea BP. Castrol este marca mai scumpa iar Aral este brand-ul mai low cost. Gen cum sunt Peroni si Ursus marci ale unei aceleiasi firme care incearca sa castige cat mai mult din piata adresandu-se unor segmente diferite de consumator al aceluiasi produs

PS - Printre dealeri Castrol & Aral exista un mit ca este acelasi ulei in bidoane diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde l-am cumparat, era mai scump Aral-ul decat Castrol-ul. Pe Castrol scria made in EU, pe Aral made in Germany. De-asta am cumparat Aral :zzzzz: Sunt tare curios cum se comporta, intradevar dupa specificatii pare mai bun Castrol-ul, de-aia am si folosit tot Castrol pana acum, incerc altceva doar din cauza consumului care mi se pare parca prea mare, desi unii ar zice ca e normal pentru un PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit de cand am masina doar Castrol, prima data Magnatec, apoi EDGE de 2 ori. Totul e OK, inafara de consumul de ulei, care ajunge pana 1 l/15000 km. La recomandarile mai multor persoane (inclusiv de pe forum) am cumparat Aral Tronic 431. O sa fac schimbul in perioada urmatoare si va tin la curent cu comportamentul masinii, sunt tare curios de consumul de ulei. Imi place ca scrie pe el Made in Germany, asta parca iti creaza o stare de... siguranta :rolleyes: Sper sa nu fie doar eticheta :(

Vad ca avem acelasi motor, chiar sunt interesat de cum o sa-ti mearga pe Aral. Si eu folosesc Castrol dar nu stiu inca daca imi consuma sau nu ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc castrol edge 5w40 pompe duse. o sa incerc si pe cel de la reprezentanta. am inteles ca este bun si nu trebuie completat de la un schimb la altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si un un motor 2.0 TDI de 140 CP, cod motor BKD si vroiam sa va intreb cat de recomandat este uleiul Mobil 1 ESP Formula 5W-30 pentru acest tip de motor si cat de bun este acest ulei in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mada2k2 din cate stiu eu uleiul Mobil 1 ESP Formula 5W-30 are norma 504.00- 507.00 , 507.00 este echivalentul lui 505.01 , 506.01 deci 507.00 e bun pentru PD si pentru motoarele care au filtru de particole , daca motorul tau este PD si nu are filtru de particol e bun si 507.00 , si e un ulei sintetic pe cat un 5W-40 nu e intodeauna un ulei sintetic depinde si de marca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai filtru de particule (DPF) atunci producatorul NU recomanda 507.00. Singura optiune pt masini FARA DPF si pe interval de service fix este 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan masina mea are 200.000 d km si a mers cu ulei Aral norma 507.00 si in Germania si in Romania si nu am avut nici o problema cu motorul Care este explicatia ca producatorul nu recomanda folosirea unui ulei cu norma 507.00 care e si pentru (DPF)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat din fisa tehnica a lui Mobil 1 ESP Formula 5W-30:

Also recommended for use in applications requiring

Volkswagen^ (Diesel) 505 01/ 505 00 / 506 00 / 506 01

^All VW engines with the exception of Unit-Injector /

Pump-Duse TDI without Longlife Service and without

DPF between 1999-2003 and R5/V10-TDi before model

year 2006

Din cate imi dau eu seama cred ca acest ulei NU se poate folosi pentru motoarele PD fara filtru de particule fabricate intre anii 1999-2003. BKD-ul meu fiind fabricat in 2007 ma gandesc nu face parte din aceasta exceptie pentru ca, din cate stiu eu, nu are filtru de particule.

Modificat de mada2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si pentru cei fara DPF este recomandat 507.00. Eu am specificat asta in manualul masinii, plus o discutie cu un inginer de la Skoda Cehia. In alta ordine de idei am discutat si cu un nene ce se ocupa cu "reconditionarea" pieselor de pe TDI PD si mi-a recomandat 507 fata de 50501 spunand ca 507 are un plus fata de 50501 in ceea ce priveste uzura axelor cu came la admisie/evacuare. Eu am primit masina din fabrica cu 507.00 si am pus in continuare 507.

Mai mult acest lucru- utilizarea 507 pt PD- apare si in software-ul de service Skoda - ELSAwin.

Concluzia mea e ca 507 poate merge peste 50501 , invers nu, cel putin pentru motoarele PD 2008-2009 EU4.

STEFAN a mentionat bine. Pe interval QG0/QG2 mergeti cel mai bine cu 50501. Intervalul QG1 automat necesita 507. Acum fiecare cum doreste.

Modificat de albertinobuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ulei aral Tronic 431(pompe-duse)! ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Amariutii

Am folosit la prima masina (Seat Ibiza 1.4 TDI) ulei REPSOL ELITE TDI 505.01 si nu a consumat nici picatura. Sunt foarte multumit si trebuie sa tinem cont ca este si uleiul fabricii SEAT, fiind la prima umplere. Recomand cu caldura acest ulei, are gama completa inclusiv un produs Repsol Elite Long life 507.00 pentru motoarele de ultima generatie cu filtru de particule (DPF). (gama VW, Skoda, Seat, Audi)

Daca doriti sa aflati mai multe informatii va spun de unde l-am achizitionat.

Modificat de Andrei Amariutii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am si eu un coleg cu Seat Ibiza TDI PD si mi-a spus ca tot Repsol pune.

Un pret pentru Repsol ptr TDI PD 5 litri si unde s-ar gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Amariutii

Salut

Eu l-am cumparat de la un magazin din Sectorul 2 iti dau datele prin PM sa nu se considere reclama. Produsul folosit de mine a fost Repsol Elite TDI 505.01 la 5L 160 RON bidonul.

Insa daca vrei sa vezi gama de produse completa Repsol intra pe www.repsoloil.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apropie prima revizie pentru masina din semnatura (cod motor AABXEX01) si am citit pana acuma zeci de pagini despre ulei si tot nu m-am lamurit...

Am sunat la Compexit (unde voi face revizia) si mi-au zis ca am de ales intre urmatoarele uleiuri care respecta norma 505.01:

-Aral Tronic 431, 5W40

-Castrol SLX Pro, 5W30

-Mobil SyntS, 5W30

-"Original"

Am fost putin surprins cand am auzit "original" si am intrebat ce inseamna asta iar raspunsul a fost ca vine de la producator. Acuma sincer ma indoiesc ca Skoda are si o fabrica de uleiuri dar o iau de buna.

Voi ce ati alege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu maine am sa schimb uleiul , iar ultima data am bagat Aral , fiind multumit de acest ulei , deci am sa merg tot pe Aral si iti recomand , inainte avand Mobil pe care il cam manca , cu Aral nu am avut aceste probleme . In concluzie recomand Aral acuma mai asteapta pareri si te decizi , bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in aceeasi situatie ca si colegul FVM,numai ca in cazul meu uleiul in cauza este Castrol. Desi ultimele doua schimburi au fost facute cu Castrol Edge,fiind multumit de consumul de ulei si zgomotul motorului,de data asta m-am decis sa-mi comand ulei "pe original" cum se spune ,din Germania d epe AHW-SHOP. Asta a fost damblaua mea,probabil nu o sa fie nu stiu ce diferenta,dar vreau sa ma conving singur.

@Septimiu: eu cred ca orice ai pune din Aral,Castrol sau "de producator" tot acolo e. La Mobil nu ma pronunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul oroginal nu poate sa fie decat Aral, Castrol care is membre al grupului BP sau Mobil sau alta marca .., nu are uzina separat rafinarie pentru uleiuri :Driver: Chestia asta cu ulei original e doar marketing , parerea mea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul original e ulei Castrol, Aral, Mobil 1 sau Repsol (depinde ce masina din grupul VAG ai) luat la vrac (butoi) si brand-uit sub numele de volkswagen/skoda/seat original motoroel. Atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat de 3 schimburi Special Plus 5w40 si sunt foarte multumit, in 15.000 de km am completat cu 100-200 gr, motorul se aude bine, trage bine. Vreau sa aflu si eu daca stie cineva exact ce ulei este in bidonul VW-Audi-Skoda-Seat si daca e facut in Germania!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!